سمیه بابایی

عصر اقتصاد: طی روزهای گذشته نشست شش‌روزه گروه ویژه اقدام مالیFATF  در پاریس برگزار شد . در این جلسه کارگروه ویژه اقدام مالی با تمدید ۴ ماهه مهلت ایران برای تکمیل تعهداتش موافقت کرد.

بیانیه FATF با اشاره به اقدامات مثبت ایران ازجمله تصویب نهایی اصلاحیه قانون مقابله با تأمین مالی تروریسم و نیز تصویب سایر لوایح در مجلس شورای اسلامی، اشاره دارد که همچون سایر کشورها،FATF  فقط مصوبات «نهایی» را موردتوجه قرار می‌دهد.

بر اساس این بیانیه ، زمانی که دیگر لوایح قانونی هم نهایی شدند،FATF هر چهار مصوبه را بررسی کرده و مشخص می‌کند که این مصوبات تا چه حد در راستای استانداردهای این نهاد هستند.

FATF در بیانیه گروه ویژه اقدام مالی آورده که انتظار است ایران تا فوریه 2019 (بهمن‌ماه آتی)، قوانین موردنظر را همگام با استانداردهای این نهاد اجرایی کند.

در این راستا حمید بعیدی نژاد گفته بود: اجلاس هیات مدیره‌ FATF علیرغم تلاش آمریکا و اسرائیل، با تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه تبادلات بانکی و مالی تا جلسه بعدی موافقت کرده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با اشاره به تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه تبادلات بانکی و مالی عنوان کرد: این اقدام نشان داد که تلاش‌های مؤثر مجلس و دیگر نهادهای قانونی کشور برای استانداردسازی مقررات بانکی و مالی ایران عمیقاً موردتوجه جهان قرار دارد.

در خصوص تمدید تعلیق از لیست سیاه FATF و تاثیر آن در روابط بانکی ایران با سایر کشورها با "مهدی تقوی" از کارشناسان ارشد اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی به گفت و گو پرداختیم . تقوی معتقد است مسئولان کشور از جمله رییس جمهور و بانک مرکزی به کمک اقتصاددانان برجسته در بانک مرکزی ، موضوع پیوستن به کنوانسیون های بین المللی را برای مردم شفاف سازی کنند.

تقوی در خصوص پیوستن ایران به کنوانسیون های FATF و تاثیر آن در بهبود روابط بانکی با سایرکشورها ، گفت : FATF یک موضوع بین المللی است که به بهبود نقل و انتقالات مالی در بین کشورهای مختلف کمک می کند.

وی افزود : زمانی که کالایی را از خارج ازکشور وارد می کنیم، باید اعتبار اسنادی باز کرد و لازمه آن این است که بانک داخلی و خارجی با یکدیگر همکاری و مراوده داشته تا بتوانند اعتبار اسنادی گشایش کنند .

تسهیل در مراودات مالی با پیوستن به FATF

این اقتصاددان ادامه داد: پیوستن به کنوانسیون های بین المللی مانند "CFT "نقل و انتقالات مالی را تسهیل می کند و موجب بهبود روابط و تبادلات مالی با سایر کشورها می شود و زمینه ای برای دور زدن تحریم های کشور آمریکا و به نوعی تسهیل کننده مبادلات مالی است .

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع برجام ادامه داد: در زمان تصویب برجام روسای جمهور امریکا و حتی کشورهای اروپایی آن را پذیرفتند ، اما شخص ترامپ به تنهایی آن را نقض و از این پیمان خارج شد . درحالیکه حتی وزیر امورخارجه امریکا در وین حضور داشت و تمام موارد برجام توسط آن ها تایید شده بود .

ضرورت استفاده از ارزهای محلی در مبادلات بانکی

تقوی با اشاره بر ضرورت استفاده از ارزهای محلی در مراودات مالی با سایرکشورها، اظهار داشت: اگر بتوانیم در مبادلات مالی با سایرکشورها به جای استفاده از دلار از ارزهای محلی و ارزهایی مانند یورو که پول رایج اتحادیه اروپا است ، استفاده کنیم قطعا به نفع ایران خواهد بود .

به گفته وی،رییس جمهور آمریکا فشارهایی را به کشورهای اروپایی مبنی بر عدم همکاری با ایران تحمیل کرده است که استفاده از ارزهای دیگر به جای دلار می تواند به سهولت مبادلات کمک کند .

