دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • تعریضی بر سخنرانی وزیر ارشاد

پیش افتادن از برنامه افتخار ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: به گزارش ایرنا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک روز پرکار علاوه بر اعلام خبر ایجاد خیابان فرهنگ و هنر در شهرها که در نشست با اهالی فرهنگ و هنر خوزستان در اهواز خبر دادند، در تهران هم شنبه شب در مراسم پایانی هفتمین جشنواره بازی های رایانه ای سخنرانی نموده و اعلام کردند که در عرصه بازی های رایانه ای از افق 20 ساله توسعه جلوتریم.

مورد اول که وعده ای مشابه وعده علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به خاطر می اندازد که چند هفته پیش گفته بود باید نهادهای توسعه صادرات درست کنیم و ما در همان موقع این سوال در ذهنمان متبادر شد که این همه سرمایه ملی که در سازمان توسعه تجارت، صندوق ضمانت صادرات، بانک توسعه تجارت، 7 منطقه آزاد تجاری و ده ها منطقه ویژه اقتصادی هزینه کرده ایم و دارایی های ملی را در آن ها بلوکه کرده ایم چه گلی به سر صادرات زدند که حالا باید به تعداد آن ها اضافه کنیم و اگر فرآورده های نفت و گاز و پتروشیمی و معدنی را از سر جمع صادرات کم کنیم حجم صادرات پوست و روده و حنا و زعفران و زرشک و صنایع دستی همان است که قبل از ایجاد این نهادها بوده است.

حال همین سوال را از آقای وزیر ارشاد محجوب می کنیم که با وجود این همه خانه های هنری، تشکل ها و فرهنگسراها و مراکز دینی و فرهنگی، کتابخانه ها و نمایشگاه های ریز و درشت چه گلی بر سر فرهنگ زده ایم که بنا داریم شوارع و معبرهای مردم را هم در اشغال فرهنگ دربیاوریم.

به نظر می رسد در حوزه فرهنگ مشکل ما به نهاد و خیابان و فرهنگسرا برنمی گردد و وقتی هنرمندان ما تسویه حساب های دیدگاهی و نظری خود را به ضرب و زور زنده باد – مرده باد حل و فصل می کنند، خیابان فرهنگ و هنر هم محلی برای، نه تعامل فرهنگی بلکه تقابل جناحی خواهد بود.

اما در مورد خبر دوم :
در اینکه وزیر فرهیخته و نرمخوی ما با مفاهیم بودجه و برنامه رابطه حرفه ای و تخصصی نداشته باشند هیچ جای نقدی وجود ندارد اما جهت استحضار ایشان باید بگوییم عقب ماندن از برنامه در صورت تحقق شرایط پیش بینی شده در برنامه فقط یک اتهام دارد و آن هم ناتوانی مجریان مربوطه خواهد بود.

اما در مورد پیش افتادن از برنامه چهار اتهام مختلف قابل تصور است :

اتهام اول این است که برآوردکنندگان دستگاه اجرایی مربوطه از امکانات و هزینه ها برای کسب سهمیه بیشتر از برنامه اعداد و ارقام اغراق آمیز را به برنامه ریزان ارائه داده اند که مخل برنامه ریزی واقعی بوده و کمترین اتهام دستگاه پیشنهاد دهنده دروغ و اغراق گویی است.

اتهام دوم که در صورت تبرئه از اتهام اول مطرح می شود بی سوادی و بی اطلاعی دستگاه پیشنهاد دهنده و دستگاه برنامه ریزی کشور است که قادر به برآوردهای واقعی نبوده در نتیجه اعداد و ارقامی بیشتر از ظرفیت عوامل و نیاز اهداف کمی برنامه ارائه داده اند. در این مورد ناتوانی از شناخت تحولات علم و تکنولوژی و آینده هر صنعت نیز مطرح است.

در صورت تبرئه از دو اتهام فوق و درست بودن برآوردها و علمی بودن برنامه ها این گمان می رود که دستگاه اجرایی در یک اقدام تبعیض آمیز، بودجه و ظرفیت های برنامه های دیگر را خرج برنامه های دلخواه خود کرده است و عامدانه خلاف برنامه عمل کرده است.

چهارمین و آخرین اتهامی که به فرض تبرئه از سه اتهام فوق، به تجربه به ذهن متبادر می شود این است که احتمال آلودگی های مالی و فساد وجود دارد و باید تحقق بیش از انتظار برنامه را به طور جدی مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین انتظار می رود جناب وزیر به جای بازخوانی گزارشاتی از این دست دستور سریع بررسی موضوع را صادر کنند و نارسایی های احتمالی را کشف و اصلاح نمایند.

خواندن 347 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395