جمعه, 11 فروردين 1396 ساعت 00:49

ظریف به بروکسل می‌رود

یک مقام اتحادیه اروپا گفت وزیر خارجه ایران برای شرکت در یک کنفرانس بین‌المللی با موضوع بررسی کمک به سوریه به بروکسل سفر خواهد کرد.
 
 یک مقام اتحادیه اروپا گفت وزیر خارجه ایران برای شرکت در یک کنفرانس بین‌المللی با موضوع بررسی کمک به سوریه به بروکسل سفر خواهد کرد. 
 
کنفرانس بین‌المللی بروکسل قرار است روز 5 آوریل با حضور سازمان ملل و وزرای خارجه کشورهای دیگر برگزار شود. 
 
مقام اتحادیه اروپا گفته رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در این همایش حضور نخواهد داشت و درباره حضور سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز تردید وجود دارد. 

منبع : فارس

ارزیابی میزان آمادگی صادراتی شرکت‌ها، آموزش و مشاوره در خصوص فرآیندهای بازرگانی و صادراتی، حمایت از ایجاد ابزارهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی، حمایت از ساخت قالب و طراحی صنعتی محصولات دانش‌‏بنیان، اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی، برگزاری پاویون ملی‌ محصولات دانش‌بنیان ایران در نمایشگاه‌های خارجی و حمایت از اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری بخشی از فعالیت‌های کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری در سال 95 است.

مالک سعیدی، مدیر کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری درباره اقدامات کریدور در سالی که گذشت، اظهار کرد: تسهیل در زمینه‌های صادرات محصولات دانش‌بنیان، تبادل فناوری و توسعه بازار از جمله برنامه‌های جدی معاونت امور بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که با ایجاد کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری در سال ۹۳ شکل منسجم‌تری به خود گرفته است. در واقع کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، صادرات محصولات با فناوری بالا را تسهیل می‌بخشد.

وی ادامه داد: ارائه خدمات مشاوره و آموزش، تهیه ابزارهای تبلیغاتی، اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی و حضور در نمایشگاه‌های معتبر خارجی با حمایت‌های مالی، بخشی از این خدمات است که از طریق کارگزاران توسعه صادرات کریدور (شرکت‌های خدماتی متخصص در هر حوزه) ارائه می‌شود.

برخی اقدامات کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری در سالی که گذشت

سعیدی درباره برخی از خدماتی که توسط کریدور صادرات در سال گذشته ارائه شد، گفت: ارزیابی میزان آمادگی صادراتی شرکت‌ها، آموزش و مشاوره در خصوص فرآیندهای بازرگانی و صادراتی مانند نقل و انتقالات ارزی، حمایت از ایجاد ابزارهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی، حمایت از ساخت قالب و طراحی صنعتی محصولات دانش‌‏بنیان، اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی، حمایت از جذب نیروی متخصص بازرگانی، حمایت از حضور مستقل شرکت‌ها در نمایشگاه‌های خارجی، برگزاری پاویون ملی‌ محصولات دانش‌بنیان ایران در نمایشگاه‌های خارجی و حمایت از اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری بخشی از فعالیت‌های کریدور در سال 95 است.

حمایت از خدمات تبادل فناوری

وی یکی از تغییرات مهم ایجاد شده سال گذشته در حمایت های کریدور صادرات را حمایت از خدمات تبادل فناوری دانست و اظهار کرد: برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان جهت تقویت تولیدات خود و همچنین استفاده از فناوری‌های به‌روز دنیا نیاز به خدمات تبادل فناوری دارند، در این خصوص با توجه به سطح توانمندی و نوع نیاز شرکت متقاضی و میزان پیشرفته‌بودن فناوری، حمایت‌ها در دو سطح مقدماتی و جامع ارائه می‌شود.

ارزیابی آمادگی صادرات

سعیدی خاطرنشان کرد: در سال 95، تمامی شرکت‌های دانش‌بنیانی که تمایل به استفاده از خدمات حمایتی کریدور صادرات را داشتند، باید از نظر میزان آمادگی صادرات مورد ارزیابی قرار می‌گرفتند، این خدمت که تحت عنوان ERA نام گرفت، مشخص می‌کند که شرکت متقاضی توانایی دریافت چه خدمات و حمایت‌هایی را از کریدور خواهد داشت. در واقع به کمک این ارزیابی، شرکت‌ها در رده‌های برتر صادراتی، توانمند صادراتی، دارای پتانسیل و نیز عدم احراز شرایط صادراتی طبقه‌بندی می‌شوند. این ارزیابی‌ها در سال 96 نیز با جدیت انجام خواهد شد.

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های بین‌المللی

وی با بیان این‌که در زمینه برگزاری پاویون‌های نمایشگاهی بین‌المللی، چندین پاویون موفق در سال 95 توسط کریدور توسعه صادرات برگزار شد، گفت: نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی عرب‌لب امارات، نمایشگاه تجهیزات پزشکی مدیکا آلمان، نمایشگاه دریایی SMM آلمان، نمایشگاه نفت و گاز ادیپک ابوظبی، نمایشگاه کامپوزیت روسیه عناوین برخی از نمایشگاه‌هایی است که شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در آن شرکت کردند.

سعیدی تصریح کرد: همچنین در سال 96 نیز برنامه‌ریزی دقیقی شده است تا حضور در این نمایشگاه‌ها نیز در دستور کار قرار گیرد و از شرکت‌هایی حمایت شود که در سال‌های گذشته به موجب حضور در این نمایشگاه‌ها به دستاوردهای خوبی همچون قرارداد، تفاهم‌نامه یا ایجاد نمایندگی رسیده باشند.

