دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در نشست مسوولان عالی امنیت پنج قاره گفت: من در این نشست بین المللی که نمایندگان عالی بیش از 100 کشور از پنج قاره جهان حضور دارند به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران اعلام می کنم، هر توافقی که اروپا و آمریکا در مورد آینده برجام و آینده برنامه هسته ای ایران برای دوره بعد از محدودیت پیش بینی شده در برجام در نظر بگیرند از نظر ما بی اعتبار و فاقد ارزش است.

دریابان علی شمخانی روز چهارشنبه طی سخنانی در نهمین دوره این نشست بین المللی در شهر سوچی روسیه، افزود: به شما اطمینان می دهم که بطور قطع رویاهای آنها در مورد ایران تعبیر نخواهد شد؛ گفت وگوی مجدد در مورد پایان دوره محدودیت فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران به معنای نابودی برجام است زیرا لغو محدودیت ها و عادی شدن روند برنامه هسته ای ایران در چارچوب معاهده بخش مهمی از تعهد ارایه شده به ایران در توافقنامه بین المللی برجام است.
وی درباره مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 همچنین گفت: این مذکرات یک مثال روشن برای جهان است که می توان با گفت وگو و مذاکره به راه حل توافقی برای پایان دادن به یک بحران ساختگی دست یافت، اما آنچه مهمتر از اصل دستیابی به توافق است، پایبندی طرفین به تعهداتشان برای اعتبار و پایداری این توافق است. متأسفانه امروز ما با دولتی مواجه هستیم که نه تنها تعهد دولت پیشین آمریکا را به سخره گرفته است بلکه اصول اولیه حقوق بین الملل را نه فقط در توافق هسته ای با ایران، که حتی معاهدات دوجانبه و بین المللی کشورش را با جهان زیر پا می گذارد.
** شمخانی: سیاست آمریکا بی ثبات کردن خاورمیانه است
دریابان شمخانی همچنین گفت: سیاست قطعی آمریکا در خاورمیانه، مدیریت ناامنی و بی ثبات سازی برای حضور و توسعه پایگاه های نظامی و فروش تسلیحات و دخالت در امور این منطقه است.
وی افزود: جهان امروز بیش از هر زمانی به صلح و ثبات و امنیّت نیاز دارد و مسیر تحقق آن از راه گفت وگوهای سیاسی، امنیّتی و نظامی برای دستیابی به درک مشترک، رفع سوء تفاهم ها و نهایتا دستیابی به راه حل است. باید به جنگ و خشونت پایان داده شود و به جای ائتلاف برای جنگ، ائتلاف برای صلح و دوستی و برادری تشکیل شود و به جای اینکه سرمایه ملی کشورها صرف رقابت تسلیحاتی شود در مسیر رفع فقر و توسعه و رفاه مردم، هزینه شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه بصورت طبیعی، یک مسأله قبل از اینکه به بحران تبدیل شود، فرآیندی را طی می کند، گفت: دانش و تجربه نشان داده است که هیچ بحرانی در جهان امروز با جنگ و درگیری حل نشده، بلکه این بحران ها از یک وضعیت به وضعیت دیگری تبدیل شده است.
شمخانی با اشاره به بحران های خاورمیانه، جنوب و شرق آسیا افزود، با قاطعیت می توان ادعا کرد که برای بحران های امروز در جهان، اعم از سوریه، یمن، لیبی، افغانستان، شبه جزیره کره، هیچ راه حلی به جز گفت وگو و حل و فصل سیاسی وجود ندارد. 'اما این پرسش مطرح است که چرا به راه حل سیاسی در این بحران ها بی توجهی و بر طبل جنگ کوبیده می شود؟'
وی تصریح کرد: اگر چه هر یک از این بحران ها راه حل سیاسی مخصوص به خود را دارند، اما در ریشه یابی ها، با موانعی مواجه می شویم که تقریبا در تمامی این بحران ها مصداق دارد.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: وجود این ادراک غلط در ذهن برخی از حاکمان که می توانند با جنگ بحران ها را به پایان برسانند، فقدان جسارت در آغازگران جنگ و حامیان آنها برای پذیرش اشتباه و بازگشت به مسیر درست، منافع برخی از بازیگران در استمرار به هم ریختگی و آشوب در منطقه برای تخلیه ظرفیت ها، تضعیف بنیادهای قدرت ملی کشورها، تخریب زیر ساخت ها، دامن زدن به درگیری های مذهبی و قومیتی و نژادی و منافع فروشندگان سلاح و مهمات، موجب شده به راه حل سیاسی بی توجهی و بر طبل جنگ کوبیده شود.
دریابان شمخانی برای نمونه گفت: آمریکا به عنوان بزرگترین صادر کننده سلاح و مهمات، بیش از یک سوم بازار جنگ افزار جهان را در کنترل دارد و بیش از 70 درصد این سلاح ها به منطقه خاورمیانه فروخته می شود که در طـی 10سال گذشته به دو برابر افزایش یافته و منطقه را به انباری از سلاح و باروت تبدیل کرده است. 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی کشور با طرح این پرسش که آیا با چنین بازار پرسودی، آمریکا می تواند حتی تمایلی برای پایان جنگ ها داشته باشد، پرسید: آیا بدون تهدید نمایی امنیّتی از ایران می تواند بیش از 100 میلیارد دلار سلاح در یک سفر به عربستان بفروشد؟ آیا می تواند بدون تصویر سازی فرضی و واهی از تهدیدات روسیه و چین و ایران، مسابقه خرید تسلیحاتی در جهان راه بیندازد؟ آیا بدون کمک آمریکا گروه های تروریستی از جمله داعش توان حفظ سیطره بر نیمی از خاک عراق و سوریه را داشتند؟ آیا بدون حمایت آمریکا تروریست ها می توانند به محیط های جدید درگیری در افغانستان و آسیای میانه منتقل شوند؟
