پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرد، در آستانه ماه مبارک رمضان و به منظور کنترل سطح قیمت ها، دستورالعملی به واحد های نظارتی ابلاغ شد تا اقلام اساسی مورد تقاضای مردم که در قالب 13 قلم کالای دسته‌بندی شده است،تحت نظارت بیشتری قرار گیرد.
با ابلاغ دستورالعمل‌ طرح نظارتی ویژه ایام ماه رمضان، شاهد نظارت بیشتر واحدهای نظارتی بر قیمت اقلام پرمصرف شامل لبنیات، پروتئین، برنج، روغن، قند، شکر، خرما، میوه، سبزیجات، شیرینی‌های پرمصرف، آش، حلیم، زولبیا و بامیه خواهیم بود.
پایگاه اطلاع رسانی دولت همچنین اعلام کرد، با افزایش تقاضای کالاهای پرمصرف در آستانه ماه مبارک، توزیع برنج ، شکر، گوشت و مرغ با قیمت مصوب از روز شنبه 31 اردیبهشت در سراسرکشور آغاز شده و تا پایان ماه رمضان ادامه خواهد داشت.
بر این اساس با اقدامات ستاد تنظیم بازار، عرضه 30 هزار تن برنج، 20 هزار تن مرغ، 20 هزار تن شکر و روزانه 2 تا 3 هزار لاشه گوشت گوسفندی برای جلوگیری از افزایش قیمت ها آغاز شده است و بر اساس اظهارات مقام های مسوول وزارت جهاد کشاورزی هیچ گونه کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

**عرضه گوشت مرغ و قرمز با قیمت تنظیم بازار
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام از عرضه 20 هزار تن گوشت مرغ منجمد و روزانه 2 تا 3سه هزار لاشه گوشت گوسفندی تنظیم بازاری در ماه رمضان خبر داد.
علیرضا ولی با اشاره به اینکه قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ منجمد ذخیره سازی شده به صورت عمده درب سردخانه 53 هزار ریال است، افزود: قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ منجمد برای مصرف کننده با احتساب هزینه حمل و نقل 57 هزار ریال است.
وی اضافه کرد: گوشت گرم مرغ نیز در میدان بهمن تهران به قیمت هر کیلوگرم 61 تا 62 هزار ریال و در مغازه‌های سطح شهر به صورت خرده فروشی به طور میانگین به قیمت هر کیلوگرم 75 هزار ریال توزیع می‌شود.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: گوشت مرغ منجمد به صورت شبانه روزی در فروشگاه‌های زنجیره ای، میادین و نمایشگاه های طرح ضیافت توزیع می‌شود.
علیرضا ولی درباره قیمت و چگونگی توزیع گوشت قرمز نیز گفت: گوشت قرمز منجمد وارداتی به قیمت هر کیلوگرم 210 هزار ریال و هر کیلوگرم گوشت قرمز منجمد تولید داخل نیز به قیمت 200 هزار ریال توزیع می‌شود.
وی در خصوص قیمت گوشت قرمز گرم نیز گفت: بخشی از واردات به صورت گوشت گرم انجام شده است و در ماه مبارک رمضان به صورت شقه و با قیمت هر کیلوگرم 315 هزار ریال در میادین میوه و تره بار توزیع می‌شود. همچنین گوشت قرمز گرم گوسفندی نیز به صورت بسته بندی به قیمت 420 هزار ریال عرضه می‌شود.

**توزیع 30 هزار تن برنج و 20 هزار تن شکر
یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در خصوص آخرین اقدامات دولت برای عرضه تنظیم بازاری برنج و شکر گفت: برای تنظیم بازار ماه مبارک رمضان 30 هزار تن برنج به قیمت هر کیلوگرم 27 هزار ریال و 20 هزار تن شکر سفید به قیمت هر کیلوگرم 28 هزار و 550 ریال از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود.
سیف با بیان اینکه با عرضه به موقع سعی می کنیم اجازه افزایش قیمت برای کالاهایی مانند برنج و شکر که در ماه مبارک رمضان مصرف بیشتری دارند را ندهیم گفت: عرضه شکر و برنج به بازار بیش از تقاضا خواهد بود.
وی در مورد واردات جدید شرکت بازرگانی دولتی برای جایگزینی ذخیره استراتژیک برنج و شکر گفت: 100 هزار تن برنج خارجی خریداری شده که در راه است و به زودی به بنادر کشور می‌رسد.