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به زمزمه استفاده از ارزهای محلی که چندی پیش توسط بانک مرکزی مطرح شده بود ، عنوان کرد : بهتراست تا در شرایط فعلی یورو جایگزین دلار در مبادلات میان کشورها شود . در صورت استفاده از سایر ارزها و انجام مبادلات مالی از طریق کشورهای اروپایی دیگر به کشوری مانند آمریکا نیازمند نخواهیم بود .

سهولت در مبادلات با پیمان های پولی دو جانبه

وی با تاکید بر استفاده از یورو به جای دلار در مبادلات بین کشورها تصریح کرد : پیمان های پولی دوجانبه با سایر کشورها از جمله چین، می تواند به سهولت مبادلات مالی کمک کند .

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره بر ضرورت شفافیت در مبادلات مالی، یادآور شد: متهم کردن ایران به عملیاتی مانند پولشویی و استفاده از پول های کثیف، منطقی نیست. به دلیل اینکه پول از طریق غیر قانونی توسط دولت به دست نمی آید. ممکن است حساب هایی که در بانک ها افتتاح می شود ، مربوط به قاچاقچیانی باشد که منابع را غیر قانونی به دست آورده و در بانک های ایرانی افتتاح حساب می کنند .

ضرورت شفاف سازی FATF توسط دولت و بانک مرکزی

عضوهیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، خاطرنشان کرد: بهتر است مسئولان کشور از جمله رییس جمهور و بانک مرکزی به کمک اقتصاددانان برجسته در بانک مرکزی ، موضوع پیوستن به کنوانسیون های بین المللی را برای مردم شفاف سازی کنند که پیوستن به این کنوانسیون ها چه تاثیراتی در بهبود مراودات بانکی ایران با سایرکشورها دارد و اینکه با پیوستن به این کنوانسیون ها سایرکشورها تهمت پولشویی به ایران نخواهند زد .

به گفته تقوی، در صورت استفاده درست از صادرات نفتی ، برای واردات کالا از سایرکشورها مشکلی نخواهیم داشت .

شوک کاهش قیمت ارز در ماه های آینده

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان درخصوص روند کاهشی نرخ ارز در هفته های گذشته،خاطرنشان کرد: نرخ ارز از هفته های گذشته به دلیل آرام شدن شرایط اقتصادی کشور، تاحدودی کاهش یافته است . بنابراین با بالا رفتن قیمت ارز ، نرخ تورم نیز افزایش خواهد یافت .دردولت روحانی تورم از5/8 درصد به 10 درصد رسیده است و به نفع مردم خواهد بود که نرخ ارز کاهش یابد . لذا در ماه های آینده شاهد شوک قیمتی و کاهش قیمت ارز خواهیم بود .

تمدید تعلیق از لیست سیاه FATF گام مثبتی در روابط بانکی است

در این راستا، معاون حقوقی رییس جمهوری گفته است : تمدید تعلیق از لیست کشورهای مشمول اقدامات سخت مقابله ای مالی و بانکی(FATF)، یک موفقیت دیگر در نبرد حقوقی هوشمندانه ای است که دولت و ملت ایران برمبنای معیارهای مشروعیت و مدنیت بین المللی در قبال دولت امریکا تحصیل کرده اند.

« لعیا جنیدی» در خصوص اثر تمدید تعلیق از لیست سیاه گروه اقدام مالی و بیانیه روز جمعه این گروه به پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت: باید توجه داشت که تصویب لوایح چهارگانه قبل از هر چیز به خود ما کمک می کند که بانکداری بهتری داشته باشیم و امکان نقل انتقالات مالی ناشی از برخی جرائم و تخلفات مالی را کاهش دهیم. به همین دلیل بیش و پیش از هر چیز باید برای بهبود نظام بانکی و مالی خود و حفظ امنیت روابط بانکی و مالی این قدم ها را برداریم.

بنابراین تلاش دولت تنها برای تامین نظر گروه اقدام مالی(اف ای تی اف) نبوده است بلکه برای رسیدن به یک بانکداری سالم تر است. در کنار این امر بدیهی است که تمدید تعلیق توسط گروه مزبور گام بسیار مثبتی در حفظ ارتباطات بانکی بین المللی است و به علاوه زمینه را برای تنظیمات جدید مالی که با دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی و چین و روسیه و کشورهای همسایه و ... در نظر داریم فراهم می کند.
جنیدی اظهار کرد: این تمدید کمک بزرگی به تمهید مقدمات لازم برای ایجاد ابزار مالی و بانکی ویژه پیشنهادی اتحادیه اروپاست که بخش مهمی از بسته پیشنهادی اتحادیه است.

