چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 ساعت 09:43

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران خبر داد؛

بازار نفتکش‌ در رکود شدید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران می‌گوید: اجاره نفتکش‌ها، هم اکنون به سختی هزینه روزانه کشتی را پوشش می‌دهد و بازار حمل نفتکش‌ها اکنون در بدترین وضع و در رکود شدید است.

کاپیتان نصرالله سردشتی در گفت‌وگویی با شانا که در ایام برگزاری بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت انجام گرفت ظرفیت کنونی ناوگان نفتکش ایران را با احتساب اوراق چهار فروند نفتکش کمی کمتر از ۱۴ میلیون تن دانست  و میزان درآمد شرکت ملی نفتکش را تابعی از مسائل بین‌المللی و منطقه‌‌ای عنوان کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که سهم ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران در بازارهای بین‌المللی پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به چه میزان رسیده است، گفت:۸۰ درصد ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران پیش از تحریم‌ها در بازارهای بین‌المللی تردد می‌کرد. محدوده تردد نفتکش‌های این شرکت پیش از تحریم‌ها، شمال اروپا، غرب آفریقا، آمریکای جنوبی، بنادر خلیج فارس، بنادر مدیترانه، دریای بالتیک، دریای سرخ و دریای سیاه بوده است که این محدوده در دوران تحریم‌ به ۶ مشتری راهبردی نفت ایران ختم شد. اما با اجرای برجام، شرکت ملی نفتکش ایران تلاش کرد بار دیگر به وضع پیش از تحریم‌ها برگردد که در این باره با وجود برخی مشکلات بانکی و تحریم‌های اولیه آمریکا، توانست تا حدودی به اهداف خود دست یابد و هم اکنون نیز حدود ۵۰ درصد ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران در بازارهای جهانی فعال هستند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که شرکت ملی نفت ایران پس از اجرای برجام، برخلاف دوران تحریم، نفت را به روش FOB (حمل بار برعهده مشتری) می‌فروخت. با این روش فروش، شرایط شرکت شما چگونه است، نیز اظهار داشت:شرکت ملی نفتکش ایران در این شرایط یا حسب نیاز مشتریان که با توصیه امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود یا مذاکره مستقیم با مشتریان نفت ایران، اقدام به حمل محموله آنها می‌کند. در واقع پس از توافق ایران و اعضای ۱+۵ در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ و اجرای برجام، شرکت ملی نفتکش ایران به مرور به سراغ مشتریان اروپایی خود یعنی توتال فرانسه، انگلیسی-هلندی شل، رپسول و سپسا اسپانیا که در دوران تحریم نمی‌توانست با آنها کار کند، رفت و فعالیت با این شرکت‌ها را از سر گرفت. با این حال رسیدن به حد مطلوب، حمایت شرکت ملی نفت ایران را همچون سابق می‌طلبد.

سردشتی در مورد حفظ قراردادهای حمل نفت برای مشتریان سنتی ایران نیز بیان کرد:این شرکت همواره خود را جزو لاینفک شرکت ملی نفت ایران می‌داند و از این‌رو حسب نیاز این شرکت به منظور حفظ سهم بازار فروش نفت‌خام و فرآورده‌های آن، با در نظر گرفتن شرایط رقابتی که نهایتا به رضایتمندی مشتریان نفتی منجر می‌شود اقدام به حمل محموله‌ها با روش‌هایی دیگر نظیر CFR ، DES و.... می‌کند. به‌عنوان نمونه تمدید قرارداد با یکی از شرکت‌های چینی و تایوانی مؤید این موضوع است. از طرف دیگر با انعقاد قراردادهای مستقیم با خریداران محموله‌های نفت خام ایران نوعی دیگر از قراردادهای شمنا (شرکت ملی نفتکش ایران) با مشتریان سنتی ایران از قبیل شرکت‌های HOB ،SK و ZHZR انجام می‌گیرد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص جابجایی میزان نفت ایران به توصیه امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران نیز اظهار داشت:

روزانه تقریبا ۲۰۰ هزار بشکه را با این روش جابه‌جا می‌کند. البته امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران بدون شک در  همه مذاکراتش که برای فروش نفت به روش FOB انجام می‌شود به خریداران نفت ایران توصیه می‌کنند از ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران استفاده کنند.

وی افزود: انتظار ما این است در سال حمایت از کالای ایرانی، توجه ویژه‌ای به این شرکت معطوف شود تا بتوانیم دوباره سهم خود را در بازارهای جهانی به‌دست آوریم و این رفتاری است که دیگر کشورهای تولیدکننده نفت خام مانند عربستان با شرکت‌های کشتیرانی خود انجام می‌دهند. در این باره یکی از راهکارهای درخواست شده، استفاده از تغییر روش حمل از FOB به CFR است.

سردشتی در این مورد که گفته می شود دریافت نفت به روش FOB تمایل مشتریان نفت ایران است و ممکن است آنها علاقه‌ای به حمل محموله خود از سوی شرکت ملی نفتکش نداشته باشند نیز گفت: ۹۰ درصد کشتی محموله‌های FOB از بـــازار تامین می‌شود، یعنی شرکت‌هایی که نفت خریداری می‌کنند خود صاحب کشتی نیستند. اگر مشتریان نفت ایران صاحب کشتی بودند، ما هیچگاه چنین درخواستی از شرکت ملی نفت ایران نمی‌کردیم.

وی ادامه داد: در ۶ ماه نخست پس از اجرای برجام، برای کشتی‌هایمان مشکل بازاریابی داشتیم، اما پس از آن و با کمک مشتریان این مشکل حل شد. در این مدت، ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران در بنادر غیرایرانی نظیر بنادر لیبی، الجزایر، عراق، هلند، دانمارک، مکزیک و مصر بارگیری و در بنادر دیگر تخلیه کرده است.

