شنبه, 05 اسفند 1396 ساعت 14:40

اطلاعات تکميلي

  • وزیر کشور:

در برابر واگذاری مسئولیت به شهرداری‌ها و استانداری‌ها مقاومت می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر کشور با انتقاد از مقاومت برخی وزارتخانه‌ها در برابر واگذاری بخشی از مسئولیت‌ها گفت: شهرداری‌ها و استانداری‌ها نیز باید در این مسئولیت‌ها مردم را مشارکت دهند ولی متأسفانه تعصبات ساختاری و رسوبات فکری غلط باعث مقاومت برخی مسئولان شده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی روز شنبه در مراسم آغاز طرح نوسازی حمل و نقل عمومی بار و مسافر شهری با بیان اینکه رییس جمهوری پیگیر بحث نوسازی ناوگان برون شهری و حمل و نقل است، افزود: اگر خودروسازان همت و این موضوع را پیگیری کنند، خودروسازی را می توانیم در داخل با مشارکت شرکت های خارجی بومی کنیم، چون بازار بزرگی است و حتی می توان به موضوع صارات و بدست آوردن بازار منطقه ای نیز توجه شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری ها دچار اشکالات ساختاری، قانونی و مقرراتی هستند، اظهار داشت: شهرداری های کشور 4 برابر حد مجاز نیرو دارند و تقریبا 70 تا 80 درصد بودجه آنها صرف امور جاری می شود که باید برای آن فکری کرد.
وزیر کشور با اعلام این مطلب که دولت پیگیر بحث ایجاد منابع پایدار برای شهرداری ها است، تصریح کرد: مراحل آخر تدوین این قانون در حال انجام است و به زودی پیش نویس آن نهایی و در دولت مطرح خواهد شد تا به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.
رحمانی فضلی تأکید کرد: وقتی به وزارتخانه‌ها می‌گوییم بخشی از وظایف و مسئولیت‌ها را به استان‌ها و شهرداری‌ها بدهند مقاومت می‌کنند.
وزیر کشور با تأکید بر اینکه باید مسئولیت های متمرکز به استانداری‌ها و شهرداری‌ها واگذار شود، ادامه داد: شهرداری‌ها و استانداری‌ها نیز باید در این مسئولیت‌ها مردم را مشارکت دهند ولی متاسفانه تعصبات ساختاری و رسوبات فکری غلط باعث مقاومت برخی مسئولان شده که باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد.
رحمانی فضلی با بیان اینکه شهرداری‌ها متاسفانه آمادگی پذیرش مدیریت یکپارچه را ندارند، ولی دولت به دنبال واگذاری مسئولیت‌ها به شهرداری‌ها است، اظهار داشت: شهرداری‌هایی که آمادگی دارند و می‌توانند این مسئولیت را بپذیرند، وزارت کشور بصورت پایلوت چند شهرداری را انتخاب و مسئولیت مدیریت یکپارچه را به آنها واگذار خواهد کرد و وزارت کشور تنها در جهت هماهنگی اقدام می کند.
وی یکی دیگر از اقدامات مهم دولت در سال آینده را نوسازی بافت های فرسوده شهری دانست که می تواند باعث ایجاد شغل در کشور شود.
پیش از سخنان وزیر کشور، سید محمدعلی افشانی معاون عمرانی وزیر و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه حمل و نقل عمومی یکی از مهمترین زیربناهای توسعه در کشور است، گفت: حمل و نقل نقش کلیدی در توسعه و در زیست شهری مهمترین نقش را دارد زیرا یکی از شاخصه های زیست شهری، داشتن هوای سالم است و باید همه دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی داشته باشند.
وی با اشار به اینکه رییس جمهوری در سال جاری نوسازی حمل و نقل عمومی را از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم اعلام کرد، ادامه داد: امروز و با آغاز طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر شهری کشور، تعدادی اتوبوس، مینی بوس و خودرو باری توسط شهردارها به اشخاص واگذار می شود.
افشانی تصریح کرد: در سال آینده نیز 21 هزار خودروی باری واگذار می‌شود و از امروز تا پایان اسفندماه نیز 286 دستگاه توبوس و مینی بوس تحویل شهرداری‌ها خواهد شد و امیدواریم در سال آینده در حوزه حمل و نقل عمومی قدم‌های خوبی برداریم.
وی با اشاربه به حکم فروش 55 هزار میلیارد ریال اوراق توسط شهرداری ها در برنامه ششم توسعه برای بهبود وضعیت قطار شهری و حمل و نقل عمومی ادامه داد: دولت نیز باید بیش از یک هزار و 300 میلیارد تومان کمک بلاعوض به حمل و نقل عمومی در سال 97 داشته باشد و 2 میلیارد دلار نیز بصورت فاینانس از محل صندوق توسعه ملی به این بخش اختصاص می یابد که اصل و سود آن را دولت تضمین خواهد کرد.
پس از سخنان معاون وزیر کشور، منصور کتانباف شهردار اهواز به نمایندگی از شهرداران کل کشور در سخنانی خواستار پرداخت عوارض سوخت و سهم مالیات برارزش افزوده شهرداری ها شد.
پس از سخنان وزیر کشور تعدادی از کلیدهای خودروهای حمل و نقل عمومی و مسافر شهری کشور به افراد متقاضی داده شد و سپس وزیر کشور با حضور در حیاط این وزارتخانه آغاز طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و بار و مسافر شهری کشور را افتتاح کرد.
منبع: ایرنا

خواندن 705 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395