وی در جواب گفت: طبیعی است که تمامی پاسخ ها منفی است زیرا سیاست قطعی آمریکا در منطقه، مدیریت ناامنی و بی ثبات سازی برای حضور و توسعه پایگاه های نظامی و فروش تسلیحات و دخالت در امور منطقه است.
شمخانی با ابراز تاسف از اینکه جهان در حال بازگشت به دوران جنگ سرد بصورت افسار گسیخته است، گفت: تلاش های آشکار و پنهانی برای کشاندن جهان به آن دوران دیده می شود. سطوح اصطکاک و درگیری میان کشورها، رو به افزایش است، نظم حاکم بر مناسبات بین المللی در حال بهم ریختگی و حرکت در مسیر خشونت طلبی است.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مساله فلسطین گفت: شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط دولت آمریکا، نه در جهت حل بحران فلسطین بلکه در مسیر مشتعل کردن آتش جنگ در فلسطین است. 
وی با طرح این سوال که 'در چنین شرایطی وظیفه ما به عنوان مقامات عالی امنیت ملی چیست'، تاکید کرد: در شرایطی که همه اذعان داریم که جنگ هیچ برنده ای نخواهد داشت و همه بازنده خواهند بود و بالعکس اصولا در راه حل سیاسی، بازنده ای وجود ندارد، چون توافقی شکل نمی گیرد، استراتژی ما باید این باشد که نگذاریم اختلافات و چالش ها و تنش ها میان کشورها به دشمنی و جنگ کشیده شود و جنگ های فعلی متوقف شود و تمامی توان خود را بسیج کنیم تا در قالب چارچوب های منطقه ای به راه حلی برای بحران های جاری دست یابیم.
دریابان شمخانی ادامه داد: تردیدی نیست که بروز جنگ داخلی در هر کشوری، فضای مستعدی را برای پیدایش و توسعه جریان های تروریستی ایجاد می کند، ناامنی در یک کشور و منطقه، در نظام امنیّت شبکه ای به سایر مناطق نیز منتقل خواهد شد. 
وی با بیان اینکه 'کشورهای منطقه باید ظرفیت های خود را برای کمک به دولت ها برای حل بحران های داخلی، به کار گیرند'، افزود: شکل گیری گفت وگوی ملی میان دولت وحدت ملی افغانستان با طالبان که مسیر خشونت را کنار بگذارند و همچنین گفت وگوی دولت سوریه با معارضه مسلحی که به آتش بس تن داده اند، مسیر درستی است که باید مورد حمایت منطقه ای و جهانی قرار گیرد. 
دریابان شمخانی با بیان اینکه تنها موردی که از میدان گفت وگو و مذاکره خارج بوده، موضوع تروریسم است، گفت: باید با تروریسم به عنوان یک تهدید جدی و رو به گسترش، در پارادایم امنیت دسته جمعی مبارزه شود. مبارزه با تروریسم در عراق، افغانستان و سوریه و در هر مکان دیگری که دارای دولت های قانونی هستند بدون مشارکت و همکاری مشترک با این دولت ها، میسر نیست. 
وی افزود: نباید اجازه داده شود به بهانه مبارزه با تروریسم، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورهایی که درگیر با تروریست ها هستند، مخدوش شود و مبارزه با تروریسم، ابزاری برای سوء استفاده، دخالت و اشغال بخشی از سرزمین این کشورهای مستقل قرار گیرد که متأسفانه در سوریه چنین اتفاقی رقم خورده است.
* شمخانی: آسیای غربی نیازمند ساز و کار همکاریهای سیاسی، امنیتی و نظامی است
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، قاره آسیا و بویژه آسیای غربی را نیازمند یک ساختار و ساز و کار همکاری های سیاسی، امنیّتی و نظامی دانست تا بتواند بدون مداخله بازیگران فرامنطقه ای، اختلافات را مدیریت و آتش جنگ را دور کند.
دریابان شمخانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران که طراح گفت وگوی تمدن ها و جهان عاری از افراط و خشونت در مجمع عمومی سازمان ملل بوده است، آمادگی دارد توان و ظرفیت خود را برای حل بحران های منطقه ای و مبارزه جدی و مؤثر با تروریسم، با مشارکت کشورهای منطقه، بکار گیرد، چنانچه تاکنون به درخواست دولت های قانونی عراق و سوریه پاسخ مثبت داده و در کنار آنها، موفق شد با جان فشانی نیروهای مسلحش به حاکمیت جعلی داعش در این دو کشور پایان بخشد.
وی ابراز امیدواری کرد مسئولان عالی امنیت ملی کشورها در نشست سوچی، مهمترین چالش های امنیّت بین الملل را به بحث و بررسی بگذارند و از این مسیر به راه حل های مناسبی برای مدیریت این بحران ها دست یابند.
در نشست مسئولان عالی امنیتی پنج قاره جهان در شهر سوچی روسیه، که امروز (چهارشنبه) و فردا (پنجشنبه) در سطح رؤسای سازمان های اطلاعاتی، دبیران شورای امنیتی ملی، وزیران و دستیاران رئیس جمهور در حال برگزاری است، نمایندگانی از 110 کشو حضور دارند
امروز در روز اول کنفرانس، گفت وگو پیرامون دو موضوع تحت عنوان «بحران‌های بین‌المللی از برخورد تا گفت‌وگو» و «تکامل تاکتیک‌ها و راهبردهای سازمان‌های بین‌المللی تروریستی» در دستور کار قرار گرفته و در روز دوم نیز دو موضوع شامل «امنیت اطلاعات بین‌المللی، پاسخ‌های جهانی به چالش‌های جهانی» و «تولید و گسترش مواد مخدر، تهدید صلح و ثبات بین‌المللی» توسط شرکت کنندگان بررسی خواهد شد.
منبع: ایرنا

