سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 09:45

اطلاعات تکميلي

  • در نشست خبری مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی مطرح شد؛

لایروبی اروند مشکل حقوقی دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: معاون امور دریایی سازمان بنادر با اشاره به آمادگی این سازمان برای لایروبی این منطقه اعلام کرد: چون خط تالوگ جابه جا شده است، لایروبی اروند مشکل حقوقی پیدا کرده است.

محمد راستاد، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح سفر‌ها و گردشگری نوروز پرداخت و گفت: ما در استان خوزستان دو کشتی مسافربری با ظرفیت ۳۰۷ صندلی داریم که در مسیر خارجی تردد دارد و از بندر خرمشهر به بصره عراق و کویت سفر می‌کند. همچنین در بندر بوشهر ۶ فروند کشتی با ۸۶۲ صندلی در مسیر داخلی و در استان هرمزگان در مسیر بندرعباس- قشم- لارک، ۴۲ کشتی با ۴ هزار و ۲۳۲ صندلی در حال تردد و خدمات‌رسانی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی  بیان کرد: در مسیر بندر پل به لافت در جزیره قشم، ۳۵ فروند شناور خودروبر فعال هستند و در مسیر بندر لنگه به کیش امکان حمل ۱۲۰ خودرو وجود دارد.

وی همچنین از سامانه جدید تصمیم یار شناور به عنوان اقدام مهم در بنادر کشور نام برد و ادامه داد: برای تصمیم‌گیری در خصوص میزان عمق حوضچه اسکله برای پهلوگیری شناورها و تصمیم‌سازی برای مدیران بنادر طراحی شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: قیمت نمونه مشابه خارجی این نرم‌افزار پنج میلیارد تومان بود که ما با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی این نرم افزار را با قیمت ۷۰۰ میلیون تومان طراحی و نصب کردیم که به عنوان پایلوت در بندر بوشهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار کمک می‌کند تا جزر و مدسنجی و میزان عمق حوضچه و کانال ورودی حوضچه به اسکله تا ۷۲ ساعت آینده را پیش‌بینی کند.

راستاد رئوس دستاوردهای سازمان بنادر و دریانوردی را در سال ۹۶ تشریح کرد و گفت: در تخلیه و بارگیری ۱۴۲ میلیون تن تا پایان بهمن ماه سالجاری به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۷ درصد رشد داشت. همچنین، ۹۸ میلیون تن کالای غیرنفتی با ۸ درصد رشد، ۵۰ میلیون تن صادرات کالای غیرنفتی با ۱۱ درصد رشد، ۵.۶ میلیون تن ترانزیت کالای غیرنفتی با ۲۶ درصد رشد در سال ۹۶ به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد:  ثبت ۱۰ میلیون تن ترانشیپ کالای غیرنفتی با ۱۳ درصد رشد، ۲۲ میلیون تن کالای نفتی و فله بر با ۳ درصد رشد، ۲.۸ میلیون تن تخلیه و بارگیری کانتینر با ۱۷ درصد رشد از جمله دستاوردهایی است که در سال ۹۶ به دست آمد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین از رشد ۶ درصدی ظرفیت کشتی‌های و رشد ۲ درصدی شناورهای بالای یکهزار تن خبر داد.

راستاد از تردد ۱۶ میلیون نفر مسافر و سفر دریایی در سال گذشته خبر داد و گفت: سرمایه گذاری برای تجهیز بنادر ۷۴۸۰ میلیاردریال بوده و ۴۰ پروژه توسعه ای و تجهیزی بنادر با ارزش ۹۸۵۹ میلیارد ریال تکمیل و بهره برداری شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین از جذب سرمایه گذاری غیردولتی به ارزش ۶۲۴۰ میلیارد ریال در قالب ۱۶ قرار داد خبر داد و افزود: در حال حاضر، سرمایه گذاری بخش خصوصی با ۹۲۶۲۶ میلیارد دلار در قالب ۳۰۸ پروژه انجام شده است.

