شنبه, 19 اسفند 1396 ساعت 09:37

اطلاعات تکميلي

  • در نشست «نقش نهاد وکالت در پیشگیری از جرایم علیه عدالت قضایی» مطرح شد؛

عملکردمان در خصوص عدالت قضایی ضعیف بوده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: بیستمین جلسه از نشست‌های حقوق شناسی با موضوع «نقش نهاد وکالت در پیشگیری از جرایم علیه عدالت قضایی» و با حضور محمد علی ابراهیم خانی عضو کمیسیون طرح و برنامه کانون وکلای دادگستری مرکز، بهرام بهرامی عضو هیات علمی پیشین دانشگاه آزاد اسلامی، محمد حسین ساکت رئیس هیات مدیره انجمن حقوق شناسی، جعفر کوشا عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و عبدالله موذنی قاضی دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد.

بهرام بهرامی ضمن بیان اینکه عنوان عدالت قابلیت بررسی دارد، اظهار کرد: در خصوص عدالت ضعیف عمل کرده ایم؛ همچنین در بحث عدالت، عدالت قضایی نسبت به ابعاد دیگر کمتر مورد بررسی قرار گرفته است و ضعف زیادی دارد.

وی افزود: برخی عدالت را ناشی از وجدان عمومی می دانند و گروهی دیگر عدالت را تابع رای اکثریت، و گروهی دیگر دولت را تنها مقام صالح می دانند.

عضو هیات علمی پیشین دانشگاه آزاد اسلامی ضمن بیان اینکه در ایران حدود 1500 عنوان مجرمانه داریم، گفت: مشکل عدالت با این جرم انگاری‌ها اصلاح نمی‌شود. برای برقراری عدالت، ترسیم این همه عناوین مجرمانه بیانگر این است که ما قصد بهبود عدالت قضا و برقراری عدالت اجتماعی را نداریم.

وی افزود: نکته دیگری که حائز اهمیت است بحث تشخیص افتراقی و اقترانی بین عدالت‌ها است یعنی عدالت قضایی با سایر عدالت‌ها چه تفاوت‌ها و چه تشابه‌هایی دارد. در حقوق، یکی از مباحثی که در دانشکده‌ها و کارگاه‌های باید آموزش داده شود، تمییز دادن این مسئله است.

همچنین جعفر کوشا در ادامه نشست اظهار کرد: دستگاه قضایی را باید یک تشکیلات در نظر بگیریم و با آنها همکاری کنیم تا عدالت قضایی به نتیجه برسد.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: هر مانعی که قاضی را از عدالت دور کند به عنوان یک ضد ارزش تلقی می‌شود؛ همچنین هر چه قاضی کمتر اشتباه کند به عدالت نزدیکتر می شویم.

وی افزود: وکیل باید مورد حمایت قانون قرار بگیرد، یعنی اگر کسی وکیل را تهدید کند، نهاد عدالت باید وکیل را مورد حمایت قرار دهد.

در ادامه نشست عبدالله موذنی ضمن بیان اینکه مفهوم عدالت به هنجارهای اجتماعی باز می‌گردد، گفت: بسیاری از جرایم به صورت اتفاقی به وجود می‌آیند اما وکیل دادگستری چگونه می‌تواند از جرایم جلوگیری کند و عدالت را اجرا کند؟

وی ادامه داد: نقش وکیل در بسیاری از مواقع این است که دانش کافی داشته باشد و در دفاع از حق کوشش‌هایی را به عمل آورد؛ نهاد وکالت نیز باید برای گسترش عدالت تلاش کند.

قاضی دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری مرکز بیان کرد: دفاع از حق و حقیقت از وظایف وکیل دادگستری است که در قسم نامه نیز معین شده است و امیدواریم وکلای دادگستری در این زمینه سعی و کوشش به عمل بیاورند.

خواندن 609 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395