 

 

عصر اقتصاد: مدیرعامل منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان گفت: تا کنون پنج شرکت داخلی برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی در حال طی کردن مراحل دریافت مجوز از وزارت نفت برای حضور در پارسیان هستند.

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان، حسن شاهرخی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تحریم ها تاثیر چندانی بر رشد و توسعه منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان ندارد، بیان داشت: آنچه مسلم است برای آنکه چرخ توسعه در کشور بی حرکت نماند از ظرفیت سرمایه گذاران داخلی برای حضور در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان استفاده کرده ایم.

وی با اظهار اینکه تحریم ها نتوانسته است تاثیر در جذب سرمایه گذار در منطقه ویژه پارسیان بگذارد، عنوان کرد: با توجه به شرایط کنونی کشور سرمایه گذاران داخلی علاقه زیادی برای حضور در منطقه ویژه پارسیان داشته اند و تا کنون پنج درخواست برای دریافت مجوز به وزارت نفت ارسال شده است.

شاهرخی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک مجوز پتروشیمی در پارسیان نهایی شده است و دومین مجوز سرمایه گذاری پتروشیمی در منطقه ویژه پارسیان ظرف یک ماه آینده صادر خواهد شد.

به گفته وی، در دوران برجام سرمایه گذاران خارجی تمایل زیادی برای حضور در پارسیان داشتند اما با توجه به شرایط بوجود آمده این سرمایه گذاران منتظر روشن شدن آینده روابط سیاسی و اقتصادی هستند. اما با وجود این شرایط سرمایه گذاران داخلی استقبال خوبی از شرایط بوجود آمده در منطقه ویژه پارسیان داشته اند.

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان با بیان اینکه وزارت نفت توجه ویژه ای به منطقه ویژه پارسیان دارد، تصریح کرد: طی ماههای اخیر شرکت ملی پتروشیمی ایران همکاری خوبی در اعطای مجوزهای سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیان داشته است.

 

دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 00:00

۵۰ درصد درآمد کشور از مالیات است

 عصر اقتصاد:  رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: حدود 50 درصد درآمد‌های کشور از محل مالیات ها تامین می شود .

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از خبر گزاری صدا و سیما، سید کامل تقوی نژاد در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما افزود: اگر در سال های گذشته درآمدهای نفتی ما 100 بود درآمدهای مالیاتی ما 150 بود یعنی ما 50 درصد از درآمدهای نفتی سال قبل سبقت گرفته ایم.

او ادامه داد: سال قبل حدود 97 درصد درآمدهای پیش بینی شده در قانون بودجه را محقق کردیم، در حال حاضر حدود 38 درصد درآمدهای بودجه را درآمدهای مالیاتی تشکیل می دهد و حدود 50 درصد درآمدهای کشور از راه مالیات ها حاصل می شود.

امسال حدود 113 هزار میلیارد تومان رقم پیش بینی شده درآمدهای مالیاتی است، البته سال قبل حدود 18 هزار میلیارد تومان علاوه بر 97 درصد درآمد مالیاتی با عنوان عوارض به شهرداری ها تخصیص داده شد و امسال احتمال می رود رقم عوارض به 20 هزار میلیارد تومان برسد.

تقوی نژاد تصریح کرد: در 6 ماهه نخست امسال موفق شدیم با 8 درصد رشد نسبت به سال قبل حدود 43 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کنیم به علاوه 9 هزار میلیارد تومان هم عوارض که روی هم رفته 53 هزار میلیارد تومان وصول شده است.

هدف گذاری ما تا پایان سال متفاوت است که وابسته به شرایط حال حاضر کشور و روابط خارجی و مبادلات تجاری اقتصادی خارجی ایران می شود.

او افزود: در ایران حدود 9 درصد از جی دی پی کشور (درآمد ناخالص داخلی) از درآمدهای مالیاتی حاصل می شود، البته این رقم برای سال آخر برنامه توسعه باید به 11 درصد برسد.

