دولت آمریکا روز چهارشنبه شرایط تازه ای برای متقاضیان روادید شهروند 6 کشور عمدتا مسلمان و همه پناهندگان وضع کرد که آنها را ملزم به داشتن رابطه نزدیک خانوادگی یا بازرگانی در ایالات متحده می کند.
این اقدام پس از صدور رای دیوان عالی آمریکا درباره تائید بخشی از فرمان اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره ورود شهروندان کشورهای اسلامی سوریه، سودان، سومالی، لیبی، ایران و یمن به خاک ایالات متحده، صورت می گیرد.
بر اساس این دستورالعمل، روادیدهایی که قبلا تائید شده، شامل این مقررات و لغو نخواهد شد، اما دستورالعمل وزارت امور خارجه آمریکا حاکیست که درخواست کنندگان جدید روادید سفر به آمریکا از شهروندان سوریه، سودان، سومالی، لیبی، ایران و یمن، باید داشتن ارتباط با یکی از والدین، همسر، فرزند پسر یا دختر بزرگسال، داماد، عروس یا خواهر و برادری را که قبلا در خاک ایالات متحده اقامت داشته اند، برای واجد شرایط دریافت روادید شناخته شدن، اثبات کنند.
همین الزامات با مقداری استثنا برای پناهندگان احتمالی از همه کشورهای جهان وجود دارد که هنوز در انتظار پذیرش درخواست پناهندگی خود به ایالات متحده هستند.
بر اساس این دستور العمل ها که چهارشنبه شب به همه سفارتخانه ها و کنسولگری های ایالات متحده ابلاغ شد و نسخه ای از آن به دست آسوشیتدپرس رسید، مادر و پدربزرگ ها، نوه ها، عمه ها و خاله ها، عمو و دایی، خواهرزاده ها و برادرزاده ها، عموزاده ها و عمه زاده ها، دایی زاده ها و خاله زاده ها، برادر زن ها و برادر شوهرها و باجناق ها، نامزدها یا دیگر اعضای خانواده، خویشاوند نزدیک به شمار نمی آیند.
مقررات تازه از نیمه شب پنجشنبه به وقت گرینویچ (هشت بعدازظهر به وقت واشنگتن) به اجرا گذاشته می شود.
وزارت امور خارجه آمریکا درباره ارتباط های تجاری، کاری یا حرفه ای نیز اعلام کرده که یک رابطه مشروع باید رسمی، دارای اسناد و مدارک و در یک دوره عادی تشکیل شده باشد، نه اینکه با هدف دور زدن این ممنوعیت شکل گرفته باشد.
روزنامه نگاران، دانشجویان، کارگران یا استادان دارای دعوتنامه معتبر یا قراردادهای اشتغال در ایالات متحده، از این ممنوعیت مستثنی خواهند بود.
پیام وزارت امور خارجه آمریکا می افزاید: این استثنا شامل کسانی که قصد برقراری ارتباط با یک شرکت تجاری یا موسسه آموزشی را صرفا به منظور دور زدن این مقررات دارند، نمی شود و ذخیره جا در هتل یا داشتن قرارداد کرایه خودرو حتی اگر مبلغ آن پیش پرداخت شده باشد، معتبر شناخته نمی شود.
مسئولان کنسولی می توانند استثنائات دیگری برای متقاضیان شهروند این 6 کشور قایل شوند به شرطی که قبلا تماس های مهم و بزرگی با آمریکا برقرار کرده، کسب و کار مهم یا تعهدات حرفه ای یا کاری در ایالات متحده داشته، نوزاد یا کودک با سن کمتر از هفت سال یا نیازمند مراقبت فوری پزشکی باشند، برای کار و معامله با یک سازمان شناخته شده بین المللی یا دولت ایالات متحده سفر کنند و یا ساکن قانونی کانادا باشند که درخواست رواید این کشور را داده باشند.
دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه احکام یک دادگاه پائین رتبه تر را علیه فرمان اجرایی ترامپ لغو کرد که به صورت موقت صدور روادید برای شهروند این 6 کشور اسلامی را ممنوع می کرد.
بر اساس حکم این مرجع قضایی، متقاضیان به شرطی از این ممنوعیت مستثنی می شوند که بتوانند اثبات کنند که دارای رابطه اصیل و قانونی با یک شهروند ایالت متحده یا نهاد این کشور هستند، اما این دادگاه تنها دستورالعمل های کلی صادر کرد که ارتباط اصیل و قانونی شامل داشتن یک خویشاوند، پیشنهاد کاری یا دعوتنامه برای تدریس یا سخنرانی در (موسسات آموزش عالی) ایالات متحده می شود که به چگونگی تعریف آن بستگی دارد.
دستورالعمل تازه تا هنگام صدور حکم نهایی دیوان عالی آمریکا در این باره معتبر و مجری خواهد بود و از آنجا که این نهاد قضائی دستکم تا ماه اکتبر (آبان) این موضوع را دوباره بررسی نخواهد کرد، این مقررات موقت دستکم تا پائیز اجرا خواهد شد.

