شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 09:32

هشدار ایتالیا نسبت به خطر سقوط یورو

سخنگوی اقتصادی حزب لیگ ایتالیا هشدار داد تا زمانی که بانک مرکزی اروپا تضمین‌های لازم برای اوراق قرضه اروپایی را ارائه ندهد، سقوط یورو ادامه خواهد داشت.

به نقل از رویترز، کلودیو بورگی پس از افزایش بازده اوراق قرضه ایتالیا، اسپانیا و پرتغال گفت که این وضعیت فعلا قابل حل نیست و تشدید خواهد شد. وی به بانک مرکزی اروپا پیشنهاد داد حد قانونی برای افزایش بازدهی اوراق قرضه تعیین کند. او که رئیس کمیته بودجه مجلس ایتالیا هم هست گفت به دلیل بر هم خوردن بازده‌ها، سرمایه‌گذاران بیشتر خواهان اوراق قرضه ایتالیایی شده‌اند تا کشور قدرتمندتری چون آلمان.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفته است بخشی از افزایش بازدهی غیرمعمول اوراق قرضه اروپایی ناشی از تشدید بحران در ترکیه است. اوراق قرضه آلمان در شرایطی به پایین‌ترین سطح یک ماهه خود رسیده است که اوراق قرضه کشورهای ضعیف‌تری همچون ایتالیا و اسپانیا با افزایش روبرو شده‌اند.

حزب دست راستی لیگ ایتالیا که در کنار جنبش پنج ستاره، دولت ائتلافی ایتالیا را تشکیل داده است پیشتر خواهان برگزاری همه پرسی در خصوص باقی ماندن یا ترک منطقه یورو شده است. خواسته‌ای که فعلا جنبش پنج ستاره با آن موافقت نکرده است.

ماتئو سیلوانی، رهبر این حزب و وزیر کشور ایتالیا در مصاحبه‌ای تند گفته بود که یورو مقصر اصلی مشکلات مالی و اقتصادی کشورهای اروپایی است و ابراز امیدواری کرده بود این منطقه هر چه زودتر از هم بپاشد.

منبع: ایسنا

عصراقتصاد: مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به پرداخت وام ضروری به 400 هزار بازنشسته گفت: پرداخت وام ضروری بازنشستگان از مهرماه آغاز می‌شود که مبلغ وام از ۴ تا ۵ میلیون تومان افزایش یافته و از شهریور ثبت نام آن آغاز می شود.

تقی زاده افزود: در سال جاری مبلغ وام از ۴ میلیون به ۵ میلیون تومان افزایش یافته و دومیلیارد تومان نیز برای این وام اختصاص پیدا کرده است. همچنین کارمزد در نظر گرفته شده برای آن ۴ درصد است که سعی می کنیم به مرور بازنشستگانی که تاکنون وام را دریافت نکرده اند به آنها پرداخت کنیم.

 • دو میلیون نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی

وی با اشاره به بیمه تکمیلی بازنشستگان ادامه داد: در سال جاری از ۶ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش صندوق بازنشستگی، دو میلیون نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند که سرانه ارائه خدمات توانبخشی در بخش های سمعک، عصا و عینک به ۵۴۰ هزار تومان افزایش یافته است.

به گفته مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، سرانه بیمه تکمیلی پرداختی سال گذشته ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان بود که امسال به ۳۰ هزار تومان رسیده است.

 • برخورداری 32 هزار بیمار صعب العلاج از خدمات بیمه تکمیلی

تقی زاده با اشاره به اینکه ۳۲ هزار بیمار صعب العلاج از خدمات بیمه تکمیلی استفاده می کنند، تصریح کرد: سعی کرده ایم در بسته جدید بیمه تکمیلی خدمات ویژه ای برای این افراد در نظر بگیریم.

 • افزایش حقوق بازنشستگان نیازمند اعتبار 30 هزار میلیاردی

وی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری یادآور شد: در سال گذشته ۲۲۰۰ میلیارد تومان و در سال جاری نیز همین مبلغ برای همسان سازی اختصاص پیدا کرده است. این در حالی است که برای اینکه بتوانیم حداقل حقوق بازنشستگان را به دو میلیون تا دو میلیون صد هزار تومان برسانیم به ۳۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم.

 • فراهم سازی سفرهای زیارتی برای 200 هزار بازنشسته

تقی زاده با اشاره به سفرهای زیارتی و سیاحتی بازنشستگان خاطرنشان کرد: سعی می کنیم سفرهای زیارتی را برای ۲۰۰ هزار نفر فراهم کنیم که تعداد آنها نسبت به قبل دو برابر خواهد شد و هزینه سفر برای هر بازنشسته ۷۴۰ هزار تومان می شود که می توانند از تخفیف ۵۰ درصدی در ۶۷ هتل و ۳۰ سوئیت صندوق بهره مند شوند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اظهار داشت: الکترونیکی کردن فرآیند دریافت و پرداخت اسناد پزشکی و همچنین دریافت غرامت از جمله اقداماتی است که انجام شده به طوری که به جای یک ماه بازنشستگان می توانند ظرف ۴۸ ساعت خسارات اسناد خود را دریافت کنند.

 • ایجاد دهکده سلامت ویژه بازنشستگان در استان تهران

تقی زاده در خصوص ایجاد دهکده سلامت ویژه بازنشستگان بیان داشت: طی  توافق  با استاندار تهران با توجه به اینکه ۳۰ درصد بازنشستگان در استان تهران هستند، دهکده سلامت  به صورت پایلوت در این شهر ایجاد می شود.

