چهارشنبه, 22 دی 1395 ساعت 06:46

وداع با شکوه ملت با مرد وحدت

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مراسم تشییع پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با بدرقه شگفت انگیز مردم صبح روز گذشته در حالی آغاز شد که از اقشار مختلف مردم با سلایق و عقاید متفاوت در این مراسم حضور یافته و بار دیگر همدلی و اتحاد خود را به رخ کشیدند.  این مراسم با شکوه بهانه ای شد تا بار دیگر ملت ایران نشان دهند که با وجود تمام نابسامانی ها، مشکلات و اختلاف ها همچنان در مواقع لزوم و مقاطع حساس با حفظ ملی در تشخیص منافع ملی و ترجیح آن بر منافع شخصی هوشمندانه عمل می کنند. مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در زمان ممات نیز مانند حیات خود مصلحت اندیشی و همبستگی ملی را به ارمغان آورد.

در این مراسم خانواده مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ،محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ، علی اکبر ناطق نوری رییس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری، مجید انصاری معاون حقوقی رییس جمهوری، سید رضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از ساعات اولیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران حاضر شدند.

همچنین روسای قوای سه گانه، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی، ائمه جمعه سراسر کشور، وزیران دولت یازدهم و معاونان رییس جمهوری، استانداران، جمعی از سفیران کشورهای خارجی در تهران و سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و برخی مقامات دیگر کشورها از جمله شرکت کنندگان در این مراسم بودند.

سرلشگر یحیی رحیم صفوی ،سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، وزیر بهداشت، عبدالله جاسبی، حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی، پرویز فتاح ،احمد توکلی، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت،عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، سیدمحمد دعایی، علی‌عسگری رییس سازمان صدا و سیما، طهماسب مظاهری، محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، محمد رضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس دهم و جمع زیادی از مسئولان لشگری و کشوری در این مراسم حضور یافتند.

البته اصحاب رسانه نیز از همراهی ملت  ایران در این شرایط غافل نماندند و اسرافیل عبادتی دبیر انجمن روزنامه های غیردولتی طی اطلاعیه ای به سوابق رسانه ای آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و اینکه رسانه ها هر سال به مناسبت های مختلف به دیدارش می رفتند، یادآور شد. عبادی در ادامه این اطلاعیه از همه اعضای انجمن و همکاران در روزنامه های غیردولتی دعوت کرد تا ساعت 10صبح روزسه شنبه21دی ماه درمحل دانشگاه تهران، برای بدرقه این مجاهد عظیم الشان حضوربهم رسانند.

در این میان صدا و سیما نیز ضمن پوشش مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به تجلیل از شخصیت وی پرداخت.  در همین راستا، افراد مختلفی در شبکه های مختلف صدا و سیما به گفت وگو در خصوص این شخصیت تأثیرگذار پرداختند. در این میان می توان به اشخاصی مانند علی اکبر ناطق‌نوری، حجت الاسلام مجید انصاری و حجت‌الاسلام مصباحی مقدم اشاره کرد. در ادامه بخش هایی از صحبت های این مسئولان را می خوانید.

هاشمی از ریا و تملق بدش می آمد

علی اکبر ناطق‌نوری در برنامه «این شب‌ها» که از شبکه یک سیما پخش شد، در مورد آشنایی خود با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: آشنایی من با ایشان به آغاز نهضت امام و سال ۱۳۴۲ بازمی‌گردد. بعد از ارتحال آیت‌الله بروجردی، رژیم شاه احساس کرد که خللی ایجاد شده و می‌تواند در غیاب ایشان اهداف خود را دنبال کند، غافل از اینکه زمین هیچ‌ گاه خالی از حجت نیست. رژیم درصدد تصویب و اجرای لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی بود.

