دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 16:46

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی وزارت بهداشت:

میزان کالری مصرفی در غذای ایرانیان، بیش از حد متوسط است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه میزان کالری مصرفی در غذای ایرانیان بیش از حدمتوسط است، گفت: ایرانیان ۴۰ درصد بیشتر از مقدار مطلوب، کالری دریافت می کنند.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی درخصوص متوسط کالری مصرفی مردم گفت: میزان انرژی و کالری مصرفی در غذای ایرانیان بیش از حدمتوسط است، در ۲۰ سال گذشته متوسط دریافت انرژی روزانه، حدود دو هزار کیلو کالری بوده و بعد به ۲۶۵۹ کیلو کالری رسید و اکنون به ۳۰۵۰ کیلو کالری در روز افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه متوسط مصرف کالری به میزان مطلوب برای زنان دو هزار کیلو کالری و برای مردان نیز ۲۳۰۰ کیلو کالری است، گفت: یعنی ایرانیان به طور متوسط ۴۰ درصد بیشتر از مقدار مطلوب کالری دریافت می کنند.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: مصرف سرانه قند و شکر ایرانیان ۳۸ درصد، مصرف روغن بیش از ۲۰ درصد و مصرف نان و غلات و برنج و نشاسته نیز ۵ درصد بیشتر از میزان توصیه شده است و درمجموع، دریافت غذای اضافی و کم تحرکی در ایرانیان به چاقی و اضافه وزن منجر می شود.
 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: ایرانیان سالانه دو بار به پزشک عمومی و ۱.۸۷ بار به متخصص مراجعه می کنند، از هر ۱۰۰۰ نفر ایرانی ۱۱۸ نفر در سال بستری می شوند و به طور میانگین، مراجعه ایرانیان به پزشک عمومی کمتر از کشورهای مشابه است.

دکتر حریرچی افزود: از سال ۷۴ با تصویب قانون بیمه همگانی و اجرای آن، اجرای نظام نوین اداره بیمارستان ها و طرح کارانه در بیمارستان های دولتی، همواره بخش دولتی با تاخیر در پرداخت ها مواجه بوده است، این تاخیر در پرداخت ها از سه ماه تا ۱۸ ماه بوده و متوسط تاخیرها در ۲۰ سال گذشته هشت و نیم ماه بوده است.

وی افزود: میانگین مراجعه ایرانیان به پزشک عمومی کمتر از کشورهای مشابه، مراجعه به متخصص و میزان هزینه کرد برای دارو بیشتر از کشورهای مشابه و همچنین میانگین بستری در بیمارستان ها نیز کمتر از کشورهای مشابه است، همچنین بسته خدمات سلامت ایرانیان شامل خدمات بهداشتی، درمانی و دارویی که یا بیمه ها تحت پوشش قرار دادند یا در مراکز دولتی ارائه می شود، بیش از کشورهای مشابه است.
منبع: وبدا 

خواندن 447 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395