چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 15:50

الجبیر بالاخره راست گفت

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

وزیر خارجه سعودی تلاش کرد در قامت سخنگوی کاخ سفید ظاهر شود و این سخن ترامپ که «بعضی کشورهای خاورمیانه یک هفته هم بدون حمایت آمریکا دوام نمی آورند» را به عربی طوری ترجمه کند که گویا روی سخن ترامپ فقط با قطری ها است؛ اما سخن عادل الجبیر اعتراف های صادقانه ای هم داشت.

الجبیر گفت که قطر باید هزینه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را بپردازد؛ پیش از آن که ترامپ حمایت خود را از آن کشور که پایگاه آمریکایی در سرزمین خود دارد، قطع کند.
الجبیر این را هم گفت که «اگر واشنگتن حمایت خود به واسطه وجود پایگاه آمریکایی العدید را از قطر دریغ کند، حکومت آن در کمتر از یک هفته فرومی پاشد.» 
اشاره الجبیر به صحبت های اخیر رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با امانوئل مکرون همتای فرانسوی اش بود که بدون بردن نام کشور خاصی گفته بود: آمریکا در طول 18 سال، 7 هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کرده است و برخی کشورهای ثروتمند این منطقه باید این مبلغ را بپردازند. 
ترامپ تصریح کرد که این کشورها باید برای تلاش های آمریکا در سوریه پول بپردازند و نیرو اعزام کنند. 
به دنبال این اظهارات ترامپ، وزیر خارجه سعودی سعی کرد توپ را در میدان قطری ها بیندازد و آمریکایی ها را این بار به دوشیدن قطر ترغیب کند. 
قطری ها البته، دست کم در رسانه هایشان، این اظهار وزیر سعودی را بی پاسخ نگذاشتند. 
شبکه الجزیره گزارش داد: هر کس سخنان الجبیر را بشنود و چهره اش را نبیند گمان می برد که این وزیر خارجه و یا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یا سخنگوی کنگره و پنتاگون است که چنین مشتاقانه از منافع واشنگتن دفاع می کند. 
روزنامه الشرق قطر در یادداشتی با این عنوان که «هذیان گویی وزیر خارجه سعودی مرزهای منطق را پست سر گذاشت»، نوشت: وزیر خارجه سعودی با این سخنان اعتراف کرد که قطر کشور کوچکی نیست – آن گونه که بارها بر زبان رانده است- و نقش موثری دارد... الجبیر سرتا پا تناقض است و اکنون، سخنگوی کاخ سفید شده است و قطر را تهدید می کند... 
الشرق پاراگراف اول یادداشت خود را با این ضرب المثل در اشاره به الجبیر آغاز می کند که «هر دردی دوایی دارد غیر از حماقت که بی درمان است.» 
البته سخنان الجبیر را نمی توان صرفا «حماقت» نامید آن گونه که الشرق می نویسد بلکه در این حماقت، هر چند ناگفته باشد، صداقتی هم نهفته است. 
تسریع الجبیر در ترجمه حرف ترامپ، صرفنظر از انداختن توپ در میدان قطری ها، اعترافی واضح به این واقعیت بود که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و نظام های پادشاهی منطقه، بدون حمایت آمریکا ساقط می شوند. 
الجبیر خود و دیگر طرف های مورد اشاره ترامپ را تحقیر و خیلی بی پرده اعتراف کرد که کشورهایشان، بویی از دموکراسی و اتکا به حمایت مردم خود نبرده اند و با قوه ای قهریه در خارج از مرزهای سرزمینی شان، بدون توجه به خواست واقعی ملت ها اداره می شوند. 
وزیر سعودی مرزهای مفاهیم حاکمیتی متعارف را هزاران کیلومتر جابجا کرد تا صادقانه بگوید سرنوشت حاکمیت پادشاهی های ثروتمند خاورمیانه نه در افکار عمومی ملت هایشان و نه حتی با زور سرنیزه حاکمان این کشورها، بلکه در آن سوی اقیانوس اطلس تعیین می شود. 
الجبیر راست گفت و نمی توانست واضح تر از این بگوید که رژیم های پادشاهی منطقه محبوبیتی در افکار عمومی ندارند و با چکش حمایت آمریکا به دیوارهای خاورمیانه میخکوب شده اند.
منبع: ایرنا 

خواندن 530 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395