رقابت با محصولات خارجی

سعیدی یکی از ضعف‌های شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور ورود به بازارهای بین‌المللی را فقدان طراحی صنعتی حرفه‌ای محصولات و نیز ضعف وب‌سایت‌های آنها دانست و اظهار کرد: در سال 95 سعی شد تا با حمایت از این دو مقوله، شرکت‌های دانش‌بنیان در رقابت با محصولات خارجی مشابه به موفقیت برسند. به عنوان مثال، در سال 95 در اعزام شرکت‌های دانش‌بنیان به نمایشگاه هفته سلامت روسیه سعی شد تا همراه این شرکت‌ها متخصصین طراحی صنعتی نیز اعزام شوند. هدف از این کار الگوبرداری شرکت‌ها از طراحی‌های نوین محصولات و نیز جلوگیری از کپی‌برداری از طرح‌های موجود در بازارهای بین‌المللی بود.

حمایت از اعزام هیات‌های تجاری به نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی

سعیدی با بیان اینکه یکی از حمایت‌های موفق و جذاب کریدور صادرات حمایت از اعزام هیات‌های تجاری به نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی است، تصریح کرد: در سال گذشته تعدادی از این اعزام‌ها مورد حمایت کریدور صادرات همچون نمایشگاه دارویی CPHI اسپانیا، نمایشگاه هفته سلامت روسیه، نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته CHTF چین مورد حمایت واقع شد که هدف از این برنامه‌ها رصد فناوری‌های ارائه شده در نمایشگاه و برگزاری جلسات و نشست‌های B2B با شرکت‌های معتبر و صاحب فناوری حاضر در این نمایشگاه‌ها بود.

اعزام 40 شرکت دانش‌بنیان به اتریش و مجارستان

وی همچنین درباره اعزام 40 شرکت دانش‌بنیان به اتریش و مجارستان گفت: این شرکت‌ها در حوزه‌های فناوری نانو، فناوری زیستی، تجهیزات پزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی، گیاهان دارویی و انرژی‌های تجدیدپذیر فعال هستند. در این سفر جلسات متعدد و متنوعی با شرکت‌های اتریشی و مجار برگزار شود. به عنوان نمونه در کشور اتریش توانستیم نزدیک به 80 شرکت اتریشی را در جلسات دو نفره با شرکت‌های ایرانی اعزام شده رو در رو کنیم که حاصل این جلسات چندین تفاهم‌نامه، قرارداد و MoU بوده است. این اعزام که می‌توان گفت برای اولین بار با این تعداد شرکت دانش‌بنیان و این گستردگی در دو کشور اروپایی برگزار شد و خروجی‌های بسیار مطلوبی نیز داشت، مطمئناً نمونه های آن، در  سال 96 نیز تکرار خواهد شد. 

«مسأله غذا در رستوران‌های ایرانی واقعاً یک مسأله و یک بحران است. بنده و خانواده‌ام بارها و بارها و بارها به‌دلیل پیدا نکردن رستوران تمیز گرسنه نیمه شب به خانه برگشته و به غذای ساده و سریع بسنده کرده‌ایم. پایین شهر و بالاشهر تهران و شهرستان‌هم ندارد؛ تمام کشور دچار این بحران است...»

به گزارش ایسنا، اردشیر رستمی در روزنامه «ایران» نوشته است: موضوع با مسأله تفاوت دارد و جامعه ایرانی اغلب این دو را با هم اشتباه می‌گیرد. جالب است که استادان دانشگاه و مدیران کلان هم این غلط را تشخیص نمی‌دهند و کلمه «مسأله» ورد زبانشان است در حالی که اغلب مسأله‌ای وجود ندارد و بیشتر موضوع است.

اما مسأله غذا در رستوران‌های ایرانی واقعاً یک مسأله و یک بحران است. بنده و خانواده‌ام بارها و بارها و بارها به‌دلیل پیدا نکردن رستوران تمیز گرسنه نیمه شب به خانه برگشته و به غذای ساده و سریع بسنده کرده‌ایم. پایین شهر و بالاشهر تهران و شهرستان‌هم ندارد؛ تمام کشور دچار این بحران است. مشکل ما در رستوران‌های ایرانی چند لایه است؛

۱- کثیف هستند. بنده به چشم خود دیده‌ام که صاحب رستوران پس از کشتن مارمولک کوچک خانگی با چاقو با همان ابزار گوجه فرنگی و خیار شور خرد کرد!!

۲. تخصصی نیستند. این مسأله جدیداً به بحران‌ها افزوده شده و صاحب رستوران‌ها به هر شکلی شده می‌خواهند همه را راضی نگه داشته و پول او را بگیرند برای همین در کنار آبگوشت و کوبیده، پیتزا و کنتاکی هم می‌فروشند و طبیعی است که نتوانند به همه‌شان روح و روان و حواس لازم را بدهند.

۳. همه کاره و این‌کاره نیستند!! چند نفر را می‌شناسیم که پس از عوض کردن ده‌ها شغل رستوران زده‌اند و نمی‌دانند اصلاً رستوران و غذا یعنی چه!!

۴. آداب نمی‌دانند. از کلمه و سلام و احترام بی‌بهره هستند و تقریباً مشتری را دشمن خود می‌دانند!!

۵. مسئولیت‌پذیر نیستند؛ اگر تار مو یا لنگ و کله سوسکی از غذا پیدا شود آن را نمی‌پذیرند و به هر شکل شده در می‌روند. بنده وقتی کرمی را از غذا پیدا کرده و به صاحب رستوران نشان دادم آن را خورد و گفت نه کرم نبود!!

۶. زمان‌شناس نیستند، به‌طوری که فاصله غذاها گاه تا یک ساعت طول می‌کشد و نصف میز گرسنه شاهد غذا خوردن نصفه دیگر است.

۷. ترسو و پر رو هستند. گارسن‌ها و خدمه به چشم دیده نمی‌شوند تا مبادا چیزی از آنها خواسته شود برای همین برای یک خواهش چندین‌بار باید همه را صدا کرد و موارد بسیار دیگر که خودتان هم می‌دانید و تجربه‌های جالب‌تر داشته‌اید. پیشنهاد من به هم‌میهنان عزیز این است که با تحقیق و پرس‌وجو از مردم بومی و صاحب تشخیص یک رستوران خوب پیدا کنید.