منبع : ایرنا

زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان خواستار همکاری با حکومت بشار اسد برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه شد.
گابریل روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود در شهر کراسنودار در جنوب روسیه گفت: برای حل و فصل مناقشه سوریه باید با حکومت بشار اسد رئیس جمهوری این کشور وارد مذاکره شد.
خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از زیگمار نوشت: سرنوشت بشار اسد و دولت وی را فقط از طریق مذاکره می توان تعیین کرد.
وی همچنین یادآوری کرد: رئیس جمهوری سوریه قبلا برای انجام تحقیقات در باره حادثه شیمیایی اخیر در این کشور ابراز علاقه مندی کرده است.
وزیر خارجه آلمان با بیان اینکه اسد را فردی نمی دانیم که مورد دفاع قرار گیرد، اظهار کرد: معتقدیم پیگرد قضایی بشار اسد اقدامی نادرست خواهد بود. وی پیشتر نیز نشان داده که برای انجام تحقیقات شیمیایی آمادگی دارد.
گابریل در ادامه نیز گفت که آلمان از پیشنهاد روسیه برای انجام تحقیقات بین المللی در باره حادثه شیمیایی خان شیخون به رغم اختلاف دیدگاه دو کشور در باره رئیس جمهوری سوریه حمایت می کند.
وزیر خارجه آلمان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با ارزشمند خواندن تلاش های روسیه برای کاهش تنش ها در سوریه بر لزوم جلوگیری از کاربرد سلاح شیمیایی و مواد سمی در این کشور تاکید کرد.
گروه کشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا از شش سال پیش با راهبرد سرنگونی حکومت سوریه سبب شدند، دهها هزار تروریست افراطی از کشورهای مختلف جهان به سوریه گسیل و از جنگ افزارهای پیشرفته، پول و حمایت های اطلاعاتی برخوردار شوند.
این اقدام های ضدسوری سبب تشکیل دهها گروه تروریستی شد که افزون بر قتل عام و کشتار صدها هزار نفر در سوریه و عراق و همچنین ویرانی دو کشور، آوارگی میلیون ها عراقی و سوری را در پی داشته است، ولی گروه کشورهای غربی-عربی هنوز هم به حمایت از گروههای مسلح و تروریستی ادامه می دهند.

منبع : ایرنا

رژیم صهیونیستی در ادامه تجاوز به خاک سوریه بار دیگر منطقه ای در استان قنیطره را هدف حمله قرار داد.
شبکه خبری المیادین به نقل از منابع آگاه گزارش داد: رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه به مواضع ارتش سوریه در منطقه صمدانیه شرقی در ریف قنیطره حمله کرد.
این منابع افزودند: در این حمله یک مرکز توپخانه ارتش سوریه که از آن در نبرد با تروریست‌های مسلح جبهه النصره در ریف قنیطره استفاده می شود، هدف حمله قرار گرفت.
این حمله در حالی است که رسانه های صهیونیستی ادعا کرده‌اند یک گلوله خمپاره از داخل سوریه به منطقه‌ای در شمال جولان اصابت کرده، اما تلفاتی در پی نداشته است.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت:ما پرتاب گلوله از سمت سوریه را هرگز نخواهیم پذیرفت و به آن پاسخ خواهیم داد.
رسانه‌های صهیونیستی همچنین گفتند که این خمپاره هنگام سخنرانی نتانیاهو در شهرک صیهیونیست نشین کتسرین به منطقه مذکور اصابت کرده است.
آمریکا و رژیم صهیونیستی با احساس خطر از نابودی تروریست ها در سوریه، حمایت خود از آنها را علنی کرده اند.

منبع : ایرنا

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: سرمنشاء قاچاق انسان را باید در سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه، مداخله‌جویانه، تجاوزگرانه، جنگ‌های فرسایشی، پاکسازی نژادی و تروریسم دانست که آمریکا و برخی از متحدین این کشور در اکثر آنها دخالت دارند.

