پنج شنبه, 03 اسفند 1396 ساعت 09:30

آخرین اخبار از سانحه هواپیمایی تهران - یاسوج

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد گفت: مراحل کدگذاری، عکس‌برداری و نمونه برداری برای آزمایش‌های ژنتیک از نخستین محموله بقایای پیکر جانباختگان سانحه هواپیمای «ای. تی. آر» یاسوج پایان یافت.

کامروز امینی چهارشنبه شب اظهار کرد: پس از انتقال پیکر جانباختگان به پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد، کار احراز هویت و تعیین علت مرگ شروع می شود. 

وی بیان کرد: 40 کارشناس ماهر پزشکی قانونی این استان کار احراز هویت پیکر جانباختگان سقوط هواپیمای مسیر تهران -یاسوج را انجام می‌دهند. 
مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: مرحله نخست نمونه گیری ژنتیک 15 خانواده در استان کهگیلویه و بویراحمد، 29 خانواده از تهران، پنج خانواده از مازندران، یک خانواده از کرمانشاه، یک خانواده از لرستان، یک خانواده از اصفهان و یک خانواده از کرمان صورت گرفته است. 
بقایای تعدادی از پیکرهای جان باختگان سانحه هوایی تهران یاسوج عصر روز چهارشنبه از سوی تکاوران هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران به پزشکی قانونی تحویل داده شد. 

' محسن مهرعلیزاده ' استاندار اصفهان تصریح کرد: هنوز هیچ یک از پیکرهای کشف شده از محل سقوط هواپیما به پایین کوه انتقال نیافته است. 

وی با اشاره به اینکه از صبح روز چهارشنبه وزش باد در منطقه پادنا سمیرم محل سقوط هواپیمای یاد شده شدت یافته است، گفت: در چنین شرایطی امکان پرواز بالگردها برای انتقال اجساد از ارتفاعات امکانپذیر نیست و باتوجه به اینکه وضعیت جوی منطقه نیز نامناسب است، امدادگران و کوهنوردان تلاش می ‌کنند که پیکر جان‌ باختگان را بدون بالگرد و بوسیله امکانات و تجهیزات کوهنوری و امدادی به پایین منتقل کنند. 
استاندار اصفهان بابیان اینکه ابر غلیظی ارتفاعات منطقه را پوشانده و باد شدیدی در حال وزیدن است، گفت: براساس تصمیم مسئولان ستاد مدیریت بحران، عملیات انتقال پیکر جان باختگان قرار است از مسیر ' سی‌ سخت ' (جنوب دنا) انجام شود. سی سخت مرکز شهرستان دنا و در 35 کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. 
مهرعلیزاده با بیان اینکه صبح امروز 70 نفر از نیروهای امدادی و کوهنورد هم برای انتقال اجساد به این منطقه اعزام شدند گفت: امدادگران در حال طراحی روش مناسبی برای انتقال پیکر جان باختگان هستند. 
وی توضیح داد: موقعیتی که هواپیما سقوط کرده تا قله حدود 200 متر فاصله دارد و این منطقه با شیب تند نزدیک به 90 درجه و پوشیده از برف است که رفتن به آنجا حتی برای کوهنوردان ماهر و گروه های متخصص کوهستان نیز بسیار دشوار است. 

وزیر راه و شهرسازی طی تماس تلفنی با جانشین فرمانده نیروی زمینی خواستار انتقال اجساد جانباختگان هواپیمای ای. تی. آر از سوی تکاوران ارتش به شایسته ‌ترین نحو شد.

در تماس تلفنی عباس آخوندی با امیر نوذر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی نحوه انتقال پیکر جانباختگان حادثه سقوط این هواپیما مورد بررسی قرار گرفت.

جانشین فرمانده نیروی زمینی در این تماس تلفنی اظهارداشت: ورزیده‌ترین گروه ارتش جمهوری اسلامی ایران برای انتقال اجساد انتخاب شده تا این ماموریت مهم را انجام دهند.
در همین رابطه وزیر راه و شهرسازی به وحید ازوجی معاون توسعه مدیریت و منایع سازمان هواپیمایی کشوری نیز مأموریت داد تا ارتباط مستقیم با خانواده‌های جانباختگان حادثه هواپیمای تهران - یاسوج را در اسرع وقت انجام و گزارش کاملی از روند اقدامات خود ارائه کند.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارش باران و برف، بامداد روز چهارشنبه در محل سقوط هواپیمای مسافربری در سی‌سخت و ارتفاعات کوه دنا شروع شد.
ولی بهره‌مند اظهار داشت: وزش باد با سرعت چهار متر بر ثانیه و کاهش دید افقی بر اثر مه گرفتگی از دیگر پدیده‌های هواشناسی در محل سقوط هواپیمای مسافربری است.
وی بیان کرد: دمای هوای شب گذشته در ارتفاعات چهار هزار متری کوه دنا به 18 درجه زیر صفر هم رسید.
24 نفر از امدادگران شب گذشته را برای سرعت بخشیدن به جست و جو و انتقال پیکر جان باختگان در ارتفاعات چهار هزار متری دنا سپری کردند.
24 گروه تخصصی با 30 برانکارد بامداد امروز به‌صورت پیاده، کار صعود به ارتفاعات دنا برای کمک به انتقال پیکر قربانیان سانحه هوایی پرواز تهران یاسوج را آغاز کرده‌اند.
نیروهای یگان کوهنوردی استان‌های فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی و نیروهای مجرب هلال احمر از استان‌های مختلف و نیروهای نظامی در عملیات امروز حضور دارند.