 • در خواست از شهرداری کلان شهرها برای نامگذاری پارک بازنشستگان

وی افزود: از شهرداری کلان شهرها درخواست کرده ایم در هر منطقه، پارکی را به نام بازنشستگان نامگذاری کند و ما نیز در آن پارک، خانه امید ایجاد خواهیم کرد.

 • تکمیل 28 خانه امید برای بازنشستگان

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه ۲۸ خانه امید تاکنون تکمیل شده است، گفت: ۲۰ خانه امید نیز در استان های مختلف در حال احداث داریم.

 • ۶۷ شرکت زیانده از طریق بورس و فرابورس واگذار می شود

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در خصوص خروج شرکت های زیانده و واگذاری آنها در بورس ، اظهار داشت: ۶۷ شرکت زیانده از طریق بورس و فرابورس واگذار می شود و همچنین ۹ شرکت سودآور را نیز خارج از استراتژی ها واگذار خواهیم کرد.

وی افزود: ۲۳ شرکتی که بیش از ۴۰ درصد سود دارند، مدیریت آنها را واگذار خواهیم کرد و هلدینگ های انرژی، غذا و دارو و آتیه صبا را نیز به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.

 • ۸۳.۵ درصد بازنشستگان حداقل بگیر هستند

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه ۸۳.۵ درصد بازنشستگان حداقل بگیر هستند، گفت: باید بتوانیم حقوق این افراد را به ۲ میلیون تومان برسانیم. همچنین سه درصد نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دریافت می کنند که البته این افراد ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار دارند.

به گفته وی ماهیانه ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق بازنشستگان هزینه می شود.

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 09:25

تکلیف گردشگران سلامت مشخص شد

علی‌اصغر مونسان می‌گوید: در حوزه گردشگری سلامت با وزارت بهداشت به هماهنگی لازم رسیدیم و مقرر شد تا مسئولیت گردشگر تا دم در بیمارستان با سازمان میراث فرهنگی باشد و تنها بیمارستان در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.

علی‌اصغر مونسان (رئیس سازمان میراث فرهنگی) در پاسخ به این پرسش که باتوجه به اینکه در سال گذشته اتفاقات عجیبی برای گردشگران سلامت رخ داد و این موضوع سبب شد بسیاری از آنها دیگر به ایران نیایند؛ چه‌ نهادی را می‌توان متولی رسمی گردشگری سلامت در کشور دانست، به خبرنگار گفت: خوشحالیم که بگوییم درنهایت با وزارت بهداشت به هماهنگی لازم رسیدیم و به‌همین دلیل وضعیت در حال حاضر بسیار خوب شده و این موضوع را با افزایش شدید تعداد پرواز‌های عمان به شیراز می‌توان متوجه شد. هماهنگی ما با وزارت بهداشت به‌گونه‌ای است که مقرر شده تا مسئولیت گردشگر تا دم در بیمارستان با سازمان میراث فرهنگی باشد و تنها بیمارستان در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد. این هماهنگی انجام گرفته و در حال حاضر نیز دائما توسط کمیته گردشگری سلامت جلسات مشترکی بین ما و وزارت بهداشت برگزار می‌شود و به‌نظرم می‌توانیم در این بخش که اتفاقا بخش مهمی به شمار می‌آید، شاهد روند مثبتی باشیم.

وی با بیان اینکه در گذشته میزان گردشگران سلامت روند نزولی پیدا کرده بود ولی در حال حاضر مجددا رشد صعودی پیدا کرده است، ادامه داد: به‌دلیل فرابخشی بودن گردشگری، گاهی اوقات در این حوزه ناهماهنگی ایجاد می‌شود. به‌عنوان مثال در حوزه سلامت علاوه بر سازمان میراث فرهنگی، وزارت بهداشت نیز در آن سهیم است و این دو نهاد باید در این حوزه هماهنگی‌هایی را انجام دهند که البته در این مورد خاص قدری پروسه طولانی شد. علاوه بر این موضوع، وجود دلال‌های زیاد در این حوزه یکی از مشکلات اساسی ما بود که آسیب بزرگی را به این حوزه وارد کرد و سبب شد تا آمار ما در بخش گردشگران سلامت کاهش پیدا کنند ولی خوش‌بختانه در حال حاضر اقدامات خوبی در حال انجام است.

منبع: ایلنا

عصراقتصاد: در اولین همایش فولاد هرمزگان با مشتریان داخلی در راستای توسعه و مشارکت در بازار، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان همکاری و همفکری و در یک تیم بودن زنجیره فولاد را راز غلبه بر تحریم‌ها عنوان نمود.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در در اولین همایش فولاد هرمزگان با مشتریان داخلی در راستای توسعه و مشارکت در بازار  که در سالن کنفرانس هتل هرمز بندرعباس برگزار شد با اشاره به تحریم های پیش رو، بر همکاری و همفکری تیم زنجیره تولید و مصرف فولاد جهت رونق بازار داخل  و غلبه بر تاثیر محدودیت های اعمال شده بین المللی تاکید کرد.

ارزانی از هدف گذاری این شرکت در سال 97 برای استفاده حداکثری از پتانسیل خالی شرکت‌های نوردی سخن گفت و افزود حدود 4.1 میلیون تن ظرفیت خالی در این شرکت‌ها وجود دارد که نتیجه به کارگیری این ظرفیت، اشتغال و کارآفرینی و تولید ثروت می باشد و از آمادگی شرکت فولاد هرمزگان برای عرضه سالیانه بیش از 600000 تن در بورس کالا، خبر داد.

