یکشنبه, 26 فروردين 1397 ساعت 11:01

مراقب باشید؛ دلالان ، طرح بازآفرینی شهری را به حاشیه نکشند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: طرح بازآفرینی شهری مستلزم بررسی تمام ابعاد آن توسط کارشناسان است و با توجه به اهمیت مهندسی در ساختمان و بازسازی موجود در این طرح ما به سراغ کارشناس این حوزه رفته ایم تا چالش‌های پیش روی مهندسی این طرح را برای ما بازگو کند که به تفضیل در زیر می خوانید:

عبدالخالق لطیفی، عضونظام مهندسی کشور و مدرس دانشگاه  در گفت و گو با خبر نگار عصراقتصاد، در خصوص مشکلات مهندسی در طرح بازآفرینی شهری بیان کرد: دلیل وجود نظام مهندسی به مشکلاتی که وجود داشت بر می گردد  تا نهایتا در مقطعی نظامی درست شد تا نظارت صحیح و درست را اجرا کند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: از جهت اینکه فارغ التحصیل زیادی هم به عنوان مهندس وجود داشت، این حرکت مهندسان سبب شد تا هم کار تقسیم شود و هم نظارت‌ها کنترل شوند که به نظر با وجود کاستی‌هایی که دارد حرکت خیلی خوبی در حوزه نظام مهندسی است.

 وی ادامه داد: با اجرای دستور جدید وزیر راه در خصوص جامعه مهندسی، به گذشته بر خواهیم گشت زیرا مهندسانی داریم که از جرگه مهندسی خارج هستند و به جرات می‌توان گفت مهندسان با مدرک مهندسی و حق امضا سر پروژه ها حاضر نمی شوند زیرا پیمانکار یا کارفرما این افراد را می‌خواهند برای نظارت نکردن و این ضربه بزرگی به ساختمان و ساخت و ساز است.

لطیفی تصریح کرد: نمونه بارز کنترل نکردن نظارت ساختمانی در زلزله کرمانشاه مشهود است؛ باید در این زمینه اتاق فکر تشکیل داد و به تعمق پرداخت، به گذشته نگاه بیندازند تا بتوانیم به آنچه می خواهیم برسیم.

عضو سازمان نظام مهندسی با بیان این که روی دادن این اتفاقات سبب عوض کردن اخلاق مهندسی می‌شود و نگاه به سمت امضا فروشی می‌رود؛ در واقع کارفرما می‌خواهد مهندس را به سمت امضا فروشی سوق دهد و تا خود به سبک گذشته بدون نظارت مهندس بتواند کار خود را انجام دهد.

 وی گفت: پس لازمه نظارت درست نظارت و کنترل سازمان بر کار مهندس و پیمانکار است زیرا اختیار دادن به کار فرما برای تعیین مهندس کاری خطا است و قطعا باید نظام مهندسی در این زمینه نظارت به مهندس ناظر داشته باشد.

 لطیفی در خصوص واگذاری طرح بازآفرینی شهری به پیمانکاران و مهندسان افزود: در این زمینه ضوابط خاصی تعریف شده است اما هنوز اجرایی نشده است و حتی دستوالعمل ابلاغی توسط سازمان ها ی دولتی نیز اجرا نشده است زیرا هنوز بین وزارت راه و سازمان نظام مهندسی بر سر قوانین موجود اختلافاتی وجود دارد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر با اجرای دستور وزیر راه جامعه مهندسی ما ضربه بزرگی خواهد خورد و عملا نظارت این سازمان لغو می شود.

این کارشناس ادامه داد: در لایحه اعلامی وزارت راه کارمندان شهرداری حق امضا نقشه را ندارند با وجود این که در گذشته در این زمینه قانونی وجود نداشت اما این مورد اجرایی شده است.

وی با اشاره به وجود افراد واسطه گر خارج از سازمان‌ها، گفت: اما افرادی واسطه گر مخل اجرای شدن این طرح می‌شوند و مشتریان شهرداری را توسط  همین واسطه گران کم می شود که این رانت  ضربه به جامعه مهندسان است.

عضو سامان نظام مهندسی  بیان کرد: در نتیجه وقتی یک ابلاغیه قانونی در این زمینه وضع شود، کنترل کردن این واسطه گران سخت می‌شود و زمینه مهندسی صحیح کم رنگ می‌شود که تبعات جبران ناپذیری را برای قشرمهندسان خواهد داشت.

لطیفی با تاکید بر  این که قدرت مهندسی ما به اجرایی کردن طرح بازآفرینی می‌چربد، گفت: جامعه مهندسی ما به راحتی از پس اجرای این موضوع بر می آید و با نظارت سازمان نظام مهندسی بر مهندسان ناظر، قدرت عمل بیشتری را به مهندسین می‌دهد به نحوی که گزارش نظارت باید به تایید برسد و همین اهمیت موضوع را به ما نشان می دهد.

وی در پایان به اهمیت مسئله نظارت پرداخت و گفت: نظارت از پایین‌ترین سطح ساخت تا فروش ساختمان بسیار مهم تلقی می‌شود و امنیت ساختمان  با این حرکت تضمین می‌شود؛ پس برای اجرای هر دستوری باید به تبعات خوب و بد آن قضیه نگاه کنیم و صرف درست بودن یک تصمیم را مد نظر نداشته باشیم.

به گزارش عصراقتصاد، برنامه بازآفرینی شهری سال گذشته، با دستور مستقیم رئیس‌جمهور در 7 استان منتخب آغاز شد. حسن روحانی، رئیس‌جمهور طی مراسمی در محل وزارت راه و شهرسازی، از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس دستور آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری در استان‌های منتخب بوشهر، آذربایجان شرقی، تهران، فارس، کردستان، همدان، مازندران، خراسان رضوی و اصفهان را صادر کرد. طرحی که قرار است در یک برنامه 5ساله، مقدمات احیا و بازآفرینی هزار و 334محله از بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در کل کشور را فراهم آورد، به‌گونه‌ای که در هر محله، علاوه بر نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی، کلیه امکانات روبنایی و زیربنایی، اعم از فضاهای فرهنگی، شهری، اجتماعی و اقتصادی در هر محله، متناسب با وضعیت این امکانات در دیگر محله‌های شهر ارتقا یابد. کاهش فقر شهری، ارتقای تاب آوری شهری، ارتقای هویت و منزلت مکانی و افزایش حکمرانی محلی از اهداف کلان محلی است.

 برنامه‌ای که با تعریف‌های صورت گرفته از آن در برگیرنده رویکرد و سیاستی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهر‌ها در جهت پاسخگویی به چالش‌های برآمده از تغییرات و نیاز‌های نسل جدید است، به گونه‌ای که در نهایت ضمن پیشگری و حل مشکلات شهری به یک پیشرفت و بهبود پایدار کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی در مناطق ناکارآمد منجر شود.

خواندن 777 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395