سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • طی یک سال صورت گرفت:

رشد ۲۲ درصدی صادرات محصولات کشاورزی ایران به اروپا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

الهه فابریکی اورنگ

عصراقتصاد: بیشترین ارتباطات تجاری اروپایی کشورمان با کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و آلمان بوده است، از دیگر کشورهای اروپایی طرف مبادله تجاری در حوزه کشاورزی با ایران می‌توان از فنلاند، جمهوری چک، بلژیک، اتریش، یونان، کرواسی، قبرس، هلند، ایرلند، مجارستان، لیتوانی، ایتالیا، پرتغال و لهستان نیز نام برد.

روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا

اردیبهشت‌ماه سال گذشته هیئت بزرگ اقتصادی اتحادیه اروپا در بازدیدی که از صنایع مختلف ایران داشتند، با امضای تفاهم‌نامه‌های مختلف همکاری در بخش‌های مختلف کشاورزی نیز باهدف گسترش مبادلات و تجارت با ایران، پرداخته‌اند.

نیم‌نگاهی به بررسی روابط تجاری ایران و شرکای خود در اتحادیه اروپا طی 2 سال گذشته میلادی (2015- 2016) نیز بیانگر کاهش واردات و افزایش صادرات ایران به این کشورهاست، به‌نحوی‌که میزان واردات محصولات کشاورزی و غذایی ایران از اتحادیه اروپا در سال 2015 برابر با 3 میلیارد و 211 میلیون دلار بوده که این میزان در سال 2016 با 14 درصد کاهش به 2 میلیارد و 16 میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که ارزش محصولات غذایی و کشاورزی صادرشده به اتحادیه اروپا از 561 میلیون دلار در سال 2015 با رشدی 22 درصدی به 685 میلیون دلار در سال 2016 رسیده است.

بر این اساس، صادرات اتحادیه اروپا به ایران در سال ۲۰۰۶ از حدود ۲۲۰ میلیون یورو با افزایش ۵۰ درصدی در سال ۲۰۰۸ به حدود ۵۰۰ میلیون یورو رسید که البته از ۲۰۰۹ این رقم روند کاهشی به خود گرفت.

کاهش میزان تجارت کشاورزی اتحادیه اروپا با ایران تا سال ۲۰۱۲ ادامه داشت تا اینکه میزان صادرات اروپا به ایران در سال ۲۰۱۲ به بالای یک میلیارد یورو رسید این میزان صادرات پس از سال ۲۰۱۲ با کاهشی حدود ۲۰۰ میلیون یورویی (۸۰۰ میلیون یورو)، سرانجام در سال ۲۰۱۴ با صعود چند پله‌ای به ۱ میلیارد و ۲۵۶ میلیون یورو رسیده بود. پس‌ازآن با کاهشی واضح به نسبت تقریباً ثابت در حدود ۷۰۰ میلیون یورو باقی‌مانده است. در این میان بیشترین میزان صادرات اتحادیه اروپا به ایران در حوزه محصولات کشاورزی مربوط به محصولات جانبی کشاورزی، معادل ۱ میلیون یورو (۳۷ درصد)، گندم ۱۳۳ میلیون یورو (۱۸ درصد)، محصولات واسطهٔ غذایی ۸۹ میلیون یورو (۱۲ درصد)، غذای حیوانات خانگی ۴۱ میلیون یورو (۶ درصد)، محصولات دخانی ۶۹ میلیون یورو (۹ درصد) و بذر مربوط به گونه‌های مختلف گیاهی و کشاورزی حدود ۵۸ میلیون یورو (۸ درصد) بوده است.

گفتنی است بیشترین میزان واردات محصولات وابسته کشاورزی اروپا از ایران طی سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ شامل میوه‌های تازه و خشک‌شده و انواع آجیل و مواد خوراکی مشابه، رقمی معادل ۱۱۷ میلیون یورو (۶۸ درصد)، انواع گوشت‌های تازه و منجمد چربی‌های حیوانی ۳۵ میلیون یورو (معادل ۷ درصد) است.

ارزش واردات میوه‌ها و محصولات مشابه اروپا از ایران، 67.5 درصد و محصولات شامل گوشت‌های تازه و مضرات چربی حیوانی افزایش ۷.۵ درصدی را داشته‌اند.

خواندن 304 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395