وی در ادامه با تاکید بر سیاست‌های حمایتی فولاد هرمزگان از شرکت های تولیدی، از گشایش اعتبار اسنادی بلند مدت، بالابردن حداکثری کیفیت و پشتیبانی فنی مشتریان در شرکت خبر داد و گفت تا جایی که کارخانه دچار مشکل نشود از مشتریان خود حمایت خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به مشکلاتی که اخیرا با قیمت گذاری های دولتی در بورس برای تولیدکنندگان فولاد به وجود آمده است گفت: هر کالایی پیش نیازی دارد، با ورود و قیمت گذاری روی آن کالا، و براورده نشدن پیش نیاز ، در زنجیره وقفه ای تولید شده و فاصله ها زیاد می شود، و این فاصله به مصرف کننده تحمیل می‌شود. کما اینکه در این روزها فاصله بین اسلب و بیلت و بلوم با محصول نهایی خیلی زیاد است و این به هیچ عنوان منطقی نیست.

وی شرط لازم در مدیریت قیمت گذاری را، عرضه مستمر مواد اولیه تا محصول نهایی عنوان کرد. و ابراز امیدواری کرد که این روند منطقی شود.

ارزانی با اشاره به رقابتی بودن قیمت ها عنوان کرد: به مشتریان بسته ای باید ارائه کنیم که نتیجه آن رقابتی باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: روشی که در بورس به صورت عرضه انجام می شود خوب است ولی برای اینکه بتوانیم برای آینده برنامه ریزی کنیم و سود مستمر ایجاد کنیم باید با نگاهی بزرگتر، به قراردادهای بلند مدت فکر کنیم.

ارزانی اشاره ای نیز به طرح توسعه داشت و گفت: برای توسعه به 3 میلیون تن با شرکت SMS  آلمان قرارداد بستیم . 250 میلیون یورو فاینانس خارجی داریم که به تازگی ضمانت بانک مرکزی در این رابطه صادر شده، با توجه به تحریم ها تا کنون پالس منفی از طرف خارجی دریافت نکرده ایم اما آمادگی این را داریم حتی اگر تحریم ها برای ما مشکل ایجاد کند، از منابع داخلی توسعه را انجام دهیم.

پیش از این سخنان. رئیس برنامه ریزی  و تحقیقات و بازاریابی تصویری کلی از قابلیت ها و ظرفیت های بالقوه صنایع پایین دستی ارائه داد و سپس کلیه واحدها از جمله رئیس فروش داخلی، مدیر توسعه ، مدیر کنترل کیفی و آزمایشگاه، مدیر صنایع و مدیر مالی، هر یک در سخنانی اقدامات صورت گرفته در واحد متبوع خود در جهت افزایش رضایت مشتریان تشریح کردند. همچنین معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان از موفقیت های کسب شده در تولید محصول و تشریح اهداف سال 97 در این حوزه پرداخت و مدیر فروش و بازاریابی این شرکت نیز با ارائه گزارشی اقدامات صورت گرفته در راستای ارتباط موثر با صنایع نوردکار و شرکت های بازرگانی جهت خرید پایدار در این مدیریت را تشریح کرد وی همچنین راهکارهایی اجرایی در جهت استفاده اثربخش از ظرفیت های خالی صنایع نوردی و توسعه روش های جدید همکاری ها ارائه نمود.

در بخش دیگری از این همایش نمایندگانی از فولاد اکسین، فولاد کاویان و شرکت بازرگانی التون استیل به عنوان مشتریان شرکت فولاد هرمزگان  به معرفی دستاوردها و همچنین ایراد نقطه نظرات خود در راستای همکاری های بیشتر و بلند مدت با شرکت فولاد هرمزگان پرداختند.

در این همایش نمایندگانی از 60 شرکت نوردکار و بازرگانی حضور داشتند.

 

 

عضو شورای شهر با بیان اینکه پس از تصویب کلیات قانون در شورای نگهبان، این لایحه دوباره به مجلس ابلاغ خواهد شد، گفت: مشخص نیست این فرآیند چقدر زمان می‌برد.

مجید فراهانی (عضو شورای شهر تهران) در پاسخ به این سوال خبرنگار که با تصویب کلیات قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان، آینده‌ی شهردار تهران چه زمانی مشخص خواهد شد، گفت:  فقط کلیات این لایحه در شورای نگهبان به تصویب رسیده است اما تکلیف جزئیات آن هنوز مشخص نیست.

وی ادامه داد: قانون به مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده و پس از اعمال تغییرات بیشتر در خصوص جزئیات آن، دوباره به شورای نگهبان بازخواهد گشت و شورای نگهبان باید بار دیگر جزییات آن را بررسی و تصویب کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر با بیان اینکه مشخص نیست این فرآیند چقدر زمان ببرد، افزود: ‌طرح پس از بررسی شورای نگهبان، باید دوباره به مجلس برگردد و سپس توسط شورای نگهبان به دولت ابلاغ شود و پس از ابلاغ دولت هم تازه نوبت به تهیه آیین‌نامه‌های اجرایی می‌رسد، در هر صورت مشخص نیست این فرآیند چقدر زمان می‌برد.

منبع: ایلنا

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت در دو ماه گذشته کل ارز مورد نیاز تامین مواد غذایی مردم را اختصاص داده است و هم اکنون هیچ کمبودی در نهاده های تولید بخش کشاورزی و اقلام غذایی کشور وجود ندارد.