قطعاً کسی که پوشاک درستی به تن ندارد غذای خوب و رستوران خوب را هم نمی‌شناسد از آدم‌های تمیز سؤال کنید. دچار گرفتاری‌های ایرانی و چشم و هم‌چشمی‌ها نشوید بدن ما مهم‌ترین داشته ماست و باید به آن توجه مضاعف داشته باشیم و این فرهنگ را به کودکانمان هم بیاموزیم. برای بچه‌هاو نوجوانان سخت است چون آنها دوست دارند وارد اجتماع شوند و جهان را کشف کنند برای این کار با پرس و جو و پیدا کردن مکان مناسب به او نشان می‌دهید که به چه دلیل از این جور جاها پرهیز می‌کنید. وظیفه مسئولان ناظر جز به خودشان برکسی پوشیده نیست که آن هم یک بحران واقعی دیگر است که باید در مجال دیگری به آن پرداخت از دادن مجوز به هر از راه رسیده‌ای تا زیر میزی و بستن چشم که تقریباً در همه جا دیده می‌شود همه‌جا.

منبع : ایسنا

رییس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: درحال حاضر 9 درصد مردان سالمند و 49 درصد زنان سالمند بدون همسر و تنها زندگی می‌کنند؛ این درحالیست که بیش از 70 درصد مردان تنهای سالمند و 30 درصد از زنان تنهای سالمند، احساس نیاز به ازدواج مجدد را ابراز کرده‌اند.

گفت: سالمندی سالم، فعال و پویا حق طبیعی تمام افراد است و دولت و سازمان‌های حمایتی و رفاهی نباید تنها به اضافه شدن سالیان عمر و امید به زندگی بسنده کنند بلکه باید به ارتقای کیفیت زندگی و سلامت جسمی و روانی و اجتماعی آنان توجه ویژه داشته باشند تا دوران سالمندی در نهایت آرامش و سلامت سپری شود.

وی افزود: اگرچه دوران بازنشستگی و سالمندی با زوال جسم همراه است، اما با بلوغ فکر، خرد و کمال زیستی توام بوده که می‌تواند دوران سالمندی را به دوران سرزندگی، اراده و عزت اجتماعی تبدیل کند.

رییس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی  خاطر نشان کرد: براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، درحالیکه 99 درصد سالمندان، سابقه حداقل یک بار ازدواج را در گذشته داشته‌اند، اما در حال حاضر 9 درصد مردان سالمند و 49 درصد زنان سالمند بدون همسر و تنها زندگی می‌کنند.

دلبری با بیان آنکه احساس تنهایی به عنوان یک پدیده ناخوشایند و فراینده، منشاء بسیاری از حالات نامتعادل روانی مثل یاس، ناامیدی، افسردگی و در بعضی مواقع حتی خودکشی می‌شود تصریح کرد: احساس تنهایی در سالمندان به خصوص پس از مرگ همسر، ضمن ایجاد مشکلات روانی و اجتماعی برای فرد سالمند با فوت یا فاصله گرفتن نزدیکان او را در معرض خطر تنهایی و انزوا قرار می‌دهد.

وی در ادامه عنوان کرد: احساس تنهایی و انزوا، با وضعیت تاهل ارتباط معناداری دارد و سالمندان متاهل، احساس تنهایی کمتری نسبت به سالمندان مطلقه و بیوه دارند.

زوج‌های سالمند شادتر از زوج‌های جوان هستند

رییس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی  با تاکید برآنکه ازدواج مجدد سالمندان، اصلی‌ترین راهبرد ارتقای سلامت روان در مقابله با چالش تنهایی است گفت: زوج‌های سالمند، عموما شادتر از زوج‌های جوان هستند و اختلافات کمتری با یکدیگر دارند و همچنین لذت بیشتری از جنبه‌های مختلف زندگی می‌برند.

دلبری در ادامه افزود:  این در حالی است که مساله جنسی و نیاز جنسی در روابط آنها مرکزیت کمتری داشته و روابط دوستانه و عاطفی بخش اصلی ویژگی ارتباط بین آنها است. طلاق و جدایی در سالمندان کمتر اتفاق می‌افتد و ازدواجشان تحت تاثیر عوامل خارجی کمتری قرار می‌گیرد و بنابراین، میزان ناسازگاری و هیجانات منفی آنها کمتر بوده،عاطفه و مهربانی بیشتری نسبت به سایر گروه‌های سنی از جمله جوانان و میانسالان دارند.

وی افزود: ازدواج مجدد سالمندان به دلیل همراهی با تجربیات ارزنده از زندگی مشترک قبلی و به دور از هوا و هوس به عنوان یکی از بهترین انواع ازدواج‌ها، خوشبختانه چند سالی است که رواج بیشتری نیز یافته و سالمندان تنها با ازدواج مجدد، آرامش بیشتری را در کنار همسر خود تجربه کرده و این دوران را سپری می‌کنند.

رییس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در خصوص بزرگترین انگیزه و علل گرایش سالمندان به ازدواج مجدد گفت: تامین نیازهای عاطفی ،نگرانی از مرگ در تنهایی،گرفتاری فرزندان و عدم امکان رسیدگی و مراقبت از والدین از جمله انگیزه و علل اصلی  گرایش سالمندان به ازدواج مجدد است.

دلبری ادامه داد: تغییرات و دگرگونی‌های اجتماعی سبب شده تا خانواده‌ها نیز دستخوش تغییرات اساسی شوند و جایگاه سالمند در خانواده به خطر افتد؛ از طرفی، نبود سیستم‌های حمایتی، بیمه‌ای، بهداشتی و درمانی جامع از سوی نهادهای دولتی، خصوصی و خیریه باعث می‌شود تا خانواده‌ها، سالمندان نیازمند به مراقبت را به مراکز نگهداری و سرای سالمندان بسپارند که ازدواج مجدد، می‌تواند از بحران پیش‌روی خانواده جلوگیری کند. همچنین ازدواج مجدد، مانع از مرگ تدریجی سالمندان شده و آنان از حق حیات مجدد برخوردار می‌شوند.

بیش از 70 درصد مردان تنهای سالمند و 30 درصد از زنان تنهای سالمند، احساس نیاز به ازدواج مجدد را ابراز کرده‌اند، اما بخش زیادی از آنان از این امر پسندیده باز می‌مانند. به گواه پژوهش‌های انجام شده، ازدواج مجدد سالمندان، به شرط رعایت اصل ازدواج، می‌تواند مفید بوده و باعث ارتقای سلامت و کیفیت زندگی سالمندان شود.

