یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 08:28

اطلاعات تکميلي

  • با خروج ترامپ از برجام ؛

دیپلماسی بانکی بدون آمریکا را تقویت کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

 عصراقتصاد: در اقتصاد ایران بیش از ۸۰ درصد تامین مالی توسط سیستم بانکی انجام می‌شود. نظام پولی و مالی ایران در سال‌های گذشته به دلیل آشفتگی‌ در سیاست‌های اتخاذ شده در این بخش و از جانب تحریم‌‌های گسترده به شدت دچار مشکل بود و یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی در سایه مذاکرات با کشورهای غربی و برقراری روابط بانکی با دنیا و رفع موانع بر سر راه مبادلات پولی و ارزی است.

با توجه به اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور بر عهده دارند و نظام بانکی برای تقویت خود ناچار است که با دنیا وارد یک رابطه دو طرفه شود، یکی از مهم‌ترین آثار برجام را هم می‌شود در این بخش دید.

این درحالی است که تحریم‌ها فلج کردن نظام بانکی کشور را نشانه گرفته ، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)‌ حاصل تلاش دولت در این زمینه بود، بنابراین در توسعه روابط پولی و بانکی بین‌المللی نیز آثار متعددی را به همراه داشته است.

یکی از اقدامات ایالات متحده آمریکا علیه نظام بانکی ایران، تلاش برای قطع روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی بود. پس از انقلاب، تمامی بانک‌های آمریکایی روابط ‌کارگزاری خود با بانک‌های ایرانی را قطع کرده بودند. در سال‌های گذشته و پس از وضع تحریم‌های هسته ای علیه کشور، ایالات متحده آمریکا در تلاش بود که بانک‌های غیرآمریکایی را وادار به قطع رابطه با بانک‌های ایرانی کند. از این ‌رو، با قرار دادن نام بانک‌های ایرانی در فهرست تحریم‌های خود مقرر داشت که بانک‌های غیرآمریکایی در صورت ارائه خدمات به بانک‌های ایرانی مزبور، نمی توانند با بانک‌های آمریکایی روابط کارگزاری داشته باشند با توجه به اهمیت نظام مالی آمریکا و نقش بانک‌های آمریکایی در تسویه دلار آمریکا، اکثر بانک‌های غیرآمریکایی که قبلاً با بانک‌های ایرانی روابط کارگزاری داشتند روابط خود با بانک‌های ایرانی را قطع کردند. یکی از دستاوردهای برجام این است که تمامی مقرراتی که بانک‌های غیرآمریکایی را مکلف به قطع روابط کارگزاری با بانک‌های ایرانی می‌کردند از بین برد . حال یکی از مباحثی که با خروج امریکا از برجام در شبکه بانکی مطرح

می شود ، این است که در این شرایط و با خروج امریکا از برجام، آیا کشورهای اروپایی خواهان ادامه همکاری با ایران خواهند بود و یا به دلیل ترس از امریکا ، روابط خود را با ایران قطع خواهند کرد.

در این خصوص به سراغ دو تن از کارشناسان اقتصادی رفته و نظراتشان را جویا شدیم .بهاء الدین حسینی‌هاشمی از مدیران با سابقه سیستم بانکی معتقد است: شرایط آینده بانک‌ها بستگی به تدبیر، روابط و رفتار ما با سایر کشورها دارد.

حسینی‌هاشمی در گفت و گو با عصراقتصاد در خصوص خروج آمریکا از برجام و تاثیر آن بر سیستم بانکی گفت: با خروج امریکا از برجام اتفاقات جدیدی برای بانک‌های ایرانی صورت نمی گیرد، بلکه ممکن است تا محدودیت‌های که قبلا برای نقل و انتقالات پول براساس معاملات دلاری بود، افزایش یابد. این احتمال نیز وجود دارد که با توجه به اینکه آمریکا شریک تجاری بزرگی برای همه کشورها بوده، سایر کشورها برای اینکه روابط خود را با امریکا  از دست ندهند ، در همکاری با ایران عقب نشینی کنند .