نشست مشترک مدیران توسعه بازرگانی کشاورزی استان های سراسر کشور با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، معاونین وزارتخانه و مدیران ذیربط به منظور تبیین شرایط اقتصاد کشور و سازماندهی هر چه بیشتر در نظارت و پایش تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم و همچنین نهاده های مورد نیاز بخش تولیدات کشاورزی و نیز کنترل قیمت ها برگزار شد.

در این نشست، وزیر جهاد کشاورزی بر اهتمام ویژه و تلاش شبانه روزی کلیه مدیران و مسئولین در تمامی رده های ملی، استانی و شهرستانی به منظور تامین کمی و کیفی مواد غذایی مورد نیاز مردم و همچنین کنترل قیمت ها به ویژه در اقلامی که با استفاد از ارز دولتی وارد کشور شده اند و یا به عنوان نهاده تولید مورد استفاده قرار می گیرند، تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: دولت تصمیم گرفته است کل ارز مورد نیاز تامین اقلام غذایی مردم را اختصاص دهد و در دو ماه گذشته هم به همین ترتیب عمل کرده و باعث شده است که هم اکنون هیچ کمبودی در نهاده های تولید بخش کشاورزی و اقلام مواد غذایی کشور وجود نداشته باشد. حجتی ادامه داد:در حال حاضر ذخایر بسیار خوبی در اختیار بخش خصوصی و بخش دولتی به عنوان پشتیبانی کننده نیاز بازار وجود دارد و نهاده های مورد نیاز کشور برای ماه های آتی نیز خریداری شده و در حال حمل به کشور می باشد.

در این نشست وزیر جهاد کشاورزی بر نظارت مستمر بر کلیه فرآیندهای تامین و توزیع از مبداء ورود تا زمان رسیدن دست مصرف کننده نهایی تاکید کرد.

منبع: ایلنا

سمیرابابایی

عصراقتصاد: مدیرعامل شستا در مورد تجمیع هلدینگ‌ها گفت: تعداد هلدینگ‌ها را بر اساس تجمیع انجام شده از ۹ به ۶ هلدینگ رساندیم و طی ۶ ماه گذشته ۳ هلدینگ ادغام یا منحل شده‌اند.

وی گفت: ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری را در دستور کار قرار داده‌ایم که از طریق این صندوق، بازنشستگان تأمین اجتماعی را سهامدار می‌کنیم؛ در واقع پس از طی مراحل مربوطه، سبد سهامی را تعریف خواهیم کرد که به صورت اقساط در اختیار بازنشستگان قرار می‌گیرد و ارزش آن از حقوق آنها کسر خواهد شد.

 • انتصاب 5 نفر از پرسنل زن شستا در هیات مدیره

لطفی در خصوص اصلاح ساختار نیروی انسانی، افزود: طی انتصابات مدیریتی ۱۷۰ نفر مورد ارزیابی و آموزش قرار گرفتند و بیش از ۸۰ درصد افرادی که در هیات مدیره‌ها و مسئولیت‌های مدیریتی منصوب شدند افرادی بودند که درون سازمان کار می‌کردند و از بیرون نیامده بودند.همچنین حدود پنج نفر از همکاران زن را در هیات مدیره‌ منصوب کردیم.

 • حفظ ذخایر بیمه شدگان مسئولیت اصلی شستا

وی ادامه داد : برای آنکه متناسب با مسئولیت و مأموریت  که حفظ ذخایر بیمه شدگان است، حرکت کنیم، ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری را در دستور کار قرار دادیم و مراحل اولیه آن که ثبت شرکت است را انجام داده‌ایم و قرار است سهامی از تعدادی از شرکت‌ها در این صندوق تجمیع و در بورس عرضه شود.

 • اقساط صندوق از حقوق افراد کسر می شود

مدیرعامل شستا با بیان اینکه از طریق این صندوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را سهامدار می‌کنیم، تصریح کرد: در واقع پس از طی مراحل مربوطه، سبد سهامی را تعریف خواهیم کرد که به صورت اقساط در اختیار بازنشستگان قرار می‌گیرد و ارزش آن از حقوق‌شان کسر خواهد شد.

 • وجود  3000 میلیارد سهام مازاد در برخی صنایع

وی بیان داشت: رقمی معادل بیش از ۳۰۰۰ میلیارد در برخی صنایع سهام مازاد داریم که قبلا به صورت خرد از طریق بورس ارائه می‌شد و در واقع امسال این شرکت سرمایه گذاری تأسیس و ثبت شد و سهام شرکت از طریق بازار بورس ارائه می‌شود.

 • تکذیب استفاده از ارز دولتی برای واردات گوشی آیفن

مدیر عامل شستا در خصوص  ماجرای واردات گوشی آیفن توسط شستا گفت: بانک مرکزی لیستی را منتشر و به اشتباه اسم شرکت بازرگانی ما را هم به عنوان دریافت کننده ارز 4200 تومانی درج کرده بود. شرکت بازرگانی ما در اساسنامه‌اش فعالیت در بخش‌های مختلف را مجاز دانسته است، ضمن آنکه اپراتور سوم نیز متعلق به ماست. با همه این ها اساسا استفاده از ارز دولتی را برای واردات گوشی آیفن تکذیب می‌کنم.

