یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 09:34

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در پاسخ به عصراقتصاد؛

توربین‌های ایرانی، با استانداردهای بین المللی ساخته می‌شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: در حالی که خروج آمریکا از برجام می‌‌تواند برای بخش انرژی کشور تا حدودی نگران کننده به نظر برسد، در حوزه تعمیرات نیروگاهی، کشور ما به استانداردهای جهانی رسیده و خود نه تنها قابلیت اورهال کردن نیروگاه‌های کشور را دارد بلکه می‌تواند این خدمات را در اختیار دیگر کشورهای اطراف قرار دهد. مدیران ارشد حوزه تعمیرات نیروگاه‌های برق حرارتی خبر می‌دهند که هم اینک 95 درصد تعمیرات واحدهای نیروگاهی حرارتی توسط نیروهای متخصص بومی در داخل کشور انجام می‌شود و تهدیدهای تحریمی غرب در این زمینه نمی‌تواند بر بخش تولید برق ایران تاثیر منفی داشته باشد.

به گزارش عصراقتصاد عین الله صالحی مدیر عامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران با اشاره به اینکه سالانه 10 تا 12 هزار مگاوات تعمیرات نیروگاهی انجام می‌‌شود، گفت: پیشرفت ایران در تعمیرات نیروگاهی به حدی رسیده که تحریم‌‌ها و تهدید ها از طرف کشور های صاحب تکنولوژی به صفر رسیده است.

صالحی در یک نشست خبری با اشاره به اینکه این شرکت در آغاز با هدف ارائه خدمات و تعمیرات نیروگاهی در دهه 60 تاسیس شد، گفت: از همان ابتدا که واحدهای نیروگاهی به ایران فروخته شد به هیچ عنوان با هدف انتقال دانش فنی و ساخت و بهره‌ برداری صورت نگرفته است و کشور های صاحب این تکنولوژی‌ ها با این اقدام موافقت نمی‌ کردند.

وی افزود: با تشکیل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران انتقال دانش و بهره ‌برداری و تعمیرات آرام آرام شکل گرفت، بنابراین شرکت‌‌های سازنده که همزمان با راه ‌اندازی، نقش استعماری خود در خصوص شارژ و تأمین قطعات به کشور را تحمیل می ‌کردند با پیشرفت این شرکت تمام این برنامه‌ هایشان نقش بر آب شد.

صالحی با اشاره به اینکه وقتی در زمان بهره ‌برداری از نیروگاه‌ها مشکلی برای یک قطعه رخ می‌داد این کشور ها از سیاست جایگزینی قطعه نو استفاده می ‌کردند، گفت: در دو دهه اخیر علی ‌رغم اینکه هزینه رفت و برگشت قطعه و حتی بازگشت قطعه تعمیراتی به ایران ریسکش بالا می‌ رفت شرکت تعمیرات نیروگاهی تلاش کرد تا با پیشرفت از دانش تعمیرات نیروگاهی به اهداف مورد نظر کشور دست یابد.

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران اضافه کرد: با رشد ایران در زمینه تعمیرات نیروگاهی از انتقال ارز به کشورهای صاحب تکنولوژی جلوگیری و وابستگی‌‌ها کاهش یافت به طوری که در حال حاضر به طور کامل می ‌توانیم تمام قطعات نیروگاهی را در ایران اورهال کنیم.

وی با اشاره به اینکه تمام پرسنل تعمیرات نیروگاهی ایران با داشتن تجربه و تعهد بدون ادعا فعالیت می‌کنند و به نوعی اعتماد به نفس مسئولان را در تصمیم‌گیری به گوش جامعه می‌رسانند، گفت: پس اهمیت ساخت و تعمیرات قطعه و توربین‌های نیروگاه‌ها در اینجا مشخص می‌شود که در حال حاضر با وجود تحریم‌ها ایران برگ برنده‌ای حتی در کنار کشورهای صاحب تکنولوژی دارد.

صالحی ادامه داد: در طول دو دهه اخیر که تحریم‌ها شرایط را سخت کرده بود، ایران از لحاظ کیفیت کار تعمیرات نیروگاهی به جایگاهی رسیده که به یک برند بین‌المللی تبدیل شده است و تمام این خدمات و کارهای کارشناسی با رعایت استاندارهای علمی بین‌المللی مربوطه انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران با اشاره به اینکه هزینه کارهای تعمیراتی و نگهداری واحدهای تولید برق به مراتب کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: در گذشته که یک توربین برای تعمیرات به خارج فرستاده می‌شد علاوه بر تحمیل هزینه‌های ارزی به کشور وابستگی ایران به این کشورها را افزایش می‌داد و حتی ممکن بود همان توربین تعمیراتی دیگر به کشور باز گردانده نشود.

وی با بیان اینکه در 20 سال گذشته شاید نصب پره‌ها و توربین‌ها هم انحصاری بود، گفت: امروزه در ایران ساخت پره‌های توربین بخار با سایزهای مختلف نیز به خودکفایی رسیده‌ایم و اگر 80 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در کشور باشد با اقتدار اعلام می‌کنیم که از لحاظ پره‌های توربینی و بخار و کمپرسورها به خودکفایی کامل رسیده‌ایم.

به گفته وی، از سال گذشته وزارت نیرو ابلاغ کرده است که خرید پره‌ توربین‌های بخار از خارج ممنوع است بنابراین در سال گذشته  از خروج  15 میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری شد.

وی در پاسخ به پرسشی  که آیا ایران در حال حاضر تعمیرات نیروگاهی برای سایر کشورها نیز انجام می ‌دهد، گفت: بخش زیادی از اورهال نیروگاه‌‌های عراق و مقدار کمی در ترکیه تجهیزات نیروگاهی توسط ایران انجام می ‌شود.

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این که  سالانه چند هزار مگاوات تعمیرات نیروگاهی انجام می ‌شود و آیا کشور از برنامه تعمیرات نیروگاهی عقب است یا خیر، گفت: در حال حاضر 80 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده کشور است که به طور پیوسته و مداوم 10 تا 12 هزار مگاوات آنها تحت تعمیرات اساسی و یا جزئی قرار می‌ گیرد که البته این ظرفیت بالاتر از پیک مصرف پیش ‌بینی شده تا جوابگوی شبکه برق باشد.

وی افزود: به هر حال ما تابع برنامه‌ ریزی شرکت مادر تخصصی برق حرارتی هستیم، چرا که این شرکت بر اساس تأمین سوخت اولیه و سهمیه گاز برنامه تعمیرات نیروگاهی را برنامه‌ ریزی می ‌کند.

صالحی تأکید کرد: در حال حاضر 90 تا 95 درصد تعمیرات نیروگاهی انجام شده و تا اوایل خرداد ماه تعمیرات نیروگاهی به اتمام می‌رسد.

وی همچنین در خصوص توربین ساخت این نیروگاه در پاسخ به سوال عصراقتصاد مبنی بر این که آیا این امکان وجود دارد که در آینده نیروگاه‌ها از توربین های ایرانی استفاده کنند، گفت: بدون شک توربین هایی که ساخته می شوند، با استانداردهای بین المللی ساخته می شوندو، چرا که بدون استاندارد، ساخت این توربین ها بی فایده خواهد بود.

وی در ادامه گفت: برای مثال یک توربین که پیش از این قیمتی تا حدود 66 میلیارد تومان هزینه برمی داشت، با ساخت داخل حدود 22 میلیارد تومان هزینه بر می دارد. بر این اساس این امکان وجود دارد که در آینده نیروگاه ها از توربین های ایرانی استفاده کنند.

خواندن 312 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395