رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی گفت: اساسنامه صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی با اولویت مناطق محروم، پس از ۲۰ سال به تصویب هیأت وزیران رسید.

مجتبی زینی‌وند اظهارکرد: با راه‌اندازی صندوق حمایت از مؤسسان مدارس غیردولتی، پرداخت بخشی از حق بیمه سهم مؤسس و کارکنان غیررسمی مدارس غیردولتی، گام مهمی در ایجاد انگیزه و تأمین امنیت شغلی و آرامش خاطر جمع کثیری از معلمان شاغل در مدارس غیردولتی است.

وی اضافه کرد: صندوق حمایت از مؤسسان مدارس غیردولتی نقش مهمی در تحقق توسعه عدالت آموزشی دارد و بستر مناسبی جهت بهره‌مندی دانش‌آموزان مستعد بی‌بضاعت در مناطق کمتر برخوردار فراهم می‌آورد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مؤسسان مناطق محروم و کمتر برخوردار جهت حمایت دراولویت هستند، گفت: اساسنامه صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی با اولویت مناطق محروم با پیگیری‌های مجدانه پس از ۲۰ سال به تصویب هیأت وزیران رسید.

وی افزود: از مهمترین موضوعات فعالیت صندوق اعطای تسهیلات به مؤسسان برای خرید، تملک ساختمان و زمین، احداث بنا، اجاره، نوسازی، مقاوم سازی و تبدیل به احسن، توسعه و تجهیز برای رسیدن به استانداردهای آموزشی و پرورشی است.

زینی‌وند تصریح کرد: کمک به تأمین بخشی از شهریه دانش‌آموزان مستعد بی‌بضاعت و ایتام با اولویت مناطق محروم و کمتر برخوردار از موضوعات فعالیت صندوق است.

وی گفت: به منظور تشکیل صندوق و مطابق ماده ۱۳ قانون، دولت موظف است هرساله و تا سقف ۵۰ درصد از قیمت تمام شده سرانه سالانه دانش‌آموزی در بخش دولتی را که به ازای کل دانش‌آموزان شاغل به تحصیل در مدارس غیردولتی است در قالب کمک در لایحه بودجه سالانه کل کشور پیش‌بینی کند.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی افزود: با راه‌اندازی صندوق، بخشی از حق بیمه سهم مؤسس و کارکنان غیررسمی مدارس غیردولتی قابل پرداخت است.

وی از مهمترین ویژگی صندوق را عضویت ۳ نفر از مؤسسان مدارس غیردولتی در ترکیب ۱۰ نفره هیأت امنای صندوق ذکر کرد و گفت: آیین نامه اجرایی صندوق پس از سه ماه از زمان تصویب اساسنامه توسط آموزش و پرورش تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

منبع:ایلنا

مدیرکل آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش گفت: غلبه ترجمه بر تالیف، توجه به خانواده‌ها به عنوان مهم‌ترین نهاد در شکل‌گیری شخصیت و هویت کودک و نیزضرورت بازنگری در شاخص‌های ارزیابی تولیدات دوره پیش‌دبستانی ازجمله مسائل مهم بخش داوری تولیدات دوره پیش دبستانی است.

رخساره فضلی، مدیرکل آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش و سرگروه داوری پیش دبستان پانزدهمین دوره جشنواره کتاب رشد گفت: آنچه برای کودکان در دوره پیش‌دبستانی نیاز داریم، کتاب‌های کار یا به اصطلاح کاغذ و قلمی نیستند و چه بسا این کتاب‌ها باید به حداقل برسند. آنچه اکنون تولید می‌شود عموماً شرایطی دارد که از کودکان پیش‌دبستان انتظار می‌رود کتاب و قلمی داشته باشند و صرفاً به رنگ‌آمیزی و کارهایی از این دست بپردازند. درحالی که این کار با ویژگی‌های کودکان و حتی اهداف و رویکردی که ما در نظام آموزشی دوره پیش‌دبستان تنظیم کرده‌ایم؛ همخوانی ندارد. این موضوع هم کودکان و هم نظام آموزشی را دچار مشکل می‌کند. چرا که کودکان در دوره پیش‌دبستانی فرصت خوبی برای رشد همه جانبه دارند ولی با استفاده از این قبیل کتاب‌ها به انجام کارهای تکراری محدود می‌شوند که قاعدتاً خیلی هم خوشایند آنها نیست و نتایج خوبی هم در بر ندارد.

وی درمورد ارزیابی خود از کتاب هایی که دراین دوره جشنواره به گروه پیش دبستانی رسیده است،گفت:هرچه دقت و فرهنگ‌سازی در رابطه با کودکان بیشتر می‌شود انتظار می‌رود کتاب‌های بهتری هم تولید شود، اما آنچه در سنوات گذشته هم به چشم می‌خورد و امسال هم نمود بیشتری دارد، غلبه آثار ترجمه است. این یک موضوع فرهنگی است که باید خیلی جدی به آن بپردازیم. نکته عجیبی که در این تولیدات وجود دارد آن است که حتی داستان‌های کوتاه ساده هم ترجمه شده‌اند و این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند آیا واقعا ما اینقدر در این حوزه فقیر و ناتوانیم، درحالی که ادبیات و فرهنگ ما بسیار غنی است.

