یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 09:43

یارگیری‌های جدید در بازار نفت آسیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: موضع گیری‌های اعراب سعودی پس از اعلام مشی آمریکا مبنی بر خروج از برجام و اقدامات جدید نفتی آنها در این ارتباط کاملا طبیعی به نظر می‌رسد و حتی می توان گفت اگر سعودی‌ها در قبال نفت ایران مشی دیگری را بر می‌گزیدند باید تعجب می‌کردیم. عربستان سعودی متحد شماره یک عربی آمریکا در منطقه خاورمیانه به تازگی اعلام کرده است که تولید نفت خود را افزایش خواهد داد تا از این رهگذر کاهش حجم نفت ایران در بازارهای جهانی را جبران کند. این حرکت سعودی‌ها در حالی قرار است به انجام برسد که آنها مدعی اند این رویکردشان برای حفظ ثبات در بازار و البته کمک به تولید کنندگان و مصرف کنندگان نفت صورت می گیرد.

مرد شماره یک نفت عربستان روز گذشته اعلام کرده است که کشورش به منظور ایجاد ثبات در بازار نفت پس از خروج رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای آماده‌ی افزایش تولید نفت است و قصد دارد با این کار کاهش نفت ایران در بازار بین المللی را پوشش دهد تا تولید کنندگان و مصرف کنندگان نفت از این ناحیه ضرر نکنند.

خالد الفالح، وزیر صنعت، معدن و انرژی عربستان گفت: در واکنش به احتمال کاهش حجم نفت خام ایرانی در بازارهای بین‌المللی پس از خروج رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ما آماده افزایش تولید نفت هستیم.

وی افزود: در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران ما بر پایبندی خود به منظور ایجاد ثبات در بازارهای نفت به نفع تولید کنندگان و مصرف کنندگان تاکید می‌کنیم.

وزیر انرژی سعودی ادامه داد: ما با بزرگترین تولید کنندگان در داخل و خارج اوپک و با بزرگترین مصرف کنندگان همکاری خواهیم کرد تا کمبودها را به پایین‌ترین حد برسانیم.

بر اساس گزارش ایسنا، امارات نیز در اقدامی خصمانه در پی تحریم‌ 6 شخص و 3 نهاد ایرانی از سوی آمریکا، 9 فرد و نهادهایی ایرانی را با طرح این ادعا که این افراد واسطه خرید کالا و انتقال میلیون‌ها دلار ارز برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌اند در لیست سیاه خود قرار داد.

عادل الجبیر، وزیرخارجه عربستان سعودی نیز در اظهاراتی فرافکنانه گفت که اگر ایران به سراغ ساخت سلاح هسته‌ای برود عربستان هم در پی دستیابی به تسلیحات اتمی خواهد رفت.

وی ضمن حمایت از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در تکرار توهمات خود گفت: ایران باید از برنامه موشکی خود و حمایت از حزب‌الله و حوثی‌ها دست بردارد.ایران باید دسترسی به همه مراکز نظامی و هسته‌ای خود را به طور شبانه روزی و بدون محدودیت تضمین کند و از تلاش برای گسترش نفوذش در منطقه دست بردارد. اگر تهران برنامه هسته‌ای خود را فراتر از میزانی که فعلا در جریان است ببرد، خود به خود برجام متلاشی و تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور به طور کامل باز خواهد گشت و عربستان هم مصمم خواهد شد تا هر آن‌چه لازم است برای دفاع از خود و اقدامی مشابه انجام دهد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه شب بعد از سخنان خود در کاخ سفید و طرح ادعاهای واهی علیه ایران و بیان این که آمریکا از برجام خارج می‌شود، فرمان اجرایی خروج از برجام را امضا کرد.

کشورهای عربستان، بحرین و امارات در همان ابتدا از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و ازسرگیری تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران استقبال کردند.

اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس نیز از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و ازسرگیری تحریم ها علیه ایران حمایت کردند.