لطفی با بیان اینکه مستندات لازم ارائه شده، افزود: اسناد رسمی در اختیار داریم که ارائه شده است. بانک مرکزی اعلام کرده نیم درصد از گوشی‌های وارداتی هم سهم ما نبوده است. این شرکت سال گذشته 366 هزار یورو و معادل 6000 دستگاه گوشی وارد کرده بود که 400 دستگاه در گمرک باقی مانده بود و به امسال موکول شد و در آن زمانی که گشایش اعتبار برای آن انجام شد نیز چیزی به نام ارز 4200 تومانی مطرح نبود.

 • وجود بیش از 100نوع سهم در حوزه نفت، گاز و سیمان

به گفته وی، بیش از ۱۰۰ نوع سهم در حوزه نفت، گاز،‌سیمان و ... وجود دارد و بخشی از این سهام متناسب با تقاضای همکاران و بازنشستگان تأمین اجتماعی به صورت اقساط واگذار می‌شود. این سهام‌ در بازار سرمایه رشد ارزش دارد و قابل تبدیل به ریال است.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه سهامداری استراتژی اصلی ماست، از ادغام و یا انحلال سه هلدینگ زیرمجموعه شستا خبر داد و گفت: از ۹ هولدینگی که در گذشته داشتیم، اکنون ۶ هلدینگ داریم. البته به این معنا نیست که درآمدهای حاصله از محل فروش و تبدیل ریالی دارایی‌ها صرف پرداخت حقوق و مستمری شود.

به گفته لطفی ،طبق یک برنامه آینده پژوهانه ۴۰ تا ۲۰ شرکت در بورس را بررسی کردیم که به لحاظ سودآفرینی در رتبه اول قرار دارند. قرار است درآمد حاصل از فروش دارایی‌ها را در این شرکت‌ها سرمایه گذاری کنیم.

 • تفاهمنامه شستا با دو کشور آذربایجان و عراق

مدیرعامل شستا در خصوص فعالیت در عرصه بین‌المللی،  خاطر نشان کرد: با دو کشور آذربایجان و عراق وارد تفاهم شدیم و برای جذب سرمایه و مشارکت خارجی اعلام عمومی صورت گرفت. در مجامع بین‌المللی نیز حاضر و شستا را معرفی کردیم. اکنون آمادگی برای سرمایه گذاری و سرمایه پذیری داریم. هر چند تا قبل از اتفاق جدیدی که در حوزه اقتصاد به علت خروج آمریکا از برجام رخ داد پیشنهادات فراوانی داشتیم که مسکوت مانده است.

 • شستا بنگاهداری نمی کند

وی افزود: البته بنگاهداری نمی‌کنیم و ۴۰ درصد سهم در این شرکت‌ها خواهیم داشت و به دنبال ارزش آفرینی هستیم. این شرکت‌ها در حوزه‌هایی چون صنعت مس، فولاد، نفت و گاز هستند.

لطفی گفت : با ادغام تعدادی از شرکت‌ها ساختمان‌هایی آزاد شدند و تعدادی از نیروها کاهش پیدا کردند و منابع حاصله صرف مشارکت در پروژه‌های ملی می‌شود و برنامه ریزی‌هایی در این خصوص در حال انجام است. با توجه به تاکید رئیس جمهور، وزیر رفاه سابق و سرپرست فعلی وزارتخانه در حال برنامه ریزی در این خصوص هستیم و اقتضای زمانی شستا هم همین است.

 • سهم شستا از بازار سرمایه ۸ تا ۹ درصد است

مدیرعامل شستا با بیان اینکه همه سهم ما از بازار سرمایه ۸ تا ۹ درصد است، اظهار داشت: ‌تلاش می‌کنیم از این سرمایه با توجه به مسئولیتی که داریم حفاظت کنیم.

 • تفاهم نامه با تامین اجتماعی برای ارائه سه محصول به بازنشستگان

وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای با تامین اجتماعی انجام شده که سه محصول یخچال، جاروبرقی و لباسشویی تولیدی کارخانه پارس در قالب وام بانکی و با تخفیف به بازنشسته‌ها ارائه می‌شود.

 • امضا تفاهم نامه با هلدینگ خلیج فارس

مدیر عامل شستا درباره ادغام هلدینگ تاپیکو و خلیج فارس گفت: سیاست کلی این است که همه حوزه‌های فعالیت در پتروشیمی‌ها ادغام شوند و یک بررسی کارشناسی دو سه ماهه انجام دادیم و نهایتا به این نتیجه رسیدیم که با این اقدام منافع ذینفعان بیشتر تامین می‌شود. با هلدینگ خلیج فارس تفاهم‌نامه‌ای امضاء و تلاش می‌کنیم عملیاتی شود.

لطفی افزود: نیت دولت این است که همه سهامداران پتروشیمی در بخش‌های مختلف به یکدیگر بپیوندند. این ادغام می‌تواند منافع جامعی داشته باشد، زیرا ارزش گذاری بر اساس یک مبنا و سیاست انجام می‌شود و تفاهم‌نامه‌ای نیز میان چهار وزیر دفاع، کار، نفت و آموزش و پرورش برای این منظور منعقد شده است.

 • هر قانونی تصویب شود، همه اجزای شستا تمکین می‌کنند

مدیرعامل شستا درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و اینکه آیا ترکان که رئیس هیات مدیره است با ابلاغ این قانون از شستا خارج خواهد شد، گفت: هر قانونی در کشور تصویب شود همه اجزای شستا تمکین می‌کنند. قانون قبلی اجازه استفاده به عنوان مشاور و عضو غیرموظف را مجاز دانسته بود که ما رعایت کردیم، اما در قانون جدید این موضوع نیست که البته پس از تایید شورای نگهبان و ابلاغ آن جاری خواهد شد. به قانون مداری اهمیت می‌دهیم. ترکان هم در جلسات هیات مدیره به این موضوع تاکید کرده‌اند.

