چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 ساعت 09:27

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان بهره‌وری در پاسخ به عصراقتصاد؛

نیاز به تحول در نظام مصرف ضروری است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: روز گذشته نشست خبری به مناسبت روز ملی بهره وری با حضور رئیس سازمان ملی بهره وری ایران برگزار شد.

به گزارش عصراقتصاد، در این نشست خبری که در سازمان ملی بهره وری ایران برگزار شد، علی اکبر اولیا رئیس این سازمان با اشاره به این موضوع که بهره وری از جمله مفاهیم بدیهی به شمار می‌رود گفت:" از طرف دیگر مضوع بهره وری ظرائف و جنبه های علمی و فنی خاص خود را دارد که از علومی مانند اقتصاد و سیاست نشئت می گیرد."

اولیا با اشاره به تاکید بر موضوع بهره وری در آموزه های دینی و فرهنگ ایرانی گفت:" با توجه به این مسائل انتظار می‌رود که ایران از این نظر جز کشورهای موفق در زمینه بهره وری باشد اما متاسفانه شاهد غفلت در استفاده از این ظرفیت هستیم."

رئیس سازمان ملی بهره وری ادامه داد:" در دنیا شاهد هستیم که کشورهای پیشرفته علیرغم برخورداری از منابع عظیم توجه جدی به موضوع بهره وری دارند. اما در ایران به موضوع بهره وری توجه نشده است. با وجودی که از برنامه چهارم تا برنامه ششم تاکید شده  که ٣٠ درصد از رشد اقتصادی باید متکی بر بهره وری باشد اما آمارها نشان می دهد که بهره وری در طول سال های گذشته در حد صفر یا حتی منفی بوده است."

اولیا با اشاره به تلاش سازمان ها و ارگان های مختلف برای دریافت بودجه بیشتر گفت:" منابع کشور محدود است ولی متاسفانه به شکلی حرکت کرده ایم که توقع مردم هر سال بیشتر شده و باید با خردورزی بهره وری را در برنامه‌های کشور بگنجانیم."

رئیس سازمان ملی بهره وری با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب به نام حمایت از کالای داخلی، اظهار داشت: برای افزایش کیفیت تولید داخلی و هدفگیری بازارهای صادراتی باید رویکردی جدی نسبت به بهره وری داشته باشیم. باید با افزایش بهره وری، رقابت پذیری کالاهای داخلی را افزایش و بازارهای صادراتی را هدف قرار داد."

وی ادامه داد:"با توجه به تقاضای نهادها و سازمان های مختلف در کشور، نیروی انسانی متخصص که بتواند این کمک را به این نهادها بدهد، کم است. این درحالی است بهره وری امری تشریفاتی نیست و یکی از نیازهای ضروری کشور به شمار می رود . براساس پیش بینی رشد اقتصادی ٨ درصدی  باید بهره وری، ٢.٣ درصد یا ۳۵ درصد از محل بهره وری باشد.

اولیا سپس به ارائه آماری در مورد وضعیت بهره وری در کشور پرداخت و گفت:" براساس برنامه ششم توسعه رشد بخش کشاورزی ٨ درصد و رشد آن از محل بهره وری، ١.٨ درصد تعیین شده است."

رئیس سازمان ملی بهره وری ادامه داد:" براین اساس رشد بخش های نفت ٧ درصد و از محل بهره وری ١.٨ درصد؛ معدن ٨.٨ درصد و از محل بهره وری ٢.٤؛ صنعت ٩.٣ درصد و از محل بهره وری ٢ درصد؛ آب،برق، گاز ٠.٩ درصد و از محل بهره وری ٢ درصد؛ ساختمان ٧.٥ درصد و از محل بهره وری ٢ درصد؛ حمل و نقل ٨.٣ درصد و از محل بهره وری ٢.١ درصد؛ ارتباطات ١٩.٤ و از محل بهره وری ٦.٥ درصد و سایر خدمات ٥ درصد و از محل بهره وری ٠.٨ درصد تعیین شده است."

در پایان این نشست رئیس سازمان ملی بهره وری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

اولیا در پاسخ به سوال عصراقتصاد در مورد تاثیر خروج آمریکا از برجام بر طرح های سازمان ملی بهره وری گفت:" قطعا با شرایط جدیدی رو به رو هستیم و این موضوع موثر است اما نباید فراموش کنیم که برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ دیپلماسی باعث شد تا رشد اقتصادی منفی کشور در سال ٩١ به رشد مثبت تبدیل شد و اجماع بین المللی علیه ایران از بین رفت."

رئیس سازمان ملی بهره وری گفت:" باید تلاش شود که بسیاری از هزینه ها در کشور کاهش پیدا کند که بخش انرژی یکی از آنها است. متاسفانه در کشور در مصرف انرژی اصراف می شود و بهره وری در این بخش وجود ندارد و همین امر باعث هدررفتن بخش بزرگی از ارز کشور می شود. در نظام مصرف باید تحولی رخ دهد و الگوی مصرف باید از نوآوری در جهت دستیابی به بهره وری استفاده کند."

خواندن 269 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395