دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 ساعت 10:20

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ؛

1 درصد مشترکان 40 درصد برق تهران را مصرف می‌کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصر اقتصاد: وضعیت بد مصرفی در حوزه برق مثل همه الگوهای اشتباه بخش انرژی کشور همچنان مشکل آفرین است. در شهر بزرگ تهران هم این الگوی خطا کماکان دنبال می‌شود و از آنجا که زیر ساخت‌های فرهنگی برای رفع این چالش یا اصلا ترسیم نشده و وجود خارجی ندارد و یا به درستی سرلوحه کار قرار نمی‌گیرد، حکایت کمبودها به طور مداوم تکرار می‌شود. ابر شهر تهران در سال گذشته در اوج مصرف یا همان "پیک بار" عدد 4700 مگاوات را به ثبت رسانده است. این در حالی است که منخصصان پیش‌بینی کرده اند پیک بار امسال تهران به 5 هزار مگاوات برسد. آنهم در شرایطی که نیروگاه‌های برق آبی کشور به دلیل ورودی کم سدها، نمی‌توانند مانند گذشته سرویس بدهند و انرژی الکتریکی مورد نیاز شهر را تامین کنند.

رقم 5 هزار مگاواتی اعلام شده از سوی مسئولان امر با احتساب اضافه شدن 120هزار مشترک جدید است که امسال باید مصرف خود را  بر شبکه تحمیل کنند. وزارت نیرو و در راس آن شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در سال گذشته با به کار بردن روش ها و رویکردهای جدید مدیریت مصرف تا حدودی موفق شد در برابر خاموشی‌هایی که پیش‌بینی می‌شد رخ بدهد مقاومت نشان بدهد و جلوی این خاموشی‌ها را بگیرد. اما به رغم آن که این شرکت امسال نیز قصد دارد از همان روش ها به شکلی گسترده تر بهره ببرد شاید همچنان نگرانی از قطع جریان برق به قوت خود باقی مانده باشد.

موضوع بد مصرفی تهرانی‌ها لزوما تقصیر مصرف کنندگان خانگی نیست و از قضا واحدهای دولتی، شهرداری‌ها، نهادهای نظامی و ساختمان ها و مجموعه های تجاری بیشترین میزان صرف انرژی الکتریکی را به خود اختصاص داده اند.

روز گذشته حسین صبوری مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در یک نشست خبری با ذکر این که مدت زمان خاموشی به ازای هر مشترک در سال 95، 250 دقیقه بود اعلام کرد که  این رقم در سال گذشته به 160 دقیقه رسید و این در حالی است که یک درصد مشترکان ۴۰ درصد برق تهران را مصرف می‌کنند.

صبوری افزود: این شرکت  امسال قصد دارد  خاموشی ها را به رقم 130 دقیقه به ازای هر مشترک برساند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران با تأکید بر اینکه دولت سال گذشته مصوبه‌ای برای سازمان‌های دولتی ابلاغ کرد که مصرف برق خود را کاهش دهند، گفت: بدمصرفی برق تنها به بخش خانگی مربوط نمی‌شود، اما دولتی‌ها بدمصرف‌تر هستند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران  با اشاره به اینکه برق زیرساخت زیرساخت‌هاست و انرژی جزء لاینفک زندگی است و زندگی بدون برق سخت است، گفت:‌ شرکت توزیع برق تهران در حال حاضر 4.5 میلیون مشترک دارد که 15 درصد مشترکان کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه 10 درصد مصرف برق یعنی حدود 21 میلیارد کیلووات ساعت در شهر تهران مصرف می‌شود، گفت:‌‌ 10 درصد اوج مصرف برق در تهران رخ می‌دهد، بنابراین برای اینکه بتوانیم به این 4.5 میلیون مشترک انرژی برق برسانیم، باید خود را از همه حالات آماده کنیم، چرا که شبکه توزیع تهران 32 هزار کیلومتر است که 70 درصد آن شبکه کابلی است.

این مقام مسئول در عین اینکه تاکید کرد مدیریت مصرف برق حین امسال به همکاری بیش از پیش مشترکان نیاز دارد بیان کرد: اوج مصرف برق کشور حداکثر 300 ساعت است که در ماه های تیر، مرداد و شهریور در ساعت های «12 تا 16» و «19 تا 23» اتفاق می افتد؛ مشترکان اگر در این ساعت ها 10 درصد استفاده از لوازم پر مصرف خود مانند لباسشویی و جارو برقی را به ساعت های کم بار انتقال دهند، تابستان را بدون هیچ مشکلی پشت سر می گذاریم.

صبوری خاطرنشان کرد: بار برق سرمایشی در تهران 2 هزار مگاوات است، و مصرف برق تهران به  2700 مگاوات  رسیده است، اما در اوج تابستان این مصرف یکباره به 5 هزار مگاوات می‌رسد که نشان می‌دهد 2 هزار مگاوات مصرف برق مربوط به وسایل سرمایشی است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ، اوج مصرف (پیک بار) برق سال گذشته را حدود چهار هزار و 700 مگاوات ذکر کرد و افزود: با توجه به افزایش 120 هزار مشترک جدید، پیش بینی می کنیم این رقم امسال به حدود پنج هزار مگاوات افزایش یابد.

