چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 23:00

رهاسازی آب از سد شهید رجایی برای بخش کشاورزی مازندران

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مدیر بهره‌برداری از سد شهید رجایی از رهاسازی آب سد شهید رجایی برای اراضی کشاورزی پایین دست خبر داد و گفت: با توجه به کاهش آبدهی رودخانه های میان حوزه، به‌رغم محدودیت ذخیره آب در سد شهید رجایی، دریچه سد بازگشایی شد.

حسن نوروز محمدی با بیان اینکه سال جاری یک سوم از حجم 162 میلیون متر مکعبی سد شهید رجایی آبگیری شد گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کمتر از 75 میلیون متر مکعب است.

وی از کشاورزان درخواست کرد تا در مصرف آب صرفه جویی کنند و از هدررفت آن جلوگیری کنند.

نوروزمحمدی با تشریح فرایند آبگیری سد شهید رجایی گفت: برخلاف سال های گذشته که آبگیری را از اول شهریور ماه هر سال آغاز می کردیم، در سال گذشته از دهم مرداد ماه دریچه سد مسدود شد و هیچگونه آبی در اختیار کشاورزان برای کشت دوم قرار نگرفت.

مدیر سد شهید رجایی تصریح کرد: بطور میانگین در هر سال حدود 145 میلیون متر مکعب آب از طریق سد در اختیار کشاورزان قرار می گرفت و در سال زراعی 96، این رقم به 125 میلیون متر مکعب رسید ولی امسال با توجه به تداوم خشکسالی و کم آبی که منجر به کاهش شدید ورودی آب به مخزن در طی 7 ماه گذشته و عدم ذخیره آن شد، این رقم بسیار کمتر خواهد بود.

وی ادامه داد: این محدودیت اقتضا می کند کشاورزان متناسب با آب موجود اراضی خود را به زیر کشت برده و همچنین از کشت محصولات پرآب طلب خودداری نمایند تا میزان خسارت ناشی از خشکسالی به حداقل ممکن برسد.

منبع: ایلنا

خواندن 548 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395