چهارشنبه, 02 اسفند 1396 ساعت 08:46

آقای سیف از فرصت سازی خود درست استفاده کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

علی پاکزاد

عصراقتصاد: شرایط دولت در قبال بازار ارز مانند بوکسوری است که بعد از خوردن ضربه کاری، حرف را در بغل گرفته تا ضمن جلوگیری از خوردن ضربات بیشتر فرصتی برای نفس تازه کردن پیدا کند.
متاسفانه به رغم هشدارهایی که دلسوزان دولت به مدیران پولی کشور می‌دادند خطا در تصمیم‌گیری‌ها و اظهار نظرها زمینه وضعیت فعلی را فراهم کرد و در چنین شرایطی برخوردهای تعزیراتی و تلاش دولت برای برهم زدن تمرکز نقدینگی از بازار ارز تنها و تنها برای خریدن فرصت است.

این یک واقعیت است که متولیان بازار پولی کشور ناچار به اتخاذ تصمیمات مقطعی هستند. تصمیماتی مانند فروش محدود سپرده های 20 درصدی، پیش فروش سکه و برخورد تعزیراتی با سوداگران ارز؛ مُسکن‌هایی هستند که فرصت بازگشت هوشیاری مجدد را به مدیریت ضربه خورده بازار فراهم می‌کند. اما نکته حساس موضوع از اینجا به بعد است، بانک مرکزی و متولیان بازار پولی کشور از فرصتی که با هزینه‌های سنگین مترتب بر آن چگونه استفاده خواهند کرد؟

طی سال‌های اخیر بازار ارز متاسفانه با فشار روانی که ناشی از اظهارنظرهای مدیران ارشد پولی کشور به بشکه باروتی آماده انفجار تبدیل شده بود، اظهاراتی که از یکسو اشاره به ضرورت واقعی کردن قیمت ارز داشتند (بخوانید گران کردن دلار) و از سوی دیگر به توقعات بازار نسبت به باز شدن فضا در پسابرجام دامن می‌زد. مدیران پولی کشور باید به این باور برسند که بازیگران رسانه ای نیستند و بار معنایی مترتب بر تک تک کلماتی که بیان می‌کنند بر بازارهای پولی و غیرپولی کشور تأثیر گذار است.

از سوی دیگر بازی با نرخ ارز به عنوان تنها عامل موثر برای تنظیم بازار خبطی است که ریشه در نگرش تک عاملی متولیان اقتصادی دارد و نتیجه آن شوک‌های مداوم و تشدید نوسان با کوچکترین تلنگر به طرف عرضه تقاضای بازار ارز است که در پی آن امواج رکودی مانند ایست قلبی را در تک تک بازارهای کالایی و خدماتی کشور به وقوع می پیوندد بازارهایی که با هر شوک ارزی به مانند افراد در معرض موج انفجار بیهوش می شوند.

متولیان بازارهای پولی و تنظیم کنندگان سیاست‌های ارزی باید به این نکته توجه کنند تا زمانی که نرخ ارز به عنوان تنها اهرم تنظیم بازار چه در عمل و چه در بیان ایشان مورد استناد قرار گیرد، این بازار به پاشنه آشیل دولتی تبدیل می شود که از سوی رقبای داخلی و دشمنان خارجی در معرض جنگ اقتصادی قرار گرفته است.

به هر شکل آنچه امروز شاهدش هستیم اثر بخشی و فرصت سازی موقتی است که با به کار گیری سیاست‌های ضربتی در بازار پولی فراهم شده است، تنها امیدواریم متولیان بازار پولی از جمله شخص دکتر سیف از اشتباهات گذشته دوری گزیده و این فرصت جدید را که با هزینه چند هزار میلیارد تومانی در بازار ایجاد کرده است را به خوبی و با تکیه بر راهکارهای درست علمی مورد استفاده قرار دهد.

خواندن 425 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395