بهرام قاسمی در واکنش به اتهامات مطرح شده در گزارش قاچاق انسان توسط وزارت امور خارجه آمریکا علیه کشورمان، اقدام واشنگتن در تهیه و انتشار این گزارش و طرح اتهامات بی‌پایه و اساس علیه جمهوری اسلامی ایران را به شدت محکوم و دولت ایالات متحده را فاقد صلاحیت و مشروعیت لازم و اولیه برای ارائه چنین گزارش‌هایی در مورد سایر کشورها دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این واقعیت که این‌ گونه گزارش‌ها، یک‌سویه، مغرضانه و مبتنی بر استانداردهای دوگانه و سیاسی، صرفا به منظور خدشه‌دار کردن وجهه جمهوری اسلامی ایران تهیه و تنظیم شده است، افزود: اتهامات بی‌اساس وزارت امور خارجه آمریکا درباره ایران در حالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی ایران تحت لوای اصول و آموزه‌های اسلامی، از یکی از مترقی‌ترین قوانین اساسی و موضوعه در زمینه حمایت از شأن و کرامت انسان برخوردار است و مجلس شورای اسلامی نیز با تصویب قانون «مبارزه با قاچاق انسان»، برای تمامی اشکال و صور این پدیده، مجازات‌هایی را پیش‌بینی و به تصویب رسانده است.

قاسمی افزود: سرمنشاء قاچاق انسان را باید در سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه، مداخله‌جویانه و تجاوزگرانه، اشغالگری، جنگ‌های فرسایشی، تروریسم و پاکسازی نژادی دانست که نیروهای نظامی و امنیتی آمریکا و برخی از متحدین این کشور در اکثر آنها دخالت دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان گفت: بی‌تردید جامعه جهانی انتظار دارد عاملین و مسببین این گونه سیاست‌ها و اقدامات ضدانسانی که موجب بروز و تشدید پدیده «قاچاق انسان» در جهان شده است، شناسایی و با آنها برخورد مناسب صورت گیرد و در این ارتباط، مسئولیت دولت آمریکا امری بدیهی است و آن دولت نباید و نمی‌تواند با فرافکنی در این امر مهم و متهم کردن سایر کشورها به اتهامات نادرست و بی اساس، از خود سلب مسئولیت کند.

منبع : ایسنا

سی ان ان به نقل از منابعی که نامی از آنها نبرده، فاش کرد، آمریکا به پایگاه‌های دریایی و هوایی خود در خاورمیانه دستور داده تا برای حمله احتمالی به پایگاه هوایی سوریه آماده باشند،

براساس اطلاعات رسیده به دست این شبکه خبری، آمریکا پایگاه الشعیرات سوریه را در حومه حمص تحت نظر دارد. این اقدام کمی پس از ادعاهای کاخ سفید مبنی بر وجود داشتن احتمال حمله شیمیایی از سوی نظام سوریه انجام شده است؛ ادعایی که بیشتر یک دستاویز است برای ماندن بیشتر آمریکا در سوریه.

اما اخیرا هیچ فعالیت شک برانگیزی از سوی نظام سوریه مشاهده نشده است در حالی که تهدید کاخ سفید و هشدار آن به سوریه درباره استفاده از سلاح شیمیایی و اشاره به پاسخ سرسختانه در صورت وقوع این حمله احتیاط سازمان اطلاعات نظامی آمریکا را برانگیخته است، به طوریکه ۲۴ ساعته مراقب پایگاه الشعیرات است.

منابع میدانی سوریه نیز در این رابطه به روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی گفتند، فرماندهی ارتش و نیروهای مسلح سوریه فرودگاه‌های نظامی این کشور را در حالت آماده‌باش قرار داده‌اند اما این حالت آماده‌باش در بالاترین سطح نیست.

به گفته منابع، این اقدامات در پی تهدیدات آمریکا درباره حمله نظامی احتمالی به مقرهای نظامی سوریه است که احتمالا با مشارکت آمریکا، فرانسه و انگلیس باشد.

این منابع افزودند، این حالت آماده‌باش فرودگاه‌های الضمیر و السین در ریف دمشق، فرودگاه الشعیرات، فرودگاه التیفور در حومه حمص و تمامی فرودگاه‌های نظامی که اساس نیروی هوایی و توانمندی موشکی سوریه هستند را شامل می‌شود.