دکترفضلی تاکید کرد: حتی در میان کتاب ها، مجموعه‌هایی درباره بازی با رنگ ها بود که باز هم ترجمه شده بود! موضوعاتی را که بخشی از زندگی جاری و فرایندهای اصلی زیست ماست، ضرورتی ندارد ترجمه کنیم!

وی با اشاره به این که ترجمه و تالیف از نظر هزینه هم چندان تفاوتی ندارند و تنها تفاوتش در صرف وقت و همتی است که باید به خرج داد،خاطرنشان کرد: به نظرم مواردی از این دست به ویژه در داستان‌ها که کودکان با مولفه‌های فرهنگی آن همانندسازی می‌کنند و هویت‌شان را شکل می‌دهند باید مورد توجه قرار بگیرند. در تصاویر هم این موضوع به صورت جدی به چشم می خورد. تصاویر کتاب‌ها عمدتاًمشکلاتی اساسی دارند. از جمله این که خیلی از آنها با متن تناسب ندارند. برای کودکان پیش‌دبستان که در تفکر انتزاعی محدودیت دارند، تصاویر کمک کننده هستند. درواقع، تصویر ابزاری است تا پیام کاملاً منتقل شود و به کودک این فرصت را می دهد که در فضای ذهنی خودش داستان را بازسازی کند. اما برخی تصاویر به گونه‌ای است که پیام را منتقل نمی‌کند بنابراین ما فرصت تصویرسازی ذهنی را از بچه‌ها می گیریم.

وی افزود: از سوی دیگر، کلمات هم از دیگر ابزارهایی هستند که به پردازش ذهنی کودکان کمک می‌کند. حال کلماتی در داستان ها به کار می‌روند که کودکان از نظر فرهنگی و فضای شناختی با آن عجین نیستند و از سوی دیگر تصاویری را می‌بینند که با کلامی که دریافت می‌کنند انطباق ندارد.

وی با تاکید بر این که ناشران در سیاست‌گذاری های خود دفتر انتشارات وتکنولوژی  آموزشی باید ارائه شاخص‌ها و معیارها دوره پیش‌دبستان را به طور ویژه مدنظر قرار دهد،تصریح کرد: شاخص‌های اختصاصی در گروه های مختلف تفاوت چندانی با هم ندارند، در حالی که  دوره پیش‌دبستانی باید به طور ویژه و با توجه به گروه سنی دیده شود. باید ویژگی کودکان و انتظارات ما در شاخص‌ها در نظر گرفته شود. مانند این که حدود انتظار ما در یادگیری و نیازهای رشدی کودکان چیست.

فضلی با اشاره به این که کتاب‌های دوره پیش‌دبستانی باید به دو گروه «برای کودکان» و «درباره کودکان» تقسیم شود و هر کدام از گروه ها جداگانه بررسی شوند،متذکرشد:کتاب‌های تالیف شده متفاوت بودند، اما در حوزه کتاب‌های «درباره کودکان» به نظر می‌رسد از نظر ادبیات و منابع علمی به غنای خوبی می‌رسیم؛ به ویژه که در این منابع به ضرورت دوره پیش‌دبستان و اهمیت آن در شکل‌گیری شخصیت و هویت کودکان تاکید می‌شود. این، نشان می دهد که در حال رسیدن به یک فهم مشترک هستیم. اما در میان کتاب‌ها، آثاری که برای خانواده‌ها باشد،وجود نداشت؛ درحالی که خانواده‌ها در دوره پیش‌دبستانی نهادی مهم هستند که همه هویت و شخصیت کودک تحت تاثیر آنهاست. روش‌های فرزندپروری برای گروه‌های سنی گوناگون هم از جمله موضوعات مهمی است که درباره آنها کتابی نبود.

وی درباره این که آیا کتاب هایی که برای بررسی دراین دوره ازجشنواره به گروه شما رسید می تواند پاسخگوی نیازمخاطبان باشد، یادآورشد:حدود ۵۷ عنوان کتاب به گروه ما رسید و اگر بخواهم بگویم چند درصد پاسخگوی نیاز نظام آموزشی ما در دوره پیش‌دبستان است، درصد زیادی نیست. باید از فرصت جشنواره استفاده کنیم تا کسانی را که در این حوزه حرکت می‌کنند به سمت اهداف نظام آموزشی ترغیب کنیم.  قصه ها و شعرها و بقیه کتاب‌های دوره پیش‌دبستانی ویژگی خاص خود را دارند و لازم است مولفان و ناشران با دقت بیشتری وارد این وادی شوند. در برخی از تولیدات هم تولیدات کمی داریم مانند مسائل روز جامعه که والدین با آن درگیر هستند. گرچه دنیای امروز دنیای ارتباطات و الکترونیک است ودسترسی به اطلاعات راحت‌تر شده است، اما اگر خانواده‌ها در برخورد با فرزندانشان به مشکلی برخورند نمی‌دانند باید چه راهکاری در پیش بگیرند. از این رو، نیازمند منابع موثقی در حوزه آسیب‌ها هستند که مولفان باید به آنها هم توجه داشته باشند.