‌رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: وقتی می گوییم مالیات خرج بودجه جاری می شود یعنی برای آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و نیروهای مسلح و امنیت کشور.

علاوه بر این مخارج ما درآمدهای دیگری هم از طریق مالیات بر ارزش افزوده داریم که چیزی حدود 265 هزار میلیارد تومان است.

دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 04:00

دیگران و منشی جهانگیری

جناب آقای دکتر اسحاق جهانگیری در روز ملی صادرات به نکته بسیار مهمی اشاره کرده اند که اگر صادرکنندگان عزیز هم متوجه نشده باشند، حتماً منشی ایشان به خوبی پیام را گرفته است.

معاون اول رئیس جمهور فرموده اند که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته ام، چگونه انتظار دارید که وزیر یا وکیل تغییر دهم؟

حالا اینکه ایشان می تواند وزیر یا وکیل تغییر دهد و چقدر این تغییر ارزش مدیریتی دارد، بماند؛ اما آن منشی فلک زده جهانگیری حتماً با ین جملات متوجه شده است که مطلوب جهانگیری نیست و مقام عالی معاونت اول ریاست محترم جمهوری قصد تغییرش را دارد اما دیگران نمی گذارند.

مازان

آیا تاکنون دقت کرده اید که عشاق اساطیری ما با غم و‌ غصه و هجران دلدادگی می کنند و‌ با مرگ آیین عاشقی را پایان می دهند.

به همین سبک و‌ سیاق وقتی دلبستگی و ارادت خود را به اولیا و معصومین نشان می دهیم بهترین نماد آن بغض و گریه و آه و ناله است.

یعنی اخلاصمان در ابراز ضعف است و تحقیر خود که بعضی اوقات با خودزنی همراه می شود.

سوی دیگر این ابراز احساسات پاک و بی ریا این است که حماسه گویی ، شاد بودن و اقتدار را خودخواهی، خودبزرگ بینی و در نهایت خلاف اخلاق می دانیم.

آن‌وقت یار جوان اباعبدالله (ع) در کربلا در وسط میدان رجز می خواند که امیر من حسین است و بهترین امیر است؛ یا قمربنی هاشم وقتی دست راستش قطع می شود، رجز می خواند که به خدا قسم اگر دست راستم هم قطع شود با دست چپم از دین حمایت می کنم و خلیفه دوم بذله گو و خنده رو بودن حضرت علی (ع) دلیلی می داند برای اینکه بعد از‌ او‌ خلیفه نشود.

روزی مرحوم حاج اسماعیل دولابی که از عرفای به نام عصر ما بود، در یک‌ محفل خصوصی می گفت: شما چرا خنده ها را با دوستانتان می کنید و گریه هایتان را برای امام رضا می برید؟ این دفعه به زیارت رفتید با لب خندان زیارت کنید.

مرحوم‌ شهید بهشتی در کتاب باید ها و نبایدها با استناد به این آیه قرآن «مردم را به غیر زبان به دین دعوت کنید» معتقد بود که علاقه به خیر جز فطرت همه انسان ها است و برایشان جذاب است؛ بنابراین رفتار خیرآمیز ما بهترین تبلیغ دین است.

بنابراین باید باور کنیم که با گریه و غصه و مرگ و آه و ‌ناله هیچ کافر و مشرکی جذب آیین ما نخواهد شد.

 

آرایش نهایی کارگروه‌های ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور مشخص شد.

رحمانی فضلی رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در احکامی جداگانه جمال شفیعی  رئیس مرکز بررسی های استراتژیک امنیت ملی  را به عنوان رئیس کارگروه مقابله با عملیات روانی  ستاد، محمد سلطانی فر  معاون مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عنوان رئیس کارگروه تولید و تحلیل محتوای رسانه ای  ستاد، سردار سرتیپ دوم پاسدار احمد نوریان معاون اجتماعی ناجا را به عنوان رئیس کارگروه رصد و پایش ستاد، سید سلمان سامانی قائم مقام وزیر کشور در امور حقوقی و مجلس را به عنوان رئیس کارگروه حقوقی قضائی ستاد و بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور را به عنوان رئیس کارگروه اقتصادی ستاد منصوب کرد.

گفتنی است پیش از این، با صدور حکم جداگانه ای از سوی دکتر رحمانی فضلی؛ سید رمضان شجاعی کیاسری رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور به عنوان دبیر ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور منصوب شده است.

