آناهیتا یاوری

عصراقتصاد:
وزیر دادگستری بیان کرد: بین وکلا با دستگاه قضایی، سوء تفاهم هایی وجود دارد که دلیل آن فقدان ارتباطات موثر است.

سید عليرضا آوائي وزیر دادگستری، روز گذشته در نشست صمیمانه با هيات علمي دانشكده حقوق دانشگاه علامه طباطبايي اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم رابطه دولت و دانشگاه ها را تعمیق بخشیم و مستحکم تر کنیم، چرا که برقراری این ارتباط، خیر و برکات فراوانی برای کشور به همراه خواهد داشت.

وزیر دادگستری اظهار داشت: بعضی اوقات بین اساتید، دانشکده های حقوق و وکلا با دستگاه قضایی، سوء تفاهم هایی وجود دارد. گاهي تصويری از دستگاه قضايي وجود دارد و تعمیم نیز داده می شود كه خيلي نزديك به واقعيت نيست و به نظر من این عدم انطباق با واقعیت، به دلیل فقدان ارتباطات موثر است.

وزير دادگستري گفت: بخش عمده اي از سوءظني كه برخي از وكلا نسبت به همكاران قضايي و برعکس برخي از همكاران ما نسبت به وكلا دارند، به دليل نداشتن همین ارتباط است.

مثبت گرایی عامل تلطیف روابط اجتماعی

آوایی افزود: اگر در جامعه سياسي، قضايي و علمي به جای تمرکز بر روی نکات منفی و نقاط ضعف یکدیگر، با نگاه مثبت با هم ارتباط داشته باشيم، بسیاری از روابط در جامعه تلطيف خواهد شد.

وزیر دادگستری بیان کرد: مي توانيم از ظرفيت دانشكده حقوق براي دستگاه قضايي استفاده كنيم تا جهشي در اين عرصه به وجود آورد، به شرط اينكه ارتباط مان را با هم بيشتر كنيم و اگر همه برای ارتباط مناسب تلاش كنيم و از همه ظرفيت ها استفاده كنيم، كشور به سمت پيشرفت حرکت خواهیم کرد.

وی ضمن بیان اینکه ما مسئولین، بيش از بقيه افراد جامعه نياز به نقد شدن، نصيحت، نظارت و كمك داريم، افزود: به نظر من اساتید می توانند از هر طریق ممکن و حتی با يك نامه، تذكر و پيشنهاد ما را ياري کنند و معتقدم جامعه دانشگاهی بهترین جایگاه برای نقد و نظارت است و انتقادات مطرح شده از سوی جامعه دانشگاهی، باعث افزایش ظرفیت مسئولین می شود.

آوایی درباره ارتقای حقوق شهروندي اظهار کرد : جهت ارتقای حقوق شهروندی نیاز به تغییر نگاه جامعه داریم. گام هایی در زمینه حقوق شهروندی برداشته شده که برای اجرایی شدن آن و آسیب شناسی در این زمینه نیازمند کمک جامعه دانشگاهی هستیم و اساتيد می توانند در زمينه حقوق شهروندی ما را یاری کنند.

وزیر دادگستری با اشاره به آمار بالای جمعیت زنداني در كشور اظهار کرد: یکی از مسایلی که می توان آن را با کمک جامعه دانشگاهی کشور به سامان رساند، مساله جمعیت بالای زندانیان است. در حال حاضر تعداد زندانيان كشور نسبت به جمعيت نامناسب است؛ البته در اين زمينه گام هايي برداشته شده و قوانيني نیز به تصويب رسیده است. بايد جامعه حقوقي در اين زمينه به ما كمك كنند؛ چون وقتي فردي به زندان مي رود عوارضي بسیاری برای خود فرد، خانواده او و در نهایت جامعه ایجاد می کند. در اين زمينه نياز به تغيير نگاه در آحاد جامعه، قضات و دانشگاهیان داريم و در اين حوزه شما اساتيد حقوق مي توانيد به ما كمك كنيد.

وزیر دادگستری مشكل اطاله دادرسي، بهبود روابط جامعه قضایی و مردم را از مشکلات و مسایل موجود در کشور دانست که می تواند از سوی دانشگاه مورد توجه و بررسی و پژوهش قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از کاهش ۷۵۰ میلیارد تومانی بدهی ایرلاین‌ها به دولت خبر داد.

منصور ریاحی با اشاره به بدهی ایرلاین‌ها به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: بدهی ایرلاین‌ها به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان بدهی  بود که با پیگیری‌هایی که در مجموعه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی انجام شد، این میزان به ۶۵۰ میلیارد تومان رسید.

وی با تاکید بر اینکه خرید جاری سوخت ایرلاین‌ها در حال حاضر به صورت نقدی محاسبه می‌شود، اظهار کرد: میزان بدهی سنواتی ایرلاین‌ها نیز در حال کاهش است. این بدهی متعلق به خطوط مختلف ایرلاین‌هاست که ۱۲ خط هستند. بیشترین بدهی نیز متعلق به ماهان و آسمان بود که این دو شرکت هواپیمایی بدهی خود را تسویه کردند.

مدیر امور مالی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز با اشاره به تهاتر ایرلاین‌ها با دولت برای تسویه بدهی، توضیح داد: فقط بدهی ایران ایر مانده که ایران ایر نیز در حال تسویه و تهاتر با دولت است. فرآیند تهاتر آسمان و ماهان برای تسویه بدهی با دولت انجام شد و ایران ایر هم  در حال پیگیری است.

بر اساس این گزارش، از آبان‌ماه سال ۱۳۹۴ فروش سوخت به ایرلاین‌ها به صورت نقدی صورت گرفت.