وی در ادامه به بخشی از جنبه‌های مثبت ازدواج مجدد و زندگی مشترک در دوران سالمندی اشاره کرد و گفت: تامین نیازهای عاطفی، روحی و روانی سالمند، پیدا کردن امید دوباره به زندگی، کاهش استرس، تنهایی و افسردگی، از بین رفتن نگرانی از مرگ به علت تنهایی، کاهش مرگ و میر در سالمندان متاهل و برخورداری از طول عمر بیشتر، ارتقای سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی، تامین نیاز جنسی، عدم ارجاع سالمند به مراکز نگهداری و سرای سالمندان،کاهش هزینه‌های نگهداری سالمند در منزل و کاهش فشارهای روحی، روانی و فیزیکی فرزندان و خانواده یا کاهش خشونت علیه سالمندان از جمله جنبه‌های مثبت ازدواج مجدد و زندگی مشترک در دوران سالمندی است.

دلبری در پایان تاکید کرد: فرزندان از پیش‌داوری و محدودیت‌های غیرمنصفانه پرهیز کنند، چراکه در صورت عدم تامین نیازهای عاطفی، روحی و روانی سالمندان، ضمن پیری زودرس، بیماری‌های مزمن جسمی به سرعت اتفاق خواهد افتاد.

منبع : ایسنا

جمعه, 11 فروردين 1396 ساعت 00:31

توصیه های 4 روزه هواشناسی کشاورزی

دقت در جابه جائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل، بازبینی و محکم کردن اتصالات و پوشش گلخانه ها به علت احتمال وزش باد، ردیابی شته مومی در مزارع کلزا، ضرورت احداث زهکش در باغات، کاشت سیب زمینی، گرم کردن، تهویه و هوادهی خزانه کاشت نهال های گوجه فرنگی در شب های سرد و روزهای گرم و استفاده حداکثری از آب باران برای آبگیری استخرها از جمله توصیه های چهار روزه هواشناسی کشاورزی است.

توصیه های هواشناسی کشاورزی برای روز پنجشنبه 10 فروردین تا روز یکشنبه 13 فروردین در استان های مختلف در حوزه های باغداری، زراعت، دامداری، زنبورداری و شیلات به شرح زیر است:

 • استان های آذربایجان های شرقی، غربی و زنجان:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در استان آذربایجان شرقی از روز پنجشنبه تا یکشنبه به دلیل بارش پراکنده و در استان آذربایجان غربی خودداری در روز جمعه به دلیل بارش باران و احتیاط در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل بارش پراکنده و در استان زنجان خودداری در روزهای جمعه و شنبه به دلیل بارش باران و احتیاط در روز یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
 • کنترل دما و تهویه انبارهای نگهداری محصولات کشاورزی در ساعات ابتدایی روز و شب هنگام
 • شرایط برای غرس نهال مناسب است
 • استفاده از قیم در نهال های تازه غرس شده
 • پایش و مبارزه با بیماری های لکه سیاه سیب و دیگر بیماری ها در درختان میوه
 • هرس سبک درختان میوه 
 • جمع آوری و معدوم سازی شاخ و برگ های ریخته شده در سطح باغ
 • نسبت به تغذیه باغات با کودهای شیمیایی و کود حیوانی پوسیده به روش چال کود اقدام شود.
 • دقت در جابه جائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل
 •  با توجه به نوسانات دمایی  نسبت به محافظت از تاسیسات کشاورزی از جمله گلخانه ها، انبارها  و ماشین آلات و.... اقدام شود.
 • آماده سازی اراضی مستعد با توجه به اقلیم منطقه برای احداث باغات جدید
 • انجام عملیات مدیریت کف باغ و استفاده از قیم در نهال های تازه غرس شده
 • انجام عملیات اصلاح و احیا باغات با حذف و جایگزینی نهال ها
 • زراعت:
 • مصرف کود ازته در زراعت های دیم و آبی با توجه به بارش های پیش رو.
 • بازدید از اماکن زمستان گذران شناخته شده سن گندم
 • محدودیت در عملیات سمپاشی و محلول پاشی
 • اجرای آماده سازی زمین کشت چغندرقند و نخود دیم بهاره
 • کشت حبوبات دیم
 •  دامداری و طیور:
 • محدودیت در  انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل احتمال بارش
 • تنظیم دما و بهبود شرایط تهویه در اماکن دام و طیور در مرغداری ها و گاوداری ها
 • ایجاد پناهگاه در مکان آغل ها جهت جلوگیری از صدمه زدن سوز باد
 • مراقبت از  گوسفندان تازه متولد شده در ساعات ابتدایی و شب هنگام به دلیل نوسانات دما
 • زنبورداری:
 • تغذیه مصنوعی و بستن دریچه کندوهای زنبور عسل به ویژه در صبح هنگام
 • شیلات:
 • تنظیم جیره غذایی در مزارع پرورش ماهی
 • استان اردبیل:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
 • برنامه ریزی و انجام تمهیدات لازم برای تهیه و کاشت نهال و احداث باغ
 •  پایش و مبارزه با بیماری های لکه سیاه سیب و دیگر بیماری ها در درختان میوه
 • تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ به دلیل نوسانات دما
 • نسبت به تغذیه باغات با کودهای شیمیایی و کود حیوانی پوسیده به روش چال کود اقدام شود.
 • هرس سبک درختان میوه 
 • شرایط برای غرس نهال مناسب است
 • دقت در جابه جائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل
 • زراعت:
 • پایش در مزارع غلات در خصوص بیماری های قارچی
 • محدودیت در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روزهای آتی به دلیل بارش پراکنده
 • مصرف کود های ازته در مزارع کلزا و غلات آبی به صورت سرک
 • اجرای آماده سازی زمین کشت چغندرقند و نخود دیم بهاره
 • دامداری:
 • تنظیم دمای  مرغداری ها و  دامداری ها و انبار ها به دلیل نوسانات دما
 • مراقبت از  گوسفندان تازه متولد شده در ساعات ابتدایی و شب هنگام
 • زنبورداری:
 • تنظیم دریچه کندوهای زنبور عسل در روزهای آتی و انجام تغذیه مصنوعی
 • محافظت از کندوها به وسیله روش های مرسوم و بازبینی کندوها در ساعات گرم روز
 • شیلات:
 • تنظیم جیره غذائی در مزارع پرورش ماهی بر اساس شرایط وضع هوا
 • استان های کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در استان های لرستان و کهگیلویه و بویر احمد از روز جمعه تا یکشنبه به دلیل بارش پراکنده و وزش باد و در استان های کرمانشاه، کردستان و چهارمحال و بختیاری در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل بارش پراکنده و در استان همدان خودداری در روز پنجشنبه به دلیل بارش باران و احتیاط در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
 • به علت احتمال وزش باد نسبت به بازبینی و محکم کردن اتصالات و پوشش گلخانه ها اقدام شود.
 • تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ به دلیل نوسانات دما
 • کنترل دما و رطوبت و انجام تهویه در انبارها سیب زمینی به ویژه در صبح و شب هنگام
 • شخم پای درختان میوه و دادن کودهای آلی و شیمیایی با توجه به تغییرات دمایی و در روز های بدون بارش
 • دقت در جابه جائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل
 • زراعت:
 • سرویس ها و بازبینی های لازم جهت ماشین آلات کشاورزی و دنباله بند های آن نظیر سم پاش ها به منظور کسب آمادگی برای مبارزه با علف های هرز در آینده بسیار نزدیک در نقاط  معتدل توصیه می شود.
 • محدودیت در عملیلت سم پاشی و محلول پاشی
 • ردیابی شته مومی در مزارع کلزا و در صورت لزوم مبارزه لکه ای
 • مبارزه با علف های هرز باریک برگ و پهن برگ غلات
 • ردیابی سن گندم در مزارع گندم و احیانا مبارزه بموقع با آن
 • ردیابی بیماری زنگ زرد گندم در مزارع غلات و در صورت لزوم مبارزه با آن
 • دامداری:
 • تنظیم دما و بهبود شرایط تهویه در اماکن دام و طیور به دلیل نوسانات دما
 • مراقبت از  گوسفندان تازه متولد شده در ساعات ابتدایی و شب هنگام
 • زنبورداری:
 • محافظت از کندوها به وسیله روش های مرسوم و بازبینی کندوها در ساعات گرم روز
 • استان های گیلان و  مازندران:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در استان مازندران از روز پنجشنبه تا یکشنبه و در استان گیلان از روز جمعه تا یکشنبه  به دلیل بارش پراکنده
 • غنی سازی و فرآوری کود دامی جهت استفاده در باغات
 •  احداث زهکش در باغات