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 15:50

الجبیر بالاخره راست گفت

وزیر خارجه سعودی تلاش کرد در قامت سخنگوی کاخ سفید ظاهر شود و این سخن ترامپ که «بعضی کشورهای خاورمیانه یک هفته هم بدون حمایت آمریکا دوام نمی آورند» را به عربی طوری ترجمه کند که گویا روی سخن ترامپ فقط با قطری ها است؛ اما سخن عادل الجبیر اعتراف های صادقانه ای هم داشت.

الجبیر گفت که قطر باید هزینه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را بپردازد؛ پیش از آن که ترامپ حمایت خود را از آن کشور که پایگاه آمریکایی در سرزمین خود دارد، قطع کند.
الجبیر این را هم گفت که «اگر واشنگتن حمایت خود به واسطه وجود پایگاه آمریکایی العدید را از قطر دریغ کند، حکومت آن در کمتر از یک هفته فرومی پاشد.» 
اشاره الجبیر به صحبت های اخیر رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با امانوئل مکرون همتای فرانسوی اش بود که بدون بردن نام کشور خاصی گفته بود: آمریکا در طول 18 سال، 7 هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کرده است و برخی کشورهای ثروتمند این منطقه باید این مبلغ را بپردازند. 
ترامپ تصریح کرد که این کشورها باید برای تلاش های آمریکا در سوریه پول بپردازند و نیرو اعزام کنند. 
به دنبال این اظهارات ترامپ، وزیر خارجه سعودی سعی کرد توپ را در میدان قطری ها بیندازد و آمریکایی ها را این بار به دوشیدن قطر ترغیب کند. 
قطری ها البته، دست کم در رسانه هایشان، این اظهار وزیر سعودی را بی پاسخ نگذاشتند. 
شبکه الجزیره گزارش داد: هر کس سخنان الجبیر را بشنود و چهره اش را نبیند گمان می برد که این وزیر خارجه و یا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یا سخنگوی کنگره و پنتاگون است که چنین مشتاقانه از منافع واشنگتن دفاع می کند. 
روزنامه الشرق قطر در یادداشتی با این عنوان که «هذیان گویی وزیر خارجه سعودی مرزهای منطق را پست سر گذاشت»، نوشت: وزیر خارجه سعودی با این سخنان اعتراف کرد که قطر کشور کوچکی نیست – آن گونه که بارها بر زبان رانده است- و نقش موثری دارد... الجبیر سرتا پا تناقض است و اکنون، سخنگوی کاخ سفید شده است و قطر را تهدید می کند... 
الشرق پاراگراف اول یادداشت خود را با این ضرب المثل در اشاره به الجبیر آغاز می کند که «هر دردی دوایی دارد غیر از حماقت که بی درمان است.» 
البته سخنان الجبیر را نمی توان صرفا «حماقت» نامید آن گونه که الشرق می نویسد بلکه در این حماقت، هر چند ناگفته باشد، صداقتی هم نهفته است. 
تسریع الجبیر در ترجمه حرف ترامپ، صرفنظر از انداختن توپ در میدان قطری ها، اعترافی واضح به این واقعیت بود که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و نظام های پادشاهی منطقه، بدون حمایت آمریکا ساقط می شوند. 
الجبیر خود و دیگر طرف های مورد اشاره ترامپ را تحقیر و خیلی بی پرده اعتراف کرد که کشورهایشان، بویی از دموکراسی و اتکا به حمایت مردم خود نبرده اند و با قوه ای قهریه در خارج از مرزهای سرزمینی شان، بدون توجه به خواست واقعی ملت ها اداره می شوند. 
وزیر سعودی مرزهای مفاهیم حاکمیتی متعارف را هزاران کیلومتر جابجا کرد تا صادقانه بگوید سرنوشت حاکمیت پادشاهی های ثروتمند خاورمیانه نه در افکار عمومی ملت هایشان و نه حتی با زور سرنیزه حاکمان این کشورها، بلکه در آن سوی اقیانوس اطلس تعیین می شود. 
الجبیر راست گفت و نمی توانست واضح تر از این بگوید که رژیم های پادشاهی منطقه محبوبیتی در افکار عمومی ندارند و با چکش حمایت آمریکا به دیوارهای خاورمیانه میخکوب شده اند.
منبع: ایرنا 

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: آسیب شناسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر تخلف‎های اداری در کشور بدلیل نداشتن اشراف به قوانین و تفسیرهای متفاوت از آن است.

عادل آذر روز چهارشنبه در جلسه شورای اداری استان اصفهان افزود: برخی از قوانین، تفسیرهای متعددی دارند که برخی از تخلف های اداری از آن نشات گرفته لذا آموزش در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است. 
وی با بیان اینکه تخلف متفاوت از جرم یا تصرف در بیت المال است، گفت: به ندرت پرونده های اعمال ماده 25 در دیوان محاسبات کشور داریم که باید به قوه قضاییه ارجاع داده شود.
بر اساس ماده 25 قانون دیوان محاسبات کشور هرگاه این دیوان ضمن انجام وظایف به یکی از جرایم عمومی برخورد کند مکلف است موضوع را از طریق دادستان ‌دیوان محاسبات برای تعقیب به مراجع قضایی اعلام کند.
آذر با اشاره به گزارش تفریغ بودجه 95 گفت: بر اساس این گزارش، 32 درصد احکام فاقد عملکرد داریم و 91 درصد از تخلف ها ناشی از نبود اشراف به قوانین بوده است.
وی راهکار دیوان محاسبات کشور برای رفع این مساله را آموزش حین کار به مدیران اجرایی و دانش افزایی عنوان کرد و گفت: این دیوان همواره آماده ارائه مشاوره و راهنمایی به مدیران برای اجرای هرچه بهتر قوانین است.
رئیس دیوان محاسبات کشور
همچنین بر خرید تجهیزات از داخل کشور تاکید کرد و گفت : مسئولان دستگاه های اجرایی در این زمینه مراقبت بیشتری داشته باشند و با اتکای به تولیدات داخلی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و همچنین شعار امسال، گام های بلندتری بردارند.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه ما صیانت از بیت المال و نظارت مستمر مالی به شکل پیشگیرانه، هدایت گرانه و مقتدرانه است، گفت: بخش عمده بیت المال سرمایه انسانی است.
آذر ادامه داد: خط مقدم این سرمایه انسانی، مدیران اجرایی هستند که باید از آنها در جهت بهبود عملکرد، پاسداری شود.
آذر همچنین گفت: بر اساس رتبه بندی که بین استان های کشور داشتیم، اصفهان در رتبه های متوسط قرار داشت و عملکرد آن چندان رضایت بخش نبود.
وی بیشترین مشکل در پرونده های مربوط به استان اصفهان را طرز استفاده از اسناد خزانه عنوان و اضافه کرد: از مدیران اجرایی می خواهیم که سازوکار مربوطه در این زمینه را از ما بپرسند تا مشکلی ایجاد نشود.
*دانشگاه ها هیات امنایی اداره می شوند
رئیس دیوان محاسبات کشور همچنین با اشاره به اینکه دانشگاه ها بصورت هیات امنایی اداره می شوند، گفت: بیشتر پرونده هایی که برای دانشگاه ها تشکیل شده ناشی از مصوبه های هیات امنای آنهاست زیرا این مصوبه ها نباید با قانون، مغایرت داشته باشد.
وی همچنین از فرمانداران شهرستان های استان اصفهان خواست تا هرچه زودتر نسبت به پرداخت پول دهیاری ها اقدام کنند.
در این جلسه گزارش دیوان محاسبات استان اصفهان از هشت ماه نخست سال 96 و همچنین تفریغ بودجه سال 95 ارائه شد.
منبع: ایرنا