منبع: ایسنا

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 09:13

توسعه شرط اصلی کار در پتروشیمی

عصراقتصاد: مدیرعامل پتروشیمی فارابی در جمع کارکنان: ما با شرط توسعه وارد مجموعه فارابی شدیم. از روز اول برای رفع مشکلات آمدیم.

 در ابتدای راه با مشکلات متعدد مواجه شدیم‌. از همان ابتدا اعتماد در بین مدیریت و کارکنان شکل گرفت.

 با همه سختی ها و مشکلات به امروزی رسیدیم که همه باید خوشحال باشیم. هرچند که در ابتدای مسیر هستیم.

 قطعا جمع کردن سهامداران کار ساده ای نبود‌.

 روز یکشنبه جلسه پیش مجمع  حدود ۴ ساعته ای را در تاپبکو داشتیم.

 اگر موفق شدیم‌ برخی گره های این مجموعه را باز کنیم قطعا با حمایت های همکارانمان بود.

 شکل گیری جلسه روز گذشته و جلسه با آقای نوربخش واقعا تاثیرگذار بود.

 ممکن بود باز مجمع به تعویق بیافتد. اما تلاش کردیم این جلسه به صورت رسمی امروز برگزار شود و مدت زمان تنفس به حداقل زمان ممکن برسد‌.

 چارچوب جلسه پیش مجمع بسیار خوب بود. سهامداران به هم نزدیک شده اند. ما به این نتیجه رسیدیم همه ما یک مجموعه ایم و برای یک خانواده تلاش کنیم.

 آنچه که باید برای آن تلاش می شد؛ انجام شد.

 مهمترین و اولین قدم، خروج پتروشیمی فارابی از ماده ۱۴۱ بود.

 همیشه در جمع کارکنان بوده ایم. در جمع ما بازنشستگان عزیز فارابی حضور دارند.

 چندین ماه قول خروج از ماده ۱۴۱ را داده بودیم تا اینکه به این جلسه رسیدیم.

 طی ۲ هفته آتی با تلاش مضاعف و همدلی به سمت قله های مد نظر خواهیم رسید‌ که قطعا به حرمت این شهدای مظلوم ممکن خواهد بود.

 همیشه سعی شد ارتباط نزدیک با کارکنان برقرار شود.

 علیرغم کارشکنی برخی افراد سعی کردیم با تلاش مضاعف و پرانرژی تر پیش برویم.

 تشکیل جلسه امروز حاصل تلاش همه کارکنان است. تکلیف من به عنوان پدر مجموعه این بوده‌. انتظار همدلی بیشتر از کارکنان دارم.

 نقاط قلبی که کارکنان فارابی برای من به وجود آوردند هیچ جا دریافت نکردم‌.

 نتیجه کارهای ناشایست شکاف در بدنه فارابی به وجود نخواهد آورد. توکلمان همیشه به خدا بود‌.

 فرماندار ماهشهر گفتند ۲ سال است از مجموعه فارابی هیچ گله مندی به این نهاد حاکمیتی نشده است که این‌نشان همدلی کارکنان است.

 خدای بزرگ کمک ما کرده و خواهد کرد. علیرغم مشکل خوراک در ماه های اخیر نگذاشتیم هیچ‌مشکلی در مجموعه به وجود بیاید.

 همه شما حامل پیامید و همه دوستان مجتمع منتظر جلسه اند.

 کارکنان فارابی در قلب من هستند و ان شاالله طی دو هفته آینده شاهد اتفاقات بسیار خوبی خواهیم‌ بود‌.

 این روزهای کوتاه هم سرسختانه پیگیر خواهیم بود و قول میدهیم بر عهد خود بمانیم تا روز اعلام‌نتیجه نهایی

دکتر اخوان در جمع کارکنان: از همان بهمن ۹۴ عهد بستیم که مشکلات را حل کنیم و این مشکلات را متوجه شدیم.

در همان زمان محدودی که در مجتمع بودم تمام تلاش خود را کردم و اکنون هم تا جایی که توان دارم در کنار مجموعه خواهم بود.

 ارزوی قلبی دارم این مجموعه به روزهای اوج خود برسد‌.

شاهد تلاش های دکتر سقایی هستم. اینکه چگونه پیگیر این مجموعه هستند.

 از همه دوستان طلب حلالیت می کنم و لطف دوستانم در مجموعه فارابی را فراموش نخواهم کرد‌.

هندس جمشیدی رییس هیات مدیره: تلاش می کنیم از روزمرگی خارج شویم.

 نیاز شرکت به توسعه و نوسازی را باید منتقل کنیم‌.

 همانطور که شاهد بودید برای اولین بار مجمع فوق العاده در هلدینگ تاپیکو برگزار شد‌.

 ارتباطات آقای سقایی بسیار کمک‌ کرد به مجموعه فارابی

 هم در مورد بهبود مجتمع و هم در رابطه با طرح توسعه به صورت موازی پیش رفتیم.

 همت شما کمک خواهد کرد در این دوران تا آغاز طرح توسعه سرپا باشیم.

 قطعا از این برهه عبور خواهیم کرد.

مهندس حیدرنژاد مدیر مجتمع:

 جای تشکر و قدردانی دارد از تلاش های مدیریت محترم عامل و ریاست هیات مدیره

 از سال ۹۴ پتروشیمی فارابی مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شد و مشکلات عدیده به وجود آورد. این یک دردی است که باید چاره می شد.

 متاسفانه عده قصد داشتند به سادگی از کنار این موضوع بگذرند که تلاش های اقای سقایی موضوع را تا اینجا پیش برد و ان شاءالله به زودی به نتیجه خواهیم رسید. ان شاءالله این روزها به یادگار از سوی کارکنان و مدیران در تاریخ خواهد ماند و خدا خیر دهد کسانی را که برای آبادی مجموعه تلاش کنند.