تدبیر دولت راهگشای مشکلات سیستم بانکی

حسینی‌هاشمی با اشاره به بزرگ نمایی برخی از رسانه‌ها در مورد خروج آمریکا از برجام ، تصریح کرد: شرایط آینده سیستم بانکی بستگی به تدبیر و رفتار دولت با دیگر کشورها از جمله چین ، هند ، برزیل و سایر کشورهای اروپای غربی دارد. ممکن است اروپایی‌ها تلاش کرده تا مشمول جرایم و تحریم‌های کشور امریکا نشوند، اما باز هم نقش امریکا دراین زمینه بی تاثیر نیست. ممکن است کشورهای اروپایی دچار نوعی خود تحریمی در مقابل ایران شوند که مبادا مورد غضب و جریمه کشور امریکا قرار گیرند. البته تمام موارد مطرح شده با تدبیر دولت قابل حل است .

دستاوردهای بانکی برجام رضایت بخش نیست

این کارشناس اقتصادی در ادامه در مورد دستاوردهای برجام برای سیستم بانکی، اظهار داشت: برجام برای شبکه بانکی دستاوردهایی داشته که در حد رضایت کامل نیست. اما در سایر بخش‌ها از جمله حمل و نقل دریایی و هوایی ، فروش نفت و بخش‌های دیگر موفقیت‌های خوبی  داشته ایم .

حسینی‌هاشمی در خصوص تبدیل ارز گزارشگری از دلار به یورو که چندی پیش به تصویب هیات وزیران رسید ، عنوان کرد: تبدیل ارز گزارشگری اقدام مثبتی است اما نمی تواند در روابط اقتصادی چندان موثر واقع شود . به این دلیل که اساس بسیاری از معاملات حتی فروش نفت بر پایه دلار است. خروج از دلار و رفتن به سمت ارزهای دیگر از جمله یورو ، هزینه‌هایی مانند، بهای تبدیل و کارمزد نقل و انتقالات را شامل می شود .

این کارشناس اقتصادی در پایان با اشاره به سهامداری امریکا در اکثر بانک‌های بزرگ دنیا ، تاکید کرد: حذف دلار و تبدیل ارز گزارشگری به یورو ، تاحدودی

می تواند کارگشای مشکلات باشد. همچنین موافقت‌های دو جانبه ارزی، پیمان‌های ارزی و معاملات پایاپای و تهاتری می تواند موثر واقع شود اما این را مدنظر داشته باشیم که سیستم بانکی ما با تنگناهای بسیاری

مواجه است.

اروپایی‌ها برای ادامه همکاری با ایران نگرانند

همچنین در همین خصوص به سراغ یکی از کارشناسان اقتصادی رفته و نظر ایشان را نیز جویا شدیم. این کارشناس اقتصادی در گفت و گویی کوتاه با عصراقتصاد گفت: محدودیت‌هایی که تاکنون سیستم بانکی با آن درگیر بوده ،کارشکنی‌های دولت امریکا است و اینکه اروپاییان نگران هستند که در صورت ادامه همکاری با ایران مورد تحریم‌های امریکا قرار گیرند. قائدتا در فضای جدید، چالش‌های سیستم بانکی ادامه خواهد داشت که این امر بستگی به موضوع خود اروپایی‌ها و کشورهای چین و روسیه دارد.

ضرورت افزایش رایزنی ایران  با سایر کشورها

وی با اشاره به در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی در تعاملات بانکی تاکید کرد: ایران باید رایزنی‌های خود را  با سایر کشورها افزایش دهد. کشورهای دیگر از جمله چین ، روسیه و سه کشور اروپایی اگر به وعده‌های خود پایبند بوده و اراده لازم برای ادامه همکاری با ایران را داشته باشند، موثر خواهد بود اما اگر دنبال روی امریکا باشند، قائدتا محدودیت‌ها افزایش خواهد یافت .این کارشناس اقتصادی در خصوص تبدیل ارز گزارشگری از دلار به یورو خاطرنشان کرد: این امر کاملا سیاسی است. ایران در تلاش بود تا در مقابل خصومت‌های دولت امریکا علیه ایران و کشورهایی که با ما همکاری دارند ، به نوعی اقدام متقابل داشته و دلار را از سیستم مبادلات خود خارج کنند. بنابراین این اقدام بیش از جنبه اقتصادی ، از منظر سیاسی قابل توجه است .
خواندن 264 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395