**ثبات قیمت میوه و سبزی در آستانه ماه رمضان
حسین مهاجران، رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی نیز اعلام کرد که تولید، عرضه و قیمت انواع سبزیجات مصرفی در آستانه ماه مبارک رمضان مناسب است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی تاکید کرد: گزارشی از آسیب دیدن تولید یا نبود محصول برای عرضه به ما نرسیده است؛ بنابراین دلیلی برای تغییر قیمت وجود ندارد.
مهاجران با بیان اینکه قیمت انواع سبزیجات در روزهای گذشته هیچ تغییری نکرده است، به ایسنا گفت: ‌اکنون قیمت هر کیلوگرم سبزی خوراکی از 15 تا 20 هزار ریال و هر قیمت کیلوگرم سبزی آشی و پلویی از هشت تا 15 هزار ریال است.

**افزایش قیمت نان نداریم
رییس اتحادیه نانوایان سنتی نیز اعلام کرد که هیچ مشکلی برای تامین نان در ماه مبارک رمضان وجود ندارد و قیمت انواع نان نیز تغییری نخواهد کرد.
قاسم زراعتکار با بیان اینکه برای تامین آرد مورد نیاز نانوایی ها و نان برای شهروندان هیچ مشکلی وجود ندارد به ایسنا گفت: قیمت انواع نان نیز همان نرخ های سال 1393 بوده و تا کنون تغییری نکرده است.

منبع : ایرنا

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای برجام گفت: در این تفاهم نامه که میان ایران و گروه 1+ 5 امضا شد، شاهد اتفاق های مثبت و خوبی برای کشورمان بودیم.
محمدرضا پورابراهیمی روز پنجشنبه در نشستی خبری که به میزبانی اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یکی از اتفاق های مثبت برجام بازپس گیری سهم ایران در حوزه نفتی و اپک رقم خورد.
وی افزود: بازپس گیری بازار فروش نفت و افزایش قیمت این فرآورده کار بزرگی بود که پس از موضوع برجام عملیاتی شد و حتی می توان آن را تفضل الهی برشمرد.
پورابراهیمی افزود: یکی دیگر از تاثیرات برجام در حوزه مسائل بانکی اتفاق افتاد و در این راستا گشایش هایی نیز صورت گرفت هر چند به نظر می رسد کافی نباشد و هنوز رویکرد بانک های بزرگ جهانی تقریبا مانند گذشته است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: از دیگر اتفاق های مثبت برجام تسهیل در ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور بود به گونه ای که در سال گذشته حدود یک میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری خارجی صورت گرفت که البته هنوز با شرایط آرمانی و آنچه که برای رفع نیازهای کشور لازم است فاصله داریم.
وی تصریح کرد: در بحث بیمه ای و حمل و نقل دریایی نیز اقدام های خوبی پس از تفاهم نامه برجام صورت گرفت که باید به آن ها اشاره کرد.

** نگاه مثبت کمیسیون اقتصادی مجلس به مناطق آزاد تجاری
پورابراهیمی در ادامه از نگاه مثبت کمیسیون اقتصادی مجلس به مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی سخن گفت و افزود: در لایحه سال قبل، دولت ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری و 12 منطقه ویژه اقتصادی را به این کمیسیون پیشنهاد کرد.
وی گفت: همچنین دولت پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد تجاری قصرشیرین را در اواسط اردیبهشت امسال به مجلس ارسال کرده و قرار است به زودی این لایحه به کمیسیون اقتصادی مجلس برای طرح و تصویب ارسال شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: به محض وصول لایحه تبدیل قصرشیرین به منطه آزاد تجاری این موضوع در سریعترین زمان ممکن در دستور کار قرار خواهد گرفت.
پورابراهیمی یادآوری کرد: علاوه بر منطقه آزاد تجاری قصرشیرین، منطقه ویژه اقتصادی اورامانات و کرمانشاه و توسعه منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب نیز مطرح است و به زودی گزارش های آن ها در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح می شود.
وی خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس معتقدند که مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی برای کشور به شرطی که به سکوی صادراتی کشور تبدیل شوند مفید هستند و از آن حمایت می کنند.
پورابراهیمی همچنین وجود قصرشیرین با دارا بودن 2 مرز رسمی و انجام 50 درصد صادرات غیرنفتی کشور به عراق را یک فرصت و مزیت برای استان کرمانشاه و کشور دانست و گفت: باید این ظرفیت ها را در راستای بهبود وضعیت اقتصادی به کار گرفت.

