سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 09:13

پایین بودن حاشیه سود صنعت سیمان؛ با دخالت مقامات مسئول

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

الناز خجسته

عصراقتصاد: گزارش‌ها حاکی از خبر تصویب، اختصاص 350 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بازسازی بافت‌های فرسوده توسط دولت، در برنامه بودجه سال 97 است. نمی‌توان از تحت تاثیر قرار گرفتن میزان به کارگیری مصالح ساختمانی همچون آهن، فولاد، کاشی و سرامیک، آجر و ... غافل ماند. از آنجایی که صنعت سیمان یکی از مهمترین مصالح ساختمانی به‌شمار می‌آید، قطعا تقاضای بازار این صنعت متحول خواهد شد. در این رابطه برای بررسی اثرات عملیاتی شدن این طرح با یک مقام مسئول در کارخانه سیمان کرمان به عمل آوردیم که در ادامه می خوانید.

این مقام مسئول در رابطه با عملیاتی شدن طرح بازسازی بافت‌های فرسوده گفت: با توجه به بالا بودن ظرفیت تولید سیمان داخل کشور، قطعا توانایی پوشش میزان سیمان مورد نیاز این طرح را خواهیم داشت.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر در کرمان به دلیل کمبود تقاضا و کاهش فروش و زیاندهی صنعت سیمان، حدود 3 تا 4  کارخانه سیمان ورشکست شده و تمامی عوامل تولیدی این کارخانه بیکار شده اند. این کارخانه های ورشکست شده، تولید کننده ماده اولیه اصلی مورد نیاز سیمان یعنی کلینکر بودند.

این مقام مسئول با تصریح اینکه در حال حاضر از 100 درصد، 50 درصد کلینکر تولید شده کارخانه سیمان کرمان، به کارخانه‌های سیمان خارج از این شهر ارسال می‌شود، تاکید کرد: به دلیل دخالت در بازار سیمان تولیدکنندگان شهر کرمان از سوی مقامات دولتی و ارسال سیمان از کارخانه‌های استان های اطراف کرمان به این شهر، مانع از سودآوری این کارخانه شده است. در حالی که ظرفیت تولیدی سیمان این کارخانه به حدی است که توانایی پوشش سیمان مورد نیاز استان کرمان را دارد.

وی با اشاره به کافی بودن تقاضا برای سیمان در این شهر اظهار کرد: کارخانه سیمان کرمان در حال حاضر با 100 درصد ظرفیت، فعالیت می کند. این کارخانه سالانه 100 هزار تن فروش داشته و همواره سعی بر این بوده که تمامی تولیدات این کارخانه به فروش برسد.

این مقام مسئول با تاکید بر ظرفیت کل تولیدی سیمان کشور خاطر نشان کرد: کل ظرفیت سالانه تولید سیمان کشور در سال96 ، 49 میلیون تن است، در صورتی که میزان مشابه تولید سیمان نسبت به سال‌های 90 تا 94 سالانه به اندازه 30 میلیون تن افت کرده است.

وی در ادامه افزود: ظرفیت اسمی سیمان تولیدی کل کشور 80 میلیون تن  است. با وجود رکود در اقتصاد داخلی به خصوص رکود در بخش مسکن، قطعا کارخانه های سیمان داخلی در حد ظرفیت اسمی خود تولیدی نداشته  که این نشان دهنده پایین بودن حاشیه سود کارخانه ها مرتبط سیمانی و حاکی از زیانده بودن آنها است.

این مقام مسئول با بیان وجود مازاد تولید سیمان در داخل کشور گفت: میزان سیمان تولیدی کشور بسیار بالا است. می‌توانیم برای گسترش صادرات سیمان به کشورهای دیگر به صورتی بهینه تر عمل کرده تا حاشیه سود تولیدکنندگان این صنعت افزایش یابد.

وی با اشاره به میزان صادرات کارخانه سیمان کرمان تاکید کرد: با توجه به بروز نبودن تکنولوژی این کارخانه برای تولید سیمان، کلینکر و هزینه بر بودن تولید آن نسبت به نیروی کار به کار گرفته شده، موجب شده همچنان در بخش صادرات نتوانیم عملکرد خوبی داشته باشیم. سالانه به طور متوسط 6 درصد تولیدات سیمان کرمان به کشورهای دیگر از جمله پاکستان صادر می شود.

این مقام مسئول در رابطه با ظرفیت اسمی کارخانه سیمان کرمان اظهار کرد: ظرفیت تولیدی روزانه این کارخانه 3600 تن در سال 96 بوده که ظرفیت اسمی آن 4000تن در روز است. اگر مقامات مسئول کشور مجوز وارد کردن سیمان از استان های مجاور به کرمان را ندهند، با مشکل فروش مواجه نخواهیم شد.

وی در ادامه بیان کرد: در استان های مجاور کرمان، حدود 3 کارخانه تولیدی سیمان داریم که به راحتی و با اخذ مجوز از مقامات مسئول، سیمان را با قیمت پایین تر از سیمان کرمان به این شهر وارد می کنند. این به نوبه خود برای صنعت سیمان استان زیان بار بوده و مشکلات ورشکستگی و بیکاری برای کارخانه های سیمان این استان را به همراه می آورد.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: روز گذشته شاهد رقم خوردن مثبت شاخص سیمان کرمان به میزان 4.39 درصد بودیم که نشان دهنده عملکرد خوب سیمان کرمان و ارزش بازاری آن است.

خواندن 401 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395