شنبه, 05 اسفند 1396 ساعت 15:33

اطلاعات تکميلي

  • به مناسبت هفته ملی سلامت مردان؛

فهرست بلند و بالای سرطان‌های ناشی از دخانیات

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مدیر گروه رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به فهرست بلند و بالای سرطان‌های ناشی از استعمال دخانیات، گفت: تمام مسیر رفت و برگشت دود سیگار و قلیان از لب، حفره دهان، زبان، حنجره، حلق و ریه تحت تاثیر دود در معرض ابتلا به سرطان قرار می‌گیرند.

دکتر علی کاظمیان تاکید کرد: ارتباط بین استعمال دخانیات و سرطان ها از نظر علمی ثابت شده و بسیار واضع و روشن است و بزعم متخصصان، اگر الکل و دخانیات از زندگی مردم حذف شود به نیمی از سرطان ها مبتلا نخواهند شد.
وی با اشاره به ارتباط بین استعمال دخانیات با سرطان مثانه، گفت: مواد سمی ناشی از استعمال دخانیات وارد خون می شوند و از کلیه ها دفع و در مثانه جمع می شوند و موجب بروز سرطان مثانه می شوند.
خطر سرطان قلیان بیشتر از سیگار است
این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سیگار و قلیان هر دو در زمره دخانیات قرار دارند و مضر هستند و فرق آنها این است که دود قلیان سرد اما دود سیگار، داغ است؛ سوختن کاغذ دور سیگار و سوختن اسانس قلیان، مواد خطرناکی تولید می کنند که به یک اندازه سرطان زا هستند.
کاظمیان خاطرنشان کرد: مخزن آب قلیان نمی‌تواند مواد مضر دخانی را فیلتر کند و از سوی دیگر چون تنباکو و طعم دهنده‌های قلیان، استاندارد مشخصی ندارند ممکن است حاوی فلزات سنگین باشند بنابراین قلیان می‌تواند خطرناک تر از سیگار باشد.
کشاورزان و ملوانان در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند
این متخصص رادیوتراپی انکولوژی گفت: سرطان پوست یکی سرطان‌های شایع بین مردان به شمار می‌رود که ارتباط مستقیمی با نور ماوراء بنفش خورشید دارد.
کاظمیان افزود: مواجهه طولانی مدت با نور خورشید، بدن را مستعد ابتلا به سرطان پوست می‌کند بنابراین کشاورزان و ملوانان و شاغلان در معرض طولانی مدت نور آفتاب در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند و توصیه می‌شود که از وسایل محافظتی مانند کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده کنند.
مدیر گروه رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: کودکانی که برای کار یا بازی به مدت طولانی، زیر نور آفتاب فرستاده می‌شوند نیز در بزرگسالی و سالمندی بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.
وی اضافه کرد: سرطان پوست به دو گروه ملانوما و غیرملانوما تقسیم بندی می‌شود که مبتلایان به سرطان پوست ملانوما اگر در مراحل اولیه باشند می‌توان با جراحی کامل آن را درمان کرد و در مراحل بعدی، درمان آن مشکل است اما سرطان پوست غیرملانوما نسبتا بهتر درمان می شوند.
کاظمیان یادآور شد: لایه ازن در فضا، تابش های مضر و فرابنفش خورشید را جذب می‌کند اما گازهای تولیدی انسان ساز -حاصل از فعالیت صنایع- بخشی از لایه ازن را از بین برده است و مردمی که زیر سوراخ لایه ازن زندگی می‌کنند مانند مردم استرالیا، بیشتر از سایر افراد به سرطان پوست مبتلا می شوند.
جراحی درمان اساسی سرطان است و رادیوتراپی مهمترین درمان جانبی این بیماری به شمار می رود.
براساس اعلام مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی ایران، در حال حاضر سرطان معده از لحاظ میزان بروز و مرگ و میر در مردان ایرانی رتبه اول را دارد با این حال با توجه به افزایش ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون و رکتوم)، این بیماری در حال پیشی گرفتن از سرطان معده است.
یکم تا هفتم اسفند ماه، هفته ملی سلامت مردان نامگذاری شده است.
منبع: ایرنا

خواندن 550 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395