دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 10:09

رونمایی از سامانه الکترونیکی استعلام سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: سامانه الکترونیکی استعلام سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری برای شناسایی اصالت تجهیزات نظارت تصویری و ایجاد امکان انتخاب، خرید مناسب، دقیق، کاربردی و درعین‌حال ایجاد امکان مقایسه این تجهیزات بر اساس نتایج مورد تأیید مرجع رسمی برای مردم، رونمایی شد.

صادق فیض‌آبادی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران تجهیزات الکترونیک و حفاظتی تهران در نشست خبری رونمایی سامانه الکترونیکی سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری که در اتاق اصناف تهران برگزار شد گفت: مردم از خرید هرگونه تجهیزات نظارت تصویری قبل استعلام از سامانه الکترونیکی سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری www.egovahi.ir‌  خودداری کنند.

وی بیان کرد: بعضاً مشاهده‌شده که مشخصات واقعی دستگاه با مشخصات اعلامی تولیدکننده مطابقت ندارد و شکایت‌هایی در این زمینه داشتیم از همین رو سامانه الکترونیکی استعلام سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری راه‌اندازی شد که همه مشکلات را حل می‌کند.

فیض‌آبادی ادامه داد: در این راستا آزمایشگاه‌هایی تأسیس‌شده و بررسی‌های لازم را در مورد تجهیزات انجام می‌دهد.

وی درعین‌حال بیان کرد: این آزمایشگاه‌ها به تهران محدود نمی‌شود و تمامی شهرها و برندهای مختلف را شامل می‌شود.

در ادامه این مراسم محمد قلم چی، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران تجهیزات الکترونیک و حفاظتی تهران گفت: سامانه www.egovahi.ir تقلبی یا اصل بودن تجهیزات نظارت تصویری را شناسایی کرده و امکان انتخاب، خرید مناسب، دقیق، کاربردی و درعین‌حال امکان مقایسه این تجهیزات بر اساس نتایج مورد تأیید مرجع رسمی را برای مردم فراهم می‌کند.

وی افزود: سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری، ابزاری برای اطلاع از اصالت، کارآمدی، امنیت و کیفیت تجهیز نظارت تصویری است که با این کار امکان رقابت برای تولیدکنندگان داخلی نیز به‌خوبی فراهم می‌شود.

محمد قلم‌چی بابیان اینکه سامانه الکترونیکی سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری حدود سه ماه است که راه‌اندازی آزمایشی شده و از امروز به‌صورت رسمی آغاز به کار می‌کند گفت: کارکرد این سامانه آن است که کیفیت، کارآمدی و اصالت تجهیزات نظارت تصویری را به استفاده‌کنندگان عام و خاص از این تجهیزات نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه با این کار امکان رقابت برای تولیدکنندگان داخلی فراهم می‌شود اظهار کرد: بسیاری از تولیدکنندگان داخلی که تجهیزات باکیفیت تولید می‌کنند با توجه به اینکه تصور مردم این است که تجهیزات خارجی بهتر است و از طرفی ابزاری برای سطح‌بندی این تجهیزات در دسترس عموم نیست، بنابراین امکان رقابت ندارند و این در حالی است که با این اقدام و سطح‌بندی مربوطه ضمن توسعه و رونق بازار داخلی، امکان صادرات نیز به وجود می‌آید؛ طبق برآوردهای صورت گرفته این پورتال دوزبانه است و در خارج از کشور بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به ایران دارد.

مدیر فنی و اجرایی سامانه الکترونیکی استعلام سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری درعین‌حال بیان کرد: این ابزار به مردم کمک می‌کند تجهیزات مناسبی خریداری کنند، چون یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این حوزه وجود تجهیزات تقلبی است و این سامانه، تقلبی یا اصل بودن تجهیزات را شناسایی می‌کند که این موضوع امکان انتخاب، خرید مناسب، دقیق، کاربردی و درعین‌حال امکان مقایسه تجهیزات بر اساس نتایج ایجادشده توسط آزمایشگاه‌های تخصصی و مورد تأیید مرجع رسمی را برای خریداران فراهم می‌کند.

وی افزود: همچنین با این سامانه سهولت بررسی ارزش کالا نسبت به قیمت اعلام‌شده از سوی فروشنده ایجاد و امکان بهره‌مندی از خدمات اتحادیه نیز فراهم می‌شود. (تنها تجهیزاتی مورد تأیید هستند که دارای سطح‌بندی کیفیت تجهیزات نظارت تصویری باشند. نظر به تعهداتی که تولیدکنندگان و واردکنندگان این تجهیزات به اتحادیه داده‌اند، اتحادیه می‌تواند از خریداران این تجهیزات حمایت کند).

محمد قلم‌چی بابیان اینکه تأمین امنیت از نیازهای اصلی انسان‌ها محسوب می‌شود گفت: یکی از کاربردهای این موضوع تأمین امنیت در منازل مسکونی، فروشگاه‌ها، ادارات، کارخانه‌ها و دیگر مراکز است؛ نکته مهم استفاده درست از این ابزار است چون در غیر این صورت تبعات مخربی به همراه خواهد داشت.

وی درعین‌حال یادآور شد: در حال حاضر سیستم‌های کنترل سرعت و یا پلاک خوان‌ها که دوربین‌هایشان در سطح شهر وجود دارد از این تجهیزات استفاده می‌کنند و درواقع این موضوع کاربری هوشمندانه‌تری از این ابزار است.

وی بابیان اینکه سامانه egovahi.ir برای اولین بار در ایران و جهان راه‌اندازی شده گفت: عدم امکان بررسی و راستی آزمایی اکثر مشخصات فنی تجهیزات نظارت تصویری، خصوصاً مواردی که مرتبط باکیفیت، امنیت و پایداری این تجهیزات است، موجب نگرانی مشتریان شده و از سوی دیگر، بسیاری از مشخصات فنی کاربردی تجهیزات نظارت تصویری، در هیچ data sheet یا کاتالوگی درج نشده است، بنابراین سالهاست نیاز وجود مرجعی که بتواند سطح واقعی تجهیزات نظارت تصویری را معین ساخته و تجهیزات اصلی را از تجهیزات متفرقه و بدون اصالت مشخص کند، احساس می‌شد که این سامانه برای پاسخ به تعیین سطح کیفیت، امنیت و اصالت تجهیزات نظارت تصویری ایجادشده است.

وی افزود: نتایج آزمون آزمایشگاهی هر تجهیز، به‌وسیله استاندارد دیگری تبدیل به نمره می‌شود و نمرات پس از محاسبه نهایی جمع‌بندی شده و نمره نهایی تجهیز در چهار حوزه فضای داخلی، فضای خارجی، انتقال تصویر و امنیت فضای تبادل اطلاعات محاسبه خواهد شد.

محمد قلم‌چی تصریح کرد: متأسفانه در نبود ابزار مقایسه مانند egovahi، مردم تجهیزات بی‌کیفیت را خریداری می‌کنند و فقط مدت کوتاهی می‌توانند از آن استفاده کنند و این در حالی است که می‌توان از تجهیزات باکیفیت و قیمت پایین‌تری استفاده و از دورریز ثروت ملی نیز جلوگیری کرد.

خواندن 307 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395