**موضوعات اولویت دار کمیسیون اقتصادی مجلس در سال 96
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه این نشست خبری، به چند موضوعی که برای اعضای این کمیسیون در اولویت قرار دارد اشاره و اظهار کرد: یکی از این موضوعات در حوزه اصلاح قانون بانکداری است که عزم خود را جزم کرده ایم تا تابستان امسال بخش زیادی از مشکلات موجود در این حوزه مرتفع شود.
وی همچنین اصلاح قانون مالیاتی، اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اصلاح قانون بیمه ای را از دیگر اولویت های کمیسیون اقتصادی مجلس در سال جاری برشمرد.

** بررسی مشکلات اقتصادی کرمانشاه هدف سفر کمیسیون اقتصادی مجلس
پورابراهیمی در ادامه هدف از سفر کمیسیون اقتصادی مجلس به کرمانشاه را بررسی مشکلات اقتصادی این استان، دیدار با فعالان اقتصادی و گفتگو با بخش دولتی ذکر کرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در راستای ماموریت های خود یک برنامه مصوب داریم که هر چند وقت یکبار در استان هایی که شرایط اقتصادی مناسبی ندارند حضور یافته و به بررسی و حل این مشکلات بپردازیم.
وی تصریح کرد: در این سفر علاوه بر دیدار و گفتگو با فعالان اقتصادی و بخش دولتی، رصد میدانی مشکلات نیز صورت می گیرد و از واحدهای صنعتی و تولیدی نیز بازدید می کنیم تا بتوانیم مشکلات را هر چه بهتر احصا و در راستای رفع فوری آن ها اقدام کنیم.
پورابراهیمی در پایان گفت: آن دسته از مشکلاتی که در استان قابل حل باشد به وضعیت آن ها رسیدگی فوری می شود و آن مشکلاتی نیز که نیاز به پیگیری از طریق مرکز دارند به تهران و بخش مربوطه چه در حوزه بانکی و چه در حوزه وزارتخانه مربوطه ارجاع داده می شود.