سردشتی در مورد برنامه شرکت ملی نفتکش ایران برای نوسازی و جوان‌سازی ناوگان این شرکت نیز گفت:

در این زمینه تا کنون چهار فروند از نفتکش‌های غول‌پیکر (VLCC) این شرکت فروش رفته است. این شرکت هم اکنون ۳۸ نفتکش غول‌پیکر با حجم ۳۰۰ هزار تن، هشت فروند نفتکش سوئزمکس با حجم ۱۵۰ هزار تن، پنج فروند نفتکش افرامکس، سه فروند نفتکش هندی مکس (MR)، سه فروند کشتی برای حمل گاز و چهار شناور را که مجموع آنها ۶۱ فروند می شود، در اختیار دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که حادثه نفتکش سانچی، چه تاثیری در جایگاه این شرکت در عرصه بین‌المللی داشته است نیز بیان کرد:

شرکت ملی نفتکش ایران پیش از تحریم‌ها با همه شرکت‌های نفتی دنیا کار کرده است، بنابراین در میان شرکت‌های بین‌المللی کاملا شناخته شده است. از این رو، بدون شک یک حادثه و تصادف که با توجه به تعداد بالای نفتکش‎ها و تردد گسترده در بنادر طبیعی است، سبب افت جایگاه یک شــرکت در میان شرکت‌های بزرگ بین‌المللی که به صورت حرفه‌ای مدیریت می‌شوند، نمی‌شود. ضمن این‌که نفتکش‌های شرکت ملی نفتکش ایران هم اکنون از سوی شرکت‌های شل، توتال، رپسول، سپسا و اینوک بازرسی می‌شوند.

وی در مورد مشکل وتینگ نیز گفت: مشکل وتینگ در واقع از فوریه ۲۰۱۷ حل شده است. در وتینگ، کشتی‌ که قرار است از یک بندر بارگیری کند یا در اجاره یک شرکت نفتی قرار گیرد تا بار آن را حمل کند باید حداقل به تایید یک شرکت معظم نفتی برسد. در دنیا عرف است که وتینگ زمانی که کشتی در حال تخلیه است انجام می‌شود. در زمان تحریم نمی‌توانستیم بازرسی از سوی شرکت‌های نفتی معظم را به دلیل نبود روابط تجاری و ارتباطات مالی و همچنین تعلیق عضویت نفتکش از طرف OCIMF انجام دهیم. شایان ذکر است که افزون بر این اقدام‌ها و دستاوردها، این شرکت با صرف تلاش فراوان موفق شده پس از تحریم، عضویت خود را در سازمان‌ها و مراجع مهم بین‌المللی نظیر OCIMF ، INTERTANKO و GREEN AWARD تجدید کند که این موضوع برای تسهیل فعالیت شرکت در بــازار بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است.

مدیر عامل شرکت ملی نفتکش در پاسخ به این پرسش که پس از حادثه سانچی، آیا برای شرکت هانوا توتال محموله‌ای حمل کردید، نیز گفت:

پیش از پاسخ به این پرسش، از نمایندگان این شرکت که در حادثه سانچی با ما همدردی و در مراسم یادبود شهدای سانچی شرکت کردند، قدردانی می‌کنم. پس از آن حادثه، چند محموله میعانات گازی برای این شرکت حمل کردیم و این همکاری همانگونه که عنوان کردم، ادامه دارد و هم‌اکنون همه محموله‌های خریداری شده این شرکت از ایران با نفتکش‌های شرکت ملی نفتکش ایران حمل می‌شود.

این مقام ارشد شرکت ملی نفتکش همچنین گفت: اجاره نفتکش‌ها، هم اکنون به سختی هزینه روزانه کشتی را پوشش می‌دهد و بازار حمل نفتکش‌ها اکنون در بدترین وضع و در رکود شدید است.

وی همچنین عمده‌ترین مشکل بازار نفتکش در جهان را کاهش تولید اوپک، ورود کشتی‌های جدید به ناوگان کشتی‌های دنیا، کاهش اوراق کردن نفتکش‌های قدیمی، ورود آمریکا به بازار، افزایش قیمت نفت و استفاده از ظرفیت ذخیره ارزان راهبردی بعضی از کشورها که سبب کاهش درآمد نفتکش‌ها شده است، دانست.

وی ادامه داد:پیش‌بینی جهانی حاکی از این است که با افزایش تعداد اوراق کشتی‌ها و تقاضای نفت، این وضع در سال ۲۰۱۹ ان‌شاء‌الله بهبود می‌یابد.

سردشتی در مورد برنامه اوراق نفتکش‌های قدیمی نیز گفت:مصوبه هیئت مدیره برای اوراق ۲ نفتکش دیگر نیز دریافت شده است. همچنین بر اساس برنامه شرکت ملی نفتکش ایران که تا سال ۲۰۲۱ تدوین شده، تعداد دیگری از نفتکش‌های ما اوراق و همزمان با آن سفارش کشتی داده خواهد شد. البته این به معنای افزایش ظرفیت ناوگان این شرکت نیست و ما برنامه‌ای در این زمینه نداریم.

وی در خصوص ظرفیت شرکت ملی نفتکش ایران نیز اظهار داشت:

با احتساب اوراق چهار فروند کشتی نفتکش ۳۰۰ هزار تنی و همچنین کشتی نفتکش ۱۵۰ هزار تنی سانچی، این ظرفیت کمی کمتر از ۱۴ میلیون تن است.

خواندن 284 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395