وی درمورد این که جشنواره دراین حوزه چه کاری می تواند انجام دهد،خاطرنشان کرد:فکر می‌کنم مهم‌ترین کاری که جشنواره می تواند انجام دهد، فرهنگ‌سازی است. سنگ محک جشنواره، جهت دادن به تولیدات در کشور است و طبیعی است که بسیاری از ناشران تمایل دارند در این مسیر حرکت کنند، اما برخی هم نمی‌دانند باید چه کنند. از سوی دیگر، باید فضای تولید آثار مدیریت شوند. سامان‌دهی منابع آموزشی و تربیتی به عنوان یک بخش مهم در وزارت آموزش و پرورش برای هدایت تولید منابع و بسته‌های آموزشی باید سیاست‌گذاری کند و چارچوب و معیارهای دقیقی را ترسیم کند.  البته این معیارها باید مبتنی بر اهداف دوره ها و ویژگی‌ها و نیازهای مخاطب باشد. مثلاً در دوره پیش‌دبستانی که منابع به صورت غیرمتمرکز تولید می‌شود نیازمند بسته‌های آموزشی هستیم.  بنابراین اگر قرار است جشنواره به رسالتش عمل کند باید بر اساس نیازها و اهداف و انتظارات نظام آموزشی فضای تولیدات را به گونه‌ای تنظیم و هدایت کند که به تدریج ناشران به نیازها پاسخ دهند. من فکر می کنم جشنواره می‌تواند چنین فضایی را ایجاد کند تا کسانی که اهل فکر و قلم هستند بیشتر و تخصصی‌تر وارد این حوزه شوند.

منبع:ایلنا

چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 16:20

استقرار هیأت بازرسی در شهرداری

هیأت بازرسی امور وزارت کشور و شهرداری‌ها (گروه شهرداری‌ها) از تاریخ ۱۱-۹-۹۶ لغایت ۳۰-۱۱-۹۶ با موضوع "بررسی نحوه پیش بینی و هزینه کرد بودجه غیرنقدی شهرداری تهران" در شهرداری مستقر است.

 هیأت بازرسی امور وزارت کشور و شهرداری‌ها (گروه شهرداری‌ها) از تاریخ ۱۱-۹-۹۶ لغایت ۳۰-۱۱-۹۶ با موضوع "بررسی نحوه پیش بینی و هزینه کرد بودجه غیرنقدی شهرداری تهران" در شهرداری مستقر می‌باشد.

چنانچه کارکنان و شهروندان محترم در خصوص عملکرد و اقدامات این دستگاه اجرایی شکایت یا اعلاماتی دارند می‌توانند به هیأت بازرسی مستقر (واقع در تهران- خیابان بهشت- معاونت مالی و اداری شهرداری تهران- طبقه اول) مراجعه و یا با شماره تلفن گویای ۱۳۶ و یا با شماره تلفن ۹۶۰۶۶۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند

ضمناً؛ سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور به‌ نشانی اینترنتی http://shekayat.bazresi.ir آماده دریافت شکایات و اعلامات شهروندان محترم در این زمینه است.

منبع:ایلنا

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت:نظام اداری ایران با گذشت بیش از 80سال از فعالیت آن اکنون دارای شناسنامه خدمات شده است و مردم برای برخورداری بهتر از خدمات می توانند از آن بهره مند شوند.