منبع : ایرنا

مرکز تبادل ترافیک داده شبکه ملی اطلاعات و دروازه بین المللی اینترنت در خوزستان با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.
آیین افتتاح مرکز تبادل ترافیک داده شبکه ملی اطلاعات و دروازه بین المللی اینترنت در خوزستان عصر پنجشنبه با حضور وزیر ارتباطات و جمعی از مسئولان و مدیران استان در سرسرای شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار شد.
مراکز تبادل ترافیک داده ملی نقاطی کانونی در شبکه های مبتنی برIP است که فاصله بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محتوا را در قالب یک همبندی مناسب به حداقل کاهش می دهد.
تاکنون برای آن که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محتوا بتوانند به یکدیگر متصل شوند اتصال دوبه دوی آنها به یکدیگر ضروری بود با افزایش تعداد ذی نفعان در این روش، علاوه بر پیچیدگی فراوان ، اتلاف منابع ارتباطی و افزایش هزینه راهم در برداشت.
از مهمترین مزایای ایجاد مراکز تبادل ترافیک داده ملی می توان به ایجاد زیرساخت لازم برای پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، بومی سازی دسترسی به اطلاعات، جلوگیری از خروج سرمایه ها و گردش منابع در داخل، کاهش هزینه سرویس های اینترنتی، امکان مدیریت بر ترافیک میان اپراتورها، اتصال مستقیم اپراتورها به یکدیگر و افزایش کیفیت و سرعت دسترسی بین آنها، ایجاد یک نقطه مشترک در راستای ایجاد شبکه ملی اطلاعات و اشتراک گذاری بانک های اطلاعاتی دستگاه ها، ایجاد بستر مناسب و امن برای شبکه توزیع محتوای داخلی و خارجی و امکان ارائه سرویس هایی نظیر آموزش مجازی، تلفن اینترنتی و فراهم کردن امکان ارائه محتوای داخلی و مدیریت هرچه بهتر توزیع محتوا، کاهش تقاضا برای سرویس اینترنت و استفاده بهینه از پهنای باند بین الملل اشاره کرد.
همچنین مرکز دروازه بین الملل اینترنت اهواز با دریافت پهنای باند از برترین اپراتورهای جهانی و توزیع آن در استان های همجوار ضمن ارتقای کیفیت پهنای باند در استان ها می تواند بخش بزرگی از نیازمندی های حوزه های علمی، پژوهشی، صنعتی، اقتصادی و تجاری را در این مناطق فراهم سازد.
افتتاح این مرکز در این فاز و افزایش ظرفیت پهنای باند آن در پروژه های آتی، زمینه ساز توسعه پهنای باند در منطقه جنوب غرب و جنوب کشور به محوریت شهر اهواز بوده و نویدبخش ارتقای جایگاه این بخش از کشور و رشد روزافزون سطح خدمات ملی و منطقه ای و کسب رضایتمندی عموم هموطنان در این خطه زرخیز از کشور اسلامی مان است.
از مزایای ایجاد شبکه دیتای بین الملل نیز می توان به افزاش ظرفیت پهنای باند بین الملل، فراهم شدن امکان توزیع مناسب پهنای باند دیتای بین الملل، ایجاد یک لایه دیتای بین الملل به منظور بهبود و یکپارچه سازی شاخص های کیفی سرویس اینترنت، فراهم شدن امکان اتصال مستقیم POP های بین المللی، استفاده بهینه از لینک های لایه انتقال و منابع موجود شبکه، پاسخگویی به درخواست پهنای باند اینترنت مشتریان و افزایش کیفیت سرویس و همچنین اجرای بخش مهمی از اهداف شبکه ملی اطلاعات به منظور جداسازی اینترنت بین الملل از ترافیک داخلی اشاره کرد.
شهر اهواز پیش از این تنها از طریق شبکه دیتای داخل و از طریق روترهای P به شبکه دیتای بین الملل متصل بوده که پس از این افتتاح علاوه بر اتصال فوق به صورت مستقیم نیز به شبکه دیتای بین الملل متصل شد.
همچنین از مزایای اتصال مرکز SC2 اهواز به شبکه دیتای بین الملل می توان به اتصال با ظرفیت مناسب به شبکه دیتای بین الملل، قرار گرفتن در شبکه دیتای بین الملل به عنوان یکی از هفت نقطه اصلی سرویس دهنده اینترنت در کشور، بهبود شاخص های کیفی ارائه سرویس اینترنت، امکان توزیع ترافیک های دیتای بین الملل به مشتریان استانی با ظرفیت های 10GE و همچنین امکان ارائه سرویس ترانزیت دیتا به همسایگان جنوب غربی کشور از جمله کشور عراق اشاره کرد.

منبع : ایرنا

معاون وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات ازتبادل 2 میلیارد و 700 میلیون پیام در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بر بستر شبکه ملی اطلاعات کشور خبر داد.
نصرالله جهانگرد روز پنجشنبه در مراسم افتتاح مرکز تبادل ترافیک داده شبکه ملی اطلاعات و دروازه بین الملل اینترنت در استانداری خوزستان ادامه داد: نزدیک به 70 درصد از این پیام ها ویدیو ومدیا بوده است.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روزجمعه ( 29 اردیبهشت ماه ) در 63 هزار و 500 شعبه اخذ رای در سراسر کشور برگزار شد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود:همه کاندیداها ظرف دو هفته تبلیغات با استفاده از شبکه ملی اطلاعات در سراسر کشور دیده شدند.
به گزارش ایرنا، مردم شهرهای خرمشهر، آبادان و منطقه آزاد اروند که در بیست و نهم اردیبهشت ماه در انتخاباتی پرشور به تداوم خدمت رسانی دولت یازدهم رای دادند، امروز (پنجشنبه) میزبان «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت تدبیر و امید بودند.
اتصال منازل به شبکه فیبر نوری، برقراری نسل سه و چهار تلفن همراه و توسعه وای فای عمومی در شهرهای خرمشهر، آبادان و منطقه آزاد اروند که امروز با حضور وزیر ارتباطات انجام شد، از گام های مهمی هستند که دولت تدبیر و امید با هدف هوشمند سازی این شهرها برداشته است.

منبع : ایرنا

قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی در آستانه نشست اوپک که پیش بینی می‌شود طی آن تمدید توافق کاهش تولید کشورهای اوپک و غیر اوپک تا سال ۲۰۱۸ تصویب شود، افزایش یافت.
نفت برنت که قیمت پایه بازار بین‌المللی است، ۵۵ سنت یا یک درصد افزایش یافت و به ۵۴.۵۱ دلار در هر بشکه رسید.

نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۱ سنت یا یک درصد افزایش یافت و در ۵۱.۸۷ دلار در هر بشکه ایستاد.

هر دو قیمت پایه بیش از ۱۶ درصد از پایین‌ترین قیمتی که در ماه میلادی جاری داشتند، رشد پیدا کرده‌اند. رشد قیمت‌ها تحت تاثیر انتظارات فزاینده بازار برای تمدید توافق کاهش تولید میان کشورهای عضو و غیر عضو اوپک تا سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره احتمال تمدید ۹ ماهه یا حتی ۱۲ ماهه کاهش تولید وجود دارد.

کاهش تولید که از ابتدای ژانویه امسال به اجرا در آمد، قرار بود تنها نیمه اول سال ۲۰۱۷ را پوشش دهد، اما تداوم اشباع عرضه اوپک و متحدانش را برای تمدید این توافق در نشست روز جاری وین تحت فشار قرار داد.

به گفته جیمز وودز، تحلیلگر شرکت ریوکین سکیوریتیز، احتمال تمدید توافق کاهش تولید تا حدود زیادی در قیمت‌های نفت تاثیر گذاشته است و در مرحله کنونی بعید است شاهد کاهش بیشتر سطح تولید باشیم، زیرا مقامات اوپک ترجیح می‌دهند منتظر مانده و تاثیر تمدید این توافق بر متعادل شدن مجدد بازار را پیش از انجام هر اقدام بزرگتری مشاهده کنند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت مشاوره انرژی وود مکنزی در گزارشی اعلام کرد تمدید ۹ ماهه توافق، تاثیر محدودی بر پیش‌بینی قیمت این شرکت برای سال ۲۰۱۷ خواهد داشت. وود مکنزی متوسط قیمت سالانه هر بشکه نفت برنت را ۵۵ دلار پیش‌بینی کرده است. طبق برآورد این شرکت، تمدید ۹ ماهه این توافق به افزایش تولید ۹۵۰ هزار بشکه در روز در آمریکا منجر شده و به تلاش‌های اوپک ضربه می‌زند.

تولید نفت آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۰ درصد رشد کرده و به بیش از ۹.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.

وود مکنزی پیش بینی کرد در صورت تمدید توافق کاهش تولید تا سال ۲۰۱۸، محدود شدن عرضه متوسط قیمت هر بشکه برنت در سال ۲۰۱۸ را به ۶۳ دلار می‌رساند.

متوسط قیمت هر بشکه برنت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۵۳.۹۰ دلار در هر بشکه بوده است.

منبع:ایسنا

وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: این وزارتخانه سرگرم بازبینی مجوزهایی است که به شرکت‌های بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران داده شده است.

استیون منوچین در برابر کمیته‌ای از نمایندگان مجلس آمریکا اظهار کرد: ما هر آنچه در توان داریم برای وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران، سوریه و کره شمالی برای حمایت از زندگی شهروندان آمریکایی‌ به کار خواهیم بست و من می‌توانم به شما اطمینان دهم که این موضوع مورد توجه من بوده و درباره آن با رییس جمهور صحبت می‌کنم.

منوچین درباره بازبینی این مجوزها که تحت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی برای رفع تحریم‌ها در قبال محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران صادر شدند، توضیحی نداد.

منوچین به این کمیته گفت: تحریم‌ها تقریبا موثر بوده و ایران را به پای میز مذاکره کشاندند. برای بوئینگ از دست دادن قرارداد ایران‌ایر ممکن است بر تولید هواپیما ۷۷۷ تاثیر گذارد، زیرا نخستین سفارش ایران‌ایر به بوئینگ که قرار است تا سال ۲۰۲۰ تحویل داده شوند، شامل ۱۵ فروند از این هواپیمای پهن پیکر است. تحویل این هواپیماها قرار است از ماه مه سال آینده آغاز شود.

بوئینگ در دسامبر اعلام کرده بود تولید ۷۷۷ را در سال میلادی جاری به میزان ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.

ایران‌ایر برای خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری آمریکایی و اروپایی که بر مبنای قیمت اعلام شده ۳۷ میلیارد دلار ارزش دارند، توافق کرده است. با این‌همه چنین توافق‌هایی معمولا شامل تخفیف‌های بزرگی هستند.

