یکشنبه, 05 فروردين 1397 ساعت 22:20

بازار مسکن از نیمه دوم سال 96 رونق گرفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در نیمه دوم سال 96 رونق به بازار مسکن بازگشت و اگر بازارهای رقیب دچار تلاطم نشود، رونق این بخش با شیب ملایم ادامه می یابد.

حامد مظاهریان اظهار داشت: در نیمه سال 96 شاهد رشد مثبت هر چهار شاخصه مهم حوزه مسکن شامل تعداد معاملات، قیمت واحد مسکونی، ارزش معاملات و تعداد پروانه های ساختمانی بودیم.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن پس از چند سال رکود، دوباره وارد فاز رونق شده است، پیش بینی کرد امسال قیمت مسکن در حد نرخ تورم و کمی بیش از آن افزایش یابد، 
مظاهریان گفت: ابلاغیه پرهیز از قبول منافع متعارض و اصلاح فرآیندهای اداری ساخت و ساز به نفع مردم، مهندسان و فعالان واقعی صنعت ساختمان در کنار سالم‌ سازی ساختار درآمدی و اداره سازمان‌های نظام مهندسی از مهم ترین برنامه های بخش ساختمان در سال 97 خواهد بود.
به گفته وی، مهر ماه امسال انتخابات هیات مدیره های سازمان های نظام مهندسی ساختمان برگزار می شود که این فرصت را به مهندسان می دهد که دیدگاه ها و خواسته های خود را بیان کنند.
بر اساس آمار بانک مرکزی، ارزش سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان مناطق شهری به قیمت های جاری در نه ماهه سال 1396 نسبت به دوره مشابه سال قبل 12 درصد افزایش یافته است.
با اعمال شاخص های قیمتی متناظر و تعدیل ارزش افزوده ساختمان های خصوصی به قیمت های جاری و همچنین با احتساب ارزش افزوده ساختمان های دولتی، نرخ رشد بخش «ساختمان» به قیمت های ثابت سال 1390 در 9 ماهه نخست پارسال در حدود 0.8 درصد برآورد می شود.
این درحالیست که در 9 ماهه نخست سال 95 رشد اقتصادی در بخش ساختمان منفی 15.3 درصد (15.3-)بود و این شاخص برای کل سال 95 برابر منفی 13.1 درصد (13.1-) محاسبه شده بود.
در فصل بهار 96 نیز بخش ساختمان همچنان در رکود قرار داشت هرچند که از شدت منفی بودن فعالیت ها کاسته شد و به منفی 3.5 درصد (3.5-) رشد رسید اما از فصل تابستان رشد اقتصادی در این بخش مثبت شد و به این ترتیب بخش ساختمان در تابستان پارسال 3.1 درصد و در فصل پاییز 1.4 درصد رشد کرد.
به این ترتیب بخش ساختمان پس از پشت سر گذاشتن دوره رکود، دو فصل متوالی رشد مثبت را تجربه کرد که از نظر کارشناسان اقتصادی وقتی نرخ رشد در هر یک از بخش های اقتصادی برای دو فصل متوالی مثبت باشد، به منزله خروج آن از دوره رکود است.
منبع: ایرنا

خواندن 583 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395