از سوی دیگر سوریه و ترکیه با حمایت کامل از توافق هسته ای خروج ترامپ از برجام را محکوم کردند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به ادعاهای دبیرکل سازمان همکاری اسلامی گفت: بیانیه‌ غیرمسئولانه و ناشیانه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی کاملاً خارج از شرح وظایف نامبرده، ناقض اصل بی‌طرفی دبیرخانه و هماهنگ با سیاست ضد اسلامی دولت آمریکا، رژیم صهیونیستی و دولت عربستان سعودی صادر شده است و گامی دیگر در تضعیف اعتبار و جایگاه این سازمان است.

اما اتحاد نامبارک طرفداران امریکا در حالی قوت می گیرد که در عرصه بین الملل پالس های دیگری نیز  از همراهی با آمریکا از سوی کشورهای آسیایی احساس می شود.     

تحلیلگران بازار انرژی به تازگی پیش‌بینی پیش‌بینی کرده اند همکاری کره و ژاپن و مقاومت چین و هند در برابر تحریم‌های نفتی علیه ایرانقوت خواهد گرفت.

این تحلیل گران گفته اند  در صورت بازگشت تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا علیه ایران کره و ژاپن به سرعت در اجرای این تحریم‌ها واردات نفت از ایران را کاهش دهند،‌ اما بر خلاف این دو کشور چین و هند در اجرای آنها مقاومت خواهند کرد.

فارس، به نقل از مینپابلیک نوشته است: دیوید لیوینگستون معاون بخش انرژی‌های پیشرفته و آب و هوا در مؤسسه شورای آتلانتیک و مرسیون فریمن تحلیل‌‌گر حوزه انرژی و سیاست خارجی آمریکا در شورای روابط خارجی طی تحلیلی اعلام کردند که کره جنوبی و ژاپن احتمالاً به سرعت اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران را کلید خواهند زد اما چین و هند مقاومت می‌کنند.

طی روزهای گذشته آمریکا کناره‌گیری خود از برجام را به صورت رسمی اعلام کرد و از بازگشت تحریم‌های نفتی علیه ایران خبر داد.

کارشناسان بر این باورند که تحریم‌های جدید تأثیر بسیار کمتری را نسبت به تحریم‌های سال 2012 بر صنعت نفت ایران خواهند داشت چرا که بخش قابل توجهی از اجرای این تحریم‌ها از ید قدرت آمریکا خارج خواهند بود.

از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود بخشی از عواقب اعمال این تحریم‌ها در تضاد کامل با اهداف آمریکا از اعمال این تحریم‌ها علیه ایران باشند. در قبال تحریم‌های تازه، آمریکا امضاء قراردادهای جدید نفتی با ایران را ممنوع کرده و به برخی شرکت‌های نفتی که پیش‌تر با ایران قرارداد امضاء کرده‌اند حدود 6 ماه زمان خواهد داد تا از ایران خارج شوند.

کشورهای دیگر نیز باید به صورت تدریجی واردات نفت خود از ایران را کاهش دهند. بخش قابل توجهی از صادرات نفت ایران معادل 1.5 میلیون بشکه در روز به بازارهای آسیایی و علی‌الخصوص کشورهای چین،‌ هند، ژاپن و کره‌جنوبی صادر می‌شود.

در سال 2012 نیز ژاپن نسبت به دیگر کشورها در کاهش واردات نفت از ایران سرعت بیشتری را از خود نشان داد. در حال حاضر روابط کره‌جنوبی و آمریکا در شرایط خاصی قرار دارد و انتظار می‌رود با توجه به تلاش کره‌جنوبی برای همکاری کامل با آمریکا در توافق با کره‌شمالی برای کنار گذاشتن توافقات تسلیحات هسته‌ای، کره‌ای‌ها تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران به طور کامل اجرا کنند.

البته کره‌جنوبی در یک دوراهی قرار گرفته است در صورتی که این کشور از خروج آمریکا از برجام حمایت کند اعتبار خود را در مذاکره با پیونگ‌یانگ برای متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور از دست می‌دهد ولی از طرف دیگر در صورت تابعیت کره از آمریکا این مسئله نشان‌دهنده اتحاد دو کشور در موضوع خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی خواهد بود.