این هواپیماها شامل ۸۰ فروند هواپیمای جت بوئینگ، ۱۰۰ فروند ایرباس و ۲۰ فروند هواپیمای توربوپراپ شرکت فرانسوی – ایتالیایی ATR هستند.

فروش همه این هواپیماها به دلیل به کار رفتن قطعات ساخت آمریکا در تولید آنها به مجوز آمریکا نیاز دارد.

یک سخنگوی بوئینگ در ایمیلی به رویترز گفت: بوئینگ همچنان نظرات دولت آمریکا را در ارتباط با همکاری با شرکت‌های هواپیمایی ایران دنبال می‌کند و همه قراردادها با شرکت‌های هواپیمایی ایران مستلزم تایید دولت آمریکا هستند. اما سخنگوی ایرباس در این باره اظهارنظر نکرد.

بوئینگ در نخستین توافق با ایران از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، در ژانویه ماه گذشته قراردادی برای فروش ۳۰ فروند هواپیما به شرکت هواپیمایی ایران آسمان که سومین ایرلاین بزرگ ایرانی است، اعلام کرد.

با این همه این شرکت خاطر نشان کرد: برای این قرارداد درخواست مجوز خواهد کرد.

منابع آگاه از این قراردادها اظهار کرده‌اند: وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکنون مجوزها برای قراردادهای اصلی میان تامین کنندگان غربی و ایران‌ایر را صادر کرده است، اما بسیاری از آنها بعد از سال ۲۰۲۰ باید تمدید شوند.

به گفته آنها، ایران‌ایر برای تحویل ۷۰ فروند نخست به مجوزهای بیشتر نیاز ندارد. با این همه کارشناسان حقوقی اظهار کردند که وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌تواند هر زمان که بخواهد به لغو مجوزها اقدام کند.

حدود یک سوم از هواپیماهای ایرباس یا حدود ۳۷ فروند قرار است تا سال ۲۰۲۰ تحویل داده شوند که شامل سه فروندی هستند که تاکنون تحویل داده شده‌اند.

ایران‌ایر هفته گذشته چهار فروند نخست از هواپیماهای توربوپراپ ATR را تحویل گرفت و قصد دارد باقی هواپیماها را تا ۱۶۶ سال آینده دریافت کند.

براساس گزارش رویترز، با وجود این‌که مجوزهای لازم وجود دارند، بانکداران می‌گویند مذاکرات میان ایران و بانک‌های غربی برای تامین مالی تحویل این هواپیماها به دلیل نگرانی نسبت به وضع دوباره تحریم‌ها یا مجازات بانک‌هایی که با ایران همکاری کرده‌اند از سوی آمریکا، مختل شده است.

منبع:ایسنا

پنج شنبه, 04 خرداد 1396 ساعت 11:57

خرما به 20 هزار تومان رسید

دبیر انجمن خرما از حضور دلالان در بازار این محصول که به 3 میلیون کشاورز آسیب وارد کرده است انتقاد کرد.

علی‌اصغر موسوی-دبیر انجمن خرما- در رابطه با وضعیت عرضه و قیمت خرما در آستانه ماه رمضان بیان داشت: خرمایی که دراوایل فصل به قیمت 1500 تا 2 هزار تومان خریداری شده است در حال حاضر به 10 برابر قیمت فروخته می شود که هم به کشاورز و هم به خریدار ضربه زده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا تنظیم بازار برای این محصول اجرا شده است یا خیر، بیان داشت: تنظیم بازار برای خرما وجود ندارد که همین مساله حضور دلالان در بازار این محصول را فراهم کرده است. با توجه به اینکه 3 میلیون کشاورز در این حوزه وجود دارد این اختلاف قیمت بیشترین ضربه را به کشاورزان وارد کرده است.

منبع:ایلنا

پنج شنبه, 04 خرداد 1396 ساعت 11:40

افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

طلا در معاملات روز پنج‌ شنبه بازار جهانی تحت تاثیر ضعیف شدن ارزش دلار، بیشتر رشد قیمت روز گذشته را حفظ کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور تقریبا ثابت بود و در ۱۲۵۸.۶۱ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه حدود ۰.۶ درصد رشد کرده بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۲۵۸.۷۰  رسید.

بر اساس گزارش رویترز، گزارش آخرین نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا نشان داد: سیاست‌گذاران براین نکته توافق دارند که افزایش بیشتر نرخ‌های بهره باید تا زمان مشخص شدن موقتی بودن کندی روند رشد اقتصادی آمریکا متوقف شود با این همه اکثر آنها بر افزایش تدریجی نرخ‌های بهره تاکید کردند.

