چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 16:00

اطلاعات تکميلي

  • مولاوردی:

تحقق حقوق شهروندی مهمترین وعده رئیس جمهوری به ملت ایران است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی در پیامی به سومین همایش حقوق شهروندی، تحقق این امر را مهمترین وعده رئیس جمهوری به ملت ایران عنوان کرد.

در متن پیام صادره از سوی شهیندخت مولاوردی که روز چهارشنبه در سومین همایش حقوق شهروندی در ارومیه قرائت شد، آمده است: حقوق شهروندی به مثابه یک حوزه دانش، همواره نیازمند تحقیقات روزآمد و متأثر از تحولات جامعه انسانی است که با چنین چشم اندازی به همان میزان که جستجو در تجارب، دستاوردها و چالش های دیگر جوامع می تواند مفید و راهنمای ما باشد، نگاه بومی داشتن به حقوق شهروندی نیز ضرورتی غیر قابل انکار تلقی می شود.
وی افزوده است: اگر در پی ترویج، احترام، حمایت و تحقق و تضمین حقوق شهروندی در کشورمان هستیم و آن را نه تنها به مثابه یک آرمان، بلکه وظیفه ای ملی تلقی می کنیم، گام اساسی ابتدایی این خواهد بود که با رویکردی جهانی- بومی به تحقیقات در این خصوص بپردازیم.
وی ادامه داده است: تحقیقات و پژوهش های دقیق، علمی و میان رشته ای می تواند به شناخت جامعه هدف ما در عرصه حقوق شهروندی یاری رسانده و با بررسی چالش های پیش رو، گزینه های متعدد و راهکارهای آزموده شده ای را در پیش روی فعالان این حوزه قرار دهد؛ در اجرای حقوق منشور حقوق شهروندی نباید مسیر آزمون و خطا را طی کرد چرا که در این مسیر، اگر سیاست گزاران و کارگزاران حکومتی در دید شهروندان، پر خطا ظاهر شوند، ممکن است آسیب اساسی به حس امید و انگیزه مشارکت شهروندان وارد شود.
مولاوردی اضافه کرده است: گفتمان حقوق شهروندی باید ترویج و توسعه یابد، چراکه تحقق حقوق شهروندی مهمترین وعده رئیس جمهوری به ملت ایران است.
وی افزود: حقوق شهروندی باید به صورت تخصصی در دروس و سرفصل های مستقلی در قالب تربیت شهروندی، مهارت های زندگی، تربیت مدنی مسئولیت های اجتماعی و نظایر آن در کتب درسی مدارس و دانشگاه ها افزوده شود.
در 29 آذر 1395 منشور حقوق شهروندی ایران به امضای رئیس جمهوری رسید و ابلاغ شد.
حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، کرامت و برابری انسانی، آزادی و امنیت شهروندی، مشارکت در تعیین سرنوشت، اداره شایسته و حسن تدبیر، آزادی اندیشه و بیان، دسترسی به اطلاعات، دسترسی به فضای مجازی، حریم خصوصی، تشکل، تجمع و راهپیمایی، تابعیت، اقامت و آزادی رفت وآمد، تشکیل و برخورداری از خانواده، برخورداری از دادخواهی عادلانه، اقتصاد شفاف و رقابتی، مسکن، مالکیت، اشتغال و کار شایسته، رفاه و تأمین اجتماعی، دسترسی و مشارکت فرهنگی، آموزش و پژوهش، محیط‌زیست سالم و توسعه پایدار،صلح، امنیت و اقتدار ملی، سرفصل های حقوقی است که در این منشور آمده است. 
سومین دوره همایش ملی تبیین حقوق شهروندی به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی و باحضور پدر علم حقوق عمومی و اساسی کشور پروفسور سیدمحمدهاشمی امروز در ارومیه در حال برگزاری است.
منبع: ایرنا

خواندن 527 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395