شنبه, 05 اسفند 1396 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • مشاهدات میدانی خبرنگار عصراقتصاد؛

کوچ بازار سیاه ارز از استانبول به کریمخان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عصراقتصاد:اولین روزهای فصل زمستان امسال موج شدیدی از گرانی ارز به بازارها ورود کرد قیمت دلار با شیب تند از کمی بیش از ۳ هزار تومان به 5 هزار تومان رسید.

برخی کارشناسان افزایش تقاضا در بازار ارز را به رشد نرخ آن مرتبط دانستند اما این افزایش تقاضا هیچ مبنا و بستر مشخصی نداشت. به هر تقدیر بازار ارز که طی چند سال گذشته دولت برای کاهش نوسانات آن تلاش بسیاری کرده بود دچار تنش شدید شده و بخش‌های دیگر اقتصاد را نیز درگیر خود کرد.

بانک مرکزی در اقدامی هماهنگ با نهادهای انتظامی و نظارتی به کنترل وضعیت بازارهای آزاد ارز و برخورد با دلالان و صرافی‌های قیمت ارز پرداخت. این اقدام که یکی از بی سابقه ترین برخوردهای بانک مرکزی در برخورد با نوسانات نرخ ارز بود با معرفی بسته ارزی و همزمان برخورد تعزیراتی با متخلفان ارزی صورت گرفت.

ارسال نامه بانک مرکزی به سازمان مالیات و بررسی حسابهای صرافان فعال در بازار ارز  منجر به بلوکه شدن ۷۵۵ حساب بانکی و مسدود شد. مجموعه گردش مالی این ۷۵۵ حساب بانکی نزدیک ۲۰ هزار میلیارد تومان بود.

در هماهنگی صورت گرفته توسط بانک مرکزی و نهادهای مرتبط با نیروی انتظامی تهران ، ۲۵ بهمن ماه رئیس پلیس پایتخت از برخورد با اخلالگران بازار ارز خبر داد و گفت: از صبح امروز تاکنون ۱۰ صرافی پلمپ و ۱۶ صرافی نیز اخطار دریافت کردند.

بانک مرکزی با ارسال نامه به چند صرافی در نخستین روزهای بهمن ماه با اشاره به صدور کیفرخواست از سوی دادسرای عمومی انقلاب خواستار پرداخت بیش از ۶۰ میلیارد تومان جریمه که دو برابر ارز مکشوف از این صرافی‌ها شده بود. در متن نامه بانک مرکزی آمده بود:

« با توجه به مفاد کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و ناحیه ۲۲ تهران و اقرار شما مبنی بر خرید و فروش غیر مجاز ارز در روز اجرای بند ب ماده ۲ قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالا و ارز ظرف مدت ۵روز نسبت به پرداخت دو برابر معادل ریالی ارز کشف شده به حساب خزانه اقدام نمایید»

معاون حقوقی گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران نیز از تشدید برخورد با متخلفان بازار ارز خبر داد و گفت : ۱۶ صرافی نیز پلمپ و ۹۰  دلال دلار نیز دستگیر شدند که تعدادی از آنها جزء سر شاخه‌های اصلی بازار غیرمجاز مبادلات ارزی بودند.

با این وجود بسیاری از کارشناسان اقتصادی تلاش‌های مسئولان مربوطه برای دستگیری دلالان و متخلفان بازار ارز را اقدامی با تاثیر مقطعی دانسته و مشکلات بازار ارز را اهمیت تر و ریشه ای تر از اخلالگری عده‌ای معدود در این بازار می دانند.

مشاهدات میدانی خبرنگار طی روزهای گذشته از بازارهای ارز حاکی از آن است که بخشی از دلالان ارز که همچنان در حال فعالیت می باشند از بازار استانبول به طلافروشی‌ها و برخی صرافی‌های کریمخان کوچ کرده‌اند.

پوشش طلایی برای بازار سیاه ارز

خبرنگار عصر اقتصاد با حضور در چند طلافروشی خیابان کریم‌خان درخواست خرید مبالغی ارز کرد. موضوع جالب توجه این بود که هیچ یک از این طلافروش‌ها در خصوص این که چرا یک مشتری برای خرید ارز به طلافروشی مراجعه کرده‌ است سوال ندشت، اما اغلب با اعلام این نکته که اگر بیشتر از ۵ هزار دلار مورد نیاز است باید چند ساعتی صبر کنی قول مساعدت در تهیه دلار را می‌دادند.

شاید در این گزارش کوتاه نتوان نتیجه گرفت که دلالی ارز به طور کامل از بازار استانبول به کریمخان منتقل شده است اما اینکه طلا فروش‌هایی که تا پیش از نوسانات ارزی اگر برای خرید ارز به آنها مراجعه می کردیم ادرس نزدیکترین صرافی را میدادند چگونه به سمت خرید و فروش ارز آن هم در این بازار پر ریسک روی آورده اند سوالی تامل برنگیز است.

نکته جالب توجه در این گزارش میدانی این بود که یکی از طلافروش‌های کریم خان که از صحت نیاز خبرنگار ما به حدود ۱۰ هزار دلار مطمئن شده بود، با چند تماس تلفنی از چندین صرافی در خیابان آبان و کریم‌خان ارز مورد نیاز را در بسته‌های ۱۰۰۰ دلاری تهیه کرد و مدل پرداخت را نیز بدین صورت تعریف کرد که با چند کارت بانکی مختلف مبالغ نامشخص و خرد را به حساب‌های مختلف چندطلافروش انتقال دهید. ساز و کار این انتقال با جابجایی چند قطعه طلا و سرویس جواهر به صورت صوری و بدون صدور کاغذخرید برای فرار از مالیات نیز تکمیل و نقل و انتقال دلارها صورت گرفت.

از انجا که هر برخورد قهری و تعزیراتی در هر حوزه ای معمولا منجر به پنهان کاری و زیرزمینی شدن آن موضوع شده است اقدام بانک مرکزی و نیروهای تعزیراتی و انتظامی اقدامی درست و به موقع بود اما حال باید از مقامات و طراحان این برخورد سوال کرد آیا برای پیشگیری از زیرزمینی شدن مبادلات غیزمجاز دلار هم راهکاری دارید یا خیر؟

متخلفان و دلالان بازار ارز به هرحال قصد خروج از این بازار و چشم پوشی از سود هنگفت این بازار را ندارند و به هر طریق ممکن فعالیت خود را ادامه می دهند اما نتیجه اصلی زحمات و هوشمندی و نظارت نیروهای مرتبط با کنترل بازار ارز را شاید بتوان در امادگی برای شناسایی مسیرهای تردد ارز در راهروهای زیرزمینی بازارها دانست.

شناسایی و رهگیری مبادلات غیرقانونی ارز درست در ماه پایانی سال که با افزایش چند برابری ارز مواجه هستیم نیاز به هماهنگی بیش از پیش و نظارت دقیق تری دارد. گرچه تمام این اقدامات به زعم کارشناسان مقطعی و تسکین کوتاه مدت است اما به هرحال کوتاه شدن دست سودجویان ارزی حتی به صورت مقطعی نیز می تواند آثار مثبتی داشته باشد.

 

 

خواندن 363 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395