وی در ادامه افزود: در آن زمان حضرت امام (ره) به طلاب که قرار بود به روستا‌ها برای تبلیغ بروند می‌گفت بگویید با انتخابات ولایتی چه بلایی بر سر اسلام می‌آید.  بعد از آن رژیم برای انتقام‌جویی در ۲۵ شوال و در مراسمی که در فیضیه بود، عده‌ای مامور را به‌ آنجا فرستاد و آنها طلاب را زدند و فیضه را ویران کردند.

ناطق‌نوری خاطرنشان کرد: در آن زمان قرار شد مراسم هفتم یا چهلم شهدای فیضیه در مسجد بالاسر برگزار کنیم. آقای هاشمی گفته بود کسی که می‌خواهد در این مراسم سخنرانی کند باید از تن صدای بالایی برخوردار باشد. آن زمان با آیت‌الله گیلانی به منزل آیت‌الله هاشمی رفتیم و قرار شد من در آن سخنرانی صحبت کنم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه از این جا کار را با هاشمی شروع کردم، اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی از پیشکسوتان مبارزه در انقلاب بود و جزوات انقلابی که تند و داغ بود زیر نظر آیت‌الله هاشمی تهیه و تدوین می‌شد که اگر آن زمان ماموران دولتی متوجه می‌شدند که این جزوات توسط ایشان تهیه می‌شود، معلوم نبود چه سرنوشتی در انتظار آیت‌الله هاشمی بود.

وی به دستگیری آیت‌الله هاشمی اشاره کرد و گفت: ایشان در پرونده مرحوم امانی و بخارایی بازداشت شد. زمانی که برای ملاقات با زندانیان به زندان قصر رفته بودم، سراغ آیت‌الله هاشمی را گرفتم که آنها گفتند ایشان را آنقدر شکنجه دادند، بی‌هوش شده و به بیمارستان منتقل شده است. پس از آنکه از زندان آزاد شد، در منزل آیت‌الله فلسفی بودیم که‌هاشمی بود. آقای فلسفی به او گفت که شنیده‌ام شما را خیلی شکنجه داده‌اند، آقای هاشمی گفت که چیزی نبود و من آدم مقاومی هستم و بنیه‌ام قوی است. اما آمده‌ام بگویم که به داد سایر زندانیان برسید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به اعتماد حضرت امام به آیت‌الله هاشمی اشاره کرد و گفت: حضرت امام هرکاری که داشت با ایشان مطرح می کرد. حزب جمهوری را ابتدا امام به ایشان مطرح کرد و اولین پول را هم امام به آقای هاشمی دادند و گفتند لازم است حزب راه اندازی کنید و پول درست و حسابی هم کمک کردند.

ناطق‌نوری در مورد اینکه چه طور می‌شود این شخصیت در دل‌های مردم جای پیدا می‌کند،اظهار داشت: به نظرم روحانیون باید سعه صدر داشته باشند. طبیعی است که همه یک سلیقه ندارند و یک جور فکر نمی‌کنند. از حضرت علی که بعد از رسول خدا بالا‌تر نداریم. ایشان هم جذابه و هم دافعه دارد. هم روشش دوست زا و هم دشمن‌زا است.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید براینکه آیت‌الله هاشمی آدم ریاکاری نبود، یادآور شد: آقای هاشمی از ریا، دو چهره بودن و از تملق و ... بدش می‌آمد و از کسانی که این خصلت را داشتند، متنفر بود.

وی رفیقی متعهد و مجتهدی مقید بود

ناطق نوری در ادامه با یادآوری اینکه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی فردی آزاده بود که همواره از افراد متملق بیزاری می‌جست، گفت: ایشان در طول زندگی خود باکی از قضاوت دیگران در مورد خود نداشت.

وی در ادامه افزود: در این خصوص رفتار مرحوم هاشمی رفسنجانی مطابق با آموزه‌های اسلامی و به ویژه توصیه پیامبر به ابوذر در خصوص بیان حقیقت تحت هر شرایط بود.

