پنج شنبه, 19 مهر 1397 ساعت 11:00

انتخاب ایران به ریاست نهمین نشست کنوانسیون کنترل دخانیات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون بهداشت وزارت بهداشت از انتخاب ایران به عنوان رییس بعدی کنوانسیون کنترل دخانیات خبر داد و گفت: در جریان برگزاری هشتمین کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب کنترل دخانیات، ایران به عنوان رییس نهمین نشست اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات انتخاب شد.

 دکتر علیرضا رییسی با اشاره به برگزاری هشتمین کنوانسیون کنترل دخانیات در ژنو، اظهار داشت: در این کنواسیون، بیش از ۱۸۰ کشور حضور داشتند و در مورد کنترل و کاهش مصرف دخانیات و مبارزه با قاچاق دخانیات، مباحثی مطرح شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر عضویت ایران در کنوانسیون کنترل دخانیات و نقش پررنگ ایران در این کنوانسیون، افزود: از ایران به دلیل تصویب اخذ مالیات برمواد دخانی و افزایش این مالیات قدردانی شد. از مجلس شورای اسلامی به دلیل تصویب قانون مالیات بر مواد دخانی تشکر می کنیم.

رییسی با بیان اینکه یکی از عوامل موثر در کاهش و کنترل مصرف مواد دخانی، وضع مالیات سنگین بر این مواد است، افزود: انتظار این است که اخذ مالیات بر مواد دخانی به حدی برسد که نقش بازدارنده در مصرف دخانیات داشته باشد.

معاون بهداشت افزود: خوشبختانه وضع مالیات سنگین بر مواد دخانی تصویب شده و در بودجه سال ۹۷ نیز لحاظ شده است، به همین دلیل از ایران در کنوانسیون کنترل دخانیات در ژنو تقدیر شد.

وی با اشاره به پیشنهاد ایران مبنی بر منع مداخله شرکت‌های بزرگ تولیدکننده دخانیات در امور تبلیغات و اقدامات خیریه و بشردوستانه و استقبال بسیار زیاد کشورهای عضو کنوانسیون کنترل مواد دخانی از این پیشنهاد، گفت: اگر شرکت های بزرگ تولیدکننده مواد دخانی در این مساله دخالت کنند، کنترل و کاهش مصرف مواد از دست مسئولین سازمان جهانی بهداشت خارج می‌شود.

رییسی در ادامه از انتخاب ایران به عنوان رییس بعدی کنوانسیون کنترل دخانیات خبر داد و گفت: در جریان برگزاری هشتمین کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب کنترل دخانیات، تصمیم گرفته شد که ایران ریاست نهمین نشست اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات را بر عهده گیرد.

بنابر اعلام وبدا، وی با بیان اینکه ایران از ابتدا به عضویت این کنوانسیون در آمده و خصوصا در قالب گروه منطقه مدیترانه شرقی در فعالیت‌های آن مشارکت فعال داشته است، افزود: بر این اساس، ایران به مدت ۲ سال ریاست این نشست را عهده‌دار خواهد شد. همچنین نهمین کنوانسیون کنترل دخانیات در سال ۲۰۲۰ در هلند برگزار می‌شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت همچنین با اشاره به تقدیر این کنواسیون از ایران در کنترل بیماری‌های غیرواگیر (NCD)، یادآور شد: کنترل و کاهش مصرف مواد دخانی از جمله فاکتورهای مهم در کنترل بیماری‌های غیر واگیر است.

منبع: ایسنا

خواندن 467 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395