نرخ‌های بهره بالاتر از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند و در مقابل قیمت طلا را که سوددهی ندارد، تحت فشار قرار می‌دهد.

هلن لو، تحلیلگر شرکت آرگونات سکیوریتیز به رویترز گفت: تصور نمی‌کنم دیدگاه بازار درباره در پیش بودن دو دور دیگر افزایش نرخ‌های بهره آمریکا پس از انتشار این گزارش تغییر کرده باشد. گزارش کمیته بازار آزاد فدرال دیدگاه چندان قوی‌ نداشت و بنابراین طلا واکنشی نشان نداد.

طبق برنامه دیده‌بان فدرال شرکت CME Group، معاملات صندوق‌های فدرال نشان می‌دهد معامله‌گران احتمال افزایش ۲۵ واحدی نرخ‌های بهره در نشست ماه آینده بانک مرکزی آمریکا را ۸۳ درصد برآورد می‌کنند.

ادوارد مایر، تحلیلگر شرکت INTL FCStone اظهار کرد: ما براین باوریم که طلا به خوبی در برابر دورنمای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا مقاومت کرده است و انتظار می‌رود با ضعف دلار که ناشی از جنجال‌های پیرامون دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکاست، قیمت این فلز ارزشمند بیشتر تحکیم شود.

بازارهای سهام آسیا در معاملات پنج شنبه صعود کردند و شاخص بازارهای سهام آسیا – اقیانوسیه به جز ژاپن ۰.۷ درصد رشد کرد.

در این بین شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر سبدی از شش ارز بزرگ دنبال می‌کند، ۰.۳ درصد افت کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۷.۲۰ دلار رسید، در حالی که هر اونس پلاتین تقریبا ثابت بود و ۹۴۴.۲۰ دلار معامله شد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، ۷۶۵.۲۵ دلار بود.

منبع:ایسنا

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز پنجشنبه جزییات جدیدی از کشف یک محموله بزرگ کولر گازی را رسانه ای کرد و گفت: از نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، این محموله ماهیت قاچاق دارد، اما مسئولان گمرک چنین اعتقادی ندارند.

هفته گذشته یک محموله بزرگ کولر گازی به ارزش 500 میلیارد ریال در پنج انبار در شهر ری و یک انبار در اشتهارد کرج کشف شد.

به گزارش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاسم خورشیدی سخنگوی این ستاد در مورد این محموله گفت: این محموله به صورت قطعات منفصله با پرداخت تعرفه 20 درصدی وارد کشور شده، اما اصل کالا تعرفه 40 درصدی دارد. یعنی نصف حقوق دولت پرداخت و به نوعی قانون را دور زدند.
وی افزود: اینکه در این زمینه تخلف صورت گرفته، قطعی است، اما قاچاق بودن آن محل اختلاف است، مسئولان گمرک معتقدند این تخلف گمرکی بوده و قاچاق نیست.
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با یادآوری اینکه کارکرد قاچاق تضییع حقوق دولت و اخلال و ضربه به تولید و اشتغال داخلی است، گفت: از نظر این ستاد، این محموله قاچاق است.
خورشیدی گفت: اکنون برخی برندهای خارجی در داخل تولید می ‌شوند، اما وقتی این گونه باشد، بازار داخلی خراب می‌ شود.
وی گفت: این کالا به شکل قطعات منفصله، از گمرکات مختلف وارد کشور شده بود و مسئولان گمرک معتقدند تخلف گمرکی بر مبنای قاعده 2الف صورت گرفته است.
قاعده 2 الف گسترش‌ دهنده قلمرو هر شماره نه تنها به کالای کامل، بلکه به اجزاء و قطعاتی است که خصوصیت اساسی کالای کامل را داشته باشند که با استقرار سامانه جامع امور گمرکی آسانتر می توان این نوع کالاها را شناسایی کرد.
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد جزئیات این کشف گفت: اسپیلت‌ها با برند جنرال بوده که حروف انگلیسی برگرفته از مالک و واردکننده آن را دارد و از مبدا چین وارد کشور شده است.
وی با تأکید بر اینکه ارزش این محموله 500 میلیارد ریال است، تصریح کرد: 30 هزار دستگاه اسپیلت کشف شده و واردات آن مربوط به نیمه دوم سال 95 است.
به گفته خورشیدی، قطعات به شکل منفصل داخل کشور آمده و در انبارها تبدیل به کالای نهایی شده است.
وی ادامه داد: سامانه‌ای تحت عنوان «سامانه جامع شناسایی کالاهای قاچاق» داریم که از مجموعه اطلاعات درون سامانه‌ های مختلف تقاطع‌ گیری می‌ کند و مواردی که مظنون به انحراف است را مشخص می‌ کند.
به گفته خورشیدی، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی به داده های این سامانه دسترسی دارند و بر اساس بررسی تقاطعی و تقاطع‌گیری محموله ‌ها بررسی می ‌شوند.
این مقام مسئول در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: این محموله براساس داده ‌های سامانه جامع امور گمرکی و سامانه انبارها بررسی و جمع ‌بندی صورت گرفت. این قطعات از گمرکات متعدد و کارت‌ های بازرگانی مختلف وارد شده است.