رضا باقری اصل روز چهارشنبه در همایش ملی معماری سازمانی ایران در محل دانشگاه شهید بهشتی افزود: همت سازمان امور استخدامی کشور و سازمان فناوری اطلاعات ایران منجر به شناسنامه دار شدن خدمات دولتی شده است و اکنون روند احصاء خدمات برای شناسنامه دار شدن تا حد قابل قبولی روبه جلو است.
وی با بیان اینکه اکنون و با شناسنامه دارشدن خدمات دولت مشخص شده بسیاری از این خدمات تکراری است که برای اصلاح آن درحال ایجاد معماری سازمانی هستیم تا خدمات تکراری حذف شده و خدمات اصلی در سامانه دولت الکترونیک به مردم عرضه شود.
باقری اصل با اشاره به فعالیت کنتورخوانی که یک فعالیت واحد است، خاطرنشان ساخت:اکنون فعالیت واحد توسط چند دستگاه به صورت موازی ارائه می شود درحالی که می توان یک دستگاه را مامور همه آنها کرد.
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات به وجود برخی سواستفاده ها در این گونه فعالیت های تکراری اشاره کرد و ادامه داد: مزیت هایی که برخی این فعالیت ها برای سازمان ارائه کننده در پی دارد مانع از ان است که این خدمات به صورت یکپارچه و واحد عرضه شود.
وی گفت: اکنون 49درصد فعالیت دولت به صدور مجوزها و اعتبارسنجی اختصاص دارد درحالی که می توان با الکترونیک کردن و لحاظ کردن معماری صحیح سازمانی این روند را متوقف کرد.
باقری اصل از وجود 180 صندوق بیمه ای در کشور انتقاد کرد و گفت: همه این صندوق ها یک کاری انجام می دهند و مشخص نیست تعدد آنها چه نیازی را برطرف می کند.
این مقام سازمان فناوری اطلاعات ایران به کشورکره جنوبی اشاره کرد و افزود: این کشور یک سامانه یکپارچه تدارکات راه اندازی کرده و همه سازمان های موازی دیگر را منحل کرده تا توانسته رضایت عمومی ایجاد کند و ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.
وی معماری سازمانی را ایجاد تغییر و تحول اساسی در نظام اداری کشور برشمرد و خاطرنشان ساخت: پذیرش آن هزینه و مشکل به دنبال دارد و برهمین اساس مقاومت در برابر ان وجود دارد.
باقری اصل گفت: مدیریت تغییر در کشور ما بسیار هزینه بر و سنگین است بنابراین در برابر آن ایستادگی می شود.
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران به اختصاص بودجه 63 میلیارد ریالی برای پروژه دولت الکترونیک در لایحه بودجه سال آینده اشاره کرد و گفت: اختصاص این بودجه درحالی است که تاکنون پرداخت در بودجه های سال های گذشته صفر ریال بوده است.
وی ادامه داد: چه انتظاری برای دولت الکترونیک با چنین پرداخت هایی می توان داشت. 
رییس جمهوری بیست و هفتم اردیبهشت ماه سال 1393 در مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات گفته است : ما در دورانی قرار داریم که باید در فضایی مطمئن‌تر، کم‌هزینه ‌تر و با صرف زمان کمتر، امکانات لازم را برای نسل جوان فراهم کنیم. دولت باید دولت الکترونیک باشد، برای این کار قد‌م‌های کوچکی برداشته شده است اما قدم‌های بلندتری در پیش رو داریم.
«حسن روحانی» ادامه داد: باید با یک برنامه ‌ریزی درست در وزارتخانه‌هایمان یک نهضت دیجیتالی انجام شود و اسناد و مدارک در چارچوب قوانین، دیجیتال شوند تا سرعت لازم برای خدمت‌ رسانی به مردم مهیا شود. ما در سایه این فناوری می‌خواهیم اقتصاد دانش‌بنیان را در کشور گسترش دهیم و از این فناوری برای این اقتصاد استفاده کنیم.

منبع: ایرنا

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به دیده نشدن بدهی‌های تامین اجتماعی در لایحه بودجه 97 اشاره کرد و گفت: در بودجه سال جاری 5000 میلیارد تومان در مجلس برای پرداخت بدهی‌ها دیده شد و برای سال آینده هم مطمئن هستیم با تدابیر دولت و اجماع مجلس، خروجی بودجه به نفع پرداخت بخشی از مطالبات ما طبق برنامه ششم باشد.

سید تقی نوربخش در نشست خبری مشترک با مدیرعامل شستا با بیان اینکه امنیت اجتماعی و رونق فضای کسب و کار بزرگترین کارکردهای سازمان تامین اجتماعی هستند گفت: اگر  تامین اجتماعی وارد حاشیه شود، امنیت اجتماعی دچار اختلال می‌شود.

وی درباره سیاست خروج از بنگاه‌داری گفت: این امر از سیاست های سازمان در بخش سرمایه گذاری است و به الزامات سرمایه گذاری به عنوان نهاد بیمه‌ای برمی‌گردد و ارتباطی با تعهدات سازمان ندارد. اموال سازمان مربوط به 42 میلیون بیمه شده است و سرمایه گذاری ها باید ریسک بالا و سودآوری بالا داشته باشند و حیاط خلوت  شدن شستا با سیاست‌های تامین اجتماعی مغایرت دارد.

نوربخش درباره پرداخت بدهی های دولت به تأمین اجتماعی عنوان کرد: در ماده 14 برنامه ششم به صراحت دولت مکلف شده بدهی‌های تامین اجتماعی را در عرض 5 سال و هرساله 10 درصد پرداخت کند. علی رغم آنکه در تبصره 2 بودجه سال 97  آمده دولت باید بدهی اش را به نهادهای عمومی و خصوصی بپردازد ولی این امر در بند ک تبصره 4 در لایحه بودجه 97 پیش بینی نشده است.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه سازمان حسابرسی باید میزان بدهی‌ها را تایید کند عنوان کرد: در سال 96 سازمان حسابرسی، بدهی حداقل 30هزار میلیارد تومان را تا سال 94 تایید کرد و گواهی داد  اما مبلغ بیش از اینها است. اخیرا مجددا گواهی و تایید بدهی جدیدی در حال صدور است.

نوربخش ادامه داد: در بودجه سال جاری 5000 میلیارد تومان در مجلس برای پرداخت بدهی‌ها دیده شد و برای سال آینده هم مطمئن هستیم با تدابیر دولت و اجماع مجلس خروجی بودجه به نفع پرداخت بخشی از مطالبات ما طبق برنامه ششم باشد.

جزییات واگذاری سهام تامین اجتماعی به ذینفعان به‌زودی اعلام می‌شود

وی همچنین درباره واگذاری سهام به بازنشستگان و ذینفعان اظهار کرد: شکل گرفتن صندوق و سبد بورسی با حاشیه ریسک پایین برای فروش سهام به ذینفعان در هیات امناء مصوب شده و تسهیلات و جزئیات آن در آینده اعلام خواهد شد.

