سه شنبه, 28 فروردين 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • کارشناس مسکن مطرح کرد:

بازسازی بافت‌های فرسوده باید یک طرح دائمی شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 دلارام کریمی

عصراقتصاد: بازآفرینی شهری طرح جامع و یکپارچه ای است که منجر به ارتقای شاخص‌های کیفیت زندگی می شود ، از سوی  اجرای این طرح که لازمه آن هماهنگی و یکپارچگی ارگان‌ها و بخش خصوصی و مهمتر از این دو نهاد خود مردم محلات است ، با این وجود هنوز کارشناسان مسائلی را مطرح می کنند که شاید توجه به آن خالی از لطف نباشد و مانع بروز مشکلات در آینده شود.

کارشناسان مسکن با نگاهی دیگر به بازسازی بافت‌های فرسوده بیم آن را دارند که  دولت سیاست جدیدی برای افزایش تولید مسکن نداشته باشد و با بر هم خوردن عرضه  و تقاضا ، تعادل بازار نیز بر هم بخورد . با وجود این که طرح باز افرینی شهری ، اولین طرح جامعی است که در خصوص تقویت و بازسازی بافت‌های فرسوده انجام گرفته اما ممکن است با اجرا کردن این سیاست و توجه نکردن به سایر بخش‌های تحت تاثیر این طرح ، بازار مسکن متشنج شود.

در این خصوص رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور می گوید: سیاست بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده یک سیاست بسیار خوبی است، باید سعی کنیم با افزایش ساخت و ساز سیاست تولید مسکن را در سال 97 تقویت کنیم و سیاست‌های بازسازی و مقاوم سازی را جانشین تولید مسکن نکنیم.

به گفته وی، صنعت ساخت و ساز و همچنین نوسازی بافت‌های فرسوده نقش موثری بر حوزه گردش مالی کشور دارد.

رجبی تاکید کرده است: باید وزارت راه و شهرسازی در سال جدید سیاست‌های خود را برای افزایش تولید مسکن ارائه کند.

برای پی بردن به مشکلات و موانعی که پیش روی اجرای این طرح است ما به سراغ بیت الله ستاریان صاحب نظر در حوزه مسکن رفته ایم و که به تفضل نظر وی را در این خصوص می خوانید:

بیت الله ستاریان عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسکن با اشاره به ضرورت دائمی بودن برنامه بازسازی بافت‌های فرسوده ، گفت: بازآفرینی شهرها در واقع یک برنامه  دائمی و همیشگی به عنوان بازسازی بافت‌های فرسوده می طلبد و این برنامه باید جزو برنامه‌های مداوم شهر باشد .

این کارشناس مسکن افزود:  اکنون درتهران 750 تا 800 هزار بافت فرسوده داریم و هر سال به آن افزوده می شود؛ پس بسیار روشن است  علت این که این طرح باید دائمی باشد این است که هر سال به لحاظ کمی به این تعداد  افزوده می شود و باید تدابیری اندیشیده شود که این روند ادامه داشته باشد .

به گفته وی طرح بازآفرینی شهری به عنوان برنامه مسکن در یک محدوده زمانی مطرح نیست و ضرورت تشکیل یک سازمان در این خصوص محرز است.

وی ادامه داد: به طور قطع بافت‌های فرسوده مشکلات زیادی از لحاظ حقوقی، ملکی دارند و تجمیع و بازسازی این بافت‌ها و نحو مشارکت مردم جزو مواردی است که به آن باید دقت کرد و باید آن را حل کرد که البته به سادگی قابل حل نیست مثلا همین 800 هزار بافت فرسوده درتهران جزو یک برنامه 8 ساله  موفقیت آمیز یک شهر است  و قطعا از توان اجرایی یک شهر خارج است .

ستاریان با تاکید بر این که در اجرای این نوع برنامه‌ها مشکلات وسیعی وجود دارد، تصریح کرد:  این طرح حتی مسکن را هم افزایش نمی دهد بلکه به دلیل تراکم بیش از حد این بافت‌ها تغییر محسوسی ایجاد نمی کند و تقریبا برابر عمل می کند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: وقتی در سال 5/1 میلیون مسکن ، بدون محاسبه بافت فرسوده  نیاز داریم و درصد خیلی کمی بر آن تاثیر می گذارد ،پس طرح بازسازی بافت فرسوده جزو برنامه تولید مسکن محسوب نمی شود زیرا هر سال تخریب و تولید کنونی را داریم و چیزی صرف افزایش مسکن نمی شود.

وی تاکید کرد: بحث افزایش مسکن و رونق بازار توسط این طرح کاملا مجزا از هم است؛همانطور که گفتم از لحاظ کمی شاید رونق اندکی در این بازار بوجود بیاید اما در حال حاضر بازار مسکن  با بازسازی رونق انچنانی پیدا نمی کند زیرا این بازار یک تولید وسیع می خواهد تا اقتصاد ما را که  با نقدینگی بالایی کار می کند به فعالیت وادار کند وهمچنان  باید ابزار‌های مالی و اجرایی و تکنولوژی در صنعت مسکن اجرایی شود تا به رونق این بخش بینجامد .

ستاریان ادامه داد: بر این اساس بازسازی و احیای بافت‌های فرسوده باید برای ارتقای زندگی ساکنان این بخش‌ها و همچنین برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی در دستور کار قرار بگیرد اما این کار نمی‌تواند مشکل متقاضیان بالفعل مسکن را برطرف کند.

استاد اقتصاد مسکن معتقد است: حتی بازآفرینی بافت‌های فرسوده به صورت تجمیع واحدهای بافت فرسوده در قالب مجتمع‌های مسکونی نیز، در صورت رعایت اصول و قواعد شهرسازی، به تولید مسکن جدید به‌اندازه‌ای که متقاضی در بازار وجود دارد منجر نمی‌شود.

ستاریان تأکید کرد: حل مشکل مسکن کشور به برنامه‌ریزی وسیع و بلندمدت نیاز دارد و برای حل آن باید نسبت به اقداماتی مانند توسعه شهرهای میانی و تولید زمین مسکونی در مناطق مناسب شهری متوسل شد.

وی با اشاره به حضور بخش خصوصی و توسعه گران در بازسازی بافت فرسوده ، گفت: توسعه گر باید وارد شود و با مجموعه مردم مشارکت کند این خود یعنی برای هر پروژه یک تا یک سال و نیم کارهای حقوقی انجام دادن زیرا یک توسعه گر به راحتی که وارد زمین بکر می شود نمیتواند وارد بافت فرسوده شود و شروع به کار کند باید با ساکنین تعامل کنند .

این کارشناس مسکن در انتها با تاکید بر حضور سازمان‌های دولتی و استفاده از سیستم تشویق وامتیاز توسط شهرداری‌ها، بیان کرد: باید امتیازاتی  از طریق شهرداری و سایر سازمان‌ها به مردم ساکن محله داده شود تا راغب به ساخت و ساز شوند  و همین سبب تسریع امور بازسازی می شود.

 بنابراین ضرورت استحکام بخشی و مقاوم‌سازی بناهای شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده به عنوان یک پروژه ملی و مهم دولت دوازدهم نیازمند عزم ملی است تا هماهنگی وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و با استفاده از ظرفیت سازمان نظام مهندسی کشور و بخش خصوصی روند نوسازی بافت‌های فرسوده کشور را ساماندهی و تسهیل شود و سایر بخش‌ها و بازار مسکن را کمتر تحت تاثیر قرار داده شود.

 

خواندن 1069 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395