شنبه, 05 اسفند 1396 ساعت 15:30

یک میلیون نفر پشت‌نوبت دریافت خدمات بهزیستی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به بیش از یک میلیون پشت نوبتی در سازمان بهزیستی کشور برای دریافت خدمات مختلف از وجود بیش از ۱۵۰ هزار معلول پشت نوبت دریافت مستمری خبر داد.

حسین نحوی نژاد ، با بیان اینکه تعداد زیادی از افراد در مراکز توان بخشی معلولان حضور دارند که به آنها یارانه پرداخت نشده است گفت: در حال حاضر مبلغ یارانه ها با توجه به نرخ تورم تعیین نمی‌شوند. این درحالیست که ما باید قیمت تمام شده خدمات را برای تعیین میزان یارانه لحاظ کنیم چراکه بسیاری از این خانواده ها نمی‌توانند هزینه مابقی خدمات را پرداخت کنند.وی با انتقاد از اینکه در سال جاری بودجه‌ای برای توسعه مراکز توان بخشی در اختیار معاونت توان‌بخشی قرار نگرفته است افزود: این مراکز خصوصا در مناطق محروم باید توسعه یابد. در حال حاضر ۱۵۰ هزار نفر پشت نوبتی از بین معلولان تنها منتظر دریافت مستمری هستند. کل پشت نوبتی های ما برای در خدمات مختلف نیز بالغ بر یک میلیون نفر هستند تا با تخصیص اعتبار از خدمت خاص مورد نیازشان استفاده کنند.

۱۷ هزار نفر« رها شده» تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به ۱۷ هزار نفر از کسانیکه در مراکز نگهداری هستند علی رغم آنکه خانواده‌ای دارند، در بهزیستی نگهداری می‌شوند، اظهار کرد: این افراد اصطلاحا « دارای حکم قضایی» هستند. یعنی کسی ممکن است سالمندش را جایی رها کند و مرجع قضایی حکم می دهد بهزیستی او را نگهداری کند.نحوی نژاد در ادامه تصریح کرد: این افراد، کسانی هستند که  کسی به سراغ آنها نمی‌آید. در واقع آنها  خانواده‌هایی دارند ولی رها شده اند. همچنین ممکن است خانواده‌هایی به مرجع قضایی بروند و بگویند ما نمی‌توانیم از سالمندمان نگهداری کنیم. این یک معضلی است که ما با فردی رو به رو هستیم که هیچکس سراغش را نمی‌گیرد اما اگر اتفاقی برایش بیفتند ، چندین مدعی پیدا می‌شود.

ردپای قانون حمایت از حقوق معلولان در بودجه ۹۷ دیده شود

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه باید در نظام مراقبت از معلولان بازنگری اساسی صورت بگیرد، گفت: در حال حاضر قانون حمایت از حقوق معلولان  درمجلس تصویب شده است. اگرچه کار بررسی بودجه سال ۹۷ به مراحل پایانی خود رسیده است اما از نمایندگان مجلس این درخواست را داریم که در بودجه سال ۹۷ ردپایی از این قانون وجود داشته باشد تا بتوانیم هرچه سریع تر آن را اجرایی کنیم.

منبع:ایسنا
خواندن 415 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395