یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 03:00

اطلاعات تکميلي

  • محسن ایزدخواه :

ادامه طرح تحول نظام سلامت پیامد سنگین اقتصادی- اجتماعی دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مصطفی کمالو

عصراقتصاد: پنج شنبه هفته گذشته نشست موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد با موضوع ارزیابی طرح تحول سلامت و بررسی آثار و پیامد های جداسازی منابع درمان در سازمان تامین اجتماعی با حضور فرشاد مومنی، رئیس موسسه دین و اقتصاد و محسن ایزدخواه، معاون پیشین حقوقی و امور مجلس سازمان تأمین اجتماعی و کامبیز لعل، کارشناس ارشد رفاه و تامین اجتماعی برگزار شد.

در بخش اول گزارش این نشست خواندیم که فرشاد مومنی در ابتدای این نشست گفت: ما با نهایت خضوع و احترام دولت را دعوت می کنیم، به بازنگری تجربه بالغ بر ربع قرن گذشته و در این مورد خاص، دولت محترم را تذکر می دهیم به اینکه در این شیوه راه حلی که برای بحران طرح سلامت در نظر گرفته شده دقیقاً یک شیوه احمدی نژادی است. در دوره احمدی نژاد خیلی از افراد تلاش کردند که او را متوجه کنند به اینکه اگر یک بانک دولتی است، به معنای این نیست که سپرده‌های مردم در اختیار دولت است و دولت حق دارد درباره آنها تصمیم بگیرد. متاسفانه آقای احمدی نژاد تا پایان دوره مسئولیت خود نتوانست متوجه این مورد شود و کشور در باتلاقی که او ساخته دست و پا می‌زند.

 ما شبیه این طرز برخورد را در عبارت پردازی های که آقای روحانی و همینطور مقامات مختلف مانند وزیر محترم بهداشت و وزیر محترم کار مطرح می کنند، هم مشاهده می‌کنیم. اینکه مسئولان سازمان تامین اجتماعی باید یک فرآیند های را برای انتخاب شدن در دولت طی کنند، به معنای این نیست که دولتی ها اجازه دست‌اندازی به منابع این سازمان را داشته باشند، که حکم حق الناس را دارد. باید تلاش کنیم با آشکار سازی هرچه بیشتر طول و عرض گرفتاریهای که کشور با آن مواجه است و ساز و کارهای کارشناسی، به برون رفت از این بحرانها کمک کنیم و دولت و مجلس محترم  هم تصمیمات سنجیده تر و قابل دفاع تری را اتخاذ کند.

 در ادامه این نشست محسن ایزدخواه، معاون پیشین حقوقی و امور مجلس سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه در اردیبهشت سال 1393 طرح تحول سلامت اجرای شد و در نیمه دوم همان سال همراه با افزایش تعرفه های پزشکی شروع به کار کرد، گفت: از همان روزهای اول اجرا طرح تحول سلامت، نگران این بودیم که این طرح به سرانجام نرسد، در زمان اجرای این طرح شرایط نامناسب اقتصادی بر کشور حکم فرما بود و رشد منفی شاخص های سلامت به شدت نگران کننده بود. به علت اینکه افزایش شدید پرداخت از جیب مردم در بخش بهداشت و سلامت بسیار بالا بود، قرار شد طبق طرح تحول سلامت، حداکثر پرداختی از طرف مردم حدود 10 درصد باشد، ولی در پایان دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به حدود 60 در صد رسید.

وی ادامه داد: در پایان دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد، شاخص های سلامت در وضعیت نا مناسبی قرار داشتند. به عنوان مثال شاخص وضعیت کلی اهداف نظام سلامت ایران در بین 191 کشور، رتبه  114 در توزیع سلامت رتبه 113 و در مشارکت عادلانه در تامین هزینه ها رتبه 112 را در بین کشورها داشتیم.

وی افزود: در مقایسه با نسبت تخت های بیمارستانی به جمعیت، در ایران نسبت به هر هزار نفر 1.4 تخت موجود است، اما در کشور ترکیه این نسبت حدود 2.7  می باشد. آن زمانی که این گزارش تهیه شد، قرار بود 10 درصد جمعیتی که در کشور بیمه نیستند تحت پوشش بیمه قرار گیرند. با اجرای این طرح حدود 11 میلیون نفر را تحت پوشش بیمه همگانی قرار گرفتند، اما امروز مشاهده می کنید که این افراد را به بهانه عدم بودجه کافی، از بیمه همگانی محروم می کنند و یا برای تمدید دفترچه بیمه درمانی در خواست 240 هزار تومان هزینه می کنند.

ایزدخواه با بیان اینکه نسبت به شاخص های جهانی، سهم دولت از پرداخت هزینه های بهداشت و درمان کوچک شده است، گفت: این نشان دهنده ناتوانی دولت در ارائه درمان قابل قبول و بدون فشار بر مردم بوده است.

وی به اهداف طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: این اهداف شامل عدالت، دسترسی به خدمات، ارتقا کیفیت و سازمان دهی و کاهش میزان سهم مردم در پرداخت هزینه های درمانی است. اما طرح تحول سلامت نتوانست به اهداف تعریف شده خود به طور کامل دست پیدا کند.

