دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 08:20

اطلاعات تکميلي

  • بانک مرکزی دوستان ملت را فراموش نکند

صداقت تلخ ، شیرین تر از ادبیات سوداگران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سمیه بابایی

عصراقتصاد: روز شنبه خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه افزایش تقاضا برای خرید ارزهای عمده یعنی دلار آمریکا و یورو در بازار آزاد و همزمانی آن با روزهای پایانی سال و افزایش سفرهای خارجی، موجب سیاست محدودسازی عرضه این ارزها به امور مسافرتی شد.

بانک مرکزی از هفدهم اسفندماه محدودیت‌های جدیدی برای خرید ارز اعمال کرد که بر اساس آن متقاضی باید ضمن ارایه اصل پاسپورت و کارت ملی ، فیش عوارض خروج از کشور، اصل بلیت و روادید دریافت شده را برای دریافت حداکثر یک هزار دلار ارایه کند. این میزان برای کشورهایی مانند ترکیه که به اخذ روادید نیاز ندارد، 500 دلار تعیین شده است. در گذشته هر فرد می توانست هر ماه پنج هزار یورو یا معادل آن را به ارزهای دیگر با ارایه کارت ملی از صرافی‌های منتخب بانک مرکزی دریافت کند.

روز گذشته نیز به دنبال بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر محدود شدن فروش دلار و یورو بانکی به مسافران، صف‌های متقاضیان نسبت به هفته گذشته کوچک‌تر شده بود.

 این در شرایطی است که در روزهای گذشته اقدام برخی صرافی‌ها برای امتناع از عرضه دلار و یورو و همچنین فروش دلار به نرخ‌های نزدیک به ارز مداخله ای در صرافی‌ها موجب شد تا صف‌های طولانی از متقاضیان ارز در بازار شکل گرفته و عده ای دلار را در محدوده قیمتی 44 هزار و 500 ریال خریده و به قیمت 44 هزار و 700 ریال به دلالان می فروشند که این امر موجب نارضایتی صرافی‌ها شده بود .

حال سوال این است که چرا دولت بازار ارز را رها کرده تا حجم تقاضای کف بازار داغ تر شده و این بهانه ای برای افرادی بوده که بحران ارزی را ساخته و در شلوغی بحران‌های کف خیابانی، خیانت‌های بزرگی را در حق اقتصاد ایران انجام دهند .

در شرایط فعلی حدود 80 درصد از ازدحام مقابل صرافی‌های کشور به دلیل تقاضای ارز مسافرتی است و شاید تقاضای ارز مسافرتی قطره ای از دریای ارز مانده در بالشت‌های خانگی باشد . افرادی که حداقل اطلاعی از کسب وکارها دارند آثار چنین تقاضاهایی را در بازار می دانند . افزایش تقاضای خرید ارز ، بازار متلاطمی را ساخته که به گفته" نوبخت" سخنگوی دولت، سوداگران ارزی از شهرهایی مانند مشهد برای خرید ارز به تهران آمدند .

در این راستا گفته می شود بانک مرکزی ارز مسافرتی را به نرخ گران تر عرضه می کند تا کمبود ارز خود را جبران کند، این درحالی است که رییس جمهور معتقد است کمبود ارز درکشور نداریم .

همچنین روز گذشته یکی از صرافان بازار ارز در گفت و گو با خبرنگار ما گفته است که دولت ارز لازم را در اختیار ندارد و صرافی‌ها نیز ارزهای موجود خود را تبدیل به درهم کرده و به کشور دبی انتقال می دهند.

این در حالی است که ما همواره از کیان و حیثیت مدیران بانک مرکزی حمایت کردیم ، اما به عنوان رسانه مردمی وظیفه خود می دانیم که از سفره و معیشت مردم  نیز دفاع کرده و امروز هم نه برای خودنمایی بلکه برای تثبیت تجربه در بانک مرکزی می نویسیم و کماکان معتقدیم بدنه کارشناسی بانک مرکزی قادر به درک آنچه می گوییم هست .

در پایان شایان ذکر است که اگر در زمان افزایش نرخ ارز، اتهام دولت و بانک مرکزی این بود که دولت برای جبران کسری بودجه ارز را گران می کند ، به جهت اینکه درآمد دولت برای هزینه کرد مردم بوده ، با وجود اینکه نوع روش‌ها را فاقد اعتبار علمی می دانیم ، ولی برای جبران کاستی‌های دولت از آن دفاع می کردیم، اما زمانی که دامن زدن به آشفتگی‌های بازار ارز را با دلایل غلطی مانند تقویت صادرات ، واقعی کردن نرخ ارز و درنهایت با ادعای اینکه این کار به نفع اقتصاد ملی است، اعمال کنند طبیعی است ما نیز نظراتمان را خواهیم گفت .

خواندن 411 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395