جمعه, 04 اسفند 1396 ساعت 23:30

اطلاعات تکميلي

  • آنچه که در سانحه هوایی دنا ضرورت دارد؛

تسویه حساب پوپولیستی با مدیران ممنوع

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

 عصراقتصاد: هنوز جعبه سیاه هواپیمای ‏atr سقوط کرده در قله دنا پیدا نشده است و معلوم نیست که عامل اصلی این فاجعه چه بوده است به همین دلیل هم نمی توان فرد،سازمان و شرایط قصور کننده واقعی را معرفی کرد.

اما بلافاصله بعداز  انتشار خبر سقوط هواپیما  دو جهت گیری با شتاب در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت.

استعفای دکتر حسن حسین علایی و استیضاح دکتر عباس آخوندی جزء اولین موضع گیری ها است که از طرف گروه ها و اصناف مختلف مطرح می شود، بدون اینکه مشخص شود آیا مقصر، مدیریت علایی و سیاست‌ گذاری آخوندی بوده است؟ یا عوامل دیگر در این امر نقش داشته اند؟

متاسفانه زینت این گونه جهت‌ گیری‌ ها هم استعفای فلان وزیر کره ای، خودکشی بهمان مسئول ژاپنی، یا استیضاح یک وزیر در یک کشور اروپایی به دلیل وقوع حادثه و یا نارسایی در حوزه تصدی شان است.

موضوع به همین مقدار هم ختم نمی ‌شود از دکتر حسین علائی مدیر عامل شرکت های بزرگ و حتی قائم مقام وزیر دفاع هم بوده و مهندسی خود را قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه تبریز گرفته است و بعد از آن هم در ادامه تحصیل، مدرک دکتری مدیریت سیستم اخذ کرده است، به عنوان پاسدار دیپلم نام می ‌برند و جانشین عابدینی در شرکت آسمان شده است را مسئول بازنشستگی کاپیتان خلبان شهبازی تلقی می کنند. کسی که شرکت ورشکسته آسمان را تحویل وی داده اند، در سه سال اخیر توانسته است، نظم نسبی به امور فنی و مالی شرکت بدهد را در حد یک فرد ناتوان معرفی می کنند و این در حالی است که یک گزارش کارشناسی هم در مورد سانحه هوایی دنا هنوز تهیه نشده است.

طرح عجولانه درخواست استعفای حسین علایی و استیضاح آخوندی و ربیعی، بدون مطالعه و بدون هرگونه بررسی کارشناسی صرفاً یک اقدام احساسی و در برخی مواقع متاسفانه با شائبه پوپولیسم و یا تسویه حساب سیاسی است.

یعنی اگر احتمال یک درصد هم وجود داشته باشد که عملکرد این سه نفر بر روی ویرانه های صنعت هوایی درست، خادمانه و مدبرانه بوده باشد، استعفا و استیضاح بعد از قربانی شدن ۶۶ نفر از هموطنان مظلوم، به نوبه خود قربانی کردن این سه نفر، لطمه به سرمایه انسانی کشور خواهد بود.

متاسفانه درخواست کنندگان استیضاح آخوندی و ربیعی در چند ماه گذشته نیز همین امر را دنبال می‌ کردند و این بار فقط سانحه دنا را به فهرست موضوعات استیضاح اضافه کردند و عملا از یک فاجعه ملی، در حالی که خانواده های بسیاری داغ دارند، بهره ‌برداری ‌های فرصت ‌طلبانه صورت می دهند.

به هر حال حال، چه این سه نفر مقصر باشند و چه نباشند در حال حاضر همه توان خود را برای خدمت به سانحه دیدگان و داغداران به کار گرفته اند و هنوز بررسی‌ های کارشناسی برای تشخیص و تعیین متخلفین صورت نگرفته است لذا بهترین موضع گیری در این شرایط دستورات رئیس جمهور و رئیس مجلس است که ضمن رسیدگی به داغ دیدگان، حادثه را به طور همه جانبه بررسی کنند و سریعا گزارش کارشناسی به مقامات ذیربط و ملت شریف برای تصمیم ‌گیری نهایی ارائه شود.

موفقیت های مدیریت دکتر حسین علایی در شرکت آسمان

  1. اصلاح سیستم مالی از جمله تسویه 1250 میلیارد تومان بدهی سررسید شده، ۲۸۰ میلیارد تومان بدهی به شرکت نفت و تسویه ۱۶۰ میلیارد تومان به شرکت فرودگاه‌ها که معوقات بیش از ۶ سال شرکت در زمان شروع به کار وی بوده است.
  2. تسویه حساب وام های معوق ۵ بانک که یک دوره تجدید پرداخت شده بودند و عملا تبدیل به سود مرکب شده بود.
  3. خرید ۱۵ فروند هواپیمای جدید از جمله ۶ فروند ایرباس، ۴ فروند بوئینگ و ۵ فروند فوکر.
  4. تامین قطعات نو برای هواپیماهای متوقف و بازسازی کامل آنها با قطعات نو.
  5. آموزش خلبان برای ناوبری بوئینگ و ایرباس در حالی که در شروع به کار علائی شرکت آسمان، خلبان بوئینگ نداشته و در حال حاضر خلبانان آموزش دیده آسمان در شرکت‌های هواپیمایی دیگر مشغول خدمت هستند.
  6. عقد قرارداد خرید ۶۰ فروند هواپیمای ۷۳۷ مکس از کارخانه بوئینگ.
  7. کلیه خرید های جدید هواپیما از اعتبارات بدون بهره بوده و به هیچ وجه بدهی ازدیاد یابنده برای شرکت ایجاد نشده است.

اقدامات مدیر عامل آسمان قبل و بعد از سانحه هوایی دنا

در روز پرواز تنها منطقه ‌ای که بدی آب و هوا گزارش شده بود منطقه گرگان بود که پرواز های مربوط، کنسل و اعلام شده بود که مسافران به فرودگاه نیایند و به زحمت نیافتند.

در حالی که وضعیت آب و هوای مسیر تهران- یاسوج بدون مسئله اعلام شده بود و خلبان مربوطه در دیسپیج آسمان حاضر و احراز شرایط را امضا کرده اند.

هواپیما در زمان پرواز بعد از بازسازی کامل و کنترل نهایی کاملاً سالم اعلام شده بود و خدمه پرواز سلامت کامل هواپیما را تایید کردند.

اساسا در سیستم هوانوردی شرکت های هوایی نمی‌توان به خلبان دستور پرواز بدهند درحالیکه می‌توانند دستور عدم پرواز بدهند و تصمیم نهایی پرواز با خلبان و گروه وی است.

حسین علائی بعد از اطلاع از سقوط هواپیما به منطقه رفته و با هماهنگی فرماندهان سپاه، علاوه بر انجام اقدامات لازم با استفاده از هلی کوپتر های هوا فضا به منطقه سانحه رفته و در نهایت هم از همنین طریق محل دقیق سانحه را مشخص کرده اند.

حسین علائی در منطقه حضور دائم داشته و علاوه بر گفتگو و صحبت با مردم و خانواده‌های قربانیان حادثه دیده نیز بازدید و گفتگو داشته است.

از ابتدای حادثه تاکنون علاوه بر امکانات شرکت هوایی آسمان با هماهنگی حسین علایی امکانات سپاه در منطقه نیز در اختیار ستاد بحران قرار گرفته است.

خواندن 541 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395