سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 03:00

نابودی سلامت با حذف یارانه شیـر

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: بر اساس آمارهای جهانی کشورهای صنعتی اروپایی روزانه حدود یک میلیارد دلار صرف یارانه های تولید در بخش کشاورزی می کنند تا امنیت غذایی آنها مورد تهدید واقع نشود.

در ایران اما در دولت دهم و  هم‌زمان با اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال ١٣٨٩، یارانه شیر به بهانه تبدیل یارانه به نقدی حذف شد و این امر  سبب شد تا از آن زمان به بعد میزان مصرف سرانه لبنیات و شیر در ایران به شدت کاهش یابد.

البته در اروپا از آنجا که تخصیص یارانه تولید با مبانی سازمان تجارت جهانی در تضاد است،همواره در مذاکرات سازمان مزبور، سایرکشورهای جهان نسبت به تخصیص هزینه یارانه تولید بخش کشاورزی از سوی کشورهای اروپایی اعتراض می کنند که آنها نیز بدون توجه به دامنه اعترا ضات کماکان نسبت به تخصیص یارانه ها که در طی سال بالغ بر 300 میلیارد دلار می گردد، اقدام میکنند و دلیل اصلی این اقدام خود را اهمیت و حساسیت تأمین امنیت غذایی برای اروپا عنوان می کنند.

هر چند زمان حذف یارانه در کشور مطرح شد که یارانه نقدی شده جایگزین خواهد شد ،  اما در عمل افرادی که یارانه نقدی می‌گرفتند به دلیل اولویت داشتن مشکلات دیگرشان سهمی از یارانه دریافتی خود را به فرآورده‌های لبنی اختصاص ندادند از همین رو تقاضا برای لبنیات کاهش یافته‌است و همین مسئله سبب شد تا محصولات بسیاری از واحدهای تولیدی بازار خود را از دست بدهد. نتیجه این کار نیز فعالیت زیر ظرفیت اسمی در سال‌های بعد از هدفمندی یارانه‌ها بوده است.

براین اساس نقدی شدن یارانه ضمن اینکه با کاهش مصرف سرانه لبنیات، احتمال بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان در شهروندان را افزایش داد و در عمل به کارخانه‌های فراورده های لبنی ایران نیز ضربه زد. از این رو یکی از راهکارهایی که دولت برای حمایت هم از مردم و هم از کارخانه‌دارها می‌تواند انجام دهد، احیای دوباره یارانه شیر است.

دبیر انجمن لبنیات کشور در گفتگو با عصر اقتصاد  در خصوص هدفمندی یارانه ها با بیان اینکه این مهم در دولت ها اجرا نشده است ، گفت: قانون هدفمندی یارانه ها در مجلس مصوب شده و متاسفانه دولت های نهم ، دهم ، یازدهم و دوازدهم خود را مکلف به اجرای آن نکرده اند.

وی با بیان اینکه مطابق قانون همه ساله یارانه لبنیات باید افزایش یابد و پرداخت  شود ، گفت: متاسفانه در 4 دوره دولت های گذشته شاهد اجرای آن نبوده ایم.»

لازم به ذکر است که در سال جاری 200 میلیارد تومان برای توزیع شیر در مدارس امسال بودجه در نظر گرفته شده بود که تأمین نشده است و به همین دلیل خبری از توزیع شیر در مدارس نیست.

البته با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار، پرداخت یارانه به یکی از زنجیره های تولید، راهکار مناسبی جهت افزایش سرانه مصرف به شمار می رود و در این میان  اختصاص یارانه شیر مدارس برای حفظ سلامتی کودکان موثر است. همچنین توزیع شیر در مدارس یکی از کمک‌هایی که دولت برای بهبود وضعیت کارخانه‌های لبنی می تواند انجام دهد؛ اگر چنین طرحی به صورت منظم به اجرا در بیاید ضمن اینکه سبب می‌شود تا فرهنگ مصرف شیر در بین دانش آموزان نهادینه شود.

مسئولان کشور البته  باید این مسئله را به دید سرمایه‌گذاری بنگرند که با اجرای آن کارخانه‌ها با تمام ظرفیت فعالیت می‌کنند و برای صدها نفر شغل ایجاد می‌شود. ضمن اینکه اختصاص یارانه به لبنیات در بلند‌مدت با ارتقای بهبود وضعیت سلامتی شهروندان هزینه‌های بهداشتی را کاهش خواهد داشت.

درمجموع دولت باید راهکارهایی را برای تأمین هم‌زمان خواست تولید‌کنندگان و مصرف کننده شیر و فرآورده‌های لبنی چاره‌جویی کند که از جمله این تمهیدات می‌تواند تبدیل یارانه شیر از روش فعلی به اعطای یارانه بیشتر برای شیر رایگان و ارزان مدارس از ابتدایی تا دانشگاه‌ها و مراکز درمانی و افزایش میزان یارانه شیر و فرآورده‌های لبنی از محل صرفه جویی سوخت یارانه‌ای و تأمین معافیت تجمیع عوارض و حتی معافیت‌های مالیاتی و پرداخت تسهیلات ارزان به بخش کشاورزی باشد.

در دهه های گذشته ابزارهای حمایتی از تولید شیر کشور، از تنوع و گوناگونی نسـبتاً مناسـب برخـوردار بووده اند از جمله سیاست خرید تضمینی، توزیع یارانه ای شیر مدارس و خانوارها، اتخاذ تعرفه های تجاری موثر، پرداخـت یارانه تسهیلات برای سرمایه گذاری در بخش، بیمه دام، کنترل آفات و بیماریها، و ایجاد زیر ساختها که بخشی از سیاست های حمایتی دولت بوده است. در این میان اما موثرترین و کارآمدترین ابزار حمایتی مطعوف به پرداخـت یارانـه برای شیر و محصولات لبنی در قالب توزیع شیر یارانه ای بین خانوارها و مدارس بوده است که از رهگـذر ایـن یارانه، بخش تولید، صنایع لبنی و مصرف کنندگان بهره مند و منتفع می شده انـد.

لازم به یادآوری است که در سـال 1389 بـا اجـرای طرح هدفمندسازی یارانه ها سیاست توزیع یارانه ای شیر متوقف شد، و عملاً بخـش تقاضـای شـیر بـا چـالش جدی مواجه شد که این چالش هم چنان دامنگیر بخش تولید است، ضمن اینکه اجراء سیاست هـای تجـاری موثر برای ایجاد محدودیت نسبی در واردات محصولات لبنی نیز به تاخیر افتاد و به بهانه تنظیم بازار داخلـی، به واردات محصولات لبنی دامن زده شد، از سوی دیگر با بروز مشکلات اقتصادی و افزایش هزینه هـای تولیـد عملاً سطوح حمایت های دولت از این بخش تعدیل وکاهش یافت مضافا اینکه شرایط اقتصادی و کاهش تقاضا برای محصولات لبنی مشکلات این صنعت را دو چندان کرده است.

دولت در راستای حمایت از تولیدکنندگان این بخش و همچنین افزایش سلامت جامعه بایستی در این حوزه برنامه ریزی های دقیقی را انجام دهد تا  در آینده هزینه چندبرابری را صرف سلامت جامعه نکند.

 

 

 

 

خواندن 585 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395