 • انتصاب هیات مدیره شستا توسط هیات مدیره تامین اجتماعی

وی در خصوص اینکه در حال حاضر محمدرضا رستمی هم مدیرعامل هلدینگ نفت صندوق بازنشستگی و هم عضو هیات مدیره شستا است، اظهارداشت: اعضای هیات مدیره توسط هیات مدیره تامین اجتماعی منصوب می‌شوند. رستمی هم خودش استعفاء داده و منتظریم مراجع مربوط در این خصوص تصمیم گیری کنند.

به گفته مدیر عامل شستا، صادرات سال قبل کشور یک میلیارد و 200 میلیون دلار بود و سهم ما از این صادرات 4 درصد است.

 • هنوز نتوانستیم استاندارد بین‌المللی داروها را دریافت کنیم

مدیرعامل شستا یاد آورشد: هنوز نتوانستیم استاندارد بین‌المللی داروها را دریافت کنیم که برای این منظور امسال 200 میلیارد تومان اعتبار تخصیص دادیم که امیدواریم با توجه به اقدامات در حال انجام بتوانیم استاندارد بین‌المللی لازم را برای صادرات کسب کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اصلی‌ترین مرحله در ۲۰ سال آینده ایران بازآفرینی شهری خواهد بود، تاکید کرد: اگر به این مسئله پرداخته نشود این بیماری و گرفتاری تعمیم پیدا می‌کند.

جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان سمنان در استانداری آن شهر به ریاست عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و با حضور شهاب‌الدین چاووشی استاندار سمنان، هوشنگ عشایری مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل و جمعی از مدیران و مسئولان استانی برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه به تشریح سیاست‌های طرح جامع بازآفرینی ملی پرداخت و مزایای اجرای برنامه محله محوری و معایب عدم توجه به بافت‌های میانی شهری را تشریح کرد.

آخوندی در این جلسه، گفت: اصلی‌ترین مسئله در ۲۰ سال آینده ایران بازآفرینی شهری خواهد بود که اگر به آن پرداخته نشود این بیماری و گرفتاری تعمیق پیدا می‌کند. به طوریکه هرچه به حاشیه برویم گرفتاری در بافت میانی شهر بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به گزارش ارایه شده در حوزه ایمین راه و راهداری، اظهار داشت: پیشنهاد افزایش توقفگاه‌‌‌‌‌های راهی، مورد استقبال وزارت راه و شهرسازی است. با توجه به درآمدزایی آنها می‌توان اراضی مورد نیاز را تامین کرد. البته به شرطی که از داخل استان سرمایه‌گذاران آن معرفی شوند.

منبع: ایلنا

عصراقتصاد: وزیر نیرو تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه را از برنامه‌های مهم و در جریان وزارت نیرو اعلام کرد و گفت: اکنون با کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق خطوط ارتباطی و تبادل انرژی داریم.

به گزارش خبرنگار عصراقتصاد، رضا اردکانیان در حاشیه آیین افتتاح واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین در غرب استان مازندران عنوان کرد: ظرفیت‌های بسیار بالایی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر و حرارتی در کشور وجود دارد و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند برای عرضه انرژی در داخل کشور و همچنین برای تولید و فروش انرژی به کشورهای همسایه مشارکت کنند.

وی افزود: وزارت نیرو امکانات لازم را برای متقاضیان سرمایه گذاری در بخش انرژی فراهم می کند تا سرمایه‌گذاران بتوانند انرژی تولیدی خود را عرضه و قراردادهای لازم را منعقد کنند

اردکانیان درباره برنامه های وزارت نیرو در سال 98 نیز گفت: برنامه ریزی گسترده ای برای پیک برق سال 98 صورت گرفته و مجموعه وزارت نیرو در تلاش است تا 25 واحد نیروگاهی جدید تا پیش از پیک 98 وارد مدار شود.

وی با بیان اینکه برنامه گسترده ای برای تأمین برق مورد نیاز پیک سال 98 تدوین شده و نیازها و اولویت ها به هیئت دولت ارسال شده است، افزود: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته مجموعه وزارت نیرو در تلاش است تا پیش از پیک برق سال 98، 25 واحد جدید نیروگاهی را به مجموع ظرفیت قریب به 5 هزار مگاوات وارد مدار کند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه برنامه وزارت نیرو برای پیک سال 98 این است که 50 درصد از توان و ظرفیت خود را روی موضوع تولید متمرکز کند، اظهار کرد: یکی از این برنامه‌ها به مدار آوردن واحدهای جدید نیروگاهی تبیین شده است.

اردکانیان با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه‌های وزارت نیرو این است که معادل این میزان را در حوزه مدیریت مصرف دنبال کنیم، تصریح کرد: گرچه مدیریت مصرف به پیچیدگی ساخت یک نیروگاه نیست اما مجموعه اقدامات انجام شده در این حوزه می‌تواند تا چهار هزار مگاوات را برای ما به عنوان معادل ظرفیت ایجاد کند.

وی تاکید کرد: اصلاح برخی از تجهیزات مصرفی همچون کولرها، تغییر حدود 15 میلیون لامپ پرمصرف در سطح کشور به ویژه سازمان‌های دولتی، تغییرات ساعات کار ادارات و توافق با صنایع بزرگ برای تغییر زمان تولید می‌تواند در این حوزه بسیار کمک‌رسان باشد. برای تغییر زمان تولید صنایع لازم است که با بخش تولید هماهنگی‌های لازم صورت گیرد تا این بخش دچار مشکل نشود.