 • محکم کردن قیم نهال های جوان
 • تجهیز سازه های گلخانه ها و پوشش آنها و همچنین تجهیز سیستم گرمایشی گلخانه ها (پیش بینی دوگانه سوز کردن و تأمین سوخت نفت و گاز)
 • انجام هرس درختان
 • با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی در طول هفته نسبت به کوددهی خاکی با استفاده از کودهای نیتروژنه (دو سوم توصیه کودی) و فسفاته و پتاسه به روش چالکود اقدام کنند.
 • ضرورت احداث زهکش در باغات
 • تجهیز سازه های گلخانه ها و پوشش آنها و همچنین تجهیز سیستم گرمایشی گلخانه ها (پیش بینی دوگانه سوز کردن و تأمین سوخت نفت و گاز)
 • باغداران زیتون و فندق نسبت به حذف پاجوش های باقیمانده فصل زراعی قبل اقدام کنند.
 • وجین علف های هرز و هرس درختان توت در روزهای بدون بارش
 • تولیدکنندگان نهال توت ضمن آماده کردن نهال اقدامات قرنطینه ای برای انتقال نهال سالم به سایر استان ها را انجام دهند.
 • کشاورزانی که درختان قدیمی توت دارند می توانند نسبت به کف بر کردن آنها اقدام کنند.
 • با توجه به شرایط جوی پیش رو تولید کنندگان نهال توت نسبت به آماده سازی خزانه و کشت قلمه های مناسب تعجیل کنند.
 • تولیدکنندگان نهال توت نسبت به عرضه نهال های سالم و استاندارد (عاری از بیماری و آلودگی های نماتدی) اقدام کنند.
 •  مرکبات کاران به منظور از بین بردن پناهگاه ها و کاهش جمعیت آفات بیماری ها ضمن حذف و انهدام شاخه های هرس شده و آفت زده نسبت به انجام عملیات روغن پاشی بر اساس توصیه های کارشناسی اقدام کنند.
 • زراعت :
 • عدم انجام عملیات محلول‌پاشی جهت تغذیه و پخش کود سرک
 • احداث زهکش های مناسب در داخل و اطراف مزارع
 • کاشت سیب زمینی
 • استقرار و استتار ماشین آلات و ادوات کشاورزی در مکان‌های سرپوشیده جهت جلوگیری از استهلاک و زنگ‌زدگی
 • وجین علف های هرز مزارع کلزا و سبزیجات
 • آماده سازی اراضی شالیزاری
 • احداث زهکش های مناسب در داخل و اطراف مزارع
 • مسدود کردن خروجی های قطعات اراضی خود به منظور ذخیره سازی نزولات جوی و همچنین شخم زمستانه
 • دام و طیور:
 • کنترل زهکش های اطراف دامداری ها و مرغداری ها
 • تنظیم جیره غذایی طیور بر اساس اسیدهای آمینه و حداقل پروتئین
 • گرم کردن سالن‌های پرورش طیور 48 ساعت قبل از جوجه‌ریزی و مطمئن شدن از گرم شدن سالن‌ها خصوصاً کف آنها
 • تنظیم دمای سالن‌ها و اعمال حداقل تهویه در مرغداری‌ها به هنگام شب و اوایل پرورش جوجه به منظور خروج گازهای مضر و همچنین پیشگیری از بیماری‌های تنفسی و بهینه‌سازی مصرف سوخت با استفاده از دریچه اینلت
 • بسترریزی قبل از جوجه‌ریزی با استفاده از تراشه چوب به قطر 5 تا 7 سانتی‌متر و یا رول‌های کاغذی ضخیم و اعمال مدیریت بستر و اطمینان از عملکرد سیستم آبخوری جهت جلوگیری از تولید گازهای مضر
 • اطمینان از عملکرد موتور ژنراتور برق
 • صاف‌کردن و تحویل سریع  شیر به سکوی جمع آوری شیر
 • مراقبت از بره ها و گوساله های تازه متولد شده
 • جدا کردن محل نگهداری بره ها از گوسفندان به هنگام شب
 • زنبورداری:
 • با توجه به شرایط جوی ضمن بازدید و بررسی کلونی ها، همچنین از تغذیه تحریکی یک به یک به کلونی های خود جهت افزایش تخم ریزی و بالابردن جمعیت آنها و افزایش بهره وری اقدام کنند.
 • آماده سازی کلنی های زنبور عسل و تغذیه دستی کندوها جهت تحریک ملکه برای تخم ریزی و افزایش جمعیت کندو       
 • انتقال کلنی های زنبور عسل به مزارع کلزا
 • شیلات:
 • استفاده حداکثری از آب باران برای آبگیری استخرها
 • تنظیم ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش ماهی‌های سردآبی
 •  استخردارانی که به منابع آبی دسترسی دارند در صورت انجام موارد بالا نسبت به آبگیری تدریجی با اضافه نمودن کود دامی پایه اقدام کنند.
 • کاهش میزان غذادهی (به مقدار 10 درصد) در ماهیان گرم‌آبی و افزایش میزان غذادهی در ماهیان سردآبی
 • استان گلستان:
 • باغبانی:
 • خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنجشنبه به دلیل بارش باران و احتیاط از روز جمعه تا یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
 • در باغات آلوده به کنه مصرف کنه کش های مناسب به همراه روغن امولسیون شونده
 • تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ و بازبینی گلخانه ها جهت کنترل بیماری های قارچی
 • انجام عملیات هرس درختان میوه در ساعات گرم روز
 • تهویه و هوادهی خزانه کاشت نهال های گوجه فرنگی در شب های سرد و روزهای گرم
 •  باغداران با توجه به بارندگی های فصلی نسبت به احداث و ترمیم تشتک در محل سایه انداز درختان اقدام کنند.
 • باغداران محترم زیتون و مرکبات به محض شروع رشد رویشی و نمایان شدن برگ ها در صورت مساعد بودن هوا نسبت به حذف شاخه های خشک اقدام کنند و محل حذف شاخه ها ضدعفونی شود (در بیرون باغ شاخه های هرس شده سوزانده شود).
 • باغداران زیتون و مرکبات با رشد کامل برگ ها نسبت به انجام کودپاشی سرک (کود ازته) در باغات (باغات آبی سه نوبت-دیم 2 نوبت) به فواصل یک ماه اقدام و در بین فواصل کودپاشی سرک، نسبت به محلول پاشی با کودهای زیستی اقام کنند.
 • زراعت:
 • با توجه به بارش های خوب از اواخر هفته مزارع کلزایی که در مرحله ساقه دهی قرار دارند نسبت به مصرف مقدار 100 کیلوگرم در هکتار کود ازته اقدام کنند.
 • کشاورزان گندم کار و جو کار نسبت به پخش کود سرک ازته به میزان 100 کیلوگرم و کلرور پتاسیم به نسبت 75 تا 100 کیلوگرم در هکتار به غیر از اراضی که EC بالای 66 دارند ، اقدام کنند و در صورت خشک بودن خاک آبیاری کنند.
 • در اراضی شمالی استان کود سرک با پوشش گوگردی باشد.
 • مزارع غلات که در مرحله ساقه دهی است استفاده از کودهای مایع میکرو به صورت محلول پاشی توصیه می شود.
 • کنترل آفت سوسک گرده خوار مزارع کلزا که در مرحله شروع غنچه دهی هستند. 
 • گرم کردن و تهویه و هوادهی خزانه کاشت نهال های گوجه فرنگی در شب های سرد و روزهای گرم