این منابع گفتند، حالت آماده‌باش در سطح بسیار بالا نیست و بار لجستیکی، مادی و انسانی زیادی را مترتب موسسه نظامی سوریه نکرده است. در واقع این حالت آماده‌باش در حد متوسط است.

منابع میدانی ادامه دادند، کارشناسان نظامی در سوریه مهارت جدید انجام تدابیر فنی و لجستیکی را در مقرهای نظامی در زمان وقوع حمله احتمالی به جهت ممانعت از خسارت‌های بیشتر دارند و به دنبال کاهش خسارت‌ها هستند.

ماتیس:‌ سوریه هشدار آمریکا را جدی گرفته است

در این راستا جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد، مقامات سوریه هشدارهای آمریکا را جدی گرفته‌اند و در فکر حمله شیمیایی بازنگری کردند.

وزیر دفاع آمریکا افزود: به نظر می‌رسد که دولت سوریه هشدار واشنگتن را درخصوص عدم استفاده از سلاح شیمیایی جدی گرفته است.

ماتیس در گفت‌وگو با خبرنگاران در هواپیما و به هنگام سفر به بروکسل گفته است که سوری‌ها این اقدام (استفاده از سلاح شیمیایی را) انجام نداند.

اما وزیر دفاع آمریکا مدعی شده است که "برنامه شیمیایی اسد به یک پایگاه هوایی محدود نیست."

پیشتر دولت آمریکا در بیانیه‌ای به سوریه هشدار داده بود که در صورت "مقدمه چینی بالقوه برای انجام یک حمله شیمیایی دیگر هزینه سنگینی" خواهد پرداخت.

منبع : ایسنا

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهرگفت:براساس تصمیم کمیته مدیریت صید و با هدف اجرای طرح «دریابس» از 16 تیر ماه جاری تا اعلام زمان آغاز صید میگو، صید انواع آبزیان در خلیج فارس محدوده استان بوشهر ممنوع می شود.
عباس آهنگرمقدم  افزود: طرح دریابس یکی از مطالبات مهم صیادان استان بوشهر است که هر ساله در آستانه صید میگو با مشارکت صیادان اجرایی می‌شود.
وی بیان کرد: 12هزار صیاد با بیش از یکهزار و 200 فروند شناور صیادی در استان بوشهر فعالیت دارند که شماری از شناورها با مجوز تفریحی در امر صید و صیادی مشارکت می‌کنند.
آهنگر مقدم گفت:مجوز صید برای شناورهایی پیش بینی و صادر می‌شود که دارای هویت باشند.
وی با اشاره به اجرای طرح پایش برای تعیین زمان صید میگو یادآورشد: بطور معمول صید میگو در استان بوشهر همه ساله اوائل مرداد ماه آغاز که بر این اساس پس از تکمیل گشت‌های تحقیقاتی و بررسی در کمیته مدیریت صید، زمان آغاز صید میگو مشخص می‌شود.
آهنگر مقدم با اشاره به اینکه با شناورهایی که بدون مجوز اقدام به صید میگو می‌کنند برخورد قاطع می‌شود گفت: در دو هفته گذشته 2 تن میگو که به صورت غیرمجاز در استان بوشهر صید شده بود کشف و شناورهای صیادی که در صید قاچاق مشارکت داشتند توقیف شده است.
وی با بیان اینکه در مدت دریا بس، صیادان امکانات و تجهیزات لازم برای صید میگو فراهم می‌کنند گفت:با وجود اینکه صیادان تحت پوشش بیمه هستند و صیادان بطور تقریبی 15 روز در زمان اجرای دریا بس از فعالیت صیادی منع می‌شوند ولی دریافت بیمه بیکاری شامل آنان نمی‌شود.

منبع : ایرنا

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی: (شستا) گفت: یکی از دستاوردهای مهم برجام، بی نیاز شدن ایران از خرید گاز طبیعی از کشور ترکمنستان است.
سیدرضا نوروز زاده روز پنجشنبه در حاشیه سفر به استان خراسان شمالی با تاکید بر تاثیر برجام در توسعه استان اظهار کرد: ایران در دولت نهم و دهم به محض اینکه ترکمنستان گاز را قطع کرد مجبور شد گاز را با قمیت بالا از ترکمستان بخرد اما اکنون از خرید گاز طبیعی بی نیاز هستیم.
وی تصریح کرد: از سایه برجام و با راه افتادن پروژه پارس جنوبی امسال که ترکمنستان گاز را قطع کرد ایران اعلام کرد که گاز را از ترکمنستان نمی خرد.
نوروز زاده بیان کرد: ایران نه تنها گاز را گران نخرید بلکه اکنون ترکمنستان درخواست دارد که ایران گاز را بخرد و یا گاز آن کشور از ایران ترانزیت شود.
وی تاکید کرد: این نقش برجام است که در زمستان گاز مورد نیاز تامین شد.

