یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 ساعت 09:42

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر کشاورزی خبر داد؛

تخفیف 10 درصدی شکر و روغن برای ماه رمضان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بربار
عصراقتصاد: معاون وزیر جهاد کشاورزی از تنظیم بازار توزیع از شنبه هفته آینده با طرح ضیافت خبر داد.

یزدان سیف معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شرکت بازرگانی دولتی ایران در نشست خبری بابیان اینکه برخی اقلام از جمله روغن نباتی، شکر با 10 درصد تخفیف عرضه می‌شود، گفت: 30 هزار تن برنج نیز برای ماه رمضان با یک قیمت مصوب عرضه خواهد شد.

وی ادامه داد: تنظیم بازار در حوزه اقلام مذکور برای تثبیت بازار ماه رمضان با هماهنگی انجمن‌های صنفی روغن نباتی، شکر، ماکارونی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برنج کشور صورت گرفته و امیدواریم بازار کم تنش و بی تنشی را در خصوص موجودی انبارها و قیمت اقلام داشته باشیم.

سیف در خصوص وضعیت عرضه شکر در کشور گفت: هزار تن شکر که ۱۰ هزار تن آن به‌صورت بسته‌بندی وارد فروشگاه‌های زنجیره‌ای خواهد شد و ۲۰ هزار تن دیگر نیز برای تهیه شیرینی و شکلات در نظر گرفته‌شده است.

این مقام دولتی بابیان اینکه 20 هزار تن ماکارونی نیز با همکاری بخش خصوصی و انجمن صنفی ماکارونی عرضه خواهد شد، افزود: تدابیری هم برای توزیع گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم‌مرغ در نظر داریم که مسئولین پشتیبانی امور دام در اسرع وقت اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

وی اضافه کرد: 30 هزار تن برنج از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌های و تعاونی‌های کارگری توزیع می‌شود که قیمت برنج هندی ۱۱۲۱ به‌صورت عمده برای تحویل به فروشندگان هر کیلوگرم 5200 تومان و برای مصرف‌کنندگان 5500 تومان در هر کیلوگرم خواهد بود. همچنین قیمت هر کیلوگرم برنج درجه‌دو هندی درب انبار عمده‌فروشی 2300 تومان و برای مصرف‌کننده 2600 تومان در هر کیلوگرم خواهد بود. برنج تایلندی هومالی نیز در تحویل به فروشندگان هر کیلوگرم 3600 تومان و برای مصرف‌کننده هر کیلوگرم 3900 تومان خواهد بود.

  • پرداخت قسمتی از مطالبات گندم‌کاران

سیف در ادامه با تأکید بر پرداخت ۵۰ درصد از مطالبات گندم‌کاران افزود: از مجموع 928 هزار تن گندم تحویل گرفته‌شده اطلاعات 570 هزار تن گندم در سامانه پهنه‌بندی ثبت‌شده که میزان معادل رقمی حدود 375 میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی افزود: امسال با تلاش وزارت جهاد کشاورزی سامانه پهنه‌بندی را راه‌اندازی کردیم که در آن تمام اطلاعات کشاورزان به ثبت رسیده است.

وی افزود: خرید گندم صرفاً از کشاورزانی انجام می‌شود که اطلاعاتشان در سامانه پهنه‌بندی ثبت‌شده و کشاورزانی که اطلاعاتشان مشکل داشته باشد، عملاً امکان انتقال وجه برای آن‌ها فراهم نیست.

  • خوزستان صدرنشین تحویل گندم

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه بابیان اینکه استان خوزستان با نزدیک به 700 هزار تن تحویل گندم به مراکز بخش کشاورزی عملاً بیشتری حجم تولید و تحویل تولید گندم را داشته، افزود: خرید تضمینی گندم از استان‌های گرمسیر همچون ایلام،‌ بوشهر،‌ خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد آغازشده است.

وی در خصوص وضعیت تولید گندم در سال 96 نیز، خاطرنشان کرد: 543 هزار تن گندم یا معادلش را به خارج از کشور صادر کرده‌ایم که 340 هزار تن آن صادرات آرد، 58 هزار تن صادرات گندم و 190 هزار تن مشتقات آرد بوده که در این حوزه 40 هزار نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجادشده است.