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: صادرات فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در مقطع فعلی دستخوش تحولات بسیاری شده است.از سویی تلاش برای افزودن به حجم صادراتی این محصولات یکی از دغدغه های قابل ستایش فعالان بخش خصوصی است  و از سویی مشکلات پیرامونی و یا رویدادهای منطقه ای و جهانی در بازار نفت و فرآورده تاثیرات نوسانی خود را بر  عملکرد این فعالان باقی می گذارد .صادرات 7 میلیارد دلاری به بازارهای جهانی در سال گذشته نشان از سهم و نقش بالای این صادرکنندگان دارد و بی تردید نمی توان نسبت به  این اعداد و ارقام بی توجه بود.هم اینک نقش مثال زدنی بیش از 330 عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی  (OPEX)  در صادرات محصولات و فرآورده های هیدروکربوری و بخصوص محصولات پتروشیمی که 3.5 میلیارد دلار ازاین سهم را به خود اختصاص می دهد بیانگر این نکته است که چنانچه به ظرفیت های بخش خصوصی بیش از پیش اقبال نشان داده شود می توان به آینده این بیزینس بزرگ کشور بیش از این ها امیدوار بود.

به گزارش عصر اقتصاد روز گذشته  عباسعلی اسلامی رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در یک نشست خبری با اعلام این که هر بخش از زیر مجموعه های این اتحادیه کمیسیون مختص به خود را دارد گفت: این تشکل بزرگترین مجموعه  پوشش دهنده منافع بخش خصوصی در حوزه صادرات مواد نفتی و گازی  و پتروشیمی است.

وی اضافه کرد: مجموعه صادرات (OPEX) در سال گذشته برابر  با 7 میلیارد دلار بوده است که از این میزان سهم ۱.۵ میلیارد دلاربه  فرآورده‌های هیدروکربنی، ۱.۲ میلیارد دلار به محصولات روغنی و ۸۰۰ میلیون دلار در حوزه  قیر تعلق می گیرد.

اسلامی  با تاکید بر اینکه این اتحادیه ۲۵ درصد صادرات کل کشور را در حوزه فرآورده های نفتی به خود اختصاص داده است، گفت : تمام تلاش اعضای این اتحادیه بر افزایش این میزان است و این در حالی است که اتحادیه اعتقاد دارد یکی از ابزارهای چنین رشدی می تواند احیا موضوع سوآپ نفت و فرآورده باشد.

وی ادامه داد:فرآیند سوآپ و ترانزیت کالا  از سوی(OPEX)  چندین سال است که به تبع قطع عملیات سوآپ بین ایران و دیگر کشور ها  از طرف دولت های پیشین عملا موقف مانده است و  چنانچه این فرآیند مجددا آغاز شود منافع ملی نیز به بهترین شکل تامین خواهد شد و این در حالی است که کشور ما در بهترین موقعیت های خاص خود قرار گرفته است و باید از این مقطع بیشترین سود را حاصل اقتصاد کشور کرد.

اسلامی با بیان اینکه گذشت نزدیک به 8 سال از قطع سوآپ هنوز این رویکرد را از اندیشه بخش خصوصی دور نکرده است گفت:

صادرکنندگان این حوزه همچنان آماده اند تا با همکاری با سایر نهادهای ذیربط موضوع سوآپ را مجددا احیا کنند  و پیش  از این در سال های گذشته مراتب اعتراض خود را به مخالفان سوآپ منتقل کرده اند و در جواب فقط شنیده اند که سوآپ فساد آور است  و این در حالی است که برای چنین داعیه ای هرگز دلیل متقن و منطبق بر منطق ارائه نکرده اند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به سیگنال هایی که از سوی دولت نسبت به احیا مجدد سوآپ ارسال شده است  گفت: در ماه های گذشته  یک محموله نفت خام وارد کشور شد و قرار بود  به مصرف پالایشگاه تهران برسد اما وقوع مشکلاتی در مسیر خط لوله این حرکت همچنان اجرای کامل نیافته است.

رگولاتوری همچنان مغفول مانده است

بنا ببه این گزارش در این نشست همچنین احسان باقریان نایب رئیس (OPEX) با اعلام این که این اتحادیه در مورد ایجاد یک نهاد رگولاتوری برای رفع مشکلات جاری پیشنهادات خود را ارائه داده است گفت: ما معتقدیم تنها با ایجاد چنین نهادی می توان صاادرات فرآورده های نفتی را تسهیل کرد .

وی  در مورد ارزش صادراتی فرآورده‌هایی که توسط اتحادیه نفت، گاز و پتروشیمی صادر شد، گفت: ارزش صادرات فرآورده‌هایی که توسط اتحادیه در سال گذشته صادر شد، هفت میلیارد دلار است که ۳.۵ میلیارد دلار فرآورده‌های پتروشیمی، ۱.۵ میلیارد دلار فرآورده‌های هیدروکربنی، ۱.۲ محصولات روغنی و ۸۰۰ میلیون دلار قیر بوده است.

بحث در خصوص رگولاتوری موضوعی بود که سعید رفیع فر دیگر عضو اتحادیه نیز در مورد آن سخن گفت.وی در این خصوص اظهار داشت: تجربه به کار گرفتن نهادی به عنوان رگولاتوری پیش از این در سازمان ها یی مانند مخابرات نیز مسبوق به سابقه بوده است و نیازی به تحقیق مفصل ندارد و از قضا تجربه مطلوبی هم به بار آورده و بر این اساس باید به یاد داشت که یک  واحد تولیدی زمانی می تواند مطلوب عمل کند که از بابت تامین و نرخ خوراک خاطری آسوده داشته باشد.

