دوشنبه, 28 اسفند 1396 ساعت 02:00

چالش‌های شورای دستمزد تبلور نگاه ناقص نیروی انسانی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد:  در حالی روز پایانی سال ۹۶ را در انتشار روزنامه به اتمام می رسانیم که تاظهر روز یکشنبه نشسته شورای عالی کار در مورد دستمزد کارگران به نتیجه نرسیده است.

علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با رسانه‌ها توقعات ضلع کارگری شورای عالی کار را به حق دانسته و معتقد است، در سال‌های گذشته (پیش از دولت دوازدهم) عدم اعلام نرخ تورم،  فاصله بین دستمزد و معیشت را زیاد کرده است و انتظار کارگران در ترمیم این فاصله به جا است.

وی در جمع خبرنگاران افزوده است که ترمیم این فاصله در یک سال عملی نیست و باید این کار به مرور صورت گیرد.

 ربیعی با اشاره به افزایش میانگین ۱۶ درصد دستمزد در هر سال توسط دولت یازدهم تاکید کرده است، که این افزایش در چهار سال گذشته همیشه بالاتر از نرخ تورم سالیانه بوده و از این به بعد هم پیگیری خواهد شد.  به گزارش ایلنا از طرف دولت وزرای کار، اقتصاد و صنعت و معدن و تجارت  در جلسات شورای دستمزد شرکت دارند و تلاش می ‌کنند نظرات گروه کارگری و گروه کارفرمایی را به هم نزدیک کنند.

 اما ظاهرا پیشنهاد افزایش 8.5 درصدی کارفرمایان به پیشنهاد 30 درصدی کارگران افق تفاهم را در دسترس نشان نمی‌ دهد.

هیچکدام از رسانه‌ها مطلبی را مستقیم از زبان گروه کارفرمایی نقل نمی‌کنند و گویا اعضای این گروه از اظهار نظری که آنها را در مقابل جمعیت چند میلیونی کارگران نشان می دهد پرهیز می کنند. اما نظراتی که گروه کارگری و وزیر کار از قول کارفرمایان نقل می کنند حاکی از این است که کارفرمایان معتقدند با افزایش نرخ دلار که به افزایش بهای تمام شده کالا‌ها منتهی خواهد شد، اجازه افزایش مورد نظر کارگری را نمی دهد.

از سوی دیگر وزارت کار معتقد است که در سطح دستمزد فعلی موضوع معوقات حقوق و دستمزد کارگری یکی از مشکلات روز مره واحد‌های تولیدی است و افزایش دستمزد نباید به تشدید این بحران منجر شود. ادامه این وضعیت این نگرانی را پیش می آورد که قبل از ورود به سال نو تکلیف دستمزد کارگران در سال 97 روشن نشود و قرارداد‌ها و محاسبات حقوق و دستمزد را در اوایل سال آینده با تاخیر مواجه سازد.

علی خدایی یکی از اعضای گروه کارگری شورای عالی کار معتقد است که با وجود حساسیت تعیین تکلیف دستمزد‌ها قبل از پایان سال نمی توان معیشت کارگران را قربانی این حساسیت کرد.

این اظهار نظر خدایی نشان می دهد که گروه کارگری به سادگی تعدیل موضع نخواهد داد حتی اگر مباحث را به سال ۹۷ بکشاند.

 بعضی از صاحب نظران و مطلعین معتقدند که احتمال توافق در دامنه افزایش ۱۶ درصدی دستمزد در سال ۹۷ به ماخذ میانگین ۴ ساله دولت یازدهم از جدیدترین احتمالات است که در این صورت در مقایسه با نرخ تورم اعلامی مرکز آمار و بانک مرکزی، افزایش دستمزد بیش از ۶ درصد نسبت به نرخ تورم برآوردی سال ۹۶ خواهد بود.

 شاید در زمانی که روزنامه به زیر چاپ می رود و یا قبل از ساعت ۱۷ و ۴۸ دقیقه روز سه ‌شنبه نشست سه جانبه شورای دستمزد به نتیجه برسد اما ذکر دو نکته مهم در مورد دستمزد کارگران ضروری است. نکته اول اینکه آنچه تولید ما را رنج می دهد، افزایش دستمزد کارگران نیست، بلکه ترکیب غلط عوامل تولید است که گفته می ‌شود بنگاه‌های اقتصادی بیش از استاندارد‌های مربوطه نیروی انسانی دارند و با بهره وری پایین کار می کنند، ثانیه با وجود اینکه گفته می ‌شود حداکثر هزینه دستمزد بهای تمام شده کالاها و خدمات حدود ۳۰ درصد است و افزایش ۱۶ درصدی دستمزد فقط می ‌تواند حداکثر ۴.۸ درصد به بهای تمام شده کالاها و خدمات بیفزاید و که آن هم با اصلاح بهره ‌وری نیروی انسانی و کاهش ضایعات قابل جبران است. اما معلوم نیست گروه کارفرمایان چرا چنین مقاومتی را در مقابل افزایش ۳۰ درصدی نرخ ارز نشان نداده اند.

گویا کارگران ساده ترین نهاده برای اعمال مدیریت هستند.

خواندن 489 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395