منبع: ایلنا

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عمان گفت: در دیدار مقامات ایران و عمان راهکارهایی جهت ایجاد صندوق مشترک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که خوشبختانه مقامات هر دو کشور بر ایجاد این صندوق اتفاق نظر داشتند.

محسن ضرابی در خصوص بانک‌های فعال ایران در کشور عمان گفت: دو بانک ملی و صادرات در این کشور وجود دارند که آن‌چنان فعال نیستند و علی رغم تمایل‌شان برای خدمات دهی به تاجران ایرانی هنوز مشکلات آنها حل نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عمان ادامه داد: پیش از برجام به دلیل تحریم‌های بانکی فعالیت این دو بانک محدود شد و تا به امروز هنوز نتوانسته‌اند دوباره خود را احیا کنند ضمن آنکه این دو بانک هنوز با بانک‌های عمانی هم ارتباط گیری نکرده‌اند.

وی افزود: این مسئله را ما به مقامات گزارش دادیم و خواستار حضور پر رنگ تر آنها در روند تجاری شدیم که بنا بر شنیده‌ها جلساتی در این خصوص در بانک مرکزی برگزار شده است. امیدواریم در روزهای آینده خبرهای خوبی در این خصوص منتشر شود.

وی با اشاره به فعالیت بانک‌های ایرانی در آسیا گفت: معمولا این بانک‌ها زیر نظر بانک دبی فعالیت می‌کنند که بانک ملی آذربایجان چندی پیش از این مجموعه جدا و مستقل شده است و هم اکنون شروع به گسترده‌تر کردن فعالیت‌های خود گرفته تا در آینده نزدیک بتواند به فعالان اقتصادی دو کشور خدمات‌ ارائه کند.

عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: روابط ما همواره با عمان در بهترین سطح بوده و اکنون نیز شاهد گسترش حضور شرکت‌های ایرانی در این کشور هستیم در صورتی‌که فرمول کار کردن با این کشور متفاوت است و حتما شرکت‌ها باید زبان تجارت بین المللی را بلد باشند، کار کردن و صادرات به این کشور تفاوت زیادی با افغانستان و عراق دارد و متاسفانه همین عدم اطلاع باعث شده که برخی شرکت‌های ما ضرر ببینند.

وی ادامه داد: شرکت‌های بزرگ و متوسط با استانداردهای جهانی می‌توانند در این کشور حضور داشته باشند.

ضرابی با اشاره به سفر هیئت ایرانی به این کشور گفت: یک هیئت تجاری به سرپرستی مشاور وزیر صمت و معاون صندوق توسعه ملی به عمان سفر کرد و در دیدار با مقامات این کشور راهکارهایی جهت ایجاد صندوق مشترک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت خوشبختانه مقامات هر دو کشور بر ایجاد این صندوق اتفاق نظر دارند.

وی افزود: افزایش صادرات یکی از بحث‌های دیگر این جلسه بود و قرار شد یک خط اعتباری جهت صدور خدمات فنی و مهندسی برای شرکت‌های ایرانی ایجاد شود.

ضرابی تصریح کرد: عمانی‌ها برای حضور شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه تکنولوژی و دانش بنیان تمایل نشان دادند و اعلام کردند تسهیلات لازم برای حضور این شرکت‌ها در پارک علمی فناوری عمان شامل فضای تکنولوژی‌های زیرساخت در اختیار این شرکت‌ها قرار خواهند داد.

منبع: ایلنا

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای با استعفای مهدی کرباسیان از ریاست هیات عاملی ایمیدرو موافقت کرد.

به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، محمد شریعتمداری طی نامه ای خطاب به مهدی کرباسیان با استعفای او از ایمیدرو موافقت کرد.

در متن نامه شریتعمداری آورده است:

جناب آقای مهدی کرباسیان

با سلام

در مدت خدمت مشترک جز خیر و تلاش و خوبی از شما ندیدم لذا قلباً با استعفای شما مخالفم. اما اگر به دلیل قانون اخیرالتصویب اصرار به استعفا دارید، ضمن آرزوی سلامت و سعادت برای جنابعالی در همه شئون زندگی، با استعفای شما موافقت می کنم.