ناطق نوری گفت: در شرایطی که در طول تاریخ همواره برعلیه روحانیت صحبت شده است، مشاهده می‌کنیم که مردم با شنیدن خبر فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی که همواره در طول سالهای بعد از انقلاب در عرصه‌های مختلف دارای مسئولیت بوده است، این چنین ابراز احساسات می‌کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: معتقدم که مردم ایران هنوز در شوک ناشی از رحلت آقای هاشمی رفسنجانی به سر می‌برند و قطع یقین هرچه بیشتر زمان بگذرد فقدان این ضایعه را بیشتردرک خواهند کرد.

رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه سابقه رفاقت و دوستی مقام رهبری با مرحوم هاشمی رفسنجانی به ۵۹ سال قبل می‌رسد، افزود: طبق گفته رهبری در طول این سال‌ها میان آن‌ها در عین رفاقت، تفاوت‌هایی در شیوه رفتاری و زندگی وجود داشت، اما این مسئله در رابطه رفاقت و همرزمی میان آن‌ها خللی وارد نکرد.

او در توضیح احساس تعبد مرحوم هاشمی در برابر امام، رهبری و انقلاب به ذکر خاطره‌ای پرداخت و اظهارکرد: در جریان خاتمه جنگ و قبول قطعنامه مرحوم امام (ره) پیش از تصمیم گیری به صورت جداگانه از فرماندهان جنگ و رئیس دولت وضعیت را جویا می‌شود که در ‌‌نهایت معلوم می‌شود با شرایط موجود در آن زمان امکان ادامه جنگ وجود ندارد. 

ناطق نوری افزود: در چنین شرایطی مرحوم هاشمی رفسنجانی به عنوان نماینده امام اعلام می‌کند که حاضر است برای حفظ موقعیت امام و آینده انقلاب مسئولیت پذیرش آتش‌بس را برعهده گرفته و سپس به عنوان خاطی و خائن مورد محاکه قرار گرفته و اعدام شود. 

رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: چنین موضعگیری بیانگر شجاعت مرحوم هاشمی رفسنجانی و اعتقاد ایشان به امام، انقلاب و رهبری داشت.

وی افزود: برای همین بود که مرحوم امام راحل نیز همواره چشم امیدشان را به این دو بزرگوار دوخته بودند و آن‌ها را دو رکن برای بقا انقلاب در بعد از خود می‌دانستند.

ناطق نوری گفت: مرحوم هاشمی رفسنجانی در طول دوران زندگی خود رفیقی متعهد و مجتهدی مقید بود، که نسبت به انقلاب، امام و رهبری متعبد بود.

وی افزود: در چنین شرایطی مرحوم هاشمی رفسنجانی به عنوان نماینده امام اعلام می‌کند که حاضر است برای حفظ موقعیت امام و آینده انقلاب مسئولیت پذیرش آتش‌بس را برعهده گرفته و سپس به عنوان خاطی و خائن مورد محاکمه قرار گرفته و اعدام شود.

ناطق نوری با بیان اینکه عقیده دارد باید در کشور تعدد دیدگاه وجود داشته باشد، گفت: برای متعالی شدن جامعه قائل به وجود احزاب متعدد دارای مرامنامه و اساسنامه شفاف هستم تا در خصوص مسائل اقتصادی و... اعلام موضع‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه برخلاف احزاب شفاف سیاسی، با حضور و فعالیت گروه‌های سیاسی که قبیله‌ای رفتار کرده و فاقد شناسنامه و مرام نامه مشخص و شفاف هستند، مخالف است، افزود: نباید طوری رفتار کرد که دید مردم نسبت به مسئولان خراب شود. وقتی یک گروه، گروه مقابل را در نزد مردم زیر بار تهمت بگیرد؛ گروه مقابل نیز قطعا مقابله مثل می‌کند که نتیجه این عمل باعث می‌شود تا جامعه در خصوص اسلام، نظام و انقلاب به اجماعی مرکب رسیده و نسبت به کل مسئولان بدبین شود.

رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه هیچ کدام از مسئولان کنونی نظام در جریان مبارزات منجر به پیروزی انقلاب قصد نداشت تا برای رسیدن به مقام وکالت یا وزارت  برای تغییر رژیم فعالیت کنند، گفت: ولله آن زمان هیچکدام از مبارزان که بنده هم به سهم خود جزئی از آنها بودم حتی امیدی به زنده ماندن نداشتیم که امروز می‌بینیم مردم به دلیل تهمت‌های وارده دچار بدبینی نسبت به جامعه شده اند.

 

ناطق نوری با بیان اینکه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول زندگی خود دارای خط قرمز بود، گفت: در جریان اتفاق‌های سال‌هالی اخیر برخی افراد در ملاقات با ایشان توقع داشتند تا ایشان در خصوص وضعیت ایجاد شده در برابر زنده بادها و مرده‌باد‌ها اعلام موضعگیری کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اینکه وقتی در چنین شرایطی دشمن هوشیارانه اوضاع را رصد می‌کرد، قطعا در محترمانه‌ ترین حالت بیان چنین موضعگیری به ساده لوحی تعبیر می‌شود، مرحوم هاشمی رفسنجانی هوشیارانه اعلام می کند که دو اصل انقلاب و شخص آقای خامنه‌ای خطوط قرمز او تلقی شده و حاضر نیست در رابطه با موضعگیری انتقادی برسر این دو معامله کند.

قدر آئینه بدانیم چو هست،  نه در آن وقت که افتاد و شکست

او با بیان اینکه احزاب ما باید بتوانند بدون توهین به یکدیگر فعالیت کنند، گفت: ما قاعده بازی را بلد نیستیم. وقتی حزب یا جریانی بر سر کار می‌آید و فرقی هم ندارد که چپ باشد یا راست، تمام آن طرف را می‌زند و حتی تا فراش مدرسه را هم عوض می‌کند.

ناطق‌نوری در مورد اینکه مردم به خاطر مشکلات از مسئولان ناراضی، ناراحت و غصه‌دار هستند، اظهار کرد: وقتی اخلاق از جامعه رخت ببندد و خدا کم شود، وضعیت این می‌شود. ما مرده پرست هستیم. وقتی بر بالای سرآقای هاشمی رفتم، بی‌اختیار نتوانستم خودم را کنترل کنم و همه آن توهین، تهمت و کج اندیشی‌ها که به ایشان روا داشتند، لحظه‌ای مرور شد.

او افزود: هم دیروز و هم امروز به حسینیه جماران رفتم و منقلب شدم اما این حس به خاطر از دنیا رفتن هاشمی نیست، بلکه جفایی است که به او شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مگر ما مسلمان نیستیم، اظهار کرد: من قائل به وجود نفوذی نیستم، بلکه خودمان هستیم. زمانی که قرار بود برای صداوسیما رییس انتخاب شود، پیش مرحوم شهید بهشتی بودم که برای او لیستی آورند و او نظرات او با علامت زدن مشخص کرد. بعد لیست را به من داد تا نظرم را مطرح کنم. در آن لیست دیدم شهید بهشتی در مورد فردی که به او توهین و فحاشی می‌کند، نظر مثبت داده است. به او گفتم چرا به این فرد رای مثبت داده‌اید که او گفت شاید او از چهره و قیافه بهشتی خوشش نیاد اما مدیر خوبی است.

 

ناطق‌نوری تاکید کرد: با این دیدگاه است که می‌توان کشور را اداره کرد نه تنگ نظری. زمانی که شهید بهشتی خواست از مشهد بیاید، در چندین شهر به او اجازه سخنرانی ندادند اما وقتی که شهید شد، به دنبال تجلیل از او بودند.

