دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 11:09

ثروت ملی در جیب صدا و سیما

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: صندوق توسعه‌ی ملی صندوقی در تملك دولت است كه از دارايی‌های مالی مانند سهام، اوراق قرضه، املاك و مستقلات، يا ديگر ابزارهای مالی مربوط به دارايی‌های سرمایه گذاری شده در مبادلات خارجی، تشكيل شده است.

حفاظت و تثبيت بودجه و اقتصاد از نوسانات زياد در درآمدها، سرمايه گذاری برای توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی، رشد سرمايه‌ی پايدار بلندمدت براي كشورها و افزايش پس انداز برای نسل‌های بعدی از جمله اهداف صندوق توسعه ملی است اما برداشت‌های بی رویه دولت‌های قبل از صندوقی که برای ذخیره است و عدم بازگشت آن از تجربه های تلخ کشور بود.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز گذشته در ادامه بررسی بندهایی از بودجه 97 که از شورای نگهبان برای اصلاح عودت داده شده بود، به منظور تحقق اهداف مندرج در قانون برنامه ششم توسعه، به دولت اجازه دادندمعادل مبلغ یکصد و چهل و سه هزار و هفتصد و پنجاه میلیارد ریال از ورودی سال 97 صندوق توسعه ملی برداشت و منابع حاصله را به ردیف درآمد عمومی به شماره طبقه بندی 310705 نزد خزانه داری کل کشور واریز کند و محل مصارف حاصل از برداشت صندوق توسعه ملی را تعیین کردند و سازمان صدا و سیما از جمله موارد هزینه کرد بود.

سازمان صدا و سیما در شرایطی از جمله موارد هزینه کرد سرمایه صندوق توسعه ملی است که علاوه بر حجم زیادی بدهی در سال‌های اخیر با انتقادات فراوانی مواجه شده و روز به روز در حال از دست دادن مخاطبان خود است. جدای از مردم، دولت دوازدهم و حسن روحانی نیز از جمله منتقدان اصلی عملکرد سازمان صداو سیما در خصوص موضوعاتی مثل عدم بازتاب اقدامات دولت و عدم رعایت رویکرد بی طرفی در گزارشات خود است.

بررسی ها نشان می‌دهد صداوسیما جزء ۹سازمان زیان‌ده دولتی در بودجه ۹۷ است. سازمان صداوسیما در حساب‌های جاری هزار و۸۰۰ میلیاردتومان درآمد دارد و این درحالیست که سه هزار و ۳۲۱میلیارد تومان در سال هزینه می‌کند. رسانه ملی زیان‌ده ترین ارگان دولتی است که اعتبار 1500 میلیاردی در بودجه 97 نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

در روند بررسی بودجه در مجلس نیز چرایی پرداخت‌های دولتی به صداو سیما در حالی که برخلاف منافع دولت عمل می‌کند، بارها در جلسات خبری سخنگوی دولت مطرح شد.

در اصلاح بند (و) تبصره 4 لایحه بودجه سال 97 در مجلس آمده است: به منظور تحقق اهداف مندرج در قانون برنامه ششم توسعه به دولت اجازه داده می شود معادل یکصد و چهل و سه هزار و هفتصد و پنجاه میلیارد (143.750.000.000.000) ریال از ورودی سال 1397 صندوق توسعه ملی برداشت و منابع حاصله را به ردیف درآمد عمومی به شماره طبقه بندی 310705 نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.

معادل مبلغ واریزی از محل جداول و ردیف‌های هزینه‌ای این قانون به شرح زیر اختصاص می‌یابد:

- سازمان صدا و سیما در اجرای ماده (93) قانون برنامه ششم و توسعه کمی و کیفی برنامه‌های تولیدی، پویانمایی، مستند، فیلم و سریال

- تقویت بنیه دفاعی در اجرای ماده 106 قانون برنامه ششم توسعه

- بازسازی مناطق آسیب دیده از زلزله و کمک به ساماندهی بافت‌های فرسوده

- توسعه سامانه (سیستم)‌های نوین (تحت فشار) در اجرای ماده (35) قانون برنامه ششم توسعه

- طرح‌های آبرسانی روستایی و توسعه شبکه‌های آن

- آبخیزداری در اجرای بند (خ) ماده (38) قانون برنامه ششم توسعه

- رفع مشحکل برق و مقابله با ریزگردها در خوزستان در اجرای بند (س) ماده (38) قانون برنامه ششم توسعه

- تولید واکسن سینه پهلو (پنوموکوک) و عفونت کودکان (روتاویروس) در کشور

هرگونه پرداخت در غیر از موارد مشخص شده از جمله حقوق و دستمزد و جابه‌جایی اعتبارات این بند ممنوع است.