نوربخش ادامه داد:  اینکه این صندوق چقدر  آورده دارد؟ به سیاستهای خروج از بنگاه داری و ترکیبی از سهام بستگی دارد که در حال کار به روی آن هستیم و چون مصوبه هیات امناء را دارد قطعا این کار را امسال انجام خواهیم داد.

نوربخش با اشاره به چرخش مالی سازمان تأمین اجتماعی که طی یک ماه به 12 هزار میلیارد تومان می رسد اظهار کرد: در زمینه احیاء و ارتقای سازمان و فضای کسب و کار اقدامات خوبی انجام دادیم. به عنوان مثال طی سال اخیر بخشودگی جرایم را در دو نوبت بازرسی از دفاتر قانونی را از 10 سال به یک سال رساندیم و موارد مربوط به خرید و فروش را از مبنای حق بیمه و پیمان‌ها حذف کردیم.

دولت هیچ مبلغی از محل هدفمندی یارانه‌های برای بیمه‌شدن حدود 1.5 میلیون نفر در سال گذشته پرداخت نکرده است

وی ادامه داد:در پی تعهدات بدون منبع در سال های گذشته که در گذشته یک میلیون و 400 هزار نفر بدون پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما بیمه شدند که ماهانه 220 میلیارد تومان برای آن هزینه می‌شود در حالی که بابت آن مبلغی به ما از سوی دولت و محل هدفمندی یارانه‌ها پرداخت نشده است.

نوربخش افزود: همچنین کمک های مختلف درحوادث امسال چون زلزله داشتیم تا کارگاه‌ها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه 95 تا 96 درصد منابع سازمان تأمین اجتماعی از طریق فعالیت‌های بیمه‌ای تأمین می‌شود گفت: از این لحاظ اقتصاد بیمه‌ای حائز اهمیت است. در کنار فعالیت‌های اقتصاد بیمه ای، به کارکرد اقتصاد درمانی نیز توجه داریم.

شرکتهایی که به تامین اجتماعی تحمیل شدند

وی درباره بنگاه‌های واگذار شده به تامین اجتماعی عنوان کرد: عمده شرکت‌ها و بنگاه‌های تأمین اجتماعی از سال 67 تاکنون در راستای پرداخت دیون دولت ها واگذار شده و به نوعی تحمیلی بوده و طبق انتخاب سازمان تأمین اجتماعی نبوده است.

نوربخش ادامه داد: بویژه تا سال 91، عمده این بنگاه‌های واگذار شده زیان‌ده بودند، اما در دولت یازدهم با توجه به سیاست شفافیت، نقدپذیرندگی و ریسک‌ کم وارد بازار سرمایه شدیم و در همین راستا  دو شرکت تاپیکو و تیپیکو که 60 درصد از سرمایه تأمین اجتماعی بوده را وارد بازار بورس کردیم و واگذاری بنگاه‌های دیگر نیز ادامه دارد.

منبع: ایسنا

رئیس مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست وضعیت بودجه سال ۹۷ این سازمان را تشریح کرد.

امیر مهاجری تهرانی اظهارکرد: با توجه به اینکه ماده ۲ قانون برنامه ششم، محور اصلی برنامه را آب و محیط زیست اعلام کرده است، دولت در لایحه بودجه تقدیمی به مجلس، اهتمام ویژه‌ای نسبت به موضوعات آب و محیط زیست دارد همچنین چون محور اصلی بودجه ۹۷ رشد اقتصاد فراگیر، اشتغال‌زا و ضد فقر با رویکرد پنج‌گانه اقتصاد مقاومتی است و علیرغم کاهش ۱۵ درصدی طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، طرح‌های تملک دارایی سازمان محیط زیست در این سال ۱۵ درصد رشد دارد.

وی افزود: همچنین میانگین رشد اعتبارات هزینه‌ای دولت ۹ درصد است اما رشد اعتبارات هزینه‌ای سازمان حفاظت محیط زیست حدود ۲۵ درصد لحاظ شده است. افزون بر این ردیف‌های مرتبط اعتبارات هزینه‌ای حدود ۱۰۴ درصد رشد دارد که برگرفته از تصویب قوانینی مانند قانون هوای پاک و قانون حفاظت و احیای تالاب‌ها است که اخیرا در مجلس به تصویب رسید.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به افزایش درآمد صندوق ملی محیط زیست در لایحه بودجه ۹۷ اظهار کرد: به طور کلی سهم امور محیط زیست در بودجه عمومی دولت حدود ۲ دهم درصد در سال ۹۷ پیش‌بینی شده است. افزون بر این در تبصره ۴ لایحه بودجه سال ۹۷ چند موضوع پیش‌بینی شده که یکی مقابله با پدیده گرد و غبار داخلی است که حدود ۱۵۰ میلیون دلار معادل ۵۲۵ میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است.