وزیر نیرو برنامه‌ریزی برای برق مصرفی چاه‌های کشاورزی و مهمتر از آن تشویق پرمصرف‌ها برای قرار گرفتن در جایگاه خوش‌مصرف‌ها را یکی دیگر از اهداف وزارت نیرو عنوان و اظهار کرد: درباره پرمصرف‌ها تصمیمات متعددی گرفته شده و تا جایی ممکن برای تشویق آنها قطعا تعرفه پرمصرف ها را تغییر خواهیم داد.

این عضو کابینه دولت درباره برنامه های وزارت نیرو برای پرداخت بدهی‌های خود گفت: راهکارهای متعددی را برای این مساله در نظر گرفته‌ایم که یکی از این راهکارها مکانیزم تبصره بودجه سال 97 است که این امکان را برای تهاتر مطالبات و رد دیون فراهم می‌کند به‌گونه‌ای که در انجام فعالیت پیمانکاران و طلبکاران صنعت برق گشایش ایجاد شود.

وی افزود: علاوه بر این سعی خواهیم کرد که علاوه بر استفاده از مکانیزم‌های موجود در بودجه از دولت نیز برای پرداخت مطالبات کمک بخواهیم و امیدواریم که در پرداخت مطالبات امسال و سال آینده عملکرد بهتری را داشته باشیم.

 • اجرای هر طرح باید برای افزایش رضامندی مردم باشد

همچنین اردکانیان در آیین بهره برداری از نیروگاه کاسپین گفت: هر طرحی که اجرا می شود باید در راستای خدمت رسانی به مردم و تقویت اعتماد آنها صورت بگیرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه این نیروگاه با حرکت جهادی در مازندران احداث شد، افزود: در احداث این نیروگاه  و طرح های مشابه همه در یک رقابت برای خدمت به مردم در تلاش هستند، اما نباید از خاطر ببریم که در هرجایگاهی بعنوان مجری، پیمانکار یا سرمایه گذار هدفمان گم شود و بدنبال این باید باشیم که احساس رضامندی در مردم را افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: از مجموعه نقدهایی که می شود و کار طاقت فرسایی که در نیروگاه ها وجود دارد، باید به رضامندی مردم رسید و اگر غیر از این اتفاق بیفتد، باید بررسی کنیم که در کجای کار ما مشکل وجود دارد.

اردکانیان با یادآوری تأکید رئیس جمهور مبنی بر انجام طرح های بزرگ برای بهبود خدمات‌رسانی به مردم، بیان داشت: در این راستا تقویت اعتماد ملی یک اصل مهم و غیرقابل چشم پوشی است و اینکه هر طرحی که اجرا می‌شود باید در راستای خدمت رسانی به مردم و تقویت اعتماد آنها صورت بگیرد.

وزیر نیرو عنوان کرد: قطعاً در عرصه آب و برق که تامین کننده آسایش مردم است باید این نکته را در نظر بگیریم که با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و حمایت دستگاه‌های استانی و نمایندگان مجلس وظایف خود را در خدمت رسانی مطلوب به مردم پیگیری و اجرا کنیم.

 • افتتاح بخش گازی نیروگاه کاسپین

نیروگاه سیکل ترکیبی 460 مگاواتی کاسپین در راستای توسعه برق در شمال کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه به عنوان اولین نیروگاه تک محوره در کشور احداث و هفته گذشته بخش گاز این نیروگاه به ظرفیت 307 مگاوات با حضور وزیر نیرو در نوشهر به بهره‌برداری رسید.

مهدی خباز پیشه، مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی شرکت تولید برق حرارتی در این باره اظهار کرد: در این نیروگاه برای نخستین بار از توربین‌های کلاس F به جای توربین‌های کلاس E استفاده شده است.

مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی ​تاکید کرد: طرح جایگزینی توربین‌های کلاس F در ساخت نیروگاه‌های حرارتی در دستور کار شرکت برق حرارتی قرار گرفته است و رویکرد عمده در صنعت برق کشور خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: نیروگاه کاسپین نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان بالا با ۵۹ درصدراندمان در سطح کشور است که ظرفیت کل آن با بهره‌برداری از بخش بخار به 460  مگاوات خواهد رسید.

وی کل هزینه احداث این نیروگاه را 259.5 میلیون یورو عنوان کرد که ۲۱۵ میلیون یورو از محل تسهیلات صندوق ارزی تامین شده است.​

شایان ذکر است، نیروگاه 460 مگاواتی سیکل ترکیبی کاسپین با سرمایه پذیری شرکت برق حرارتی و توسط شرکت ماهتاب گستر کاسپین در نوشهر استان مازندران، احداث شده است.

عصراقتصاد: صنعت کفش ایران اشتغالی معادل ۵۰۰ هزار نفر دارد که با افزایش ظرفیت‌ها می‌توان آن را تا دو برابر افزایش داد. حال با توجه به تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای واردکنندگان بخشی از نگرانی‌ها در ارتباط با تأمین مواد اولیه زیره کفش برطرف شده، اما همچنان تولیدکنندگان نگران چگونگی عرضه مواد اولیه توسط پتروشیمی‌ها در بورس کالا هستند.