 • کشاورزان گندم کار توصیه می شود با توجه به شرایط آب و هوایی به صورت مرتب از مزارع خود بازدید کرده و در صورت مشاهده زنگ گندم طبق دستورالعمل حفظ نباتات و با سموم توصیه شده سم پاشی کنند و همچنین جهت کنترل علف های هرز نسبت به سمپاشی مزارع گندم با علف کش های توصیه شده اقدام کنند.
 • کشاورزانی که قصد کشت اول آفتابگردان را دارند در صورت امکان نسبت به آماده سازی بستر بذر و کشت اقدام نمایند.
 • دام و طیور:
 • تنظیم و تهویه دما و رطوبت در مرغداری ها و دامداری ها و مراقبت از دامداری ها و مرغداری ها
 • مراقبت از  گوسفندان تازه متولد شده در ساعات ابتدایی و شب هنگام
 • تاخیر انداختن 2 الی 3 ساعت چرای گوسفندان به هنگام یخبندان در اوایل صبح در ارتفاعات
 • زنبورداری:
 • در اختیار گذاشتن کیک تغذیه ای برای زنبور عسل
 • شیلات:
 • با توجه به شرایط جوی پرورش دهندگان به خصوص سرد آبی دقت لازم را در مدیریت غذا دهی و قطع به موقع غذا در زمان افت دما و بارندگی به عمل آورند.
 • استان های تهران، البرز، قم، قزوین، مرکزی و سمنان:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در استان های تهران و قزوین از روز پنجشنبه تا یکشنبه و در استان البرز از روز جمعه تا یکشنبه و در استان های قم، سمنان و مرکزی در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
 • باغداران می توانند پس از بارندگی های ، نسبت به علف کشی در باغات میوه به عنوان یکی از راهکارهای کاهش خسارت سرمازدگی بهاره اقدام کنند.
 • حفر چاله و تهیه نهال شناسه دار از مراکز معتبر و احداث احداث باغ
 • تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ در صبح هنگام
 • ایجاد پوشش بر روی ساقه نهال های جوان در مناطق کوهپایه ای
 • بستن منافذ و عایق بندی دریچه ها جهت تنظیم دما در حدود  3 تا 4 درجه در انبارها
 • خودداری از انتقال نهال ها در صبح هنگام
 • گرم کردن، تهویه و هوادهی خزانه کاشت نهال های گوجه فرنگی در شب های سرد و روزهای گرم
 • زراعت:
 •  کشاورزان با توجه به دما و رطوبت مناسب خاک، می توانند نسبت به کشت بهاره محصولاتی همچون پیاز و چغندر قند و غرس نهال درختان میوه اقدام کنند.
 • کشاورزان گندم کار و جوکار  نسبت به آبیاری تکمیلی همراه با کود ازته اقدام کنند.
 • نجام عملیات آماده سازی اراضی جهت کشت بهاره
 • دامداری:
 • تنظیم و تهویه دما و رطوبت در مرغداری ها و دامداری ها و مراقبت از دامداری ها و مرغداری ها
 • مراقبت از  گوسفندان تازه متولد شده در ساعات ابتدایی و شب هنگام
 • زنبورداری:
 • محافظت از کندوها و انجام تغذیه مصنوعی در مناطق بالا دست و کوهپایه ای  
 • استان اصفهان:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روزهای پنجشنبه، شنبه و یکشنبه  به دلیل بارش پراکنده
 • باغداران مناطق مرکزی و غرب استان باتوجه به باز شدن گل های درختان میوه از دستگاه های هشدار دهنده سرما جهت جلوگیری از سرمازدگی گل ها در باغ استفاده کنند.
 • باغداران مناطق غرب استان باتوجه به مناسب شدن شرایط دمایی نسبت به هرس و معدوم کردن شاخه های بیمار درختان خود در صورت بازنشدن جوانه ها اقدام کنند.
 • باغداران مناطق غرب استان از نهال های شناسنامه دار و نهالستان های دارای مجوز اقدام به خرید نهال کرده و در هنگام جابجایی نسبت به حفاظت ریشه ها در مقابل سرما اقدام کنند.
 • زراعت:
 • کشاورزان مناطق مرکزی استان در صورت کمبود رطوبت خاک نسبت به آبیاری مزارع کشت های پاییزه (گندم، جو، کلزا، گلرنگ) همراه باکوددهی نوبت اول سرک اقدام کنند.
 • کشاورزان مناطق مرکزی استان نسبت به سله شکنی در مزارع گندم که تاکنون سبز نشده اند اقدام کنند.
 •  عملیات سم پاشی درختان فضای سبز شهرها علیه آفت شته در مواقع مناسب شرایط جوی انجام شود.
 • دامداری:
 • تنظیم و تهویه دما و رطوبت در مرغداری ها و دامداری ها
 • خودداری از تغذیه دام ها از آب ناشی از سیلاب
 • مراقبت از  گوسفندان تازه متولد شده در ساعات ابتدایی و شب هنگام
 • زنبورداری:
 • زنبورداران از سرکشی و بازدید کندوها در ساعات سرد روز خودداری کنند.
 •  استان یزد :
 • باغبانی :
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز پنجشنبه تا شنبه به دلیل وزش باد و در روز یکشنبه  به دلیل بارش پراکنده
 • محافظت باغ ها از سرمازدگی با روش های ممکن مانند ایجاد دود سفید با استفاده از حلب های حاوی کاه و کلش مرطوب یا زیر پوشش پلاستیکی قرار دادن نهال ها
 • با توجه به وزش باد نسبتا شدید از استحکام گلخانه ها مراقبت و از سالم بودن پوشش گلخانه ها اطمینان حاصل شود.
 • با توجه به کاهش قابل ملاحظه دمای هوا در هفته آینده از سیستم گرمایشی گلخانه ها مراقبت شود و دمای کمینه در گلخانه در اذان صبح کمتر از 15 درجه سانتیگراد نشود.
 • جهت جلوگیری از شیوع سرخک و کنترل رطوبت در گلخانه، نسبت به هوادهی گلخانه، "دو نوبت" یکی آخر شب و دیگری نیم ساعت بعد از اذان صبح اقدام شود.
 • زراعت:
 • با توجه به سرمای هفته آینده، هوادهی به کشت های زیر پلاستیک تا بعد از سرما به تعویق بیفتد.
 • دامداری:
 • در مواقع باد شدید به منظور حفظ فشار منفی درون سالن مرغداری در سیستم تهویه حداقلی، لازم است نسبت به تعبیه پوشش روی ورودی های حداقلی  (اینلت ها) اقدام شود.
 • در مواقع باد شدید که احتمال انتشار آلودگی و عوامل بیماری زا  بالاست، توصیه می شود نسبت به ضدعفونی ورودی های سالن و حتی بستر سالن اقدام شود.
 • نسبت به تغذیه مناسب دام ها بویژه گوسفندان در شرایط کاهش دما ( تغذیه مناسب با علوفه با کیفیت بالا و انرژی بالا) اقدام شود.
 • با توجه به افت شدید دمای هوا، مرغداران از قبل نسبت به ذخیره سوخت اقدام کنند و تنظیمات سیستم تهویه سالن های پرورش را به سیستم حداقلی برگردانند.
 • در صورت افزایش رطوبت، با مشورت دامپزشک محل از داروهای پیشگیری بیماری نوزوما استفاده شود.
