سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 ساعت 09:05

اطلاعات تکميلي

  • درویش وند در گفت و گو با عصراقتصاد مطرح کرد؛

رابطه مستقیم حسن شهرت با اعتماد به رأی قضات

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

آناهیتا یاورری
عصراقتصاد:
يكی از معانی داوری، قضاوت است؛ داوری در فقه نوعی قضاوت محسوب می‌شود و به حكميت يا تحكيم نیز معروف است.

اصلی ترین وظیفه قاضی یا داور اجرای عدالت است؛ یعنی باید درباره یک پرونده طوری حکم دهند که حق به حق دار برسد. برای اجرای عدالت در دادگاه باید حتما مقدماتی هم رعایت شود. به عنوان مثال گفته شده حتی قاضی باید در نگاه کردن به طرفین دعوا مساوات را رعایت کند تا حتی به ذهن کسی خطور نکند که ممکن است طرف مقابل از دید قاضی ارجحیت خاصی داشته باشد.

داوران و قضات علاوه بر داشتن شرایطی همچون سواد، تجربه و عدالت باید خوش نام هم باشند؛ به این دلیل که حسن نیت مردم نسبت به آنها از بین نرود. این امر در بروز رضایت و نارضایتی می تواند نقشی جدی داشته باشد چون اصحاب دعوی باید با رغبت و اعتماد به آن ها مراجعه کنند.

در همین راستا مهدیه درویش وند عضو کانون وکلای دادگستری مرکز در گفتگو با عصر اقتصاد اظهار کرد: شغل قضا از محترم ترین و شریف ترینِ مشاغل است كه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. گزافه نیست اگر بگوئیم دوام و ثبات یك نظام ارتباط كاملی با سلامت و عملكرد مطلوب دستگاه قضایی آن دارد. افرادی برای ورود به منصب قضا صالح هستند كه در حیطه ی علوم شرعی و حقوقی تخصص و اشراف كامل و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشند.

درویش وند ضمن بیان اینکه تشخیص حق از باطل و حكمرانی عادلانه گاه بسیار سخت می شود، گفت: حاكمی كه فاقد آگاهی و دانش كافی در خصوص قوانین و مقررات مرتبط با موضوع باشد، توانایی حل و فصل دعاوی رو نخواهد داشت. رأیی كه مستند به قوانین و ادله صادر شود و پشتوانه ی علمی و توجیه فقهی و حقوقی مطلوبی داشته باشد قطعا مورد پذیرش قرار گرفته و راه را برای نافرمانی های بعد از صدور حكم خواهد بست. اما آنچه علاوه بر این موضوع به حكم قضات اعتبار می بخشد و به معنای واقعی دعاوی را مختومه می كند باور ذهنی افراد به صالح بودن و عادل بودن قاضی است.

وی افزود: به عبارت بهتر احكام صادره توسط قضاتی كه حسن شهرت دارند بسیار قدرت الزام آوری بیشتری نسبت به احكام قضاتی دارند كه از این خصیصه برخوردار نیستند؛ این بدان معناست كه تبعیت طرفین دادرسی از حكم قاضی و به عبارتی حكم پذیری آنان از نظام قضایی، به میزان اعتماد و اطمینانی كه به قاضی دارند بستگی دارد و ارتباط مستقیمی نیز میان حسن شهرت قاضی رسیدگی كننده و این اعتماد و اطمینان وجود دارد.

این عضو کانون وکلای دادگستری مرکز ضمن بیان اینکه این حسن شهرتی كه با خود قدرت الزام آوری می آورد، اصولا برگرفته از افكار عمومی و مراجعین دادگستری نسبت به قاضی می باشد، گفت: افرادی كه درگیر پرونده های قضایی می شوند اغلب از تجربیات دیگران در خصوص عملكرد و نحوه ی تصمیم گیری قضات پرس و جو می كنند و پاسخ این پرسش ها همان افكاری عمومی را در مورد قضات و نحوه ی رسیدگی آنان  شكل می دهد.

درویش وند بیان کرد: متاسفانه در نظام قضایی ما چیزی تحت عنوان نظر سنجی از نحوه ی عملكرد دستگاه قضایی، اعم از كارمندان قضایی و قضات وجود ندارد. فارغ از نتیجه ی دعوی، بسیار پیش می آید كه افراد (حتی طرفی كه در نهایت پیروز دعوی می شود) از طرز برخورد، سرعت در انجام مراحل دادرسی، ابلاغ و اطلاع رسانی به موقع و در نهایت عملكرد قاضی  ناراضی اند اما نهادی كارآمد برای رسیدگی به این نارضایتی ها عملا تعریف نشده است.

وی ادامه داد: به همین خاطر است كه بسیار پیش می آید پس از ختم دادرسی، اختلافات طرفین نه تنها حل و فصل نشده بلكه تشدید می شوند.

این حقوقدان در پایان تأکید کرد: در صورتی كه اگر با آسیب شناسی مناسب، آموزش به كاركنان قضایی در خصوص نحوه ی برخورد، ریشه كن كردن فساد در دستگاه قضا و رسیدگی به علل نارضایتی مردم به عنوان ولی نعمتان این مرز و بوم، ذهنیت كلی افكار عمومی نسبت به قضات و دستگاه قضایی اصلاح شود، قطعا آرای صادره قدرت الزام آوری بیشتری را از منظر روانی به دنبال خواهند داشت، چرا كه تمام كسانی كه وارد دعوی می شوند می دانند كه هر دعوی ممكن است یك برنده و یك بازنده داشته باشد.

 

خواندن 658 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395