تولید در کشور در سال‌های اخیر دست‌خوش ناملایمات فراوانی شده است، به طوری که بسیاری از دارندگان واحدهای تولیدی خرد و کلان به دلایل گوناگون از جمله ناتوانی در تأمین هزینه‌ها؛ یکی پس از دیگری فعالیت خود را رها کرده‌اند و باقیمانده سرمایه خود را در بازارهایی غیرمولد به کار گرفته‌اند.

تعدادی هم که در شرایط بد اقتصادی همچنان با چنگ و دندان تولید خود را حفظ کرده‌اند با معضلات مختلفی از قبیل رکود، کمبود و گرانی مواد اولیه، سود بانکی بالا، واردات بی رویه، قاچاق و گرانی ارز روبرو هستند.

یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت کفش تأمین مواد اولیه است. معضل تامین مواد اولیه از زمان نوسانات قیمت ارز نیز تشدید شده است. البته بخشی از مواد اولیه موردنیاز این صنعت نیز در داخل تولید می‌شود، اما در زنجیره تولید مواد اولیه، افزایش قیمت دلار تاثیرگذار بوده است. برای مثال بخش عمده‌ای از مواد اولیه کفش‌های ماشینی در کشور تولید می‌شود، اما برای تولید کفش‌‌های دست‌دوز، تولیدکنندگان نیاز به استفاده از مواد اولیه خارجی دارند و همین امر قیمت کفش‌های دست‌دوز را افزایش داده است.

 • اثر نوسانات ارزی بر بازار کفش

برخی از تولیدکنندگان و مسئولان صنفی بر این عقیده هستند که ارز برای واردات اختصاص یافته است اما مشکلات بانکی، گشایش اعتبار و ثبت سفارش کالا عاملی شده تا از اسفندماه سال گذشته واردات مواد اولیه تولید با تأخیر انجام شود. در این میان تأخیر در واردات و تأمین مواد اولیه در بازار مشکلاتی را برای این صنف به وجود آورده است و برخی واردکنندگان مواد اولیه هم از این شرایط سوء استفاده کرده‌اند و اگر هم مواد اولیه‌ای در اختیار داشته باشند، یا آن را عرضه نمی‌کنند، یا با قیمت بالا عرضه می‌کنند و یا اینکه در کنار کالایی که متقاضی برای آن وجود دارد، اجناس بنجل خود را هم برای فروش قرار می‌دهند و شرط فروش را خریداری دو کالا با هم ذکر می‌کنند.

در گذشته تهیه مواد اولیه به صورت مدت‌دار بود که با بروز نوسانات ارزی عرضه‌کنندگان مواد اولیه محصولات را تنها به صورت نقدی در اختیار تولیدکننده قرار می‌دهند که تولیدکننده توان خرید مواد اولیه به صورت نقدی را ندارد لذا میزان تولید به شدت کاهش یافته است.

در همین خصوص رسول شجری رئیس اتحادیه کفاشان دست‌دوز تهران با بیان اینکه نوسانات اخیر ارزی عاملی شد تا بازار کفش دچار نابسامانی شود کفت: در حال حاضر این بازار با کمبود مواد اولیه مواجه شده است و دلیل اصلی کمبود مواد اولیه این است که نیاز بازار کفش در مواد اولیه از طریق واردات تأمین می‌شود و در نوسانات اخیر ارزی، واردکنندگان در تهیه ارز با مشکلاتی مواجه شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند نقدینگی آن‌ها با کاهش همراه شود که این خود عاملی شده تا با احتیاط مواد اولیه را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند. همچنین تعداد قابل توجهی از کارگاه‌های تولیدی تعطیل هستند و مواد اولیه در دسترس تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد.

رییس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان کفش تأکید می‌کند که ۳۰ درصد مواد اولیه تولید کفش از طریق واردات تأمین می‌شود و اگر این مواد در فرآیند تولید مورد استفاده قرار نگیرد، نمی‌توان محصول نهایی را تولید کرد.

 • رکود و گرانی مشکل عدیده صنف کفش

شجری با بیان اینکه مشکلات واحدهای تولید کفش بارها و بارها به مسئولان وزارت صنعت اعلام شده است، بیان داشت: بازار در رکود بسر می‌برد و گرانی مواد اولیه هم به مشکلات این صنف افزوده است ولی تاکنون هیچ راهکاری برای حا معضل این صنف از سوی مسئولان وزارت صنعت اعلام نشده است.

رئیس اتحادیه کفش دست دوز تهران با تأکید بر اینکه خواسته این صنف برای رفع مشکلات کاملا به حق است، اظهار داشت: این صنف برای تامین مواد اولیه در مضیقه است، اما متاسفانه عده‌ای با سوء استفاده از وضعیت پیش آمده تجمعات را به سمت دیگری سوق می‌دهند که هدف مطالبات به حق تولید‌کنندگان نیست.

طي سال‌های اخير به طور كامل اندازه سهم بخش خصوصي از بازار كفش ايران تغيير پيدا كرد و با تعطيل يا متوقف شدن فعاليت‌های توليدی واحدهاي دولتی نظير كفش ملی، بلا و وين عملا سهم بازار واحدهای دولتی در اختيار بخش خصوصی و سنتي توليد كفش داخلي و توليدكنندگان چينی قرار گرفت و تاكنون روزنه‌ای كه حاكی از حمايت از توليدكنندگان کفش در كشور باشد، ديده نشده است و توليدكنندگان كفش همچنان در انتظار حمايت‌های دولت از صنعت كفش كشور هستند.

صفحه 1 از 3016

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395