 در ادامه مجددا باقریان نیز  در خصوص بازارهای هدف و کشور های  مقصد گفت: کشورهایی مانند عراق، افغانستان، حوزه  آسیای میانه، اروپا، اروپای شرقی، آفریقا، آمریکای جنوبی، آمریکای لاتین، ‌ آسیای میانه و  جنوب شرقی آسیا هدف صادراتی اتحادیه بوده اند.

وی  در ادامه با بیان اینکه حدود پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن قیر در کشور تولید می‌شود، افزود: سه میلیون تن قیر از مجموع پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن صادر می‌شود. البته مشکلاتی در زمینه صادرات قیر وجود دارد از جمله این مشکلات قیر تهاتری است که میزان آن چهار میلیون تن در سال اعلام شده که این میزان به نظر اتحادیه کارشناسی شده نیست و باید کاهش پیدا کند زیرا به صادرات قیر کشور لطمه وارد می‌کند.

باقریان با تاکید بر اینکه دولت از اتحادیه در زمینه‌های مختلف نظرخواهی کرده است، تصریح کرد: اصلی‌ترین نظر اتحادیه ایجاد نهاد رگولاتوری است زیرا این موضوع در نفت مغفول مانده است.

وی با اشاره به صادرات متانول گفت: ظرفیت تولید سالانه متانول ۵.۵ میلیون تن است که این میزان سال آینده به ۱۱ میلیون تن و تا سال ۲۰۲۰، به ۱۷ میلیون تن ظرفیت صادرات می‌رسد. بحث رقابت واحدهای داخلی یکی دیگر از چالش‌های اتحادیه است. واحدهای مختلف برای گرفتن بازارهای بین‌المللی دچار رقابت مخرب با یکدیگر می‌شوند که مجموعه پتروشیمی برای رفع این مشکل تصمیم تشکیل کنسرسیوم صادراتی گرفته است اما این راه‌حل از نظر اتحادیه علاج بلندمدت نیست و برای رفع این مشکل باید نهاد رگولاتوری تشکیل شود.

دغدغه ای جدید به نام اقلیم کردستان عراق

موضوع تحولات منطقه ای بخصوص منطقه اقلیم کردستان عراق و اختلال در صادرات فرآورد ه های نفتی از سوی ایران یکی از اصلی ترین دغدغه هایی بود که در نشست خبری اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی به آن اشاره شد.

باقریان در این خصوص گفت: (OPEX)  در مورد اقلیم کردستان پیرو و تابع تصمیمات دولت جمهوری اسلامی  ایران است  و هر تصمیمی که دولت  در قبال اقلیم کردستان بگیرد، ما به عنوان فعال اقتصادی می‌پذیریم اما مجموع صادراتی که اتحادیه به اقلیم کردستان دارد حدود ۶۵ درصد صادرات را تشکیل می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه اقلیم کردستان برای اتحادیه یک بازار مطلوب بود، افزود: اگر می‌خواهیم رویه صادراتی لطمه نبیند، باید با عزم جدی صادرات به عراق را پیگیری کنیم و دولت نیز مسئله داد و ستد مالی بین تولیدکنندگان ایران و عراق را برطرف کند.

این فعال صادراتی با بیان این که  تجربه گذشته و تحریم‌های سال‌های قبل نشان می‌دهد که بخش خصوصی در زمان تحریم عملکرد مطلوبی داشته  و حجم عظیمی از فرآورده‌هایی که امکان صادرات آنها توسط دولت وجود نداشت، توسط بخش خصوصی انجام  شد گفت : با تغییر سیاست های آمریکا بالطبع باید در برنامه ریزی ها نیز تجدید نظر به عمل آید  و این در حالی است که دولت هم  باید به یاد داشته باشد که بخش خصوصی همواره یاور و همراه او بوده است .

 

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 08:59

90% مرکبات سالم هستند

فاطمه صالحی

عصراقتصاد: محمدرضا شعبانی مدیر عامل باغداران استان مازندران در رابطه با رنگ آمیزی مرکبات به دلیل سرمازدگی و برداشت زود هنگام  گفت:زمان مصرف مرکبات در هوای سرد است وبا سردتر شدن هوا مردم تمایل بیشتری برای استفاده از مرکبات دارند و این یک امر طبیعی، دربدن انسان است. بخاطر مسائل جوی و خنکی هوا در پاییز زمان برداشت پرتقال های ما کمی زودتر شده است اما درنارنگی ها هیچ مشکلی  از لحاظ رنگ و سم زدایی نداریم عموما نارنگی های ما رنگ طبیعی دارند ووارد بازار می شوند و فقط واکس هایی برای نگهداری و جلوگیری از چروک پوست میوه و کم نشدن آب میوه به نارنگی ها زده می شود عموما این واکسها استاندارد و خوراکی هستند و اگر انسانها پوست یا لبشان احیانا به این واکس ها بخورد هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

شعبانی ادامه داد: بدلیل نگرانی هایی که از وضعیت آب و هوا داریم و به قول معروف مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد، باغداران ما به پرتقال حساسیت بیشترو نگرانی بیشتری به آن ها القا شده تا پرتقال را کمی زودتر برداشت کنند و برداشت قبل از 25 مهرهم کمی زود است. ولی این میوه از لحاظ آب گیری و مزه خوبی که دارد می توان آن را به عنوان میوه نوبرانه استفاده کرد،  با طی جلسات و پیگیریهای ما کشاورزان وبسته بندها و سورتینگ دارها توجیه شدند که از رنگ های شیمیایی و غیر استاندارد استفاده نکنند و البته در تمام شغل ها تعداد معدودی خاطی وجود دارد و تمام سعی ما جلوگیری از این خاطی ها است چه با تذکر لسانی ویا برخورد دستگاه های مربوطه، یک محصول پرتقال ما به نام ناقلینا بسیار زود رس است و پرتقال مهرماه است و سبز آن نیز  مزه شیرین دارد و قابل خوردن است و هیچ مشکلی ندارد ولی پرتقال های تامسون نباید برداشت شود و از اول آبان در صورتیکه به آب و قند کافی برسد اجازه برداشت داده شده است..