وی از دیگر برنامه هایی که در سال جاری به سرانجام رسید را بهره برداری از ۳۰ پروژه بخش خصوصی با ارز ۴۵۸۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار در سال جاری با حضور رئیس جمهوری تکمیل و بهره برداری شد. همچنین با حضور رئیس جمهوری فاز ۲ بندر امیرآباد نیز تکمیل و بهره برداری شد و مرحله سوم بندر شهیدرجایی نیز با اعتبار ۵۶ میلیون یورو در دهه فجر با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح و بهره برداری شد.

راستاد همچنین یادآور شد: با وعده ای که داده بودیم توانستیم واگذاری اپراتوری شماره یک و دو بندر شهیدرجایی را نهایی کنیم. همچنین یکی از اقداماتی که برای سرعت تردد کامیون‌ها در بنادر انجام شد بهره برداری از دستگاه ایکس- ری در بندر شهید رجایی بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای ارتقای ایمنی دریایی ۳۵ فروند شناور در بوشهر، خوزستان و هرمزگان از بستر دریا خارج شد. همچنین، هم اکنون ۴۵۱ نفر در عملیات اضطرار و خطر دریایی نجات جان مسافران را برعهده دارند. در سالجاری همچنین ۱۶۸ مورد خدمات پزشکی به دریانوردان ارایه شد.

وی از دیگر اقدامات‌ سازمان بنادر در سال جاری را افزایش سهم جابجایی کالا از طریق ریل، افزایش آبخور بنادر بخصوص بندر شهید رجایی و تلاش برای کاهش هزینه جابجایی کالا از طریق ریل عنوان کرد و گفت: در حال حاضر هزینه جابجایی کالا از طریق جاده کمتر از ریل است که به دنبال اجرای اقداماتی برای افزایش مزیت ریل نسبت به جاده هستیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص آخرین اطلاعات از کشتی نفتکش سانچی گفت: تاکنون دو جلسه فشرده رسیدگی به اطلاعات جعبه سیاه سانچی با حضور ایران، پاناما، هنگ‌کنگ و چین در شانگهای برگزار شده و دو هیأت از ایران اعزام شده است که نتایج این جلسات، ثبت اطلاعات جعبه سیاه، مصاحبه با خدمه کشتی کریستال و بازدید از کشتی چینی در یکی از بنادر این کشور بوده است. گزارش کامل این سانحه تا پنج هفته آینده ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به تلاش سازمان بنادر برای احداث پایانه کانتینری در بندر امام خمینی (ره) افزود: ۱۸ نفر از صیادان ایرانی از سوی دزدان دریایی سومالیایی در آب‌های کشورمان ربوده شده‌اند که تمام تلاش خود را برای نجات آنها انجام داده‌ایم.

راستاد درباره لایروبی اروندرود و افزایش فعالیت تجاری بندر خرمشهر گفت: اخیراً معاون امور دریایی سازمان بنادر سفری به عراق داشته و بحث لایروبی این رودخانه را پیگیری کرد که در قالب توافق ۱۹۷۵ با عراق، توانستیم هماهنگی‌های لازم برای تسریع در راه‌اندازی دفتر مشترک همکاری‌های دو کشور ایجاد کنیم.

در این خصوص هادی حق شناس، معاون امور دریایی سازمان بنادر نیز تصریح کرد: حدود چهل سال است که در اروند لایروبی انجام نشده است و این سبب جابه جایی خط تالوگ به سمت عراقی ها شده است و انطور که به نظر می رسید ظاهرا عراق بندر از طریق بندر دیگری اکثر امور خود را انجام می‌دهد.

وی اضافه کرد: سازمان بنادر آمادگی کامل خود را برای لایروبی این منطقه اعلام می کند اما چون خط تالوگ جابه جا شده است در لایروبی اروند مشکل حقوقی پیدا کرده است.

خواندن 342 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395