منبع: ایلنا

 یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه هنوز از ظرفیت خوبی برای سودآوری نسبت به بازارهای رقیب مانند ارز، طلا و مسکن برخوردار است و شواهد از ادامه روند صعودی بلندمدت آن حکایت دارد.

پس از نوسان های شدید بورس در 2 هفته گذشته و فراز و نشیب شاخص بین کانال 170 هزار تا 190 هزار واحدی، ابهام ها و پرسش هایی درباره سرنوشت بازار سرمایه و مسیر حرکت بورس مطرح شد.
در این میان، عده ای معتقد بودند پس از رشد شتابان در فصل تابستان و ابتدای پاییز، اکنون دوره افت آغاز شده است اما بیشتر کارشناسان اعلام می کردند افت شاخص، رخدادی کوتاه مدت و مقطعی است و جزیی از چرخه بورس به شمار می رود و بزودی رشد دوباره بازار سرمایه از سر گرفته می شود.
در این میان، جهش پنج هزار و 646 پله ای شاخص بورس در معاملات (شنبه) و ورود به کانال 188 هزار و 575 واحدی امیدواری نسبت به کوتاه بودن زمان اصلاح شاخص بورس و آغاز شدن موج جدید صعودی را بیشتر کرد.
در همین پیوند یک کارشناس بازار سرمایه (یکشنبه) درباره وضعیت بازار سرمایه و رقابت با بازارهای مواز، گفت: شاخص کل از ابتدای امسال از سطح 96 هزار به حدود 180 هزار واحدی رسیده و رشد 87 درصدی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
محمد پورتدین با مقایسه میزان بازدهی بورس نسبت به سایر بازارهای رقیب افزود: نگاهی گذرا به بازدهی سایر بازارهای موازی نشان می دهد بازار دلار 287 درصد و مسکن حدود 110 درصد بازدهی داشته است که از عقب افتادن بازار سرمایه حکایت دارد.
وی اضافه کرد: بازار سرمایه تلاش می کند شکاف بازدهی خود نسبت به بازارهای رقیب را پر کند؛ بنابراین در آینده شاهد تداوم رشد بورس خواهیم بود.
پورتدین به وضعیت نامناسب نقدینگی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: از دلایل رشد چشمگیر بازارهای دلار و مسکن، افزایش شدید و نگران کننده نقدینگی محسوب می شود که هنوز ادامه دارد.
«این نقدینگی مسموم، ناشی از پرداخت چند ساله سودهای موهوم بانکی است که با افزایش احتمالی حدود 300 هزار میلیارد تومانی، امسال در سطح 1800 هزار میلیارد تومان و فراتر از تولید ناخالص ملی قرار خواهد گرفت».
این کارشناس بازار سرمایه یادآوری کرد: افزایش نقدینگی همانند سیلی مخرب، اقتصاد کشور را دربرگرفته و با مشکلات عدیده ای روبرو ساخته است.
پورتدین گفت: در ماه های اخیر به دنبال افت محسوس حجم معاملات مسکن که از رکود چند ساله آن حکایت دارد و ریزش قیمت دلار که ناشی از رشد حباب گونه آن بود، شاهد هدایت بخشی از نقدینگی به سوی بازار جذاب سرمایه و رشد سریع شاخص بودیم.
وی افزود: در این میان، افزایش نرخ جهانی نفت و کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) که بیشتر به دلیل کاهش روزافزون ارزش دلار و ذخایر راهبردی کالا در بورس های لندن و چین بود و همچنین افزایش بهای محصولات در بورس کالا، زمینه رشد بیشتر بازار سرمایه را فراهم کرد.
به گفته وی، از نظر تکنیکال (تحلیل فنی نمودار و شاخص بورس) هنوز نشانه هایی برای پایان موج رشد و تغییر روند کلی بازار بورس دیده نمی شود.
پورتدین تصریح کرد: بر این اساس، در میان مدت و بلند مدت، روند صعودی بازار سرمایه و فتح قله های جدید شاخص کل همراه با اصلاح های کوتاه مدت تداوم می یابداشت.

منبع: ایرنا

در پی افزایش فشار آمریکا به عراق برای جایگزین کردن یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه برق بجای زیمنس آلمان، یک نماینده پارلمان این کشور هشدار داد که پارلمان جلوی این تحمیل را خواهد گرفت.