وی خاطر نشان کرد:مردم به هیچ وجه نگران اینگونه مسائل نباشند چون نظارت کافی در استان وجود دارد و دستگاهای مربوطه و سازمان جهاد کشاورزی، تعزیرات حکومتی  با کنترل های ویژه مراقبت های لازم را انجام می دهند تا میوه سالم به دست مصرف کنندگان برسد.محصولاتی که وارد بازار شده بیش از 90% آن طبیعی و سالم است وبقیه نیز در طی مراحل مکانیکی با استفاده از رنگ هایی که در کل دنیا مرسوم و استاندارد است استفاده می شود و نگرانی ما در رابطه با اینکه این رنگ ها در بدو ورود  به کشور دستکاری شده باشند و مواد شیمیایی وارد آن ها باشد را داریم، وگرنه رنگ های خوراکی هیچ مشکلی ندارد و رنگ های طبیعی با دوز پایین استفاده میشود و از آنجاییکه چسبندگی بالایی دارد و پوست پرتقال از لحاظ سختی و ضخامت شبیه لایه اوزون است وبه دلیل گازهایی که داخل این میوه است  به هیچ وجه مواد دیگری داخل میوه نمی شود. میوه امسال مابه دلیل آفتاب خوبی که داشتیم از مرغوبیت بالایی برخوردار است..

مدیر عامل باغداری مازندران گفت:مردم ما زیبا پسند هستند وعلاقمند به میوه های خوشرنگ و تمیز و براق هستند و مجموعه دست اند کاران ما را ترغیب می شوند تا به دنبال فناوری های روز دنیا بروند و میوه را شکیل تر و زیباتر به مردم تقدیم کنند. ما با یک سری کلاس های آموزشی و اطلاع رسانی می توانیم استانداردهای لازم رو آموزش دهیم تا مشکلی در این زمینه نداشته باشیم و ما بعنوان چشم های بیدار مصرف کنندگان در استان مشکلات را مطرح و پیگیری های لازم را انجام میدهیم .میوه ما بسیار سالم نسبت به سایر کشورهای دنیا سالم ترین میوه مصرفی دنیا را ایران دارد.

 وی افزود: البته خاطی ها در این زمینه بسیار معدود هستند و با برخوردهایی اعمال شده جلوی این مسائل گرفته شده و بعضی از پرتقال ها که بسیار قرمز و آجری رنگ هستند دستکاری شده هستند و با کشیدن دست هم می توان آن ها را تشخیص داد ولی در مازندران دقت کافی وجود دارد و سعی ما در این است که این موارد اصلا پیش نیاید وبا همین اطلا ع رسانی ها خود سورتینگ کارها با ما جلسه می گذارند تا خطای کارشان را برطرف می کنند..

 شعبانی اظهار کرد: تمام نگرانی ما در مواقعی است که کودکی پوست میوه را داخل دهان ببرد و یا خانمی قصد پختن شیرین پلویا مربا داشته باشد و پوست پرتقال را بجوشاند ولی نه اینکه تمام پرتقال ها به این گونه است چون دستگاههای زیادی می خواهد، ولی شاید کمتر از 10درصد این مشکل را داشته باشد

وی درزمینه مصرف سموم نیز گفت: درمصرف سموم در ایران در صدر جدول جهان نیستیم و عموم سم پاشی ها  توسط کشاورزان و باغداران ما بدلیل بی اطلاعی و مشاوره کمی که از مشاوران گرفته می شود اتفاق می افتد و در زمینه سم پاشی محصول از زمان سم پاشی تا زمان برداشت محصول یک دوره مصرف دارد که  با گذشت این زمان هیچ مشکلی در مصرف محصول پیش نمی اید و فقط در محصولات حساسی مانند توت فرنگی و خیار که به روز برداشته می شود باید سم پاشی با دقت بیشتر انجام شود ولی محصولات سیب و نارنگی و غیره چون این دوره زمانی برایشان رعایت می شود و دوز این سم ها بسیار کم است  هیچ مشکلی به وجود نمیاید و نگرانی ما در زمینه غیر استاندارد بودن سموم به معنی اینکه به صورت قاچاق وارد کشور شود و در اختیار کشاورزان و باغداران قرار گیرد مانند بسیاری از سموم که از لیست تولید خارج شده و از انبارها با سوء استفاده در اختیار کشاورزان قرار بگیرد مانند ددت که دیگر قابل تولید نیست و مهمترین عامل جلوگیری از سموم غیر بهداشتی آموزش باغداران مااست تا نحوه و زمان استفاده از سموم  اطلاع رسانی شود که این امر در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است

شعبانی در پایان گفت: تشکر می کنم از کشاورزانی که محصول را تولید و جمع آوری کردند واشخاصی که بسته بندی و حمل و نقل محصول را انجام می دهند همه اینها زنجیر هایی هستند که در نهایت میوه سالم را به دست مردم عزیز می رسانند و توصیه می کنم از میوه مرغوب شمال ایران که سرشار از ویتامین c بالایی است و از سرماخوردگی جلوگیری می کند نوش جان کنند.

 

 

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 08:58

جو بایدن: ترامپ حکومت‌داری نمی‌داند

معاون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا با بیان اینکه ترامپ حکومت داری سردر نمی آورد، به 'رفتار عجیب و غریب' وی اشاره کرد و گفت: تاکنون 14 نفر از سران کشورهای جهان برای درک رفتار ترامپ با من تماس گرفته اند تا به آنها کمک کنم.