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 15:40

مشکل اصلی با تلگرام راه اندازی رمزپول گرام است

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تنش با سرویس پیام رسان تلگرام زمانی جدی شد که 'گرام' یا 'رمزپول' این پیام رسان خارجی راه اندازی شد.

سیدمرتضی موسویان روز چهارشنبه در نشست تخصصی بررسی عملکرد رسانه ها و شبکه های اجتماعی در مشهد افزود: ورود این رمزپول واکنشهای مختلفی در دنیا در پی داشته زیرا این پول دیجیتال توسط شرکتی ایجاد شده که هیچ پاسخگویی به نهادهای رسمی در هیچ کشوری از جهان نداشته و نظارت خاصی نیز از سوی هیچ بانکی بر آن اعمال نمی شود. 
وی ادامه داد: عملیات موجود برای راه اندازی 'گرام' هزینه زیادی داشته و هم اکنون 82 نفر در دنیا 49 درصد این پول دیجیتال را خریده اند. شک و تردید به شبکه پیام رسان تلگرام و مدیر آن از اینجا بود که گفت این پول را برای ایران رایج نخواهم کرد در حالی که بیشترین کاربران این شبکه پیام رسان، ایرانی هستند. 
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وقتی یک شبکه اجتماعی، پولی الکترونیکی را برای تبادلات مالی در آن شبکه در نظر بگیرد که به جز پول معمول و ملی کشور است هرکس که از آن استفاده می کند پول رایج و ملی را به رمزپول مورد نظر تبدیل می کند و این به معنای خروج پول ملی است. بر اساس تخمین اگر این مراودات رونق گیرد می تواند ظرف شش ماه اقتصاد کشور را فلج کند. 
وی افزود: با توجه به اینکه 60 درصد کاربران این شبکه اجتماعی از ایران هستند استفاده از این رمزپول در ایران توسط کاربران و برای منافع مالی بدون مانع خواهد و وارد کردن این جمعیت برای استفاده از 'گرام' موفقیتی 100 درصد برای تلگرام است. 
موسویان ادامه داد: این ذهنیت که کسی از نقل و انتقال این پول دیجیتال خبردار نمی شود انگیزه دیگری برای استقاده از این پول است. تلگرام سنگینترین پروژه ای است که در فضای مجازی وجود دارد و هزینه هایی برابر با فیسبوک دارد که حدود 1.2 میلیارد در آن عضویت دارند. 
* ایران اصلی ترین هدف تلگرام است 
وی در ادامه گفت: کیفیت سرویس این شبکه پیام رسان در ایران از همه کشورهای جهان که این پیام رسان در آن فعال است از جمله برزیل، روسیه و اوکراین بیشتر است. 
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حمایت از پیام رسانهای داخلی به واسطه خطری است که برای کشور در خصوص 'گرام' احساس می کنیم. برخی که منافع ملی را در نظر نمی گیرند باید به ناامنیهایی که پس از رایج شدن این رمزپول دیجیتال در کشور بوجود خواهد آمد توجه کنند زیرا این مخاطرات آنان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. 
وی به مشکلاتی که از ناحیه فعالیت مالی غیرمجاز موسسات پولی در کشور برای مردم ایجاد شد اشاره و بیان کرد: فرض کنید سهم بزرگی از پول ملی به 'گرام' تبدیل شود و آقای دوروف که به هیچ قانونی در دنیا گردن ننهاده این پیام رسان را تعطیل کند. حالا همه آنهایی که پولهایشان در گردش است دیگر چیزی نخواهند داشت. پشتوانه بانک مرکزی برای پول آنان وجود ندارد زیرا اگر شبکه وجود نداشته باشد پولی نیز در کار نخواهد بود. 
موسویان ادامه داد: ایرانیانی که 51 درصد باقیمانده این پول را خریده اند حالا پس از بروز مشکل باید به کدام دادگاه و مرجع بین المللی رجوع کنند؟ تنها سه نشانی فیزیکی از فعالیت مجموعه تلگرام در دنیا وجود دارد. دو آدرس اعلام شده از تلگرام و مدیرش پاول دوروف در انگلستان و آمریکا جعلی است. هم اکنون ارتباطات رسمی بین ایران و آقای دوروف وجود ندارد و تنها دریافت اطلاعات و ارتباطات از طریق توئیتر این شخص صورت می گیرد. تنها یک آدرس شامل چند آپارتمان بزرگ در یکی از برجهای امارات متحده عربی صحیح است که اطلاعات خاصی نیز از آن بدست نیامده است. 
وی گفت: هم اکنون جنگ ما بر روی جنبه اقتصادی تلگرام است و توان جنگ در این حوزه را نداریم . بسیاری از متخصصان از جمله متخصصان رمزنگاری اروپایی گفته اند از روشهای تلگرام برای رمزنگاری اطلاعات در این پیام رسان اطلاعات چندانی به دست نیاورده اند. 
