شنبه, 24 شهریور 1397 ساعت 13:02

آلمان به دنبال کانال‌های مالی جدید با ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بزرگترین اقتصاد اروپایی اعلام کرد به دنبال ایجاد سیستم پرداختی جدید با ایران برای حفظ برجام است.

به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان گفت این کشور به همراه شرکای اروپایی خود به دنبال ایجاد یک سیستم پرداختی برای کار با ایران هستند تا بدون نقض تحریم‌های آمریکا، امکان تداوم مراودات تجاری، بازرگانی و مالی با ایران  وجود داشته باشد.

به گفته سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان اصلی‌ترین هدف آلمان و اتحادیه اروپا حصول اطمینان از آن است که تراکنش‌ها با ایران امن باقی بمانند. وی افزود برای نیل به این هدف تمامی گزینه های موجود مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

پیشتر نیز خبرگزاری آلمانی اشپیگل گفته بود آلمان به همراه انگلیس و فرانسه به دنبال راه‌اندازی یک نهاد مالی تا ماه نوامبر هستند که به صورت یک نهاد واسطه‌ای و نه یک بانک مستقل عمل کند. این نهاد که واسطه معامله بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود خریداران و فروشندگان دارای مراودات در اروپا را به یکدیگر وصل می‌کند.

اروپا تاکنون گزینه‌های مختلفی را برای همکاری با ایران در زمان اعمال تحریم‌های ثانویه آمریکا بررسی کرده است. یکی از آن‌ها این است که صدها و حتی هزاران تراکنش مرتبط با ایران یک جا جمع شده و پول آن به بانک مرکزی ایران ارسال شود تا از آنجا تخصیص داده شود و همین فرآیند از ایران به اروپا نیز انجام شود. بانک‌های مرکزی که این کار را انجام دهند تحریم‌ها را نقض کرده‌اند و می‌توانند توسط آمریکایی‌ها تحریم شوند، اما آن‌ها معتقدند به دلیل هزینه‌های بسیار بالای تحریم بانک‌های مرکزی کشورهای متحد آمریکا، ترامپ چنین کاری نخواهد کرد.

منبع: ایسنا

خواندن 145 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395