در بررسی و تحلیل های تازه پیش بینی شده است در صورتی که کره‌ای‌ها با آمریکایی‌ها در این زمینه به یک نقطه مشترک نرسند این مسئله می‌تواند به تضعیف جایگاه دو کشور در برابر کره‌شمالی منجر شود. کره‌جنوبی ماه‌هاست که واردات نفت خود را از ایران کاهش داده و از 360 هزار بشکه در روز در سال 2017، به 300 هزار شبکه در روز در سال 2018، رسانده است.

آن طور که به نظر می‌رسد کره‌ای‌ها ماه‌هاست که در تلاش هستند تا حتی پیش از خروج آمریکا از برجام تعهد خود به سیاست‌های دولت ترامپ را نشان دهند. به همین دلیل انتظار می‌رود این کشور به طور کامل تحریم‌های نفتی علیه ایران را اجرایی کند. در سال 2012 و زمان اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران ژاپن سرعت بالایی در اجرای این تحریم‌ها و کاهش واردات نفت از ایران را از خود نشان داد.

انتظار می‌رود طی ماه‌های آینده همانگونه که در گذشته اتفاق افتاد توکیو به سرعت اجرای تحریم‌ها علیه ایران را کلید بزند. ژاپن در تلاش است تا خود را از اعمال قانون افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد به آمریکا مستثنی کند و به همین دلیل شینزوآبه، نخست‌وزیر ژاپن تلاش خواهد کرد تا همسویی بیشتری را نسبت به گذشته با سیاست‌های آمریکا از خود نشان دهد، اما داستان برای چین و هند کاملاً متفاوت است چرا که این دو کشور بخش اعظمی از صادرات نفت ایران را به خود اختصاص می‌دهند و به نظر نمی‌رسد تحریم‌های آمریکا را حداقل به طور کامل اجرا کنند و یا حتی این امکان وجود دارد که آنها واردات نفت خود از ایران را افزایش دهند.

چین بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران است و به طور متوسط روزانه 650 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند و از سوی دیگر تقاضای نفت این کشور نیز به سرعت در حال افزایش است.

واردات نفت چین اخیراً به بالاترین میزان خود رسیده و این کشور احتمالاً نخواهد توانست واردات نفت از ایران را کاهش داده و یا در شرایط کنونی بازار به سمت دیگر صادرکنندگان برود، مضاف بر این جنگ تجاری کنونی بین چین و آمریکا باعث می‌شود که چین تحریم‌های آمریکا را علیه ایران اجرایی نکند.

شرکت‌های چینی توانایی بالایی در جذب نفت و میعانات گازی تولیدی ایران را دارند و می‌توانند به سرعت کاهش خرید دیگر کشورها را جلب کرده و از تخفیفات ارائه شده توسط ایران استفاده کنند. هند نیز دومین واردکننده نفت ایران پس از چین محسوب شده و احتمالا شاهد اجرای سریع تحریم‌های آمریکا علیه ایران توسط این کشور نخواهیم بود.

هنداخیراً تلاش‌های زیادی را برای بهبود روابط با ایران در پیش گرفته و در تلاش است تا با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های ایران روابط تهران‌دهی نو را بهبود ببخشد. بنابر این هند علاقه‌ای برای کاهش واردات نفت از ایران ندارد. در دور پیشین تحریم‌ها هند توانست نفت ایران را به جای دلار به روپیه بخرد و هم اکنون از طریق کانال‌های بانکی اروپایی هزینه واردات نفت از ایران را به یورو پرداخت می‌کند، به احتمال زیاد هند با استفاده از بیمه‌ محموله‌های نفتی دولتی سطح کنونی واردات روزانه 500 هزار بشکه نفت از ایران را نگه دارد، مگر آنکه اروپا نیز دست به تحریم ایران بزند که این مسئله از سوی اروپایی‌ها نیز بعید به نظر می‌رسد.  

بر این اساس به نظر می رسد ایران نیز باید به شکلی هوشمندانه مواضع جدید دو کشور کره و ژاپن را مورد مداقه قرار دهد تا از ناحیه این دو کشور کمترین زیان را متقبل شود.ابزارهای لازم برای تعاملات اقتصادی باقی مانده از روند پیشین می تواند در این خصوص تا حدودی دست ایران را باز بگذارد.مشروط بر آن که وابستگی به این تعاملات از سوی ایران هر روز کمرنگ تر شود.

خواندن 329 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395