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برخی در رد استفاده از پیام رسانهای داخلی می گویند حاضریم اطلاعاتمان در اختیار دستگاههای امنیتی خارجی باشد به جای اینکه در اختیار دستگاههای اطلاعاتی داخلی قرار گیرد. 
وی ادامه داد: در فضای مجازی حریم خصوصی وجود ندارد. امروز در تاکسی مقصد و مبدا شما مشخص است و فروشگاه فروش فست فود از شبکه اطلاعاتی استفاده می کند که سفارشها و عادات غذایی شما را می داند لذا دنیای کنونی براساس داده کار خود را جلو می برد. 
او گفت: عمده فعالیت و درآمد فیسبوک و دیگر مجموعه های شبکه های اجتماعی در فروش اطلاعات به بخشهای تجاری و تحلیل اطلاعات شخصی است . 
موسویان گفت: همین حالا 60 درصد ترافیک کشور برای تلگرام و 20 درصد برای اینستاگرام استفاده می شود. این ظرفیت پولی که پرداخت می شود معادل 17 درصد درآمد نفت است. وقتی پستی در این شبکه ها قرار می گیرد یک بار این اطلاعات از کشور خارج شده و هنگام ورود به کشور هزینه ای برای اشتغال پهنای باند جهانی به کشور تحمیل می شود در حالی که در شبکه های داخلی بومی اطلاعات داخلی رایگان است. 
وی به کم توفیقی در راه اندازی و حمایت از پیام رسان، موتور جستجو و دایره المعارف داخلی در کشور اشاره و بیان کرد: البته اگر اینترنت قطع شود سرویسهای داخلی کشور قطع نمی شوند زیرا همه سرورهای دات.آی.ار و یا سایر سرورهای با منشا داخلی به فعالیت خود ادامه می دهند و با استفاده از یک خط ارتباطی با روسیه ارتباطات با اروپا نیز ادامه می یابد. 
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: تنها دغدغه ما ضربه خوردن به کشور بابت مباحث مذکور است. این اقدامات و کوچ به پیام رسانهای داخلی به نفع هیچ جناح و گروهی نیست. با مدیریت صحیح مردم برای کوچ به پیام رسانهای داخلی امکان فعالیت جوانان برای توسعه پیشرانهای توسعه ارتباطات کشور یعنی شبکه های اجتماعی و موتور جستجوی داخلی فراهم می شود. 
وی ادامه داد: از سال 2016 کره جنوبی زیرساختهای داخلی را برای مقابله با شبکه های اطلاع رسانی خارجی فراهم کرده و هم اکنون 92 درصد مردم آن کشور در شبکه ای امن همه ارتباطات خود را انجام می دهند. این برنامه در کشوری انجام می شود که همسو با آمریکا بوده و اصولا مشکلی با سیاستهای موجود ندارد اما به دنبال یک شبکه امن داخلی است. 
موسویان همچنین رواج رمزپول را برای کشور ما یک فرصت دانست اما تاکید کرد این فرصت در تلگرام و بیت کوئین امکان بهره برداری داخلی ندارد. 
وی گفت: اجباری برای کوچ شهروندان به شبکه های داخلی وجود ندارد اما در نهایت به محض اینکه کاربران شبکه های داخلی بیشتر شوند این شبکه ها ظرفیت و خدمات خود را بالا می برند. پیش بینی می کنیم نهایتا دو پیام رسان داخلی اصلی در کشور برای ارئه خدمات باقی بمانند. 
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص توانایی کشور برای فیلتر تلگرام هم گفت: هم اکنون برروی همه وی.پی.انهای موجود در کشور کار شده و الان امکان برای فیلتر وجود دارد. قرار است به افراد خاص اینترنت از خطی بدون فیلتر ارائه شود یعنی وی.پی.ان را به صورت رسمی در اختیار افراد خاص دهیم در صورتی که این امکان فراهم شود بقیه(ارتباطات اینترنت) را می توان به راحتی بست. 
وی افزود: دادگاه روسیه به دلیل اینکه تلگرام خواسته دولت آن کشور را اجابت نکرده رای بر فیلتر داد که متعاقب این تصمیم آمریکا به آمازون و گوگل برای کمک به تلگرام پیام داد. این دو شرکت 18 میلیون آدرس ثبت شده(آی.پی.آدرس) در اختیار تلگرام قراردادند یعنی روسیه مجبور به مسدود کردن 18 میلیون آدرس شد تا از دسترسی 10 میلیون کاربر تلگرام در آن کشور جلوگیری کند که تقریبا می توان گفت روسیه در فیلتر این پیام رسان موفق نبوده است. 
موسویان ادامه داد: الان هیاتی از ایران به روسیه رفته و برای بررسی عملکرد آنها مذاکراتی دارند البته توانایی ما برای مدیریت لایه های مختلف شبکه حتی از روسیه بیشتر است. عملکرد ما در برابر شبکه اجتماعی تلگرام که توسط سه دانشگاه آمریکایی از اواخر سال 2014 میلادی حمایت می شود به یک میدان جنگ سایبری تبدیل شده است. 
منبع: ایرنا