معاون پیشین حقوقی و امور مجلس سازمان تأمین اجتماعی، در ادامه به چالش بزرگ عدم تحقق اهداف طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: این چالشها عبارتند از  بی توجهی در اجرا و قوانین و مقررات بالا دستی، تنگناهای مالی که امروز کاملا آشکار شده است و شکاف درآمدی در نیروی انسانی، که امروز شاهد این هستیم که فاصله درآمدی بین پزشکان و کادر پرستاری منجر به یک درگیری و بحران شده است. و در ادامه کسری شدید منابع مالی صندوق های بیمه ای و موردی که ما بسیار نگران آن بودیم تنگناهای سیاسی است. اگر طرح های بیمه ای نتواند به اهداف خودش برسد، می تواند بحرانهای سیاسی ایجاد کنند. نمونه بارز این مورد تجمع بازنشستگان و بیمه شدگان تامین اجتماعی در مقابل مجلس و شورای نگهبان بود، آنها نگران این بودند که به منابع تامین اجتماعی دست اندازی شود.

در ادامه این نشست کامبیز لعل، کارشناس ارشد رفاه و تامین اجتماعی با بیان اینکه هیچ طرح و سندی برای اجرای طرح تحول سلامت ارائه نشده است، گفت: تنها سندی که می توان به آن استناد کرد، صحبت های وزیر بهداشت و درمان است.

وی در ادامه به تشریح اهداف طرح تحول نظام سلامت پرداخت و گفت: از جمله اهدافی که از گزارش ها و سخنرانی های مسئولان بهداشت و درمان کشور می توان برداشت کرد، عبارتند از افزايش پاسخگويي نظام سلامت ،کاهش پرداخت مستقيم از جيب مردم، کاهش درصد خانوارهايي كه به‌خاطردريافت خدمات سلامت دچار هزينة كمرشكن شده‌اند، افزایش افراد و خانوارهای تحت پوشش بیمه ، بهبود پيامدهاي بيماران اورژانسي و افزايش زايمان طبيعي است.

کارشناس ارشد رفاه و تامین اجتماعی در ادامه به بسته های طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: متولی بخش سلامت کشور با اجرایی کردن بسته های مانند،کاهش ميزان پرداختي بيماران بستري در بيمارستان‌هاي دولتي، حضور پزشكان متخصص در بيمارستان‌هاي دولتي، ارتقاي کيفيت خدمات ويزيت در بيمارستان‌هاي دولتي ، برنامه حفاظت مالي از بيماران صعب العلاج و راه اندازي اورژانس هوايي، به اهداف طرح تحول سلامت دست یابد.

وی در ادامه به بررسی الزامات تحقق اهداف طرح تحول سلامت از جنبه‌های اقتصادی پرداخت و گفت:گسترش پوشش بیمه ،تغییر رفتار و فرهنگ،مدیریت و کنترل عرضه،کاهش قیمت خدمات ، ارائه بسته های تشویقی برای جهت‌دهی تقاضا، ارائه بسته های انگیزشی برای مدیریت عرضه، بهبود دسترسی مردم به خدمات، بهبود کمیت و کیفیت بسته خدمات ، افزایش اعتبارات دولت و افزایش حمایت مالی بخش عمومی و بیمه‌ها، از الزامات تحقق اهداف طرح تحول سلامت از جنبه‌های اقتصادی است.

کامبیز لعل به پیش بینی پیامد های احتمالی راهکارها و الزامات طرح تحول سلامت پرداخت و گفت: مجموعه این الزامات به ما نشان می دهد که با افزایش عرضه خدمات و افزایش تقاضای روبرو هستیم و خروجی این عامل را می توان در افزایش هزینه‌های دولت و افزایش هزینه‌های بخش عمومی دید.

وی در ادامه به بررسی نرخ رشد هزینه‌ها، حاصل از اجرای طرح تحول سلامت پرداخت و گفت: نرخ رشد هزینه‌های در سال 1394 نسبت به سال 1392 افزایش داشته است. بصورتی که هزینه های دولت طی دو سال78.7 درصد، هزینه خدمات درمانی 169.5 درصد و هزینه تامین اجتماعی 116.7 درصد افزایش داشته است. دولت طرح تحول سلامت را در سطح ملی اجرا می کند و نسبت به آن وظیفه دارد، ولی در تامین مالی بیمه ها مشارکت کمتری داشته و بار اصلی را روی دوش بیمه ها انداخته است.

 وی به دستاورد های طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و گفت: بعد از تمامی بحرانها و افزایش قیمت ها که در اجرای طرح تحول سلامت ایجاد شد، دولت نتوانست این طرح را تامین مالی کند. طرحی که دولت خودش پیاده کرده، ولی برای جبران بحرانهای این طرح به فکر دست‌اندازی به منابع درمان بیمه‌های پایه افتاده است.یکی دیگر از این پیامد ها، افزایش هزینه‌های درمان بیمه‌های پایه بدون توجه به درآمدهای آنها و کسری بودجه سازمان‌های بیمه‌گر پایه است.

کامبیز لعل به جنبه های اقتصاد سیاسی طرح تحول نظام سلامت پرداخت و گفت:  وزیر محترم بهداشت و درمان طرح تحول سلامت (که یک امر رفاهی و ضروری است) را به یک امر سیاسی تبدیل کرده است. ایشان برنامه غیرمصوب و غیر کارشناسی شده وزارتخانه خود را به هویت دولت تبدیل کرده و باعث ایجاد تقابل میان منتقدان طرح تحول سلامت با دولت شده است. در این بین بیمه ها در مقابل زیاده‌خواهی‌های وزارت بهداشت تنها ماندند و در این شرایطی بیمه ها هیچ حمایتی نشدند.

 وی در پایان افزود: ادامه طرح تحول نظام سلامت پیامد سنگین اقتصادی، اجتماعی دارد و بازگشت از آن پیامد سنگین سیاسی دارد. چون این طرح یکی از شعار های و افتخارات دولت بوده و دولت را در ادامه این طرح، بلاتکلیف ماندن است.

 

خواندن 429 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395