شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 12:11

مدیران بر قوانین اشراف ندارند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس دیوان محاسبات کل کشور گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد مدیران قانون خوانی بلد نیستند و بر قوانین اشراف ندارند، با استفاده از نرم افزارها و زیرساخت‌ها می توان در زمینه پیشگیری از تخلفات قانونی و هدایت گری اقدام کنیم.

عادل آذر روز شنبه در همایش سالانه مدیران دیوان محاسبات کشور افزود: به همین دلیل متناسب با حوزه ها و سطوح این دیوان آموزش هایی در نظر گرفته است.
وی ادامه داد: تمام تلاش ما این است که واکنش سازمان نظارتی متناسب با عملکرد آنها باشد، بخشی از کار این دیوان ارائه گزارش تفریغ بودجه است که باید از اجرای آن زمان بگذرد، اما ذی نفعان انتظار دارند گزارشی در حین عمل نیز ارائه دهیم.
وی با یادآوری حضور فعال دیوان محاسبات در کمیسیون ها و جلسات علنی مجلس عنوان کرد: جنس و رویکرد گزارش دهی این دستگاه در سال 96 تغییر کرده و گزارش ها به سمت آسیب شناسی رفته است.
رییس دیوان محاسبات خاطرنشان کرد: گزارش هشت ماهه تفریغ بودجه سال 96 تا حدودی انتظارات را برآورده کرده اما همچنان تلاش داریم که در این زمینه رشد کنیم و به مجلس سازوکاری ارائه دهیم تا بدانند قوانین چه گرفتاری هایی ایجاد می کند.
آذر همچنین گفت: این دیوان به فناوری های جدید مجهز است، زیرساخت ها و سخت افزارهای خوبی در بخش آی تی وجود دارد، البته شاهد فراز و فرودهایی نیز بوده ایم اما ما با این امکانات می توانیم تفریغ بودجه را از صفر تا 100 الکترونیکی ارائه دهیم.
وی با بیان این که در فرآیند گزارش دهی تحلیل هم وجود خواهد داشت، اظهار امیدواری کرد که تفریغ بودجه 96 به طریق نظام سنا تهیه و ارائه شود. 
رییس دیوان محاسبات تصریح کرد: بخش بیشتر تفریغ بودجه سال 96 و رسیدگی به سندسازی امسال به صورت الکترونیکی انجام می شود و در پایان سال 98 ، صددرصد گزارش های این دیوان به صورت الکترونیکی خواهد بود.
آذر افزود: باور داریم با نرم افزارها و زیرساخت ها می توانیم در زمینه پیشگیری از تخلفات قانونی و هدایت گری اقدام کنیم، در بررسی ها متوجه شدیم که مدیران قانون خوانی را بلد نیستند و بر قانون اشراف ندارند، به همین جهت متناسب با حوزه ها و سطوح، آموزش هایی در نظر گرفته ایم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به رونمایی برنامه راهبردی پنج ساله دوم این نهاد و طرح بینا اشاره کرد و اظهار داشت: در برنامه راهبردی دیوان محاسبات، پاسخگویی به ذی نفعان اصلی یعنی مجلس، هیات رییسه و کمیسیون های مجلس به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه مورد توجه قرار گرفته است.
وی گفت: نمایندگان از ما می خواهند ضمن ارائه گزارش، مشخص کنیم که کدام بخش قانون اشکال دارد و تنها به تخلف و عدم اقدام اشاره نکنیم، بلکه بگوییم علت عدم عملکرد برخی قوانین یا انحرافات بدلیل ناآگاهی مدیر یا از قانون است.
رییس دیوان محاسبات کشور با تاکید بر بارز شدن پاسخگویی در برنامه راهبردی دیوان محاسبات تصریح کرد: صرف ارائه گزارش به کمیسیون و مجلس تمام وظیفه دیوان محاسبات نیست، بلکه باید تحلیلی از قوانین نیز داشته باشیم.
آذر ادامه داد: ارزیابی عملکرد را از سال 96 باید در نظر گرفت، امسال برنامه هایی با شیب تندتر و با کیفیت بهتر انجام خواهد شد، به عنوان دستگاه نظارتی باید الگوی دستگاه های دیگر باشیم.
وی به نشست سران سه قوه درخصوص سخت نگرفتن دیوان محاسبات دربخش نظارتی اشاره کرد و اظهارداشت: در جلسه سران سه قوه این موضوع بیان شد و در حال حاضر شاهدیم برخی استانداران می خواهند پیش از ارائه گزارش این دیوان به تهران، گزارش ها به آنها ارائه شود، البته تلاش کرده ایم با موضوع هدایتگری، میزان پرونده ها را کاهش دهیم، اما اینکه تاکید دارند گزارش دیوان محاسبات ابتدا به آنها ارائه شود، خلاف قانون است.
رییس دیوان محاسبات به شعارامسال مبنی بر حمایت از تولید داخلی اشاره کرد و گفت: وظیفه داخلی دیوان محاسبات است که خرید و استفاده از امکانات داخلی به خصوص امکانات آی تی را در دستور کار قرار دهد.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، آذر در بخش دیگری از سخنان خود درمورد خروج آمریکا از برجام تاکید کرد: در این شرایط باید به مردم امید دهیم ، وظیفه ما امیدآفرینی است چرا که می توانیم با نگاه به ظرفیت های داخل از این گردنه عبور کنیم.
منبع: ایرنا

خواندن 371 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395