شنبه, 19 اسفند 1396 ساعت 06:00

افزایش 26 درصدی حجم معاملات بورس در هفته گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: شاخص کل در هفته گذشته 1 هزار و 101 واحد کاهش یافت و در سطح 96 هزار و 860 واحد ایستاد. به این ترتیب شاخص کل در هفته گذشته، بازدهی منفی 1.1 درصدی را ثبت کرد. ارزش معاملات خرد نیز در هفته گذشته 88 میلیارد ریال کاهش یافت و به 6 هزار و 743 میلیارد  ریال رسید.

حجم معاملات در هفته گذشته(نسبت به هفته ماقبل)، 26 درصد رشد یافت و با 1 هزار و 361 میلیون سهم افزایش به 6 هزار و 447 میلیون سهم رسید. اما ارزش معاملات در هفته گذشته 17 درصد کاهش یافت و با 3 هزار و 146 میلیارد ریال افت به 14 هزار 475 میلیارد ریال رسید. دفعات معاملات در هفته گذشته 33 درصد افزایش یافت و با 119 هزار و 814 نوبت رشد نسبت به هفته ماقبل به 475 هزار و 669 نوبت رسید.

هفته گذشته شاخص آزاد شناور ۱۵۴۹ واحد افت کرد و به عدد ۱۰۳ هزار و ۷۲۵ واحدی رسید. در این مدت شاخص بازار اول نیز  ۸۶۶ واحد افت کرد و تا رقم ۶۸ هزار و ۷۰۹ واحدی کاهش یافت و شاخص بازار دوم با افت ۱۹۲۲ واحدی مواجه شد و به عدد ۲۰۶ هزار و ۷۵۶ واحد رسید. همچنین شاخص صنعت نیز بیش از ۱۰۰۰ واحد پایین رفت. سهام گروه رایانه وفعالیت‌های وابسته در هفته گذشته، فراز و فرود خاصی نداشت. به طوری که در آخرین روز هفته گذشته هفته متعادلی را پشت سر گذاشتند اما تعداد نمادهای منفی و درصد آنها بیشتر از مثبت بود. خدمات انفورماتیک جزو سهامی بود که هر 5 روز هفته را سبز پوش بود، و توانست بازدهی 2 درصدی را کسب کند خدمات انفورماتیک در گزارش 9 ماهه سال جاری در مقایسه با سال 1395، درآمدهای عملیاتی 19 درصد رشد، سود ناخالص 20 درصد و سود عملیاتی را 20 درصد افزایش گزارش کرده است، همچنین هزینه‌های مالی شرکت بدون تغییر و در نهایت این شرکت توانسته است سود خالص نیز 12 درصد افزایش پیدا کند. شرکت خدمات انفورماتیک با سرمایه 2.8 میلیارد ریالی و سهام شناور 5 درصدی، برای هر سهم 2 هزار و 485 ریال سود گزارش کرده است.

گروه پتروشیمی نیز در هفته گذشته با رخوت و کاهش در حجم و ارزش معاملات همراه بود. این کاهش به حدی بود که در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، اکثریت نمادها منفی بودند. معمولا در روزهای انتهایی آخر سال به دلیل تسویه آخر سال، بررسی موارد بودجه ای و شناسایی سود توسط برخی از حقوقی‌ها حجم و ارزش معاملات کاهش می یابد و معمولا نقدینگی و گردش مالی در بازار سهام کاهش می یابد. کاهش ارزش معاملات خرد در آخرین روز هفته گذشته نیز گویایی همین امر است. ارزش معاملات خرد چهارشنبه گذشته، به زیر 100 میلیارد تومان (88 میلیارد تومان) رسید. معمولا ارزش معاملات خرد زیر 100 میلیارد تومان گویای کمبود نقدینگی در بازار سرمایه است.

هفته گذشته همراه رکود نسبی در گروه‌های بازار سرمایه را شاهد بودیم، این رخوت به گروه خودرویی نیز سرایت کرد. در هفته گذشته پس از خبر بسته شدن سهام سایپا دیزل، به یکباره رغبت و نشاط این گروه نه تنها کاهش یافت بلکه شاهد صف‌های فروش در دیگر نمادها هم بودیم. اما آخرین روز معاملات هفته گذشته همزمان با بازگشایی نماد سایپا دیزل، در عین حالی که شرکت سایپا دیزل اعلام کرده است هیچ تغییر با اهمیتی در پیش بینی سود و. زیان نماد خکاوه رخ نداده است. اما پس از اینکه نماد با 15 درصد منفی بازگشایی شد، شاهد استقبال فعالان بازار سرمایه از این بازگشایی بودیم به طوری که صف خرید برای این سهم تشکیل شد، سایپا دیزل با سرمایه 2.6 هزار میلیارد ریالی و سهم شناور 43 درصدی، برای هر سهم 796 ریال زیان گزارش کرده است.