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، «جو بایدن» معاون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا با اظهار تاسف از 'رفتار عجیب و غریب ترامپ' گفت: تاکنون 14 نفر از سران کشورهای جهان با من تماس گرفته اند تا برای درک رفتار ترامپ به آنها کمک کنم.

بایدن همچنین گفت که یکی از سران کشورهای اروپایی اقدام ترامپ در طعنه زدن به نخست وزیر مونته‌نگرو و کنار زدن او برای ایستادن در جلوی صف سران کشورهای ناتو را به رفتار موسولینی تشبیه کرده است.

وی با بیان اینکه رفتار ترامپ درهم شکستن هنجارهای بین المللی و ملی است که همچون چسبی نظام ما را نگاه داشته، از نگرانی فزاینده میان کارشناسان سیاست خارجی پیرامون احتمال وقوع جنگی هسته ای خبر داد.

بایدن همچنین به احتمال از هم پاشیدن کابینه ترامپ اشاره کرد و گفت که از کارمندانی که از دوره اوباما باقی مانده اند خواسته از دولت ترامپ خارج نشوند.

وی افزود: نمی خواهم ببینم که رئیس کارکنان کاخ سفید استعفا می دهد، وزیر خارجه دولت را ترک می کند، وزیر دفاع کابینه را ترک می کند.

بایدن همچنین با بیان اینکه تیم ترامپ انتظار نداشتند که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شوند، گفت: آنها آماده به دست گرفتن دولت نبودند، ما رئیس جمهوری داریم که از حکومتداری سردرنمی آورد.

منبع: ایرنا 

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 08:53

رشد 69 واحدی شاخص کل بورس

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: شاخص کل بورس از همان اوائل معاملات، روزگذشته افزایش یافت و تا پایان زمان معاملات اندکی کاهش یافت. شاخص کل روز گذشته برای هفتمین روز متوالی افزایش یافت و با رشد 69 واحدی در سطح 85 هزار و 660 واحد ایستاد. حجم معاملات خرد روز گذشته نسبت به روز ماقبل معاملاتی با 3 درصد افزایش به 1 هزار و 268 میلیارد ریال رسید.

حجم معاملات نیز در مقایسه با روز دو شنبه گذشته، با 5 درصد افزایش همراه بود و به 630 میلیون سهم رسید. ارزش معاملات نیز با افزایش 31 درصدی روبرو شد و به مبلغ 2 هزار و 836 میلیارد ریال رسید. همچنین تعداد مبادلات روز گذشته، افزایش 5.7 درصدی را تجربه کرد و به رقم 51 هزار و 32 نوبت رسید.

همراه با صعودی شدن شاخص کل، شاخص قيمت(وزني-ارزشي) با 22 واحد افزایش به 27 هزار و 677 واحد، شاخص كل (هم وزن) با 36 واحد کاهش به 17 هزار و 545 واحد، شاخص قيمت (هم وزن) با 45 واحد کاهش به سطح 13 هزار و 273 واحد و شاخص آزاد شناور در روز گذشته با 58 واحد افزایش به 92 هزار و 732 واحد رسید. شاخص بازار اول نیز با 80 واحد افزایش به 59 هزار و 360  واحد رسید، همچنین  شاخص بازار دوم نیز با 14 واحد کاهش مواجه شد و به 190 هزار و 252 واحد رسید.

بیشترین دفعات معامله در بازار روز گذشته، به ترتیب متعلق به داده گستر عصر نوین با 4610 نوبت، فولاد مبارکه اصفهان با 2852 نوبت، سایپا با 2396 نوبت، آلومینیوم ایران با 1239  نوبت، کارتن ایران با 1028 نوبت، ملی صنایع مس ایران با 980  نوبت و آسان پرداخت پرشین با 970 نوبت بود. سایپا با  2396 نوبت، در حالی رتبه سوم بالاترین دفعات داد و ستد را در روز گذشته کسب کرد که با سرمایه 39 هزار میلیارد ریالی و سهم شناور 24 درصدی، سود هر سهم را 141 ریال گزارش کرده است.

پربیننده ترین سهام در بازار روز گذشته به ترتیب متعلق به بانک ملت، ایران خودرو، آلومینیوم ایران، داده گستر عصر نوین، تولیدی چدن سازان ایران، سایپا و پالایش نفت تهران بودند. بانک ملت با سرمایه 50 هزار میلیارد ریالی در حالی روز گذشته با قیمت 956 ریال مورد داد و ستد قرار گرفت که سود هر سهم را 133 ریال پیش بینی کرده است.

در شاخص های صنعت، شاخص صنایع زراعت با 2.4 درصد، محصولات کاغذی با 1.7 درصد، سایر معادن با 1.4 درصد و اطلاعات و ارتباطات با 0.7 درصد تاثیر مثبت در شاخص داشتند. در مقابل انتشار و چاپ با 4.2 درصد،  کاشی و سرامیک با 2.3 درصد و ذغال سنگ 1.8 درصد کاهش داشتند.

برترین گروه های صنعت روز گذشته، با در نظر گرفتن ارزش معاملات متعلق به فلزات اساسی با 300 میلیارد ریال (افزایش 5 درصدی نسبت به روز ماقبل معاملاتی)، خودرو با 157 میلیارد ریال، اطلاعات و ارتباطات با 151 میلیارد ریال، تامین آب، برق، گاز با 127 میلیارد ریال، شیمیایی با 88 میلیارد ریال، رایانه با 70 میلیارد ریال و فرآورده های نفتی با 52 میلیارد ریال بودند. 

