یکشنبه, 27 اسفند 1396 ساعت 17:08

سهام شرکت‌های بیمه آسیا و اتکایی امین فردا واگذار می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: 11.4 درصد سهام بیمه اتکایی امین و 18.84 درصدی سهام بیمه آسیا فردا از طریق مزایده واگذار می شود.

«سیدجعفر سبحانی» گفت: بیمه اتکایی امین و آسیا بیمه هایی هستند که فردا واگذار می شوند؛ انتظار بر این است که سهام بیمه آسیا متقاضی داشته باشد اما درباره بیمه اتکایی امین باید دید که وضعیت چگونه خواهد بود.
وی افزود: 11.5 درصد بیمه اتکایی امین با قیمت پایه 41 میلیارد تومان و تعداد سهام قابل عرضه 433 میلیون و 397 هزار و 842 سهم است که خریدار باید 30 درصد قیمت بلوک 18.84 درصدی را به صورت نقد پرداخت کند.
مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: سهم باقی مانده دولت برای واگذاری در بیمه آسیا نیز 18.84 درصد با قیمت پایه حدود 83 میلیارد تومان است که خریداران این سهم‌ها 20 روز کاری فرصت دارند تا حصه نقدی بلوکی که خریداری کرده‌اند را به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز کنند.
به گفته وی قیمت پایه هر سهم معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه یعنی امروز به علاوه 20 درصد است به شرط اینکه قیمت آن از 1432 ریال کمتر نباشد.
** سهام بیمه البرز واگذار شده است
سبحانی درباره واگذاری بیمه البرز نیز گفت: 12 اسفندماه جاری 17.34 درصد سهام بیمه البرز که در اختیار دولت بود، با ارزشی بالغ بر 884 میلیارد و 425 میلیون ریال به صورت بلوکی در بورس عرضه شد. 
وی همچنین درباره اینکه گفته می شود بیمه البرز دوباره به بخش دولتی واگذار شده است، گفت: بورس خریدار را تایید کرده مقرر شد که 30 درصد ارزش این بیمه صورت نقد و بقیه در اقساط چهار ماهه پرداخت شود و اکنون نیز در مهلت 20 روزه پرداخت حصه نقدی است.
واگذاری تمامی سهام باقیمانده متعلق به دولت در شرکت های بیمه آسیا، البرز و اتکایی امین بر اساس مصوبه دی ماه امسال هیات دولت انجام می شود؛ پیشتر مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی درباره زمان واگذاری سهم باقیمانده دولت در سه شرکت بیمه گفته بود: با توجه به بورسی بودن هر سه شرکت، کشف قیمت پایه هر سهم و قیمت گذاری آن زمانبر نیست و تلاش می کنیم از طریق بورس انجام شود.
نخستین عرضه سهام این شرکت ها اواسط بهمن ماه انجام شد که خریداری نداشت و اکنون دومین عرضه آن روزهای پایانی سال موکول شده است.
گفته می شود که یک سرمایه گذار خارجی از متقاضیان خرید سهام بیمه آسیاست اما باید دید که در نهایت سهام این شرکت به کدامیک از خریداران می رسد.
** ترکیب سهامداران این سه شرکت بیمه
عمده سهام بیمه البرز اکنون در اختیار شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان، شرکت سرمایه گذاری صبا تأمین، موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، شرکت سرمایه گذاری توسعه معین ملت، شرکت تعاونی خردمندان صابر عصر است.
عمده سهام شرکت بیمه آسیا اکنون در اختیار شرکت پویا فراز کیش، شرکت سرمایه گذاری ای.اف.ج.اچ کیش، موسسه صندوق بازنشستگی، وظیفه بگیر و از کار افتادگی و پس انداز کارکنان بانکها، شرکت تعاونی خردمندان صابر عصر و سرمایه گذاری توسعه معین ملت قرار دارد.
در بیمه اتکایی امین نیز شرکت سرمایه گذاری های خارجی، شرکت سهامی بیمه ایران، بیمه آسیا، توسعه کسب و کار سبا، سرمایه گذاری صبا تأمین، بیمه ایران معین، بیمه البرز، بیمه دانا سهامداران اصلی به شمار می روند.
منبع:ایرنا

خواندن 469 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395