* طرح توسعه پتروشیمی به قطع اجرایی می شود
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در بخش دیگر سخنان خود گفت: با اینکه 20 سال از عمر پتروشیمی خراسان گذشته، این واحد خوب نگاه داشته شده است و این نشان از همت بالای کارگران است که واحد را صیانت کرده اند.
وی افزود: در دولت، پروژه های دیگر مطرح بود اما مسیر درستی در جهت اجرایی کردن پروژه های مورد انتظار مردم طی نشد.
نوروز زاده تصریح کرد: هر شرکتی بخواهد توسعه ای در مجموعه خود ایجاد کند در گام نخست باید موافقت سرمایه گذاران و صاحبان سرمایه را جلب کند و ما توانستیم نظر سرمایه گذارن که مخالف سرمایه گذاری جدید در پتروشیمی بودند را جلب کنیم.

**راه اندازی کارخانه پتروشیمی اوره 2 خراسان شمالی اجرایی می شود
وی با اشاره به اینکه اکنون موافقت برای اجرای طرح توسعه ای و سرمایه گذاری جدید در پتروشیمی جلب شده است گفت: دستور لازم برای اینکه فاز دوم اجرا شود داده شده و کار تسطیح در حال انجام است و اطمینان می دهیم فاز توسعه ای اجرایی می شود.
وی خاطرنشان کرد: امید می رود با مطالعه در سایر زمینه ها و با اطلاعات کافی و با فضای مناسب کسب و کار که در این دولت مهیا شده، بتوانیم سرمایه گذارن خارجی را جلب و شاهد پروژه های بیشتری در استان باشیم.
به گزارش ایرنا پتروشیمی خراسان هم اکنون روزانه یکهزار و 500 تن اوره، هزار تن آمونیاک و نیز سالانه 20 هزار تن کریستال ملامین تولید می کند که بزرگترین سهامدار آن شرکت شستا وابسته به سازمان تامین اجتماعی است.
در نخستین سفر ریاست جمهوری به خراسان شمالی طرح اجرایی GTTP در حوزه پتروشیمی به عنوان یک طرح پیشنهادی استان کلنگ زنی شد که با مخالفت برخی از سهام داران اجرای ان تاکنون عملی نشده است که به جای ان پیشنهاد شده است که طرح اوره 2 با توجه به گذشت دو دهه از عمر پتروشیمی خراسان اجرایی شود.

منبع : ایرنا

مرکز مدیریت راه های کشور اعلام کرد: تردد در محورهای «رامیان- اولنگ - شاهرود»، «رودبار - قلعه گنج»، «رودبار- کهنوج»، «محور قدیم فسا- داراب»، «محور جدید استهبان - نی ریز» و « محور کوثر- خلخال» به دلیل مداخلات جوی ممنوع است.
مرکز مدیریت راه های کشور همچنین در اعلام محدودیت های ترافیکی امروز، هشتم تیرماه تاکید کرد که تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 15 تا 24 از کرج به سمت مرزن آباد ممنوع است و با اعلام مأموران پلیس راه در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 18 تا 24 از مرزن آباد به سمت کرج به صورت یک‌طرفه خواهد بود.
همچنین تردد همه وسایل نقلیه از ساعت 17 تا 24 امروز از رودهن به سمت آمل ممنوع است و از ساعت 19 تا 24 نیز از آب اسک به سمت تهران به صورت یک‌طرفه خواهد بود.
مرکز مدیریت راه های کشور در اطلاعیه ای دیگر، گزارشی از وضعیت تردد در محورهای مواصلاتی منتشر کرد که بر مبنای آن هم اکنون به ‌استثنای محورهای مسدود و ممنوع،‌ مابقی محورهای مواصلاتی کشور باز و تردد در آنها به ‌روال عادی در جریان است.
بر اساس این گزارش، در شبانه ‌روز گذشته کل تردد ثبت ‌شده نسبت به روز قبل 1.6 درصد کاهش داشته است؛ سهم وسایل نقلیه سنگین 12.1 درصد، اوج تردد بین ساعت های 19 تا 20 و کمترین تردد بین ساعت های 4 تا 5 صبح صورت گرفته است.