سیف همچنین در مورد خرید تضمینی گندم در سال جدید هم گفت: تا 14 اردیبهشت 928 هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته‌ایم که سال 96 در همین زمان 663 هزار تن تحویل گرفته‌شده بود.

  • تولید 2 میلیون تن شکر بی‌سابقه در 122 سال گذشته

سیف با تأکید به اینکه در سال 96 قریب به 2 میلیون تن شکر را در کشور تولید کردیم، گفت: این رقم در طول 122 سال سابقه عمر صنعت قند و شکر سابقه نداشته و به سمت تولید و خودکفایی این محصول درحرکت هستیم.

در رابطه با تحویل گندم امسال ۳۹ درصد رشد داشتیم این گندم و دانه‌های روغنی از استان‌های خوزستان، ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، کرمان و کهکیلویه و بویراحمد خریداری‌شده است که خوزستان بیشترین حجم تحویل گندم را داشته است.

  • پرداخت باقی‌مانده مطالبات چغندرکاران تا پایان اردیبهشت‌ماه

وی افزود: در خصوص چغندر نیز کارخانه‌ها مستقیماً از کشاورزان این محصول را خریداری کردند تنها 19 درصد از مطالبات باقی‌مانده که تا آخر اردیبهشت‌ماه پرداخت خواهد شد.

سیف با اشاره به تولید دانه‌های روغنی و کلزا عنوان کرد: ما پیش‌بینی ۵۵۰ هزار تن دانه روغنی را داشتیم که ۳۸۰ هزار تن از آن دانه کلزا است و خرید تضمینی آن آغازشده است. تا ۱۴ اردیبهشت نزدیک به ۴۸ هزار تن دانه کلزا با ارزش ریالی ۱۴۰ میلیارد خریداری کرده‌ایم که یک و نیم برابر تولید سال گذشته بوده است.

ساختار بورس کالا توان اجرای قیمت تضمینی را ندارد.

وی با تأکید به اینکه ساختار بورس کالا توان اجرای قیمت تضمینی را ندارد، تصریح کرد: کشاورزان نگرانی در حوزه خرید تضمین و سیاست‌گذاری‌های آن نداشته باشند، بورس کالا با اتکا به بخش دولتی وارد میدان شده بود اما اگر دولت قرار باشد بازهم در این موضوع تصدی داشته باشد بورس کالا تنها افزایش هزینه محسوب می‌شود.

  • واردات برنج از تمامی مبادی وارداتی

معاون وزیر در خصوص واردات برنج از هند نیز گفت: واردات برنج از تمامی مبادی وارداتی میسر است به همین دلیل روند کاهش قیمت را شاهد هستیم. ما هیچ نوع برنجی که مشکل ایمنی داشته باشد وارد نکرده و در سطح بازار نداریم. برنج وارداتی اروگوئه که هنوز ترخیص نشده هیچ ایرادی ندارد و تنها با مشخصه بهداشتی ما همخوانی نداشته است که در حال پیگیری آن هستیم.

رئیس شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه بیان کرد: شغل‌هایی که بر اساس پرداخت یارانه صادراتی ایجاد شد شغل‌های پایداری شده است. سال گذشته نزدیک به ۳۴۰ هزار تن آرد، ۵۸ هزار تن گندم و ۱۹۰ هزار تن صادرات مشتقات آرد را داشتیم. در سال گذشته به‌واسطه پایین بودن قیمت جهانی گندم رقابت سنگینی داشتیم.

سیف در رابطه با واردات گندم دروم تشریح کرد: تا اردیبهشت سال 96، 67 هزار تن واردات گندم دروم داشتیم که واردات آن آزاد بود اما از اردیبهشت سال 96 تاکنون هیچ نوع واردات گندمی نداشته‌ایم.

وی در خصوص صادرات آرد نیز بابیان اینکه امسال در حوزه صادرات آرد به یکی از رقبای صادرکننده تبدیل شدیم، گفت: بیشترین صادرات آرد را به کشور عراق و کشورهای منطقه داشتیم.

سیف در پایان با انتقاد از برخی رسانه‌ها و حمایت از تولید ملی گفت: برخی قیمت پایین گندم جهانی را بر سر تولید داخلی می‌زنند. در کشورهای مختلف هم قیمت تضمینی وجود دارد و بالاتر از سطوحی است که ما از کشاورزان حمایت می‌کنیم.

خواندن 429 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395