همچنین نمایندگان درادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 جهت تأمین نظر شورای نگهبان با اصلاح بند الحاقی 2 تبصره 7 با 177 رأی موافق، 10 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 229 نفر موافقت کردند که بر این اساس بند الحاقی 2 که بر اساس آن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌توانست جهت اعمال وحدت رویه بیمه شدگان صندوق بیمه روستاییان و عشایر با بازنشستگی بیمه تأمین اجتماعی اقدام قانونی لازم را به عمل آورد، حذف شد.

بر اساس این گزارش نمایندگان همچنین در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 جهت تأمین نظر شورای نگهبان با اصلاح بند (ب) تبصره 12 با 188 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 229 نفر موافقت کردند که بر این اساس ایراد وارده به این بند در بند (ب) ماده واحده اعمال شد و بند الحاقی که بر اساس آن سازمان برنامه و بودجه کشور موظف شده بود بر بودجه سال 97 سازمان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دولتی نظارت و بودجه سال 1398 این سازمان را در پیوست شماره 3 این قانون منظور کند، حذف شد.

در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97، نمایندگان جهت تأمین نظر شورای نگهبان با اصلاح جدول ذیل  بند الف تبصره 14 با 166 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

گفتنی است بر اساس اصلاحات صورت گرفته در تبصره 14 به شرح ذیل اصلاح شد: در جدول ذیل بند الف تبصره 14 لایحه بودجه سال 97 در ستون دریافتی‌ها (منابع) عبارت‌های "دریافتی حاصل از فروش داخلی فرآورده‌های نفتی" و "دریافتی حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی" و کلمه "داخلی" در فراز دوم ذیل جدول بند الف تبصره 14 حذف شد.

در بخش دیگر مصوبات نمایندگان دولت را مکلف کردند که سود سهام خود در شرکت هایی که سهم دولت در آن ها کمتر از ۵۰ درصد است را وصول و به ردیف خاصی واریز کند.

در بند الحاقی 11 به تبصره 12 جهت تامین نظر شورای نگهبان  آمده است که دولت مکلف است اقدامات قانونی لازم جهت درج بودجه تلفیقی سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این قانون را انجام دهد.

همچنین در بند الحاقی 12 به تبصره 12 جهت تامین نظر شورای نگهبان ذکر شده است که دولت مکلف است سود سهام خود در شرکت هایی که سهم دولت در آن ها کمتر از 50 درصد است را وصول و به ردیف شماره 130108 جدول شماره 5 این قانون واریز نماید.

دولت مکلف به ارائه گزارش چهار ماهه انطباق اجرای قانون بودجه ۹۷ با برنامه ششم به مجلس شد

همچنین در جلسه روز گذشته نمایندگان دولت را مکلف کردند تا هر ۴ ماه یک بار گزارش انطباق اجرای قانون بودجه ۹۷ با سیاست‌های کلی برنامه ششم را به مجلس ارائه کنند.

تعیین تکلیف موضوع استرداد اراضی واگذار شده از سال ۶۰ به مجمع تشخیص واگذار شد.

در ادامه نمایندگان تعیین تکلیف موضوع استرداد اراضی واگذار شده از سال ۶۰ را که در اهداف غیر اصلی خود استفاده شده به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار کردند.

در جریان بررسی بند الحاقی 2 تبصره 11 این لایحه با 121 رأی موافق، 54 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از 228 نماینده حاضر در جلسه نمایندگان بر نظر قبلی خود اصرار ورزیده و این موضوع جهت تصمیم گیری به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

 

خواندن 275 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395