منبع : ایرنا

یک کارشناس اقتصادی گفت: در تفکیک یا ادغام وزارتخانه ها باید به ساختار نهادی در کشور توجه شود و با توجه به ساختار انحصاری حاکم بر جامعه، تفکیک وزارتخانه ها کارساز است.
«خلیل حیدری» درباره تفکیک یا ادغام دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و مسکن، راه و شهرسازی گفت: در ماده «یک» لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت به مجلس پیشنهاد شده است «به منظور توسعه بازرگانی داخلی و خارجی در اقتصاد کشور با تفکیک اهداف، ماموریت‌ها و وظایف مربوط به امور بازرگانی از وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، وزارت بازرگانی تشکیل شود.»
وی ادامه داد: با رای نمایندگان به یک فوریت لایحه، ابتدا باید تکلیف این لایحه در کمیسیون مربوطه تعیین و سپس به رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذاشته شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، در نامه ای به تاریخ 17 خرداد ماه امسال، خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آورده است، لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت» که به پیشنهاد سازمان امور اداری و استخدامی کشور در جلسات سوم اردیبهشت و دهم خرداد ماه امسال هیات وزیران با قید دو فوریت به تصویب رسیده است، برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارائه می شود.
براساس این لایحه که به لایحه «تفکیک» مشهور شده است بار دیگر وزارت‌خانه های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان که در سال 1391 ادغام شدند از هم تفکیک می شوند و پنج وزارتخانه صنعت و معدن، بازرگانی، مسکن و شهرسازی، راه، ورزش و سازمان ملی جوانان شکل می گیرد.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: دلیل اصلی مخالفان تفکیک وزارتخانه ها و محقق نشدن اهداف این ادغام، انجام ناقص اقدام های ادغام وزارت‌خانه ها و رفع تضاد سیاستگذاری و منافع بازرگانی و تولید صنعتی بوده است و در مقابل موافقان تفکیک وزارتخانه ها ادغام را باعث افزایش حجم فعالیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و در نتیجه ایجاد بی نظمی در تصمیم گیری و فدا شدن یک بخش به نفع بخش دیگر می‌دانند.
حیدری تاکید کرد: با توجه به عملکرد 6 ساله وزارت صنعت، معدن و تجارت و نظر مخالفان و موافقان تفکیک، برای اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جمع بندی و جواب روشنی برسند باید ساختاری انتخاب کنند.
این کارشناس اقتصادی افزود: دولت خود به این جمع بندی رسیده که با ساختار فعلی به هدف تعیین شده نمی رسد بنابراین نباید چالشی در این زمینه وجود داشته باشد، اما موضوع دیگر این است که آیا با توجه به ساختارهای نهادی در ایران ادامه وضعیت موجود کارساز است یا پیشنهاد دولت مقبول تر است.
حیدری با بیان اینکه براساس مطالعات انجام شده ساختار صنایع کشور انحصاری است و نه رقابتی، گفت: ساختار انحصاری بیشتر از آنکه به دنبال صادرات باشد در پی حمایت است و نمونه بارز آن نیز در صنعت خودرو و دخانیات مشاهده می شود.
وی تصریح کرد: به دلیل وجود مشکلات فراوان در تولیدات صنعتی، رسیدگی به هر کدام از این مشکلات نیاز به یک وزیر جداگانه دارد و به دلیل ساختار انحصاری حاکم بر جامعه حتی اگر وزیر تفکر صادرات‌گرا هم داشته باشد اما چون گرفتار بخش تولید است فرصت پرداختن به موضوعات غیرصنعتی را نخواهد داشت.
این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: علاوه بر مشکلات بخش تولید و صنعت، بهره وری پایین کارکنان دولت و بوروکراسی بالا از جمله مسائلی است که دولت را در رسیدن به هدف خود با مشکل مواجه می کند و تفکیک وزارتخانه ها به عنوان راه حل این موضوع می تواند کارساز باشد.
حیدری در پایان تاکید کرد: البته انتزاع و تفکیک وزارتخانه ها نیز نیازمند پیش شرط ها و الزامات خاصی است که باید به صورت جداگانه به آنها پرداخت.