در بازار روز گذشته، فولاد مبارکه اصفهان با 65 واحد، ملی صنایع مس ایران با 15 واحد، نفت بهران با 10 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 10 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با 9 واحد، پالایش نفت اصفهان با 9 واحد و سرمایه گذاری غدیر با 9 واحد، بیشترین تاثیرات مثبت را بر شاخص کل داشتند. ملی صنایع مس ایران با 15 واحد تاثیر مثبت و کسب رتبه دوم در رشد شاخص کل بورس در روز گذشته در حالی شاهد معامله 16.6 میلیون سهم بود که این شرکت با سهم شناور 25 درصدی، سود هر سهم را 272 ریال گزارش کرده است.

اما در نقطه مقابل در بازار روز گذشته، پتروشیمی پردیس با 13 واحد، بانک ملت با 10 واحد، آلومینیوم ایران با 8.7 واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با 6.5 واحد، فولاد خوزستان با 5.4 واحد، کالسیمین با 5 واحد، به پرداخت ملت با 4.8 واحد و پارس خودرو با 4.5 واحد، بیشترین تاثیرات منفی را بر شاخص کل داشتند. آلومینیوم ایران با 8.7 واحد و کسب رتبه سوم، کاهشی بر شاخص کل بورس در روز گذشته در حالی شاهد معامله 13.2 میلیون سهم  بود که این شرکت با سرمایه 5 هزار میلیارد ریالی و سهم شناور 15 درصدی،سود هر سهم را 57 ریال گزارش کرده است.

بیشترین ارزش معاملات در بازار روز گذشته متعلق به یاران خودرو2 با 221 میلیارد ریال، فولاد مبارکه اصفهان با 183 میلیارد ریال، داده گستر عصر نوین با 151 میلیارد ریال، پتروشیمی فجر با 123 میلیارد ریال، سایپا با 49 میلیارد ریال، فولاد مبارکه اصفهان2 با 40 میلیارد ریال و پتروشیمی مبین2 با 39 میلیارد ریال بود، داده گستر عصر نوین با 151 میلیارد ریال و کسب رتبه سوم بالاترین ارزش معاملات و با حجم معاملات 33  میلیون سهمی، سود هر سهم را 386 ریال اعلام کرده است.

بیشترین حجم معاملات در بازار روز گذشته، مربوط به فولاد مبارکه اصفهان با 88 میلیون سهم، ایران خودرو2 با 87 میلیون سهم، سایپا با 45 میلیون سهم، داده گستر عصر نوین با 33 میلیون سهم، فولاد مبارکه اصفهان2 با 20 میلیون سهم، ملی صنایع مس ایران با 16 میلیون سهم و گسترش نفت و گاز پارسیان با 14 میلیون سهم بود، فولاد مبارکه اصفهان با 88 میلیون سهم در حالی رتبه اول بیشترین حجم معامله را بدست آورد که با سرمایه 75 هزار میلیارد ریالی و سهم شناور 23 درصدی، برای هر سهم 302 ریال سود گزارش کرده است.

 

بیشترین افزایش قیمت پایانی در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به پتروشیمی آبادان با 4.9 درصد، قند مرودشت با 4.8 درصد، نیرو محرکه با 4.6 درصد، فرآورده های نسوز پارس با 4.5 درصد، گروه صنعتی بوتان با 4.4 درصد، آهنگری تراکتورسازی ایران با 4 درصد و چرخشگر با 3.6 درصد بودند، پتروشیمی آبادان با 4.9 درصد و کسب رتبه اول بالاترین افزایش قیمت پایانی و با حجم معاملات 2.8 میلیون سهمی و  شناور 23 درصدی، زیان هر سهم را 630 ریال اعلام کرده است.

بیشترین کاهش قیمت پایانی در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به لوله و ماشین سازی ایران با4.7. درصد، صنایع کاشی و سرامیک سینا با 4.4 درصد، پگاه آذربایجان غربی با 4.3 درصد، افست با 4.2 درصد، تولیدی گرانیت بهسرام با 3.9 درصد، آلومینیوم ایران با 3.9 درصد و تولیدی مواد اولیه داروپخش با 3.7 درصد بودند، صنایع کاشی و سرامیک سینا با کسب رتبه اول، بیشترین کاهش قیمت پایانی در روز گذشته و حجم معامله 457 هزار سهمی، با سرمایه 529 میلیارد ریالی و سهم شناور 16 درصدی، برای هر سهم را 340 ریال سود پیش بینی کرده است.

بازار سرمایه روز گذشته، برترین تقاضای با در نظر گرفتن ارزش معاملات مربوط به کارتن ایران با 8.6 میلیارد ریال، تقدم سیمان کرمان با 7.5 میلیارد ریال، پشم شیشه ایران با 2.7 میلیارد ریال، پتروشیمی آبادان با 2.2 میلیارد ریال، کنترل خوردگی تکین کو با 1.4 میلیارد ریال و مخابرات ایران با 1.2 میلیارد ریال، برترین تقاضاها را بدست آوردند، کارتن ایران با 8.6 میلیارد ریال و کسب رتبه اول، با سرمایه 182  میلیارد ریالی و سهام شناور 42 درصدی، سود هر سهم را 151 ریال گزارش کرده است.

بالاترین عرضه ها با در نظر گرفتن ارزش معاملات در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به سرمایه گذاری توسعه آذربایجان با 2.9 میلیارد ریال، آلومینیوم ایران با 1.5 میلیارد ریال، فرآوری مواد معدنی ایران با 1.7 میلیارد ریال، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با 1.1 میلیارد ریال، تولیدی گرانیت بهسرام با 0.76 میلیارد ریال، پتروشیمی خارک با 0.67 میلیارد ریال و کشت و صنعت چین چین با 0.6 بود،  فرآوری مواد معدنی ایران با 1.7 میلیارد ریال، در حالی رتبه سوم بالاترین عرضه ها را کسب کرده است که با سرمایه 120 میلیارد ریالی و سهم شناور 32 درصدی، برای هر سهم را 934 ریال سود پیش بینی کرده است.