تهرانی تاکید کرد: برای بهبود محیط زیست، آبخیزداری و ساماندهی پسماندهای کشور نیز حدود ۲ میلیارد دلار معادل ۷۰۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است همچنین برای توسعه مکران ۱۰۰ میلیون دلار معادل ۳۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و در این موضوع بحث ارزیابی اثرات زیست محیطی امور توسعه‌ای لحاظ شده است که پس از تصویب این ردیف‌ها در مجلس شورای اسلامی، سهم دستگاه‌ها توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به ارزیابی بودجه محیط زیست کشور اشاره و اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های کلی محیط زیست و وظایف مندرج در قانون برنامه ششم توسعه، اولویت‌های ابلاغی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در قالب موضوعاتی همچون کاهش آلودگی هوا، مقابله با گرد و غبار، حفاظت و احیای تالابها، مدیریت پسماندهای کشور و سایر مطالبات مردم، اعتبار پیش‌بینی شده برای انجام تکالیف و وظایف محول شده به این سازمان کافی نیست اما با این وجود رشد میانگین بودجه محیط زیست، نشان‌دهنده توجه دولت به مسائل محیط زیست است.

تهرانی با بیان اینکه بعد از تقدیم لایحه بودجه ۹۷ به مجلس شورای اسلامی، این لایحه در کمیسیون‌های تخصصی بررسی می‌شود، تصریح کرد: کمیسیون مربوط به محیط زیست، کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی است که از اعضای کمیسیون درباره لایحه بودجه نظرخواهی شده است سپس این لایحه در کمیسیون تلفیق بودجه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت برای تصویب به صحن علنی مجلس راه می‌یابد تا کلیه نمایندگان نظرهای خود را درباره آن اعلام کنند. پیش‌بینی می‌شود این روند تا پایان بهمن‌ماه ادامه داشته باشد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست در پایان در مورد احتمال تغییر در لایحه بودجه ۹۷، اظهار کرد: با توجه به خواسته‌های مردم از نمایندگان مجلس احتمال اعمال برخی تغییرات وجود دارد اما بر اساس نظر سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر اینکه بودجه ۹۷ با لحاظ همه شرایط پیشنهاد شده، پیش‌بینی می‌شود که این لایحه با کمترین تغییرات تصویب شود و احتمال تغییر آن نسبت به سال‌های گذشته کمتر باشد.

منبع: ایسنا

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی درباره بازگشایی ساختمان پلاسکوی شمالی گفت:بنیاد مستضعفان چندین بار اعلام کرده که ساختمان 5 طبقه شمالی پلاسکو فاقد ایمنی تأسیسات، استانداردهای لازم و پارکینگ است.

به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان حسن بیک محمدلو  با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر بازگشایی بخش باقیمانده ساختمان پلاسکو گفت: تاکنون توسط بنیاد مستضعفان چندین بار اعلام شده که ساختمان 5 طبقه شمالی پلاسکو فاقد ایمنی تأسیسات، استانداردهای لازم و پارکینگ است و مطابق ضوابط 5 دهه گذشته ساخته شده و از نظر این بنیاد به عنوان مالک، قابلیت استفاده و ایمن‌سازی ندارد و با توجه به این شرایط و عدم امکان دسترسی به خیابان جمهوری بایستی تخریب شود.

وی تاکید کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر ایمن بودن و امکان استفاده از ساختمان 5 طبقه ضلع شمالی پلاسکو توسط شرکت رامان یا بنیاد یا مشاور اعلام نشده و نتیجه بررسی‌ها تأکید بر ضرورت تخریب آن ساختمان است.

بیک محمدلو ادامه داد: درخواست بنیاد مستضعفان از شهرداری تهران با در نظر داشتن تعهدات و ضوابط جاری، تخریب ساختمان 5 طبقه ضلع شمالی و صدور پروانه ساخت جدید پلاسکو براساس استانداردهای روز و تأمین پارکینگ کافی به صورت یکپارچه و با معماری مناسب در زمین شمالی و جنوبی پلاسکو و زمین موسوم به پارکینگ اکبر که جنب آنها واقع شده در دست پیگیری است.

منبع:ایلنا

 

چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 16:05

توقف برجام مشروط است

سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه هیچ ضرب‌الاجلی برای کنگره در زمینه برجام وجود نداشته است، گفت: اگر اصلاحات مناسب برای توافق هسته‌ای در کنگره و توسط متحدان آمریکا انجام نشود، توافق پایان خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به سوالی درباره نبود طرحی در کنگره آمریکا برای وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران علیرغم فرارسیدن ضرب‌الاجل قانونگذاران گفت که دولت به تلاش و تشویق برای پیشرفت در زمینه اصلاح توافق هسته‌ای با ایران در کنگره آمریکا ادامه می‌دهد.
بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، سندرز در ادامه گفت: در واقع هیچ ضرب‌الاجلی برای اقدام تا پایان هفته تعیین نشده بود و دولت هم هیچ درخواستی از کنگره برای ارائه طرحی در زمینه بازگرداندن تحریم‌های مرتبط با برجام نداشته است.
وی همچنین هشدار داد که اگر اصلاحات مناسب از طریق کنگره و متحدان آمریکا در توافق هسته‌ای انجام نشود، برجام متوقف خواهد شد.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه اکتبر از تائید توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که در ژوئیه 2015 حاصل شد، خودداری کرد و با این کار سرنوشت توافق را به کنگره سپرد.
اما هم‌زمان با پایان 60 روز فرصت اعضای کنگره برای تصمیم‌گیری درباه وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران و آینده توافق هسته‌ای برخی دستیاران قانونگذارن آمریکایی خبر داده‌اند که این هفته کنگره بدون آنکه درخصوص بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای تصمیمی بگیرد از این ضرب الاجل که به پایان رسیده است، عبور خواهد کرد.
بنابراین اجرای توافق هسته‌ای تا حدود یک ماه دیگر (دی ماه) که ترامپ بار دیگر باید تصمیم خود درباره تائید پایبندی ایران را اعلام کند، ادامه خواهد داشت.
بنابر این گزارش، کنگره با این اقدام و عدم اتخاذ تصمیمی درخصوص برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) توپ را در زمین ترامپ انداخته است و اعلام عدم پایبندی ایران به برجام احتمالا باعث از بین رفتن این توافق بین‌المللی خواهد شد.
همچنین یک مقام کاخ سفید روز سه‌شنبه در این باره به رویترز گفت که دولت ترامپ هم اکنون موضوع تحریم‌های هسته‌ای ایران را به کنگره سپرده است و مایل به بازگشت این تحریم‌ها نیست.
رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه آمریکا نیز در دیداری غیر علنی با دیپلمات‌های آمریکایی با اعلام اینکه آمریکا فعلا در برجام می‌ماند، تاکید کرده است که این توافق نواقصی دارد که باید رفع شود.
در این میان، رهبران قدرت‌های اروپایی عضو برجام همواره با حمایت از توافق بر عدم تمایل خود برای تغییر، اصلاح یا مذاکره مجدد بر سر آن تاکید کرده‌اند.

منبع: ایسنا

صبح امروز در نشست خبری مشترک مدیران عامل سازمان تامین اجتماعی و شستا آخرین روند اقتصادی بزرگ‌ترین هلدینگ اقتصادی کشور تشریح شد.

 در این نشست خبری، مرتضی لطفی، مدیر عامل شستا با بیان اینکه در دولت گذشته این هلدینگ اقتصادی تبدیل به حیاط خلوت سیاسیون شده بود، از تغییر و اخراج برخی از این افراد غیر متخصص خبر داد.

لطفی اظهار داشت: در دولت گذشته برخی افراد که هیچ گونه تخصص مدیریتی و یا تعلق خاطری به حقوق کارگران نداشتند به این مجموعه تحمیل شدند. در مدت ۴۰ روزی که بنده مدیریت این مجموعه اقتصادی را به عهده گرفتم با بررسی سوابق و توانایی مدیران، شروع به پایش این افراد کردیم و تاکنون ۲۰ نفر شناسایی شدند که به زودی عذر آنها خواسته خواهد شد.

وی ادامه داد: این مجموعه بیت المال نیست بلکه حق الناس است و ما وظیفه داریم دست هر ذینفعی به غیر از بخش کارگری را از این مجموعه قطع کنیم.

وی تصریح کرد: بخش عمده بنگاه‌های شستا واحدهایی هستند که دولت به عنوان رد دیون به ما واگذار شده، که بیشتر آنها ضرر ده هستند و با توجه به قدیمی بودن ماشین آلات با تراکم انسانی زیادی مواجه هستیم.

لطفی در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص فعالیت‌های این مجموعه در حوزه بین‌المللی پس از برجام گفت: ما توانستیم پس از توافق هسته‌ای ۵۰ تفاهم‌نامه با کشورهای ایتالیا، قزاقستان، آذربایجان و استرالیا امضا کنیم که امیدواریم با رفع شیطنت‌های آمریکا و برخی مسائل بین‌المللی این تفاهم‌نامه‌ها که بیشتر در حوزه انرژی هستند تبدیل به قرارداد شوند.

مدیرعامل شستا  در مورد اینکه با توجه به خروج شستا از بنگاهداری و ضررده بودن برخی از شرکت‌های این مجموعه، بخش خصوصی تمایلی برای ورود به این حوزه‌ها نخواهد داشت. تکلیف صنایعی مانند چوکا که ضررده هستند و تعداد زیادی کارگر دارند چه می‌شود؟ ، گفت: در حال حاضر شرکت چوکا یک خریدار از کشور روسیه دارد که برای مشارکت یا خرید کامل در حال مذاکره با آنها هستیم.

وی ادامه داد: این شرکت هزار نفر نیروی انسانی دارد. در حالی که واحدهای مشابه با 200 نفر اداره می‌شوند. از طرف دیگر مصرف کاغذ در داخل نیز به حداقل رسیده است. ضمن آنکه در هنگام خصوصی‌سازی و واگذاری آنها زنجیره تامین رعایت نشد. به طور مثال در واگذاری ذوب‌آهن به شستا فقط کارخانه تحویل داده شد ولی معدن را به صورت جداگانه واگذار کردند. در واگذاری چوکا نیز جنگل که به عنوان مواد اولیه این کارخانه است را به وزارت دفاع داده‌اند و الان ما باید با قیمت گزاف به دنبال تامین این زنجیره باشیم. ضمن آن که تا به امروز تمام تلاش خود را کرده‌ایم که حقوق کارگران را تامین کنیم.

