سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • در راستای مبارزه با فساد

مردم عالی ترین و بالاترین ناظرند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: امروزه واژه «فساد» زیاد به گوش می رسد، واژه ای که عدالت را زیر سؤال می برد و مشکلات زیادی در سیستم های اداری ایجاد می کند. فساد در همه حوزه های اجتماعی، سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی می‌تواند ظهور کند ولی در دستگاه اداری آثار بسیار مخرب تری می تواند به همراه داشته باشد.

فساد مفهومی است که مصادیق آن را تنها در نمود های آن می‌توان یافت و از طریق نشانه‌ ها و عوارض، آن را شناخت. همچنین فساد ، ابعاد مختلفی دارد و اندیشمندان و دست‌اندركاران امور سیاسی و اداری با رویكردهای مختلف و رقیبِ هم به مطالعه آن پرداخته‌اند؛ همچنین فساد ، مظاهر و شكل‌های زیادی دارد كه برخی از آنها عمومی و جهانی‌اند و برخی نیز برخاسته از ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی جوامع‌اند.

مطمئناً یکی از روش های مقابله با فساد گزارشاتی است که توسط مردم و نمایندگانشان به دستگاه های ناظر ارائه می شود ، چگونگی اعلام این گزارشات و راهکار آن را در گفتگو با ناصر زرافشان و سید علی مجتهد زاده مورد بررسی قرار دادیم.

ناصر زرافشان در این رابطه گفت: علی الاصول و بنا به برخی از اصولی که مبنای قانون اساسی است حکام نانخور مردم هستند، نه مردم نانخور حکام؛ بنابراین مردم بالاترین مرجع و ناظر هستند.

این حقوقدان اظهار کرد: در سیستم پارلمانی از طریق مکانیسم نمایندگی، پیگیری فساد اداری اعمال می شود بنابراین نمایندگان مردم در هر مکان و زمانی احساس کردند که حق مردم در حال ضایع شدن است، مکلف اند پیگیری کنند و مردم نیز حق دارند به نمایندگانشان گزارش دهند و درخواست پیگیری کنند.

وی افزود: همچنین دستگاه هایی که وظیفه کشف و تعقیب مراسم را دارند نیز موظف اند این موضوعات را پیگیری کنند.

زرافشان ضمن بیان اینکه سوء استفاده و کسب مال نامشروع جرم است، افزود: جرم را هرکسی می تواند به دستگاه عمومی کشف و تعقیب مجازات و دادستان هر استان یا دادستان کل کشور اعلام کند. علاوه بر این سازمان بازرسی تنها تشکیلاتی نیست که به پیگیری فساد اداری می پردازد و این اعلام لزوماً سند نمی خواهد.

وی در پایان اظهار کرد: هیچ یک از این مکانیسم هایی که گفته شد، در حال حاضر اجرا نمی شود.

سید علی مجتهد زاده، وکیل دادگستری نیز درباره این موضوع گفت: اگر شهروندی گزارشاتی مبتنی بر سند و مدرک در رابطه با فساد مسئولی داشت، این حق را دارد که به دادستان آن شهر مراجعه و درخواست پیگیری کند و دادستان چناچه گزارش را موثق تشخيص داده يا دلايل را برای شروع رسيدگی مکفی تشخيص  دهد دستور انجام تحقيقات لازم را جهت رسيدگی صادر می نمايد ؛.

وی ضمن بیان اینکهاداری اصل است، اظهار کرد: متاسفانه فساد اداری چنان گسترش یافته که اصل بر فساد است و جلوگیری و برخورد با آن دشوار شده است.

خواندن 766 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395