برای انتقال اجساد قربانیان هواپیمای یاسوج 2 روز زمان نیاز است

نجار رئیس مدیریت بحران کشور سه شنبه شب در محل بخشداری پادنا با تسلیت مجدد به همه بازماندگان حادثه بسیار تأسف برانگیر و دلخراش سانحه سقوط هواپیما، افزود: با تلاش صورت گرفته همه نیروهای مسلح بالاخص سپاه، هلال احمر، ارتش جمهوری اسلامی ایران و دیگر دستگاه ها، خوشبختانه حوالی ساعت 11 صبح روز سه شنبه محل سقوط هواپیما مشخص و امکانات لازم برای ارزیابی اولیه بسیج شد.

نجار ادامه داد: یک تیم با یک فروند بالگرد به منطقه اعزام شد و پس از دریافت اطلاعات موثق، نزدیک به 12 نفر با 7 سورتی پرواز در قالب تیم های دو و سه نفره با تجهیزات کامل کوهنوردی و افراد خبره ای که چندین بار به ارتفاعات هیمالیا صعود داشتند، به آنجا اعزام شدند؛ افرادی که بتوانند شب را در آنجا اتراق کرده و مجددا عملیات را صبح چهارشنبه و پس از روشنایی کامل هوا ادامه دهند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه طبق اطلاعات بدست آمده، محل اجساد نزدیک به 30 نفر مشخص شده است که بخشی جمع آوری شده و عملیات جمع آوری بخشی دیگر ادامه دارد و هم اکنون تمهیداتی در نظر گرفته شده تا بتوانیم این اجساد را هرچه سریعتر منتقل کنیم و از آنجا که این عزیران عمدتا اهل کهگیلویه و بویراحمد هستند، اجساد این قربانیان به یاسوج منتقل خواهند شد.
نجار ادامه داد: آزمایش دی ان ای از بستگان درجه یک مسافران هواپیما گرفته شده و پس از انطباق کامل و شناسایی آنها، اجساد برای مراسم تدفین تحویل بازماندگان خواهد شد.
رئیس مدیریت بحران کشور در ادامه با تشکر از صبر، حوصله و شکیبایی مردم عزیز کهگیلویه و بویراحمد و بازماندگان این حادثه و با تجلیل از تلاش همه عواملی که با فعالیت شبانه روزی خود به دنبال کشف، جمع آوری و انتقال هرچه سریعتر اجساد قربانیان این حادثه تلخ هستند، از مردم به خصوص بازماندگان این جانباختگان درخواست کرد تا اجازه دهند با خلوت شدن بیشتر فضا، همکاران راحت تر بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
رئیس مدیریت بحران کشور درباره حضور برخی از بستگان جانباختگان این حادثه در محل گفت: به این افراد حق می‌دهم که نگران باشند و بخواهند کاری انجام دهند اما از طرفی ما نیز همت و تلاشمان این است که بیش از این آسیب و خسارت جانی نداشته باشیم.
رئیس مدیریت بحران کشور تاکید کرد: باید در نظر داشت که این منطقه، منطقه بسیار سختی است، وزش باد؛ بوران و کولاک دارد و هوای ابری نیز کار را سخت تر کرده و احتمال سقوط بهمن وجود دارد. به همین دلیل تلاش ما این است که کار با حساب و کتاب خاصی انجام شود.
نجار در پایان با تاکید براینکه در حال حاضر همه امکانات، تجهیزات و عوامل اجرایی برای این کار بسیج شده و حضور دارند از همه مردم درخواست کرد تا اجازه دهند، دستگاه های اجرایی کار خود را انجام دهند.

هیأت فرانسوی برای بررسی علت سقوط هواپیمای شرکت آسمان وارد تهران شد
مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: شب سه شنبه هیات هفت نفره فرانسه به منظور همکاری در روند بررسی علت سقوط هواپیمای «ای تی آر» شرکت هواپیمایی آسمان به تهران وارد شدند.

جعفرزاده افزود: براساس استانداردهای بین المللی، کشور طراح و سازنده هواپیما می‌تواند پس از بروز سانحه، نماینده ای برای شرکت در بررسی سانحه هواپیما اعزام کند.

وی ادامه داد: به همین منظور تیمی از کشور طراح و سازنده هواپیما شامل سه نفر از اعضای کمیته بررسی سوانح دولت فرانسه و 4 نفر از نمایندگان کارخانه سازنده ATR هم اکنون وارد تهران شدند.
وی همچنین یادآورشد که موتور هواپیما تولید کشور کاناداست که نمایندگان این کشور نیز برای همکاری اعلام آمادگی کردند تا در صورت نیاز مشاورانی از کارخانه سازنده موتور نیز به ایران سفر خواهند کرد.
منبع: ایرنا

خواندن 998 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395