یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • نماینده شازند در گفت و گو با عصر اقتصاد:

بدیهی است دلالان «نیما » را دوست نداشته باشند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: برخی صادرکنندگان بخش کشاورزی با بهانه های واهی مانندکم آبی و کمبود محصول از کاهش صادرات محصولات کشاورزی خبر داده و با ارائه آمار و اطلاعات غلو شده از مشکلات، به دنبال راهکاری برای حل مشکلات جدید خود هستند.

این مشکلات البته هیچ ارتباطی به بخش کشاورزی و تولید نداشته و صرفا در طمع و حرص این افراد برای کسب سود بیشتر از محصولات کشاورزی خلاصه می شود. ظاهرا کسب سودهای نجومی از محل فروش ارز در بازار آزاد به قدری برای این دسته از منفعت طلبان اهمیت دارد که حتی در شرایط خاص اقتصادی نیز حاضر به چشم پوشی از ان نیستند. سامانه‌ی نیما از تاریخ ۳ اردیبهشت ۹۷  به طور رسمی شروع به کار کرد. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط بانک مرکزی، واردکنندگان و صادرکنندگان کالا به ترتیب برای تأمین ارز مورد نیاز برای ورود کالا پس از ثبت سفارش و همچنین فروش ارز حاصل از صادرات کالا باید از سامانه‌ی نیما استفاده کنند.

علی ابراهیمی عضو کمسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار عصر اقتصاد در اینخصوص با بیان اینکه زیاده خواهی صادرکنندگان دلیل بر مخالفت با شفاف سازی است ، گفت: صادرکنندگان به دلیل کاهش سود ارزی می‌خواهند تولیدکنندگان را در منگنه قرار دهند و محصول آنان را با قیمت پایین تر خریداری کنند.

وی با تاکید بر اینکه صادرکنندگان، فعال بخش کشاورزی محسوب نمی شوند تا دلشان برای این بخش بسوزد، افزود :در حال حاضر در شرایط سخت اقتصادی هستیم و جنگ اقتصادی به شدت علیه کشور ماست.

نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه با وجود شرایط کم آبی در کشور مجلس به هیچ عنوان به بهانه خشکسالی صادرات محصولات کشاورزی را ممنوع اعلام نکرده است ، تصریح کرد: با وجود مشکل در تامین آب،  فعلا محدودیتی به لحاظ خشکسالی برای هیچ محصولی اعمال نشده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: در گذشته صحبت هایی مبنی بر محدودیت کشت محصولات آب‌بر در مناطق با شدت خشکسالی بالا مطرح شده تا سبب اصلاح الگوی کشت شود.

نماینده مردم شازند همچنین عدم همراهی صادرکنندگان را کسب منفعت بیشتر عنوان کرد و ادامه داد: این افراد می خواهند از قیمت کاذب ارز در داخل بهره ببرند و سود هنگفت به جیب بزنند.

نماینده مجلس با بیان اینکه احتمال دیگری نیز برای نوع رفتار صادرکنندگان می توان در نظر گرفت،گفت: صادرکنندگان محصولات کشاورزی در صدد آن هستند تا به شکلی روش صادرات از مبادی رسمی را سخت تر جلوه دهند تا تولیدکنندگان بالاجبار محصول را ارزان تر به آن ها بفروشند و یا سعی بر آن دارند تا محصولات را از مبادی غیرقانونی از کشور صادر کنند تا سود بیشتری از فروش محصولات و ورود ارز به کشور نصیبشان شود. وی با بیان اینکه قطعا اگر صادرکنندگان نیز خواهان واردات کالا به داخل کشور باشند، سراغ دریافت ارز دولتی می روند، افزود: باید این نکته را تاکید کنیم که صادرکنندگان باید در شرایط خاص کشور، حمایت کننده بخش اقتصادی باشند.

ابراهیمی در پایان گفت: صادرکنندگان و هر ایرانی ای باید در شرایط فعلی منافع فردی را کنار گذاشته و در راستای حمایت از منافع ملی گام بردارد.

خواندن 350 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395