گروه انبوه سازی و مستغلات در هفته گذشته با کاهش اقبال سرمایه گذاران مواجه شد. کاهش معاملات و کدهای داد و ستد خانه در مناطق تهران در بهمن ماه گذشته از تب و تاب این رونق کاسته شد و متعادل شد. این کاهش استقبال تا حدی بود که نسبت به هفته ماقبل کاهش بیشتری یافت و موجب شد نمادهای گروه ساختمانی در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته قیمت‌های منفی را تجربه کنند. به عنوان نمونه شرکت نوسازي‌وساختمان‌تهران‌ در هفته گذشته بازدهی منفی 3 درصد را کسب کرد. نوسازي‌وساختمان‌تهران‌ با سرمایه 750 میلیارد ریالی و سهام شناور 32 درصدی، برای هر سهم 587 ریال زیان گزارش کرده است.

شرکت‌های بیمه ای نیز هفته خوبی را تجربه نکردند، کاهش دستوری نرخ سود بانکی و اجباری بودن رسوب نقدینگی شرکت‌های بیمه بر اساس دستورالعمل‌های بیمه مرکزی، سبب شده است سود ناشی از سپرده‌های بانکی شرکت‌های بیمه کاهش یابد که در نهایت موجب کاهش سود سهامداران این شرکت‌ها می شود، همین امر سبب شده، سهام گروه بیمه مورد بی مهری فعالان بازار سرمایه قرار گیرد. در این گروه سهام بیمه حکمت صبا شاهد تغییرات قیمتی منفی بود. بيمه حكمت صبا(50% پرداخت شده) که در بازار پایه فرابورس ج داد و ستد می شود به تازگی در این بازار پذیرش شده است و در هفته گذشته بازدهی منفی 9 درصدی داشت و آخرین دادو ستد این نماد قیمت 403 ریال  بود.

گروه حمل و نقل نیز در هفته گذشته، شاهد تحرکاتی در همه نمادها بودیم. کاهش قیمت گروه حمل و نقل در هفته ماقبل سبب شد که قیمت‌های سهام این گروه مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گیرد به طوری که سهام حمل و نقل توکا بازدهی 4.5 درصدی در هفته گذشته در  حالی بدست آورد که با سرمایه 330 میلیارد ریالی، سهام شناور 51 درصدی و قیمت 1583 ریال، برای هر سهم 60 ریال سود گزارش کرده است. در هفته گذشته شاهد منفی بودن نمادهای بانکی و لیزینگی بودیم. بانک‌ها که در حال تطبیق صورت‌های مالی خود با استانداردهای IFRS هستند و این تطبیق سبب شده است که سود و زیان و برگزاری مجامع دستخوش تغییراتی شود. اما نظر به این که دو هفته پیش رو آخر سال اکثر نمادهای بانکی اعلام مجمع کرده اند، پیش بینی می شود به زودی معاملات گروه بانکی نیز معمولی شود.

گروه کاشی و سرامیک نیز در هفته گذشته با کاهش حجم و ارزش معاملات همراه بود. در آخرین روزهفته گذشته تمام نمادهای کاشی و سرامیک منفی بودند و حتی تعدادی از نمادها صف فروش را نیز تجربه کردند. کاهش ساخت و ساز و رکود قسمت ساختمان سبب شده است صنعت کاشی و سرامیک با مشکل فروش تولیدات خود روبرو شوند که در نهایت موجب کاهش سود شده است.

گروه کامودیتی‌ها و فلزات اساسی هر چند اوایل هفته کم تقاضا ظاهر شدند، کاهش قیمت ارز و بالا رفتن سپرده گذاری با نرخ 20 درصد را می توان از دلایل کاهش تقاضا برای کامودیتی‌ها بر شمرد. اما با نزدیک شدن به اواخر هفته کمی کامودیتی‌ها نظیر سنگ آهنی‌ها با استقبال مواجه شدند. به طوری که شاهد درصدهای مثبت در آخرین روز هفته بودیم. اما گروه فلز روی با تغییراتی همراه بودند که کاهش قیمت جهانی فلز روی و شناسایی سود توسط عده ای از سهامداران سبب شد که گروه روی کاهش قیمت را تجربه کنند. به طور مثال می توان به کالسیمین (که تولید کننده  شمش روی است) اشاره کرد که در هفته گذشته بازدهی منفی 13 درصدی را ثبت کرد. این شرکت با سرمایه 2 هزار میلیارد ریالی و سهام شناور 41 درصدی، سود هر سهم را 907 ریال گزارش کرده است.

در گروه سنگ آهنی‌ها نیز شاهد افزایش اندک تقاضا در بازار چین بودیم که این امر سبب شد اندکی این گروه مورد توجه واقع شود اما تغییرات مثبت زیادی را شاهد نبودیم. در گروه سنگ آهنی‌ها، در نماد میدکو شاهد حمایت سهام توسط یک حقوقی بودیم که سبب شد این نماد در هفته گذشته بازدهی 1 درصدی مثبت را بدست آورد. سهام معدنی و صنعتی گل گهر نیز شاهد معاملات دوطرفه و شناسایی سود توسط فعالان و نمادهای حقیقی و حقوقی بود. معدنی و صنعتی گل گهر که در زمینه تولیدسنگ آهن، کنسانتره، گندله و فولاد سازی فعالیت دارد با سرمایه 30 هزار میلیارد ریالی و سهام شناور 18 درصدی، در حالی هفته گذشته شاهد حجم معامله حدود 30 میلیونی بود که برای هر سهم 577 ریال سود گزارش کرده است.

 

خواندن 423 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395