منبع : ایرنا

گرچه هنوز آژیر خطر برای خشکسالی در استان اردبیل به صدا درنیامده است اما وضعیت منابع آب در استان هر روز اورژانسی تر شده و کارشناسان بر ضرورت مدیریت منابع آب و مصرف آن تاکید می کنند.
کارشناسان امور آب و مدیریت بحران می گویند: مدیریت مصرف در تمام بخش ها از جمله آب آشامیدنی ، کشاورزی و حتی صنعت در استان اردبیل ضروری است ضمن اینکه باید در بازیابی سفره های زیر زمینی استان نیز که وارد مرحله بحران شده است تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

** کاهش 10 تا 26درصدی بارش ها در استان اردبیل
علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل به ایرنا گفت: متوسط مجموع بارش های این استان در سال زراعی جاری تا روزهای پایانی خرداد ماه به میزان 269.5میلیمیتر ثبت شده که در مقایسه با سال زراعی دوره آماری به میزان 303.9میلیمتر بیش از 10 درصد کاهش داشته است .
به گفته وی ، این بارش همچنین نسبت به سال زراعی 95- 96 به میزان 342.8 میلیمتر و21 درصد کاهش را نشان می دهد.
دولتی مهر بیان کرد: بیشترین کاهش بارش سال زراعی 95-96 نسبت به دوره آماری متعلق به ایستگاه نمین با بیش از 26درصد و نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته نیز بیش از 38درصد می باشد.
وی اضافه کرد: در سال زراعی جاری فقط شهرستان بیله سوار مغان 10درصد نسبت به دوره آماری افزایش بارش داشته و سایر مناطق استان با کاهش بین 5 تا 26درصد مواجه می باشد.
دولتی مهر بیان کرد : در سال زراعی جاری تمام مناطق استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بین 15تا26 درصد کاهش بارش را تجربه کرده اند که بیشترین کاهش مربوط به مناطق نمین و نیر است .
وی درباره بارش شمال استان اردبیل بعنوان مهمترین مرکز کشاورزی گفت: بارش در مقایسه با سال زراعی دوره آماری شمال استان تقریبا در حد نرمال بوده و مناطق مرکزی وجنوبی استان با کاهش 15درصد مواجه می باشد .
وی اضافه کرد : میزان بارش شمال استان در مقایسه با سال زراعی گذشته 16درصد ،مناطق مرکزی 22درصد و مناطق جنوبی استان هم 26 درصد همرا بوده است.

** وضعیت سفره های زیر زمینی استان اردبیل اسفناک است
در این حال نبی الله پاسبان عیسی لو معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل هشدار می دهد که وضعیت سفره های زیر زمینی استان اردبیل همچنان اسفناک است و
باید برای احیا و نجات آن فعالیت و تلاش همه جانبه صورت گیرد.
بر اساس آمارها ، میزان ذخایر آبی دشت اردبیل از سال 1350 تاکنون به طور متوسط 11 متر پایین رفته و سالانه 15 سانتیمتر سفره های زیرزمینی پایین می رود ، این دشت جز دشت های ممنوعه بوده و اگر به همین منوال پیش رود در آینده جزو دشت های ممنوعه بحرانی خواهد شد.
به گفته پاسبان عیسی لو.با وجود تلاش و اقدام های مختلف برای ساماندهی و بهبود وضعیت دشت اردبیل، هنوز در این زمینه نارسایی های وجود دارد و در صورت تداوم وضعیت موجود کارگروه خشکسالی باید فعال و برای مقابله با تنش احتمالی آب برنامه ریزی شود.
وی احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی، طرح احیا و تعادل بخشی را یکی از طرح های مهم و اساسی در این زمینه دانست ضمن اینکه اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در این زمینه جز ضروریات است و نهادهای مرتبط باید در این زمینه اقدامات اساسی انجام دهند.

** مصرف بی محابای آب در سد یامچی منبع اصلی تامین آب آشامیدنی اردبیل
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اردبیل با اشاره به مصرف بیش از اندازه آب شرب سد یامچی افزود: مصرف آب شرب این سد از 16 میلیون متر مکعب در سال های گذشته شروع شده و هم اکنون به 24 میلیون متر مکعب رسیده است.
پاسبان عیسی لو افزود: مصرف آب در این سد به مراتب زیاد شده و نیاز است آب و فاضلاب شهری برنامه ریزی لازم در این مورد داشته باشد.
وی بیان کرد: وضعیت سد یامچی به لحاظ کمی و کیفی مطلوب نیست و در سال آینده هم روان آب خوبی در این مورد نخواهیم داشت و باید به فکر ذخیره سازی برای تامین آب شرب و کشاورزی اردبیل بود.
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اردبیل افزود: مصرف آب سد یامچی بی محابا صورت می گیرد و نیاز است به میزان پنج میلیون متر مکعب آب از این سد برای آینده ذخیره سازی شود.

