دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 ساعت 16:22

جزئیات امتیازها برای ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده اعلام شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: با اعمال تخفیف دستگاه‌های اجرایی، هزینه تمام شده ساخت وساز برای توسعه گران و سازندگان مسکن در طرح بازآفرینی شهری (مناطق فرسوده) 20 تا 25 درصد کمتر از سایر مناطق است.

«هوشنگ عشایری» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: تخفیف در صدور پروانه ساختمانی و انشعابات خدمات عمومی از جمله آب، برق، گاز و تخفیف در صدور سند ملکی و بیمه کارگران ساختمانی از مهمترین عوامل کاهش هزینه های ساخت و ساز در بافت های فرسوده شهری است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح بازآفرینی شهری یک مساله مهم اجتماعی - اقتصادی و نهادی است، ادامه داد: دولت در طرح بازآفرینی شهری تاکنون 50 هزار تسهیلات 50 میلیون تومانی به متقاضیان پرداخت کرده است.
به گفته وی، قرار است در این طرح سالیانه بیش از 100 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده شهری نوسازی شود.
عشایری از تغییر نام «شرکت عمران و بهسازی شهری» به «شرکت بازآفرینی شهری» خبرداد و گفت: تغییر نام این شرکت در هیات دولت مصوب و بتازگی معاون اول رئیس جمهوری آن را ابلاغ کرد.
وی افزود: از این پس، سیاستگذاری و برنامه ریزی احیای بافت های فرسوده شهری که دغدغه اصلی دولت تدبیر و امید است با نظارت شرکت بازآفرینی شهری در 2 هزار و 700 محله در بافت های میانی در 9 بُعد کالبدی و غیرکالبدی عملیاتی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری با بیان اینکه برنامه بازآفرینی شهری در محله های هدف اجرایی نمی شود، مگر اینکه ساکنان محلات در آن مشارکت جمعی داشته باشند، گفت: روح برنامه بازآفرینی شهری مشارکت مردمی است و در این طرح دولت، شهرداری ها، بخش خصوصی، ساکنان محله و توسعه گران رکن اصلی آن را تشکیل می دهند.
عشایری افزود: با توجه به تغییر نام این شرکت و ابلاغیه دولت، این شرکت به عنوان سیاستگذار و برنامه ‌ریز جریان بازآفرینی در محلات ناکارآمد شهری در پنج بافت تاریخی، بافت میانی، سکونتگاه‌های غیررسمی، حاشیه شهرها با پیشینه روستایی و نقاط ناهمگون شهری اقدام های لازم را برعهده خواهد داشت.
وی با اشاره به وسعت بافت های فرسوده شهری در کشور گفت: بیش از 10 میلیون نفر در 1334محله در 543 شهر و در مساحتی به وسعت 66 هزار هکتار از اراضی شهری زندگی می کنند و سطح زندگی آنها از میانگین شهری پایین است و باید در یک فرآیند 10 تا 12 ساله همه این بافت های نوسازی شوند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری بیان کرد: طبق برنامه ریزی ستاد بازآفرینی شهری برای نوسازی هر محله 90 میلیارد تومان مورد نیاز است تا بتوانیم پس از نوسازی هر محله سطح زندگی ساکنان آن را به میانگین کیفیت زندگی در آن شهر برسانیم.
عشایری تصریح کرد: طبق برنامه سالیانه 100 هزار واحد مسکونی باید در محلات هدف نوسازی و بهسازی شود که دولت در این میان موظف به ارتقای خدمات روبنایی و زیربنایی از جمله مراکز آموزشی، ورزشی، درمانی و فرهنگی آن است.
معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: برای اجرای طرح بازآفرینی شهری در 1334 محله به بیش از 123 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و باید برای احیای هر بافتی 25 هزار میلیارد تومان هزینه شود.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری یادآور شد: برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری در 270 محله، سالیانه دولت هشت هزار میلیارد تومان، شهرداری هفت هزار میلیارد تومان و بخش خصوصی 10 هزار میلیارد تومان را تامین مالی خواهند کرد.
به گفته عشایری، در این راستا به دولت پیشنهاد کردیم علاوه بر تامین هشت هزار میلیارد تومان، 1500 میلیارد تومان دیگر برای خدمات روبنایی و زیربنایی و 2500 میلیارد تومان به عنوان وجوه اداره شده برای حمایت از سازندگان مسکن در اختیار برنامه ملی بازآفرینی قرار دهد تا با استفاد از این منابع مالی بتوانیم برنامه بازآفرینی شهری را سرعت دهیم.
وی بیان کرد: با توجه به دستور مستقیم رئیس‌ جمهوری و طبق ماده 6 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن تمام اراضی متعلق به دولت در این بافت ها در اختیار شرکت بازآفرینی شهری قرار گرفته تا به تدریج با واگذاری آن به توسعه گران فرآیند نوسازی بافت های فرسوده شهری بیش از پیش عملیاتی شود.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری افزود: در مرحله نخست در 21 شهر و 21 محله 60 هزار مترمربع زمین به جز شهر تهران آماده واگذاری شده تا توسعه گران بخش خصوصی با سرعت عمل بیشتری وارد اجرایی شدن این طرح در کشور شوند، ضمن اینکه اراضی دولتی در این بافت ها بدون نرخگذاری اولیه به عنوان آورده دولت در اختیار توسعه گران قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه در تهران نیز 12 محله برای نوسازی بافت های فرسوده شهری شناسایی شده است، گفت: برای نوسازی این محلات اکنون 20 شرکت حائز شرایط لازم شناخته شده اند و اکنون یکی از این شرکت ها کار خود را در محله سیروس تهران آغاز کرده است.
عشایری با اشاره به میزان اشتغالزایی برنامه بازآفرینی شهری اظهار داشت: ساخت هر واحد 80 متری برای 2.5 نفر شغل ایجاد می کند و اگر 100 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده شهری ساخته شود سالیانه برای 250 هزار نفر شغل ایجاد می شود.
منبع: ایرنا

خواندن 2929 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395