منبع:ایرنا

روسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در تماسی تلفنی تاکید کردند که آماده اند فصل تازه ای را در همکاری های مشترک بگشایند و جهشی را در روابط تهران – آنکارا بویژه در عرصه اقتصادی ایجاد کنند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه با قدردانی از تماس تلفنی "رجب طیب اردوغان" رییس جمهور ترکیه گفت:طی چهار سال گذشته برای توسعه و تعمیق روابط ایران و ترکیه گام های بزرگی برداشته شد اما باید برای رساندن حجم مبادلات سالانه دو کشور به رقم ۳۰ میلیارد دلار، یک جهش در این روابط و همکاری ها ایجاد کرد.

رییس جمهور اظهارداشت : ایران به تلاش برای تحقق افق ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات اقتصادی تهران - آنکارا متعهد است و اکنون فرصت برای ایجاد جهش در روابط دو کشور در همه حوزه های مورد علاقه فراهم است.

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت تقویت همکاری های بانکی میان دو کشور، گفت: تقویت همکاری های بانکی پایه مهمی در توسعه روابط ایران و ترکیه خواهد بود و بانکهای بزرگ دو کشور باید برای توسعه همکاریها، بیش از پیش ترغیب شوند.

رییس جمهورهمچنین همکاری های منطقه ای ایران و ترکیه را با اهمیت برشمرد و گفت: همکاری های دو جانبه و سه جانبه با روسیه در حوزه مسایل منطقه ای و از جمله در روند مذاکرات آستانه مهم است و می تواند به صلح و ثبات منطقه کمک کند.

دکتر روحانی همچنین ضمن تبریک ماه مبارک رمضان به رییس جمهور ترکیه ، برای وی آرزوی سلامتی و برای ملت ترکیه آرزوی بهروزی کرد.

رییس جمهور ترکیه نیز در این تماس تلفنی با تبریک پیروزی مجدد دکتر روحانی در انتخابات  ریاست جمهوری، رای بالای مردم را نشان دهنده جایگاه ویژه وی در میان مردم دانست و تاکید کرد: ترکیه مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه ها توسعه دهد.

 رجب طیب اردوغان اظهارداشت: روابط ایران و ترکیه روابطی رو به توسعه بوده و تقویت بیش از پیش این روابط در عرصه های دوجانبه و منطقه ای بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: ما در نشست سال گذشته شورای عالی و راهبردی روابط ایران و ترکیه اراده خود را برای ارتقاء همکاریها نشان دادیم و تحقق مبادلات ۳۰ میلیارد دلاری در این راستا می تواند جهشی در روابط ایجاد کند.

 رییس جمهور ترکیه افزود: در مسیر تقویت همکاری های تهران – آنکارا مانعی وجود ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری های منطقه ای دو کشور اشاره کرد و گفت : این همکاری ها بویژه در نشست آستانه به صلح و ثبات منطقه، کمک می کند.

 اردوغان افزود: ما می توانیم  جهت آسایش ، رفاه و ثبات منطقه، با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه و حتی دیگر کشورها ، روند مذاکرات  آستانه را با شتاب بیشتری پیگیری کنیم.

دو طرف تاکید کردند که تشکیل سریع نشست شورای عالی راهبردی روابط ایران و ترکیه در تهران و با حضور روسای جمهوری دو کشور خواهد توانست روابط دو جانبه را تقویت و راههای توسعه همکاری های منطقه ای را گسترش دهد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت 

صفحه 1 از 806

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395