در حالی که مذاکرات شرکت بزرگ آلمانی 'زیمنس' برای عقد قرارداد با عراق برای حل مشکل برق این کشور به مراحل نهایی رسیده بود، دخالت آمریکا در آخرین لحظه در این قضیه، فرصت امضای این قرارداد مهم را از آلمان ها گرفته است.
رسانه های عراقی و آمریکایی دو روز پیش اعلام کردند زیمنس در آستانه عقد قرارداد به ارزش 15 میلیارد دلار با دولت عراق بود، اما در آخرین لحظات دخالت و فشار دولت آمریکا جلوی این قرارداد را گرفت.
درحالی که هنوز اظهارنظر رسمی در این خصوص از سوی بغداد وجود ندارد، یک نماینده پارلمان و عضو ائتلاف انتخاباتی الفتح پارلمان عراق اعلام کرد که پارلمان در مقابل اقدامات شرکت ژنرال الکتریک آمریکا و تلاش آن برای تسلط بر حوزه برق و غارت اموال عراق از سوی آمریکایی ها خواهد ایستاد. 
'ولید السهلانی' گفت: پارلمان عراق با هر شرکتی که بخواهد بودجه برق را بدون ارائه منافع و خدمات به شهرندان به سرقت ببرد مخالفت خواهد کرد. 
وی تاکید کرد: شرکت ژنرال الکتریک شرایط لازم را برای تغییر وضعیت برق عراق ندارد و پارلمان از عقد قرارداد با این شرکت جلوگیری می کند. 
وی افزود: پارلمان عراق مدیران دولتی که اقدام به عقد قرارداد بدون توجیه اقتصادی و منفعت عمومی می کنند را تحت تعقیب قضائی قرار می دهد. 
پیشتر 'میثاق الحامدی' دیگر نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف پارلمانی سازندگی، تلاش برای جایگزین کردن شرکت آمریکایی با زیمنس آلمان را یک بازی آمریکایی برای غارت سرمایه های عراق و ادامه وضعیت بحرانی کنونی در حوزه برق دانست. 
وی نیز تاکید کرد که پارلمان جدید عراق پس از تشکیل کمیسیون انرژی، از قرارداد با شرکت آمریکایی ژنرال الکتریک جلوگیری خواهد کرد. 
روزنامه فایننشال تایمز روز چهارشنبه گذشته خبر داده بود که شرکت ژنرال الکتریک به مدد مداخله های آمریکا احتمالا جایگزین زیمنس و موفق به عقد قرارداد میلیاردها دلاری در عراق خواهد شد. 
عبد الحمزه هادی معاون وزارت برق عراق پیشتر از نزدیکی امضای توافقنامه با شرکت آلمانی زیمنس برای افزایش 11 هزار مگاواتی تولید برق از طریق ساخت ایستگاه های تولید انرژی جدید و تعمیر و بازسازی ایستگاه های تولید انرژی همین شرکت خبر داده بود. 
عراق در حال حاضر 16 هزار مگاوات برق در ساعت تولید دارد اما نیاز این کشور در فصل گرما که اوج مصرف برق در این کشور است، به 23 هزار مگاوات در ساعت می رسد که به دلیل عدم قدرت در تامین این نقص، دولت عراق ناچار به جدولبندی توزیع برق در کشور می شود.
کمبود برق در طول سه سال گذشته یکی از علل اصلی تظاهرات های اعتراض آمیز مردم عراق بوده که در تابستان امسال منجر به خشونت هایی در بصره شد.
شرکت زیمنس در این طرح خود، قول ایجاد 60 هزار فرصت شغلی، یک درمانگاه نمونه که با انرژی های تجدید شونده کار می کند و همچنین تخصیص کمک 60 میلیون دلاری برای تقویت مهارت های رایانه ای در عراق داده است.
رسانه های منطقه ای و بین المللی گفته اند که با توجه به دخالت دولت آمریکا در منع قرارداد با شرکت زیمنس، شاید این شرکت آلمانی ناچار شود که شرکت ژنرال الکتریک را در قرارداد خود مشارکت دهد.
این درحالی است که در عراق بطور کلی ذهنیتی منفی درباره ژنرال الکتریک وجود دارد و عموم افکار عمومی این کشور خواهان قرارداد با شرکت زیمنس هستند و در شبکه های اجتماعی برخی کاربران عراقی از دولت عراق خواسته اند که با زیمنس همکاری کند.

منبع: ایرنا
صفحه 1 از 3278

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395