یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 09:13

آب، خانه ثبت ملی فیروزی دزفول را برد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: خانه ثبت ملی شده فیروزی واقع در بافت تاریخی دزفول عصر امروز فرو ریخت و به طور کامل ویران شد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول اظهار کرد: در ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه عصر روز پنجشنبه، طی تماس شهروندی با سامانه ۱۲۵ این سازمان گزارش ریزش یک ساختمان قدیمی اطلاع رسانی شد.

عبدالحسین معظم فر افزود: پس از دریافت گزارش از طرف ستاد فرماندهی عملیات، اکیپی از آتش نشانان ایستگاه شماره یک به محل حادثه اعزام شد.

معظم فر تصریح کرد: در این حادثه یک باب منزل مسکونی که در واقع یک منزل تاریخی و ثبت ملی است به علت فرسودگی کاملاً تخریب شد که خوشبختانه به خاطر خالی از سکنه بودن این خانه تاریخی به کسی آسیبی نرسید.

عظیم رضایی مرساق، رئیس جمعیت هلال احمر دزفول نیز در این زمینه گفت: ریزش این ساختمان باعث بسته شدن کوچه شده است.

 وی افزود: خوشبختانه این حادثه تلفاتی در پی نداشته؛ در همین زمینه چندین بار به ساکنین منازل همسایه که آنها نیز در خطر ریزش بودند، هشدار تخلیه داده شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر دزفول گفت: با توجه به خطر ریزش دیوارها با بستن داربست، در تلاش هستیم که از این حادثه جلوگیری کنیم. همچنین در حال تخلیه و بازگشایی کوچه هستیم.

رضای مرساق عنوان کرد: سه اکیپ از جمعیت هلال احمر، آتش نشانی و نیروی انتظامی و نیز تعدادی از مسئولان در محل حادثه حاضر شده‌اند.

وی یادآورشد: علت وقوع حادثه هنوز مشخص نیست، اما فرسودگی این منزل قدیمی و بارش باران می‌تواند در ریزش آن موثر بوده باشد.

از زمان وقوع حادثه تاکنون مسئولان مختلف شهرستان از جمله نماینده مجلس، شهردار، رئیس شورای شهر در محل حادثه حضور یافتند و به بررسی اوضاع پرداختند.

بافت تاریخی دزفول با مساحت ۲۰۰ هکتار یکی از ارزشمندترین مجموعه های تاریخی کشور است که قرن ها هویت معماری اصیل ایرانی در جای جای آن جریان دارد. خانه‌های تاریخی دزفول هر یک با رنگ و حال و هوایی خاص اما با هویتی مشترک، می توانند یکی از جاذبه های ارزشمند گردشگری استان خوزستان به حساب آیند که نیازمند توجه بیشتر هستند.

وجود بیش از یک صد خانه تاریخی ارزشمند، سبب شده تا بافت تاریخی دزفول نسبت به سایر آثار و مجموعه‌های تاریخی این شهرستان، متمایز باشد به طوری که دزفول با برخورداری از این خانه‌ها می تواند به عنوان یک شهر توریستی با ردپایی از گذشته های زیبای معماری این مرز و بوم به جهانیان معرفی شود.

نشت آب علت تخریب خانه تاریخی فیروزی دزفول اعلام شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: علت اصلی تخریب خانه تاریخی فیروزی این شهرستان نشت آب و فرونشست زمین بوده است.

خانه تاریخی فیروزی واقع در بافت قدیم دزفول که به شماره 7819 در فهرست آثار ملی ثبت شده است عصر پنجشنبه گذشته فرو ریخت.

حجت اله آریایی روز شنبه در جریان بازدید از خانه فیروزی دزفول به خبرنگار ایرنا افزود: خانه تاریخی فیروزی (آرامش) پارسال از سوی سازمان نوسازی شهرداری و با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی مرمت شد.

وی گفت: این بنای تاریخی از پنج سال پیش خالی از سکنه بوده و مالک، آن را برای فروش گذاشته بود.

وی افزود:طبق بررسی های انجام شده از چند روز پیش شیر آب این خانه تاریخی باز مانده یا دچار شکستگی شده بود که نفوذ جریان آب موجب خیس شدن پی این بنا و فرونشست زمین شده که در آخر به ریزش این بنای تاریخی منجر شد.

وی با بیان اینکه تاکنون در تخریب این خانه عمدی اثبات نشده است گفت: علاوه بر تخریب کامل خانه فیروزی سه یا چهار خانه اطراف آن نیز تخریب شده و یا دچار خسارت شده اند.

آریایی اضافه کرد: طبق نظر کارشناسان، مرمت خانه تاریخی فیروزی که پارسال انجام شده یکی از اصولی‌ترین مرمت‌ها بوده ولی در منطقه مذکور نشست زمین سابقه داشته و از قبل مشکل ساز شده است به طوری که خانه‌های نوساز این منطقه نیز به علت نشست زمین دچار مشکلاتی شده اند.

دزفول 270 هکتار بافت قدیم دارد که بناهای تاریخی متعددی در این بافت قرار گرفته که تاکنون 154 اثر شناسایی شده در این بافت ثبت تاریخی شده و بیش از 200 اثر در مرحله ثبت ملی هستند.

خواندن 510 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395