دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 10:30

اطلاعات تکميلي

  • عدم تحقق چشم انداز صادرات لبنیات نشان داد؛

ابهام آماری، چالش جدید صنایع لبنـی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

به گزارش عصراقتصاد از گمرک ایران، تجارت خارجی 10 ماهه سال جاری حاکی از آن است که در این مدت بیش از 329 هزار تن انواع لبنیات از جمله ماست، خامه، پنیر، کره، آب‌پنیر، کشک و دوغ به کشورهای مختلف صادرشده است.

این محصولات باارزشی برابر 582.5 میلیون دلار به کشورهای پاکستان، گرجستان، کانادا، کویت، مالزی، قطر، عراق، قزاقستان، روسیه، ترکمنستان، آذربایجان، آلمان، بحرین، آمریکا، امارات متحده عربی، افغانستان، استرالیا و اتریش صادرشده است.

بر اساس این گزارش میزان صادرات لبنیات در سال 95 برابر با 531 میلیون و 345 هزار دلار با حجم 335 هزار تن بوده که در مقایسه با سال، افزایش قابل‌توجه ای را نداشته است.

البته در مهرماه امسال معاون وزیر جهاد کشاورزی از برآورد صادرات بیش از یک‌میلیون تنی لبنیات تا پایان امسال خبر داد و گفت: صادرات این محصولات رکورد تاریخ کشاورزی ایران را زده است.

حسن رکنی اظهار کرد: تولید محصولات پروتئینی در شرایط کنونی در وضعیتی قرار دارد که نیاز بازار را تأمین می‌کند و به دنبال رونق دادن و تقویت صادرات است تا ضمن ارزآوری بیشتر بازار داخلی را بتوانیم از این طریق به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تنظیم کنیم.

وی بابیان این‌که پیش‌بینی و برآورد وزارت کشاورزی برای صادرات شیر و لبنیات حدود یک‌میلیون تن سال جاری است، افزود: حدود ۱۰۰ هزار تن شیر و انواع لبنیات در هرماه به کشورهای مختلف صادرشده است که طی پنج‌ماهه امسال بیش از ۵۰۰ هزار تن صادرات داشتیم که در تاریخ کشاورزی ایران چنین اتفاقی سابقه نداشته است که البته در نیمه ابتدایی امسال این رقم بیشتر شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این‌که سالانه ۱۰ درصد تولیدات مرتبط با صنعت شیر و لبنیات صادر می‌شود، ادامه داد: صادرات محصولات ۲۰ نوع فرآورده مختلف را شامل می‌شود و به کشورهای مختلفی از همسایگان ایرانی تا کشورهای اروپایی صادرشده است.»

  • بی خبری وزارت جهادکشاورزی از ظرفیت تولید و صادرات لبنیات

البته بررسی آمارهای گمرک خبر از عدم برآورد صحیح از توان صادراتی لبنیات کشور دارد.

عدم دستیابی به چشم انداز صادرات لبنیات و آمار پیش بینی شده از سوی بالاترین مقام دولتی در حوزه صادرات لبنیات را شاید بتوان ضعف در تهیه آمار و پیش بینی روند صادرات این وزارتخانه دانست، اما از سوی دیگر عدم تحقق هدفگذاری صادراتی ۱ میلیون تن تا پایان امسال نشان از عملکرد ضعیف بخش خصوصی و تولیدکنندگان لبنیات نیز دارد.

بخش خصوصی و اعضای اتاق بازرگانی بارها و بارها از موانع رشد صادراتی در صنعت لبنیات و نامهربانی های دولت برای حذف عوارض و مالیات و سایر حقوق دولتی گلایه داشته اند، اما تاکنون هیچ یک از اعضای اتاق بازرگانی گزارشی از روند بهبود شناسایی بازارهای بین المللی و ظرفیت های جدید در این رابطه ارائه نداده اند.

ناتوانی در شناسایی و حفظ بازارهای جدید صادراتی یکی از بزرگترین نقایص بخش خصوصی و فعالان اقتصادی است که مدام بر طبل موانع و سختی های صادرات می کوبند. این گلایه ها در حالی مطرح می شود که معاون وزیر جهاد با در نظر گرفتن ظرفیت تولید و تقاضای داخل و توان صادرات اقدام به ارائه آمار از چشم انداز سالانه می کند، در حالی که ظاهرا وزارت جهاد کشاورزی نیز از موانع پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان بی خبر است.

کاهش در صادرات هر یک از محصولات لبنیاتی که سال های قبل حجم و ارزش بیشتری در صادرات ثبت کرده اند نشان از ناتوانی در حفظ مشتریان و بازارها دارد. چرا که در فضای رقابتی بین محصولات ایران وکشورهای نزدیک مانند ترکیه، شناسایی و جذب بازار به مراتب سهل تر از حفظ و نگهداری مشتری برای معرفی سایر محصولات و جلب اعتماد دائمی آن است.

چندی پیش یک مقام مسئول در خصوص صادرات محصول لبنی عنوان کرده بود که در کشور استراتژی مشخصی برای تولید و صادرات محصولات لبنی وجود ندارد و نبود اعتماد، ترس از برخورد، نبود تعهد، پرهیز از مسئولیت‌پذیری و بی‌توجهی به نتیجه کار ازجمله دلایل این امر است.

همچنین خسروتاج در آئین بزرگداشت روز ملی صادرات و تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان خوزستان در آبان ماه سال جاری اظهار کرده که در این مدت 100 میلیون دلار ماست، 67 میلیون دلار دوغ و 73 میلیون دلار شیر خشک صنعتی از کشور صادرشده است.

وی افزود: همچنین در هفت‌ماهه سال جاری 180 میلیون دلار آبزیان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل که 122 میلیون دلار بوده است 35 درصد رشد داشته است.

خسروتاج گفت: در این مدت صادرات 595 میلیون دلار میوه و تره‌بار ثبت شد که نشانگر رشدی 21 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است که 95 میلیون دلار آن مربوط به گوجه و 70 میلیون دلار سیب‌زمینی بوده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: صادرات 375 میلیون دلار در بخش شیرینی و شکلات با رشد 30 درصدی، 572 میلیون دلار در صنایع تبدیلی کشاورزی با 10 درصد رشد و فرش دستباف با رشد 29 درصد از دیگر موارد صادرات کشور بوده است.»

متأسفانه میزان پذیرش واردات در کشور با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد تا صادرات، نکته حائز اهمیت آنکه مسئولان بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌های داخلی ابراز نظرهای مختلفی در خصوص میزان صادرات با برآوردهای مختلف می‌کنند که متأسفانه اغلب صورت نمی‌پذیرد و آمار گمرک با اظهارنظر برخی از مسئولین همخوانی ندارد.

 

خواندن 378 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395