** مصرف نا مطلوب آب در کشاورزی تهدید کننده منابع آبی استان
کارشناسان می گویند که مصرف بی رویه و غیر علمی از منابع آب استان بویژه در بخش کشاورزی حجم زیادی از این نعمت خداوندی را هدر داده و از ذخایر آن می کاهد.
اصغر سلیمان زاده مدیرعامل آب منطقه ای اردبیل گفت: با اینکه ذخیره آب در اثر بارندگی در اغلب سدهای استان مناسب بوده و در برخی از آنها حتی تا مرحله سرریز شدن نیز پیش رفته است اما مصرف بی رویه کشاورزان وضعیت تهدید کننده ای دربرخی از سدها از جمله سد یامچی و سبلان ایجاد کرده است.
وی افزود:سدهای یامچی در شهرستان نیر وسبلان در شهرستان مشگین شهر با وجود بارندگی های مناسب با کاهش آب مواجه هستند
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اردبیل با اشاره به میزان مخازن سدها در استان گفت: در استان اردبیل پنج سد بزرگ وجود دارد که حجم مخزنی برخی از آنها بیشتر و برخی دیگر هم کاهش داشته است
پاسبان عیسی لو اضافه کرد: در حال حاضر حجم مخزنی سد یامچی 39.3 میلیون متر مکعب، سد سبلان 90.5 میلیون متر مکعب ، سد قوری چایی 9.2 میلیون متر مکعب ،گیلارلوی گرمی 8.3 میلیون متر مکعب و سد سقزچی 2.5 میلیون متر مکعب است.
وی میزان حجم مخزنی سد ارس را یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: حجم مخزنی سد خداآفرین از 378 میلیون متر مکعب به 321 میلیون متر مکعب رسیده که کاهش حجم مخزن آب به میزان 50 میلیون متر مکعب را نشان می دهد.

** ضرورت فرهنگ سازی مصرف بهینه آب
کارشناسان معتقدند که با وجود هشدارهای زیاد هنوز عمق خطر کمبود آب برای بسیاری از شهروندان احساس نشده و ضروری است که در زمینه مصرف بهینه آب در بخش های مختلف آشامیدنی ، کشاورزی و صنعت فرهنگ سازی صورت گیرد.
سلیمان زاده مدیرعامل آب منطقه ای استان اردبیل معتقد است که برای حفظ و افزایش ذخیره آب در پشت سدها و نیز منابع زیرزمینی، تغییر الگوی کشت، تغییر روش آبیاری، استفاده از گونه های کشاورزی کم مصرف آب، آبیاری قطره ای وتحت فشار برای افزایش راندمان آبیاری اقدامی ضروری است.
او یکپارچه سازی اراضی ، کشت گلخانه ای وتوسعه گلخانه های صنعتی وکشاورزری را در کاهش سهم آب کشاورزی موثر دانست و بیان کرد: در صورت اعمال این اقدامات می توان سهم آب کشاورزی را کاهش وسهم آب صنعتی را افزایش داد
پاسبان عیسی لو معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اردبیل اصلاح مدیریت مصرف آب را ضروری خواند و گفت: با فرهنگ سازی توسط رسانه ها و نهادهای متولی می توان مصرف آب را مدیریت کرد.
وی از راه اندازی سامانه تلفنی 3171 خبر داد و افزود: این سامانه راه اندازی شده تا مردم بطور مستقیم بتوانند مشکل و دیدگاه و شکایات خود را به صورت شبانه روزی به گوش مسوولان برسانند.
وی به دیوار نویسی بویژه در روستاها اشاره کرد و گفت: شعارهای مهم و کلیدی را در قالب جملات کوتاه در دیوارهایی که در ملاء عام هستند با تزیین های خاص طوری که به چشم بیاید، طراحی می شود.
مدیر دفتر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای هم گفت: ایده های مناسبی برای اطلاع رسانی جامع و کافی برای احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی فراهم شده که با همکاری مسوولان اجرایی می شود.
محمد نوتاش افزود: برای اطلاع رسانی و آگاه سازی عموم مردم و بهره برداران ، نشست های متعددی برگزار خواهد شد و ارتباطی دو جانبه با بهره برداران و مصرف کنندگان
ایجاد خواهد شد.

منبع : ایرنا

صفحه 1 از 941

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395