لطفی تصریح کرد: بیشتر کارگران چوکا در آینده نزدیک بازنشست خواهند شد و مجموعه اسالم نیز به 30 نفر رسیده است. هفته گذشته من صحبتی با آقای نوبخت داشتم و توانستیم دو مصوبه 50 میلیاردی برای این مجموعه دریافت کنیم. ضمن آن که برای واگذاری چنین مجموعه‌هایی که زیان ده هستند طرح‌های اصلاحی در نظر گرفتیم که آن را اجرا خواهیم کرد.

وی با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی این مجموعه گفت: ما در دو کشور عراق و آذربایجان سرمایه‌گذاری کرده‌ایم که در باکو واحد تولید داروی ما در حال اتمام است و واحد سیمان عراق نیز در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری برسد. مجموعه شستا بعد از برجام کانون مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی بوده است و همه هیئت‌ها برای مذاکره با ما ابراز تمایل کردند. ضمن آنکه ما نیز تعامل خود را گسترش دادیم و توانستیم اولین کشتی مسافربری را به یکی از شرکت‌های ترکیه به قیمت 29 میلیون دلار به فروش برسانیم و سفارش‌های دیگری نیز دریافت کردیم.

لطفی با اشاره به همکاری این مجموعه با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری گفت: پس از پردیس یک،  ما به دنبال اجرایی کردن پردیس 2 هستیم و مطابق تفاهم‌نامه‌ای که داشتیم قرار است مجموعه اراضی پارس الکتریک را در اختیار آنها بگذاریم تا در حوزه استارتاپ‌ها فعالیت داشته باشیم. در حوزه دارو نیز به دنبال تولید دانش‌بنیان و هایتک هستیم و با تیم‌هایی از دانشگاه تهران و شریف در پردیس یک، مشغول همکاری هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر سیاست راهبردی ما این است که بنگاه‌هایی که در برنامه‌های آینده این مجموعه نیستند و یا بخش خصوصی توانایی اداره آنها را دارد، واگذار کنیم که تا کنون 140 شرکت شناسایی شدند و برنامه داریم تا سال 98 آنها را واگذار کنیم. ضمن آ‌نکه دستگاه‌های نظارتی نیز به این واگذاری‌ها نظارت دارند تا هیچ‌گونه شبه‌ای به وجود نیاید.

وی تصریح کرد: شستا از 9 هلدینگی که دارد به 5 هلدینگ که شامل نفت و گاز، دارو، بانک و بیمه و فناوری نوین خواهد بود فعالیت‌ خود را محدود خواهد کرد و بقیه را واگذار می‌کند.

لطفی گفت: در حال حاضر سرمایه این هلدینگ 1.2 میلیارد دلار است که مصوبه افزایش آن را از مجمع گرفته‌ایم. ضمن اینکه دارایی‌های ما نیز به 3 هزار میلیارد دلار رسیده است.

منبع:ایلنا

چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 15:59

گوشت روسی وارداتی شرعی است

در شرایطی که تاجران روسی از صادرات گوشت گوسفندی به ایران خبر داده‌اند، مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت کشاورزی این خبر را تایید کرد و گفت: با رعایت شرایط بهداشتی و ایجاد رقابت‌پذیری در بازار، هیچ محدودیتی برای واردات گوشت روسی نداریم.

روز گذشته مدیر یک شرکت‌ روسی ازآغاز صادرات گوشت گوسفندی کشورش به میزان ۱۰ تن در یک محموله خبر داد که این موضوع از سوی وزارت جهاد کشاورزی تایید شد.

جمال مدرسی - مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی - در این باره به ایسنا، گفت: براساس توافقات صورت گرفته در پی سفر وزیر جهاد کشاورزی به روسیه و آستارخان مقرر شد طرف مقابل بتواند مانند دیگر کشورها محصولات مختلفی مانند گوشت به ایران صادر کند.

وی افزود: کشتارگاه‌های مشخص شده در آستاراخان براساس نظارت شرعی و بهداشتی صورت گرفته از سوی ایران، گوشت تولید می شود و آن را به بازار ایران صادر می‌کنند که در این زمینه هیچ سقفی از نظر قیمت و وزن برای تامین گوشت قرمز توسط روسیه مشخص نشده است.

مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی، اظهار کرد: گوشت گوسفندی که از روسیه به ایران صادر می‌شود به صورت گرم و منجمد است؛ به گونه‌ای که با توجه به نزدیک بودن مرزهای دو کشور، پس از کشتار به وسیله هواپیما یا ترانزیت زمینی به ایران حمل می‌شود.

مدرسی اعلام کرد: گرچه هیچ محدودیتی برای تامین گوشت از روسیه مانند دیگر کشورها مشخص نشده است، اما در این بازار رقابتی، قیمت حرف اول را می‌زند. از سوی دیگر ایران براساس نیازمندی‌ خود در سطح کلان نسبت به واردات گوشت قرمز اقدام می‌کند که قطعا بیش از نیاز نخواهد بود.

طی هشت ماهه نخست امسال بیش از ۸۷ هزار تن گوشت قرمز به ارزش بالغ بر ۳۹۰ میلیون دلار از کشورهای مختلف وارد شده است که ۴۶.۵۲ درصد از نظر وزنی و ۵۵.۳۶ درصد از نظر ارزشی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته افزایش یافته است.

منبع: ایسنا

صفحه 1 از 1784

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395