پنج شنبه, 06 ارديبهشت 1397 ساعت 00:00

چه کسانی دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفتند؟

در حالیکه بانک مرکزی از تخصیص بیش از دو میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات طی دو هفته اخیر خبر داده است، بخشی از فعالان اقتصادی می‌گویند "هنوز دلاری با این نرخ به آن‌ها اختصاص داده نشده و از سوی دیگر به دلیل مشکلات موجود در سامانه ثبت سفارش روند ثبت کالای وارداتی با موانعی همراه است". البته آنطور که از سوی اتاق بازرگانی اعلام شده برخی از تجار که سال قبل ثبت سفارش انجام داده‌اند، توانسته‌اند دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت کنند.

دو هفته پیش دلار بر اساس تصمیم ستاد اقتصادی دولت تک نرخی و رقم ۴۲۰۰ تومانی برای آن اعلام شد و طبق این تصمیم، هر نرخ دیگری به غیر از ۴۲۰۰ تومان غیرقانونی است.اما پس از اعلام این تصمیم از سوی بانک مرکزی، برخی فعالان اقتصادی خبر از این دادند که تاکنون دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات اختصاص نیافته و واردکنندگان نتوانسته اند از این ارز برای ثبت سفارش استفاده کنند. محمد حسین برخوردار - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران - یکی از کسانی است که این موضوع را مطرح کرده است.وی معتقد است احتمالا مسئولان دولتی و بانکی می‌خواهند دستورالعمل‌هایی را مجددا تعیین کنند؛ چون به علت محدودیت ارزی مجبور هستند کنترل‌های بیشتری در ثبت سفارش‌ها انجام دهند. همچنین محمد طحان پور - رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی - اعلام کرده که تاکنون دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات لوازم خانگی تخصیص داده نشده و اگر این ارز داده شود قیمت لوازم خانگی که اکنون افزایش یافته افزایش مجددی نخواهد داشت.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بانک مرکزی به تازگی اعلام کرده که در دو هفته اخیر بیش از دو میلیارد دلار آمریکا به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات اختصاص یافته است.

طبق گفته رییس کل بانک مرکزی از زمان ابلاغ سیاست جدید ارزی دولت، بانک مرکزی در بازه زمانی ۲۱ فروردین الی سوم اردیبهشت ماه سال جاری برای تخصیص ارز واردات کالا نسبت به صدور۹۲۱۰  فقره گواهی ثبت آماری به مبلغ معادل ۲ میلیارد و ۳۶۲ میلیون دلار اقدام کرده است.

 در میان این اظهارات، یکی از مشکلات به وجود آمده ایجاد اختلال در سامانه ثبت سفارش است که از طریق سامانه تجارت به شکل مطلوب امکان ثبت سفارش وجود ندارد.

در این باره فرهاد احتشام‌زاد - رئیس هیات مدیره فدراسیون واردات - ، اظهار کرد که ثبت سفارش‌هایی که انجام می‌شده باید در سامانه تجارت صورت می‌گرفته ولی سامانه تجارت هنوز به صورت کامل راه‌اندازی نشده و ثبت سفارش برای خیلی از کالاها با مشکل روبرو است و امکان ثبت سفارش وجود ندارد اما کسانی که از سال گذشته ثبت سفارش داشته اند بعضا در کالاهای اساسی توانسته‌اند ثبت سفارش جدید انجام بدهند و در سال جدید موفق شده‌اند تخصیص ارز داشته باشند.

به گفته احتشام‌زاد، روی کالاهای اساسی بر اساس همان یارانه‌ای که اعلام شده ثبت سفارش انجام گرفته و با قیمت پایین ‌تر یعنی ۳۸۴۰ تومان موفق شده‌اند ارز تخصیصی را دریافت کنند اما در کالاهای دیگر مبنای قیمت ارزی ۴۲۰۰ تومان است. ولی از آنجاکه مبادله طبق ارز دلار ممنوع است و باید بر اساس سایر ارزها باشد ضریب تبدیلی که در اینجا در نظر گرفته می‌شود متفاوت است.

رئیس هیات مدیره فدراسیون واردات گفت: این ضریب تبدیل متفاوت، زمانی که با ارز تخصیص یافته در نظر گرفته می‌شود، هزینه ارز مبادله‌ای بالاتر از نرخ ۴۲۰۰ تومانی است که اعلام شده لذا امیدواریم در اسرع وقت این شفاف سازی از طریق بانک مرکزی انجام شود.

منبع: ایسنا

مدیر بهره‌برداری از سد شهید رجایی از رهاسازی آب سد شهید رجایی برای اراضی کشاورزی پایین دست خبر داد و گفت: با توجه به کاهش آبدهی رودخانه های میان حوزه، به‌رغم محدودیت ذخیره آب در سد شهید رجایی، دریچه سد بازگشایی شد.

حسن نوروز محمدی با بیان اینکه سال جاری یک سوم از حجم 162 میلیون متر مکعبی سد شهید رجایی آبگیری شد گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کمتر از 75 میلیون متر مکعب است.

وی از کشاورزان درخواست کرد تا در مصرف آب صرفه جویی کنند و از هدررفت آن جلوگیری کنند.

نوروزمحمدی با تشریح فرایند آبگیری سد شهید رجایی گفت: برخلاف سال های گذشته که آبگیری را از اول شهریور ماه هر سال آغاز می کردیم، در سال گذشته از دهم مرداد ماه دریچه سد مسدود شد و هیچگونه آبی در اختیار کشاورزان برای کشت دوم قرار نگرفت.

مدیر سد شهید رجایی تصریح کرد: بطور میانگین در هر سال حدود 145 میلیون متر مکعب آب از طریق سد در اختیار کشاورزان قرار می گرفت و در سال زراعی 96، این رقم به 125 میلیون متر مکعب رسید ولی امسال با توجه به تداوم خشکسالی و کم آبی که منجر به کاهش شدید ورودی آب به مخزن در طی 7 ماه گذشته و عدم ذخیره آن شد، این رقم بسیار کمتر خواهد بود.

وی ادامه داد: این محدودیت اقتضا می کند کشاورزان متناسب با آب موجود اراضی خود را به زیر کشت برده و همچنین از کشت محصولات پرآب طلب خودداری نمایند تا میزان خسارت ناشی از خشکسالی به حداقل ممکن برسد.

منبع: ایلنا

گمرک ایران جزئیات آمار تجارت خارجی کشور در فروردین ماه سالجاری را منتشر کرد که بر اساس این آمار مازاد تراز تجاری کشورمان به مثبت ۶۰۴ میلیون دلار رسیده و صادرات غیر نفتی ۱۵ درصد افزایش یافته است.

براساس اعلام گمرک، مجموع صادرات و واردات غیرنفتی ایران در نخستین ماه از سال‌جاری بالغ بر ۵ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد افزایش داشته است.

صادرات

به گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به ۳ میلیارد و ۱۳۳ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۱۵.۰۹ درصد افزایش داشت. سال گذشته در همین مدت ۲ میلیارد و ۷۲۲ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده بود.

براساس این گزارش صادرات کالاهای ایرانی به چین در فروردین ماه سال‌جاری نسبت به سال گذشته ۱۸.۳۴ درصد افزایش یافته است. صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی و امارات متحده عربی با افزایش ۳۱.۵۳ درصدی و ۱۰.۶۶ درصدی همراه شد و شاهد افت ۱۱.۳۶ درصدی صادرات کشورمان به هند بوده‌ایم.

