سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 09:25

شکوفایی تولید در چابهار طی سال 97

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: مهم‌ترین رویداد خبری در منطقه آزاد چابهار در سال گذشته افتتاح بندر این شهرستان بود. سال‌ها بود که این موضوع توسط دو کشور ایران و هند دنبال می‌شد. در نهایت امسال این بندر با ظرفیت 8.5 میلیون تن در فاز نخست خود به بهره برداری رسید که شروعی مطلوب در فرآیند توسعه در این منطقه را رقم زد.

عبدالرحیم کردی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار روز گذشته در یک نشست خبری با اشاره به گفته بالا اظهار داشت: توسعه ترانزیت و حمل و نقل در چابهار یکی از اصلی‌ترین زیر ساخت‌های توسعه اقتصادی برای کشور است و این در حالی است که بعد از سفر اخیر رییس جمهور به هندوستان، با اختصاص  800 میلیون دلاری  فاینانس راه آهن چابهار-زاهدان این موضوع یعنی حمل و نقل و ترنزیت شکلی جهشی و بسیار مناسب به خود خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: همه این اقدامات در راستای انجام ماموریت اصلی و ایفای نقش واقعی در اقتصاد ملی است که پیش از این برای مناطق آزاد تعریف شده است.

کردی ادامه داد: آرایش اقتصادی منطقه تغییر کرده است و بی تردید منطقه چابهار یکی از رقبای بزرگ برای کشورهای اطراف خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در ادامه از ثبت بیش از 900 درخواست سرمایه گذاری در این منطقه در سال 96 خبر داد و گفت: از این تعداد، 316 درخواست در کمیسیون اقتصادی سازمان تصویب شده و 114 درخواست سرمایه گذاری نیز به مرحله قرارداد رسیده است.

این مقام مسئول  گفت: ارزش سرمایه گذاری‌های این طرح ها 42 هزار و 817 میلیارد ریال است و  این موضوع بیانگر آن است که به فاز توسعه ای کشور از نقطه چابهار ورود پیدا کرده ایم.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: برای پذیرش سرمایه گذاری خارجی و داخلی در منطقه، پرتال سرمایه گذاری منطقه راه اندازی شد که این اقدام ما را به استانداردهای لازم برای ورود سرمایه گذاران نزدیک می کند.

وی اولویت منطقه آزاد چابهار را رسیدن از تجارت به تولید محوری دانست و افزود: با محوریت تولید در سال‌های 97 و 98 بسیاری از دستاوردهای منطقه وارد فاز تولید می شوند و اصلی ترین ماموریت در حوزه تولید نیز در بخش صنایع فولاد، پتروشیمی و خط انتقال گاز خواهد بود.

کردی از توسعه دو صنعت بزرگ فولاد و پتروشیمی در چابهار خبر داد و افزود: برای این کار، کارخانه تولید فولاد با 15 درصد پیشرفت فیزیکی در دست اقدام است و کوره فولاد آن، رو به اتمام است.

وی ادامه داد: در بخش پتروشیمی، از مجموع 18 واحد سایت پتروشیمی چابهار، 6 واحد مجوز زیست محیطی دریافت کرده و سه واحد نیز در دست ساخت است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چهابهار از آغاز عملیات خط انتقال گاز ایرانشهر - چابهار خبر داد و افزود: این پروژه با سرعت مطلوبی در دست ساخت است.

کردی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به توسعه سواحل مکران اشاره کرد و گفت: توسعه این سواحل جدی‌ترین سند منطقه‌ای است که عزم ملی نظام را در توسعه خود به همراه دارد. طرح پهنه‌بندی سواحل مکران در حال تنظیم پیوست‌های اجتماعی، فرهنگی است و پیوست زیست محیطی آن مراحل تصویب خود را در سازمان محیط زیست پشت سر می‌گذارد. به طور حتم توسعه این سواحل تغییر آرایش اقتصادی جدید در منطقه آزاد چابهار را به همراه دارد و براساس تعاریفی که صورت گرفته می‌تواند در سال‌های آینده حرف زیادی برای گفتن داشته باشیم.

وی در خصوص برخی اظهارات مبنی بر کند بودن روند توسعه در چابهار تاکید کرد: روند توسعه بندر چابهار کند نیست و به سرعت در حال انجام است. باید بدانیم که ترانزیت از چابهار به افغانستان شروع شده و سرمایه‌گذاران افغانستانی باید جایگاه خود را در بندر چابهار پیدا کنند. آنچه توسط ما به عنوان هدف برای افغانستان تعریف شده سرمایه‌ گذاری با اتکا به مزیت‌های این کشور است و معتقدیم باید به جای خام‌فروشی در چابهار، تولید در این منطقه را داشته باشند و از ارزش افزوده نیز سهم ببرند.

خواندن 294 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395