شنبه, 15 ارديبهشت 1397 ساعت 15:52

کلزای مازندران با قیمت علی الحساب به برداشت رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در حالی که تعیین نرخ تضمینی خرید کلزا پیش از کشت یکی از برنامه‌های حمایتی موفق دولت برای رونق دهی به این محصول کشاورزی مازندران در سه سال گذشته بود، امسال به علت نهایی نشدن این نرخ، برداشت و تحویل محصول به مراکز خرید با ' قیمت علی الحساب ' در حال انجام است.

برداشت محصول کلزا در مازندران از هفته پیش آغاز شد ولی به علت نهایی نشدن قیمت تضمینی، کشاورزان برای فروش محصولشان دو دل هستند.
بر اساس اعلام مسئولان جهاد کشاورزی مازندران، نرخ خرید تضمینی کلزا برای سال جاری هنوز در شورای اقتصاد نهایی نشده است و هم اکنون مراکز خرید هر کیلوگرم کلزا را با قیمت 2 هزار و 866 تومان به صورت علی الحساب خریداری می کنند.
قیمت علی الحساب به این معناست که با نهایی شدن نرخ پیشنهادی در شورای اقتصاد، ما به التفاوت قیمت به کشاورزان پرداخت خواهد شد.
تعلل در تعیین نرخ تضمینی در دهه 80 مهم ترین دلیلی بود که سبب شد کلزاکاری در مازندران از دستور کار کشاورزان خارج شود و از 40 هزار هکتار در اواخر دهه 70 به کمتر از چهار هزار هکتار در اواسط دهه 80 برسد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: برداشت دانه روغنی کلزا در اراضی منطقه شرق استان در شهرستان های نکا، بهشهر و گلوگاه آغاز شده است و مراکز خرید نیز محصول را به قیمت علی الحساب خریداری می کنند.
حسن عنایتی افزود: قیمت علی الحسابی که مراکز خرید پرداخت می کنند، مورد توجه و رضایت کشاورزان نیست و آنان انتظار دارند تا با قیمت بیشتری محصولشان خریداری شود.
وی گفت : هم اکنون 24 مرکز خریدی که شرکت غله و بازرگانی منطقه 2مستقر در ساری پیش از این تعیین کرده، کار خرید کلزا را در مناطق مختلف استان انجام می دهند.
** به خطر افتادن کشت جایگزین برنج 
مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران وضعیت محصول کلزا را در سال جاری مناسب و مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به رویکرد حمایتی دولت و وزارت جهاد کشاورزی از افزایش سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا، خرید تضمینی ،قیمت مناسب و مورد رضایت کشاورزان و پرداخت به موقع مورد تاکید است. 
کشت گیاه روغنی کلزا از دهه 70 به عنوان یک کشت جایگزین و مکمل در مازندران آغاز شد و در کمتر از یک دهه تا اواسط دهه 80 به 40 هزار هکتار رسید.
کلزا به عنوان محور کشت محصولات پائیزه در مازندران مورد توجه قرار گرفت و عمدتا در مناطق میان بند و ارتفاعات جایگاه ویژه ای پیدا کرد.
اگر چه کشت کلزا در اراضی شالیزاری مازندران که تنها 6 ماه از سال زیر کشت قرار دارند، یکی از دلایل استقبال کشاورزان به آن در دهه 70 بود، ولی در دو سال گذشته با توجه به کمبود آب برای کشت برنج بویژه در شرق مازندران، کشت کلزا به عنوان یک محصول مناسب جایگزین به کشاورزان معرفی شد.
مازندران 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که با انجام طرح تسطیح و یکپارچه سازی و توجه به برداشت زودتر، دانه روغنی کلزا می تواند به عنوان کشت دوم کشاورزان مازندران هم قرار بگیرد. 
در سه سال گذشته با درایت و توجه دولت تدبیر و امید به مقوله بازرگانی محصولات کشاورزی از جمله دانه های روغنی، سطح زیر کشت کلزا در مازندران که به کمتر از چهار هزار هکتار یعنی یک دهم دهه 70 کاهش یافته بود، رو به افزایش گذاشت.
اعلام بموقع نرخ خرید تضمینی، پرداخت بموقع مطالبات کشاورزان ، تخصیص تسهیلات بلاعوض و یارانه ای برای تهیه نهاده‌های کشاورزی بویژه بذر و علف کش و همچنین توجه به کشت مکانیزه از جمله بسته های حمایتی بوده است که به کلزاکاران ارائه شد.
استان مازندران 460 هزار هکتار زمین مرغوب کشاورزی دارد که بعد از برداشت برنج و گندم بخشی از آنها زیر کشت کلزا می رود.
کشاورزان مازندرانی در سال زراعی گذشته 12 هزار هکتار کلزاکاری داشتند و امسال به گفته مدیر زراعت جهاد کشاورزی به 19 هزار و 300 هکتار رسید که نشانگر موفق بودن طرح های حمایتی دولت یازدهم بوده است.
پیش بینی شده است که امسال بیش از 33 هزار تن کلزا از کشتزارهای مازندران برداشت شود، ولی تعیین نشدن بموقع نرخ تضمینی این نگرانی را ایجاد کرده است که کشاورزان از سال آینده بار دیگر به کشت این محصول روی خوش نشان ندهند. 
بر اساس آمارهای رسمی، حدود 85 درصد دانه روغنی کلزا برای صنایع روغن کشی کشور وارداتی است و برنامه جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاه‌های حاکمتی بر کاهش وابستگی کشور به واردات این محصول بوده است.
کلزا از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی 40 تا 45 درصد روغن و 25 تا 35 درصد پروتئین است.
منبع: ایرنا

خواندن 459 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395