همچنین طی این مدت میزان صادرات غیرنفتی به عراق ۳.۴۶ درصد و سایر کشورها ۲۵.۷۶ درصد افزایش داشته است.

بر این اساس در فروردین ماه سال‌جاری تشریفات گمرکی ۹ میلیون و ۹۱۸ هزار تن کالا در گمرکات کشور تماماً به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار یک میلیون و ۹۳۳ هزار تن سهم واردات و ۷ میلیون و ۹۸۵ هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

واردات

این گزارش می‌افزاید؛ در یک ماهه نخست سال‌جاری به میزان ۲ میلیارد و ۵۲۹ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در حال حاضر تمامی کالاهای خروجی از گمرکات سراسر کشور کد رهگیری دارند و اطلاعات کالاهای ورودی و خروجی از گمرکات کاملا شفاف و روشن است. با استفاده از کد رهگیری می‌توان اطلاعات مربوط به شخص، کارت بازرگانی، کالای ورودی و خروجی و ارزش آن را بررسی کرد و حتی شماره کامیون، هویت راننده آن و اینکه کالا به چه انباری برده شده در سیستم ثبت شده و قابل‌کنترل است. مثلا گمرک بانک اطلاعاتی‌را ایجاد کرده که نشان می دهد در چه شهری، چقدر کالا از  کدام گمرک، در کدام ‌انبار تخلیه شده است.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی

اقلام عمده صادراتی کشورمان در یک ماهه نخست سال ۹۷ به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۴۴۸ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۱۶۳ میلیون دلار، پلی‌اتیلن گریدفیلم به ارزش ۱۳۷ میلیون دلار، اتیلن گلیکول ۱۰۵ میلیون دلار، بوتان مایع شده به ارزش ۹۴ میلیون دلار بوده است.

سهم سایر کالاها یک میلیارد و ۶۴۶ میلیون  دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹.۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی در یک ماهه نخست سال‌جاری نیز به ترتیب شامل لوبیای سویا به ارزش ۱۵۵ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۱۳۸ میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری با ۱۲۱میلیون دلار، اجزا و قطعات راکتورهای هسته‌ای به ارزش ۷۷ میلیون دلار و برنج ۶۹ میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در یک ماهه نخست سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش ۷۲۸ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵۴۹ میلیون دلار، عراق با ۴۰۲ میلیون دلار، هند با ۲۲۰ میلیون  دلار، جمهوری کره با ۲۰۲ میلیون دلار و سایر کشورها به ارزش یک میلیارد و ۳۳ میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با ۶۲۴ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۳۱۴ میلیون دلار، فدراسیون روسیه با ۱۶۵ میلیون  دلار، سوئیس ۱۶۱ میلیون دلار و جمهوری کره با ۱۴۴ میلیون دلار بوده است. گفتنی است میزان صادرات کشور فدراسیون روسیه و سوئیس به کشورمان به ترتیب ۶۳۰ و ۷۵.۴۸ درصد افزایش داشته است.

 منبع: ایلنا

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 15:19

تحولات بازار ارز و سکه مثبت است

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که روند بازگشت ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد کشور مناسب است، گفت: تحولات بازار ارز و سکه مثبت است.

اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه در ادامه سلسله جلسات اقتصادی ساماندهی امور ارزی با اشاره به تداوم ورود کالاهای اساسی به کشور افزود: دولت ما به التفاوت ارز کالاهای اساسی و دارو را به سرعت پرداخت خواهد کرد و بانک ها موظف شده اند نسبت به پرداخت مابه التفاوت ارز کالا های اساسی و دارو را به ازاء هر دلار 400 تومان به تجار و وارد کنندگان پرداخت کنند و وارد کنندگان نباید در این زمینه هیچ گونه نگرانی داشته باشند.
وی با ابراز خرسندی از تحولات اخیر بازار ارز و سکه اظهار داشت: ورود تدریجی بنگاه های اقتصادی به نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما)، بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، شیب نزولی قیمت سکه، کاهش قاچاق لوازم خانگی و قطعات خودرو، بهبود مدیریت ارز کشور از نتایج مطلوب سیاست های نوین ارزی است که باید با دقت و سرعت ادامه یابد.
جهانگیری با اشاره به گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تامین کالاهای مورد نیاز جامعه به ویژه برای ماه مبارک رمضان و پر بودن انبارها از کالاهای اساسی ابراز امیدواری کرد؛ با توجه به تحولات اخیر و حمایت های دولت از صادرکنندگان میزان صادرات کشور در سال 97 از سال قبل پیشی گیرد.
معاون اول رییس جمهوری افزود: کارگروه ویژه رصد بازار ارز باید روزانه تشکیل جلسه دهد و برای حل مسائلی که ممکن است در خلال اجرای سیاست ها پیش بیاید راهکار تهیه و بلافاصله تصمیم گیری و برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کند.
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ کمبودی در کشور در زمینه تامین کالاهای اساسی و دارو ایجاد نخواهد شد، گفت: اجرای سیاست های جدید ارزی ضمن ایجاد شفافیت در تجارت خارجی ، واردات کالاهای مورد نیاز به داخل کشور را تسهیل خواهد کرد.
در این جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با ارائه گزارش از روند صادرات و واردات کشور گفت: روند واردات و صادرات کشور روند مطلوب و مناسبی است و میزان واردات کالاهای اساسی قابل توجه است و هیچ گونه نگرانی از بابت کالاهای اساسی بخصوص کالاهای مورد نیاز جامعه برای ماه مبارک رمضان نداریم و انبارهای کشور از کالاهای اساسی پر است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. ضمن آن که ستاد تنظیم بازار نیز بر قیمت کالاها نظارت کافی دارد و با متخلفان برخورد خواهد کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این جلسه گفت: هیچ گونه مشکلی برای تامین و واردات دارو وجود ندارد و با مصوبه دولت مبنی بر پرداخت ما به التفاوت ارز واردات دارو، مردم نگران کمبود و افزایش قیمت دارو نباشند.
در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، نفت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و روسای کل بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه و معاون اقتصادی رییس جمهوری و معاون حقوقی رییس جمهوری نیز حضور داشتند ضمن تاکید بر پرداخت مابه التفاوت ارز به وارد کنندگان کالاهای اساسی و دارو از طریق ساز و کار های موجود مقرر شد بانک مرکزی در اسرع وقت نسبت به ابلاغ بخشنامه لازم به بانک های عامل برای پرداخت مابه التفاوت ارز به وارد کنندگان اقدام نمایند.
بحث و تبادل نظر در خصوص واردات در برابر صادرات، تامین ارز مورد نیاز شبکه حمل و نقل بین المللی کشور، ارز همراه مسافران در مرزهای زمینی، واردات خودرو از دیگر موضوعات جلسه بود که تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ و مقرر شد بانک مرکزی به فوریت نسبت به ابلاغ مصوبات جلسه و اطلاع رسانی لازم اقدام کند.
منبع: ایرنا