وی با اشاره به مدیریت مصرف 250 مگاواتی در سال گذشته، گفت: پارسال با استفاده از طرح های مختلف از جمله «تعمیرات و تعطیلات» و «مولدهای خود تامین»، میزان مصرف مشترکان در زمان اوج مصرف 250 مگاوات کاهش یافت و به حدود چهار هزار و 700 مگاوات رسید؛ امسال در نظر داریم با بکارگیری بیشتر از این روش ها، میزان مصرف را در حد چهار هزار و 500 مگاوات حفظ کنیم.

صبوری اضافه کرد: برای جلوگیری از خاموشی در زمان اوج مصرف، کل شبکه توزیع برق تهران پایش و مشکلات فنی احصا شده و اجرای پروژه اصلاح و بهسازی شبکه با هزینه ای معادل 300 میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ سهم دستگاه های دولتی، نظامی و شهرداری ها از مصرف برق تهران را 25 درصد ذکر کرد و گفت: 50 درصد این رقم در زمان اوج مصرف، به تجهیزات سرمایشی مربوط می شود.

وی به بخشنامه پارسال دولت مبنی بر کاهش 10 درصدی مصرف برق در دستگاه ها و سازمان های دولتی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته فقط 20 تا 30 درصد دستگاه ها این بخشنامه را اجرا کردند.

صبوری گفت: اکنون شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ 400 میلیارد تومان بابت بهای برق مصرفی از بخش های مختلف به خصوص دستگاه های دولتی و شهرداری ها طلبکار است که تاخیر در پرداخت آن، صنعت برق را با مشکلات مالی و خدمات رسانی به موقع مواجه می کند.

مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی خدمات این شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت توزیع برق تهران بزرگ مسئولیت تامین برق 4.5 میلیون مشترک برق در پایتخت را به عهده دارد که این جمعیت، 15 درصد مشترکان کل کشور را شامل می شود.

وی ادامه داد: 10 درصد از برق مصرفی کل کشور (معادل 21 میلیارد کیلووات ساعت) در تهران مصرف می شود.

صبوری طول شبکه توزیع برق تهران بزرگ را 32 هزار کیلومتر اعلام کرد و گفت: حدود 20 درصد از این شبکه فرسوده است و عمری بالای 30 سال دارد.

وی گفت: در حوزه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ 16 هزار دستگاه پست برق فعالیت می کند و 12 هزار کیلومتر شبکه روشنایی معابر احداث شده است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان اینکه در پایتخت 650 مرکز حیاتی و حساس شناسایی شده است، گفت: تامین برق این مراکز حساسیتی ویژه دارد؛ به عنوان نمونه سالانه هزاران مسابقه ورزشی برگزار می شود که یکی از الزامات ضروری برگزاری آنها، تامین برق پایدار است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این  که آیا افزایش 7 درصدی، مصرف برق را کاهش داده است  یا خیر،‌ گفت:‌ هم اینک تنها 60 درصد قیمت تمام شده برق از مشترکان دریافت می‌شود و 85 درصد مشترکان خانگی، ماهانه در قبوض برق آنها مبلغ 50 هزار تومان درج می‌شود؛ یعنی ماهانه این مشترکان 25 هزار تومان پول برق پرداخت می‌کنند، مبلغی که نسبت به سایر هزینه‌ها مثل موبایل پایین‌تر است.

بر اساس گفته های این مقام مسئول در حال حاضر برای تهیه و تولید برق تهران مشکل خاصی و جود ندارد اما اگر شیوه ازدیاد مصرف برق همچنان بر اساس همان الگوی قدیمی غلط پیش برود به زودی شبکه های قدیمی انتقال دچار مشکل فشار بار خواهند شد و در چنین شرایطی قطعی های جسته و گریخته نیز محتمل خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که هم اکنون شبکه های برق تهران به لحاظ قدمت در چه وضعیتی قرار دارند گفت: بر مبنای برآوردهای به عمل آمده 20 درصد شبکه برق تهران قدمت بالایی دارند اما این به معنی فرسودگی آنها نیست و هم اکنون 32 شبکه توزیع برق وجود دارد که 70 درصد آن شبکه کابلی و زمینی است و بر این اساس  بخشی از شبکه برق تهران بالای 30 سال قدمت کاری دارد.

وی در پایان گفت: هنوز افزایش 7 درصدی قیمت برق به شرکت توزیع نیروی برق تهران ابلاغ نشده و البته این در حالی است که شرکت مذکور هم اکنون  400 میلیارد تومان از نهادها و سازمان‌ها بابت عدم پرداخت برق مصرفی خود طلبکار است.

 

خواندن 284 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395