سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 14:22

پروازهای بین المللی کردستان عراق از سر گرفته شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با دستور حیدرالعبادی نخست وزیر عراق ممنوعیت پروازهای بین المللی در فرودگاه‌های کردستان عراق (اربیل و سلیمانیه) لغو شد.

نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح روز سه شنبه در جریان دیداری با افسران شاغل در فرودگاه های کردستان عراق گفت پس از این که مسوولان اقلیم حاضر شدند مطابق قانون اساسی کنترل فرودگاه های اربیل و سلیمانیه را به دولت مرکزی بسپارند، دولت تصمیم به لغو ممنوعیت پروازهای بین المللی گرفت. 

وی گفت از این پس اداره این فرودگاه ها تحت فرماندهی و کنترل وزارت کشور عراق خواهد بود و همه بخش های دیگر فعال در این فرودگاه ها نیز به سازمان های مادر در دولت مرکزی مرتبط خواهد شد. 
العبادی همچنین از تشکیل یک کمیته ویژه نظارات بر نحوه اداره فرودگاه های کردستان عراق برای اطمینان از پایبندی به مقررات و قواعد دولت مرکزی با مشارکت نهادهای ذیربط در بغداد و اربیل خبر داد. 
این کمیته گزارش های دوره ای به فرماندهی کل نیروهای مسلح و یا نماینده ای که او تعیین کند ارسال خواهد کرد. 
گفتنی است دولت مرکزی بعد از گذشت چهار روز از انجام یک جانبه همه پرسی جدایی طلبانه در کردستان عراق در سوم مهرماه سال جاری ضمن درخواست برای تحویل گرفتن فرودگاههای بین المللی اقلیم و استنکاف اربیل، انجام پروازهای بین المللی را به فرودگاههای اربیل و سلیمانیه ممنوع اعلام کرد.
چندی بعد و بدنبال رای دادگاه فدرال عراق مبنی بر غیرقانونی بودن برگزاری همه پرسی در اقلیم و اعلام پایبندی دولت اقلیم به قانون اساسی عراق، مذاکرات اربیل و بغداد برای رفع اختلافات و از جمله بازگشایی این فرودگاهها آغاز شد.
در پی برگزاری چندین جلسه بین کمیته های تعیین شده از سوی اربیل و بغداد برای نحوه مدیریت فرودگاههای اقلیم دو طرف در ۶ بند به توافق رسیدند که به تدریج اجرایی شد. 
منبع: ایرنا

خواندن 395 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395