در پايان معاملات روز گذشته نماد معاملاتي شركت هاي كشتيراني جمهوري اسلامي ايران(حكشتي)،مجتمع كشت و صنعت چين چين(غچين)،شيشه همدان(كهمدا)،دشت مرغاب(غدشت) جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورت هاي مالي متوقف شد.

همچنین در پايان معاملات روز گذشته نماد معاملاتي شركت هاي داده پردازي ايران(مداران)جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هيات مديره ،سرمايه گذاري پارس توشه(وتوشه)جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه و اصلاح اساسنامه متوقف شد.

 

 

 

 

 

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بار دیگر بر اهمیت برجام برای صلح و امنیت در جهان و لزوم حفظ آن تاکید کرد و گفت: «با این توافق، هم ما و هم مردم ایران پیروز شدند.»

موگرینی عصر امروز سه شنبه در مراسم دریافت جایزه 'کایزر اوتو' 2017 در شهر 'ماگدبورگ' آلمان ، گفت: در جهان کوچک ، پیچیده و دشوار ما ، صلح و امنیت در اروپا با صلح و امنیت در منطقه ما و جهان در ارتباط است و از این رو، اتحادیه اروپا باید یک نیروی جهانی برای صلح باشد زیرا این در درجه اول متضمن منفعت خود ماست. 
وی افزود: حفظ توافق هسته ای با ایران متضمن منفعت خود ما و همچنین منفعت جهان است. ما دو سال پیش موفق شدیم به یک راه حل برد - برد برای یکی از پیچیده ترین و خطرناکترین موضوعات زمان دست پیدا کنیم. ما یک سامانه نظارتی موثر ایجاد کردیم تا اطمینان حاصل کنیم برنامه هسته ای ایران تنها می تواند مقاصد صلح آمیز داشته باشد. در مدت بیش از دو سال هیچ نقضی در مورد هیچکدام از تعهدات ایران روی نداده و آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدها بازرسی، هشت بار تایید کرده ایران بطور کامل این توافق را اجرا می کند. 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: توافق هسته ای مورد تایید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته و از این رو متعلق به کل جهان و تمام جامعه بین المللی است و هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند به این توافق پایان بدهد به این دلیل ساده که هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند به یک قطعنامه شورای امنیت پایان دهد. 
موگرینی تاکید کرد: ما با توافق هسته ای به یک دستاورد بزرگ رسیدیم ؛ از بروز یک رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه در نزدیکی اروپا جلوگیری کردیم و از این رو، حفظ توافق هسته ای با ایران متضمین منافع امنیتی ماست. 
وی افزود: با توافق هسته ای هم ما پیروز شدیم و هم مردم ایران و رسیدن به چنین نتیجه ای تنها از طریق دیپلماسی و میانجیگری امکان پذیر است و این کار به علت حضور ما - اتحادیه اروپا - به عنوان میانجی و رویکرد اتحادیه اروپا و دانستن اینکه معنای جنگ و صلح چیست، ممکن شد. 
موگرینی تاکید کرد: همانطور که نقش ما در رسیدن به این توافق مهم بود، نقش ما در حفظ توافق هسته ای در هفته ها و ماههای دشوار آینده نیز مهم خواهد بود چنانکه روز گذشته در شورای وزیران اروپا با اتحاد در این زمینه موضع خودمان را اعلام کردیم. 
تاکید دوباره مسئول سیاست خارجی اروپا بار دیگر موضع اروپا در برابر لفاظی های دونالد ترامپ در مخالفت با توافق هسته ای را عیان ساخت. ترامپ روز جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ در گزارش سه ماهه خود درباره روند سیاست های کاخ سفید در قبال ایران و برجام، بدون هرگونه دلیل منطقی و اثبات شده ای، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکرد و مدعی نقض برجام توسط ایران شد.
وی همچنین مدعی شد که می تواند به توافق هسته ای پایان بدهد. ترامپ در حالی از لزوم اصلاح این سند سخن گفت که امضا کنندگان برجام آن را یک توافق بین المللی می دانند که هیچ کشوری نمی تواند آن را تهدید یا نقض کند. 

منبع: ایرنا

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 03:11

امضای تزیینی پول ملی

اگر نگاهی به اسکناس ها بیندازید. می بینید که امضای وزیر اقتصاد و رییس کل باک مرکزی رو ان درج شده است

ما که مازان باشیم همیشه فکر می کردیم این امضاهای به معنی تضمین ارزش و اعتبار پول ملی در چارچوب قانون پولی و بانکی است،اما با توجه به اینکه مراقبت باک مرکزی در نوسانات نرخ ارز بیشتر ناظر به حفظ ارزش دلار است و نه ریال،به این نتیجه رسیدم که امضای این دو مقام اقتصادی صرفا مانند تمبر یادگاری ،امضای تزیینی و یادگاری است و بهتر است مردم برای ینجش‌دستمزد و دارایی خود به عهد حجر برگردند وبا چیزهایی مانند نمک و استخوان شتر و باقی اشیا معاملاتشان را انجام دهند.

البته پایاپای هم بد نیست مثل وقتی که برای پرداخت صورتحساب رستوران باجیب خالی ظرفها را می شویند.

لطفا نگویید غیر ممکن است،که با همت مقامات اقتصادی این اسکناس ها فقط برای سنجش سود سوداگران ارزی است،نه معیشت من و شما!

مازان

صفحه 1 از 1480

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395