معاون توسعه صنایع حمل و نقل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: با توجه به اینکه فقط 30 درصد قیمت خودروهای تجاری در مگاپروژه نوسازی ناوگان فرسوده سنگین از سوی متقاضیان با دریافت تسهیلات پرداخت می شود، افراد هیچ نگرانی بابت پرداخت اقساط نداشته باشند.

«بهزاد اعتمادی» در خصوص مگاپروژه نوسازی ناوگان فرسوده سنگین کشور که زمستان سال گذشته اجرای آن کلید خورد، افزود: روش تامین خودرو در این پروژه شامل 20 درصد آورده نقدی متقاضیان و 30 درصد تسهیلات ریالی بانکی است و 50 درصد دیگر قیمت خودرو شامل قطعات متصله (سی. کی.دی) است که از سوی وزارت نفت و از محل صرفه جویی در مصرف سوخت تامین می شود.
سی. کی. دی بسته ای کامل شامل همه قطعاتی است که برای تولید وسیله نقلیه باید به یکدیگر متصل شوند.
به گفته این مقام مسئول، با توجه به اینکه نیمی از قیمت خودروهای تجاری در این پروژه از محل صرفه جویی در مصرف سوخت تامین می شود، برای متقاضیان این خودروها فوق العاده خواهد بود.
وی بیان داشت: صرفه جویی یاد شده بر اساس پیمایش خودروها محاسبه می شود که طبق محاسبات، 19 سِنت صرفه جویی در هر لیتر برای هر کیلومتر پیمایش اتوبوس شهری برپایه قیمت نفت فوب خلیج فارس خواهد بود.
قیمتگذاری بر پایه فوب خلیج فارس به معنای قیمتی است که زمان تحویل به کشتی در این منطقه پرداخت می‌شود.
اعتمادی خاطرنشان کرد: صرفه جویی در مصرف سوخت، ارتقای سطح کیفی خودروهای تجاری فعال کشور، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی و اشتغالزایی، از جمله مزایای این مگاپروژه است.
وی تصریح کرد: مقدمات اجرای این پروژه آماده شده و در صورتی که بتوانیم با بانک ها به جمع بندی نهایی برسیم، از ماه آینده اجرایی خواهد شد.
معاون توسعه صنایع حمل و نقل ایدرو یادآوری کرد: تسهیلات اعطایی با نرخ بهره 18 درصد و پنجساله خواهد بود که 30 درصد قیمت خودرو را شامل می شود و متقاضیان مطمئن باشند هیچ مشکلی در بازپرداخت اقساط خودرو نخواهند داشت. 
اسفندماه پارسال مگاپروژه نوسازی ناوگان فرسوده سنگین کشور با حضور «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت سایپادیزل با واگذاری 200 دستگاه خودرو تجاری به متقاضیان کلید خورد.
برنامه دولت برای نوسازی این ناوگان، پرداخت تسهیلات بانکی به دارندگان خودروهای فرسوده است. تعداد خودروهای جایگزین شده در سه سال اجرای طرح 202 هزار و 500 دستگاه بوده که منابع اختصاص یافته از سوی دولت، معادل قطعات منفصله خودرو (بیش از هفت میلیارد دلار) برآورد شده است.
در این طرح، سهم تسهیلات بانکی 212 هزار و 600 میلیارد ریال و آورده متقاضی 183 هزار میلیارد ریال خواهد بود.
خروج خودروهای فرسوده نخستین بار در دولت اصلاحات اجرایی شد و دولت با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، به نوسازی ناوگان تاکسیرانی بویژه در کلانشهرها روی آورد.
به کمک این طرح و سیاست گذاری های دولت بویژه مجوز واردات خودرو به ازای خروج خودروهای فرسوده بود که بسیاری از خودروهای بالای 25 سال از چهره شهرها رخت بستند و جای خود را به خودروهای جوان تر دادند.
منبع: ایرنا

چین اعلام کرد که میزان بودجه سرمایه‌گذاری در خارج از کشور را افزایش داده است.

به نقل از بلومبرگ، چین اعلام کرد که میزان بودجه داخلی این کشور برای سرمایه‌گذاری در خارج را افزایش داده است.

پیشتر «ژونگ شان» وزیر بازرگانی چین، در روزنامه «پیپلز دیلی» نوشت که کشورش سرعت اصلاحات تجاری را افزایش خواهد داد و روند بهبود نظام بانکی، امنیت و بیمه را ادامه می‌دهد و علاوه بر این محدودیت‌های مالکیت خارجی خودروها، کشتی‌ها و هواپیماها را نیز تسهیل خواهد کرد.

این اظهارات مهر تاییدی است بر قولی که «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری چین، این ماه برای گشایش اقتصاد این کشور برای سرمایه‌گذاران خارجی و رقابت داده بود. این اظهارات در بحبوحه اختلاف فزاینده میان واشنگتن و پکن انجام می‌شود. دو کشور تهدید کرده‌اند که تعرفه‌هایی بر بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار کالای یکدیگر اعمال کنند.

ژونگ افزود که چین همچنین حمایت از حق مالکیت معنوی را افزایش خواهد داد  و از منطقه آزاد تجاری در استان جنوبی «هاینان» حمایت خواهد کرد.

منبع: ایلنا

صفحه 1 از 2458

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395