 

او گفت: آقای هاشمی تا بود می‌گفتند او این چنین و آنچنان است اما بعد از خبر درگذشتش اگر همه شبکه‌های صداوسیما از او تجلیل کنند، فایده‌ای ندارد چرا که هاشمی رفته است. تا زنده‌ایم قدر همدیگر را بدانیم و به یکدیگر تهمت نزنیم.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان برنامه به یکی از اشعار اقبال لاهوری اشاره کرد و گفت:

تا که بودیم نبودیم کسی/کشت ما را غم بی‌همنفسی

 

تا که رفتیم همه یار شدند/خفته‌ایم و همه بیدار شدند

 

قدر آئینه بدانیم چو هست/نه در آن وقت که افتاد و شکست

وی بدون هماهنگی با رهبر کاری انجام نمی داد

 نگاهی به ابعاد مختلف شخصیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) نیز موضوع گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما بود  که حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم و حجت الاسلام مجید انصاری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به گفت وگو پیرامون آن پرداختند.

در ابتدای این برنامه حجت الاسلام مجید انصاری اظهار داشت: واکنش ها و امواج گسترده ناشی از خبر ناگهانی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که بسیار گسترده بود، حکایت از جایگاه و نقش برجسته ایشان در تاریخ معاصر کشور و انقلاب اسلامی دارد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دوران نوجوانی ایشان همزمان با تولد نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام(ره) و خیزش مردم بود، افزود: البته قبل از پیوستن به نهضت اسلامی، ایشان در حوزه علمیه حضور داشتند ، جریانات را می شناختند و هدفمند وارد حوزه علمیه شده بودند.

حجت‌الاسلام انصاری با بیان اینکه ایشان اهداف خود را در سیمای امام (ره) و آرمان های انقلاب اسلامی دیدند و از همان آغازین روزها، مجذوب شدند، یادآور شد: در آن زمان که حکومت پهلوی در توطئه‌ای، طلاب جوان را به سربازی احضار کرد، ایشان به عنوان افسر وظیفه به تهران آمدند و با همان لباس خدمت حضرت امام می رسیدند و امام نیز در محضر علما و بزرگان، به ایشان توجه خاص داشتند.

وی ادامه داد: سختی ها و مشکلاتی که ایشان در مسیر نهضت اسلامی و در طول جریان مبارزه با آن مواجه شدند؛ حبس های متعدد، شکنجه های طاقت فرسا و رفتن تا مرز حکم اعدام همه حکایت از روح بلند، پایداری و شکیبایی و روحیه خستگی ناپذیر ایشان داشت.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ایشان از ارکان و ستون های نظام جمهوری اسلامی ایران بودند و در هر عرصه ای خود را سرباز نظام می دانستند و هر زمان که در صحنه ای مسئولیت می گرفتند، آن صحنه محور فعالیت های اساسی نظام می شد، به این معنی که اگر ريیس مجلس بودند مجلس شورای اسلامی ، محور فعالیت های اساسی نظام قرار می گرفت و بقیه ارکان نظام به نحوی تحت الشعاع جایگاه ایشان در مجلس شورای اسلامی بودند.

حجت الاسلام مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه، مرحوم هاشمی رفسنجانی خود را فراجناحی می دانست، گفت: ایشان عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت بود اما  نگاه شان پیوسته به این جامعه نبود.

وی با بیان اینکه، ایشان از ولی فقیه حرف شنوی داشت افزود: از نظر تجربه و سابقه مدیریتی ایشان شخصیتی کم نظیر بودند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه، ایشان در دوران ریاست جمهوری پر کار و فعال بود گفت: مرحوم هاشمی رفسنجانی از حافظه خوبی برخوردار بودند.

حجت الاسلام مصباحی مقدم تصریح کرد: ایشان در دوران ریاست جمهوری تمام وزرا را با رهبر چک می کردند و با موافقت رهبری به مجلس معرفی می کردند و بدون هماهنگی با رهبر کاری انجام نمی دادند.

خواندن 2255 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395