 • به خشک کردن گوساله ها، بره ها و بزغاله ها بلافاصله پس از تولد در هوای سرد اقدام شود.
 • به خوراندن آغوزگرم بلافاصله پس از تولد به بره ها و گوساله ها اقدام شود.
 • در هوای سرد و وزش باد نسبت به تهیه بستری خشک با ضخامت بیشتر برای گوساله ها و بره ها و دور نگه داشتن آنها از کوران هوا اقدام شود.
 • نقل و انتقال دام ها در هوای سرد توسط کامیون در اواسط روز و با پوشش مناسب صورت گیرد.
 • تغییر جیره دام به خصوص در بهار و احتمال بروز بیماری آنتروتوکسمی مد نظر دامداران باشد.
 • نسبت به درمان استراتژیک ( بابرنامه ) و مبارزه با انگل های داخلی و خارجی دام ها در فصل بهار اقدام گردد.
 • زنبورداری:
 • محافظت از کندوها و  انجام تغذیه مصنوعی و قرار دادن کندوهای زنبور عسل در مکان های مطمئن
 • قبل از افت شدید دمای هوا، زنبورداران سعی کنند کندوها را بپوشانند تا روند تخم گذاری ملکه ادامه یابد.
 • با توجه به شوک حرارتی، زنبورداران با استفاده از مکمل های حاوی ویتامین نسبت به تقویت سیستم ایمنی زنبورهای عسل اقدام کنند.
 • شیلات:
 • در استخر های پرورش ماهیان سردابی که هنوز به صید اقدام نکرده اند توصیه می شود در هفته آینده به دلیل کاهش قابل ملاحظه دما تغذیه را کاملا متوقف کنند.
 • پرورش دهندگان ماهیان گرمابی نیز ریختن بچه ماهی را در هفته آینده انجام ندهند و یک هفته به تعویق بیندازند.
 • استان های خراسان شمالی و خراسان رضوی:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در استان خراسان رضوی در روزهای پنجشنبه، شنبه و یکشنبه به دلیل بارش پراکنده و خودداری در روز جمعه به دلیل بارش باران و در استان خراسان شمالی خودداری در روز پنجشنبه به دلیل وزش باد شدید و خودداری در روزهای جمعه و یکشنبه به دلیل بارش باران
 • اتخاذ تمهیدات لازم جهت مواجهه با سرمازدگی، تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ
 • بستن دریچه ها و تهویه های انبارهای نگهداری میوه 
 • بستن منافذ و عایق بندی دریچه ها جهت تنظیم دما در حدود  3 تا 4 درجه در انبارها
 • استفاده از محلول بردو یا پوشش تنه درختان در مناطق برف خیز جهت جلوگیری از خسارت جوندگان
 • زراعت:
 • نسبت به بازدید مزارع اقدام و در صورت نیاز نسبت به آبیاری مزارع با توجه به افزایش دما اقدام گردد.
 • تهویه و تنظیم دمای انبارهای سیب زمینی و پیاز و جداسازی غده های ناسالم
 • آماده سازی زمین برای کشت پیاز و حبوبات
 • با عنایت به مساعد شدن شرایط جوی از کود اوره به عنوان کود سرک استفاده کنند.
 • با توجه به مساعد شدن دما و رشد سریع علف های هرز نسبت به بازدید مزارع اقدام و در صورت لزوم علیه علف های هرز مبارزه شود.
 • دامداری:
 • اطمینان از وجود سوخت کافی و کارایی سیستم های گرمایی
 • کنترل ذخیره غذایی،کنترل و مراقبت جهت جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به کندوها
 • زنبورداری:
 • محافظت از کلنی های زنبور عسل در مقابل سرما
 • استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در استان های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان از روز پنجشنبه تا شنبه به دلیل وزش باد و در روز یکشنبه به دلیل بارش پراکنده و در استان کرمان در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
 • هرس شاخه های خشکیده درختان آلوده در باغات پسته و زرشک و...
 • فصل کشت درختان بادام زردآلو و انواع آلوها دیر شده است فقط در زمان بسیار کوتاه در مناطق سردسیر هنوز امکان کشت وجود دارد.
 • پخش و زیر و رو کردن کود حیوانی و کمپوست در مزارع و باغات
 • تغذیه درختان به روش نوار کود و چالکود
 • مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی  با مشورت کارشناسان کشاورزی
 • دقت در جابجایی نهاله ای ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی در حین حمل و نقل
 • زراعت:
 • کنترل علف های هرز در مزارع گندم و جو در مناطق گرمسیر خراسان جنوبی
 • بازدید های مستمر و منظم مزارع به علت احتمال شیوع زنگ زرد گندم، ریزش سن غلات و هجوم ملخ به مزارع با توجه با بارندگی های اخیر و در صورت لزوم مبارزه کنند.
 • کشت سبزیجات برگی در زیر پلاستیک در مزارع و باغچه های خانگی در نواحی سردسیر استان
 • آماده سازی زمین برای کاشت صیفی جات
 • زمین های کشاورزی آلوده به آفات با کولتیواتر (چنگک) شخم و توسط ماکیان چرانیده شود و بقایای گیاهان آلوده به آفات سوزانده شود.
 • برای تثبیت خاک های سبک شنی و ماسه بادی و جلوگیری از فرسایش بادی آبیاری آنها با آب های گل آلود سیل الزامی است.
 • تداوم کشت زیر پلاستیک و مالچ پلاستیکی در شمال سیستان
 • دامداری:
 • تنظیم و تهویه دما و رطوبت در مرغداری ها و دامداری ها
 • مراقبت از گوسفندان تازه متولد شده در ساعات ابتدایی و شب هنگام
 • زنبورداری:
 • حفاظت از کندوها در مقابل نوسانات دمایی و عدم بازدید در دمای کمتر از 15 درجه
 • استان های فارس، بوشهر و هرمزگان:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در استان فارس در روزهای پنجشنبه و جمعه به دلیل وزش باد و در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل بارش پراکنده و در استان بوشهر از روز پنجشنبه تا یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
 • تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ
 • اطمینان از استحکام گلخانه ها و تاسیسات کشت تونلی و ترمیم پوشش گلخانه ها به دلیل وزش باد
 • انجام عملیات بهارکنی در باغات دیم
 • زراعت:
 • با توجه به احتمال بارندگی در روزهای آینده در مناطق مرکزی و غربی استان دادن کود سرک بلامانع است.
 • عملیات سم پاشی در مزارع با توجه به وضعیت جوی منطقه و در ساعات آرام روز انجام شود.
 • دام داران و عشایر:
 • تنظیم و تهویه دما و رطوبت در مرغداری ها و دامداری ها
 • تعلیف دستی دام های سبک
 • مراقبت از  گوسفندان تازه متولد شده در ساعات ابتدایی و شب هنگام
 • زنبورداری:
 • محافظت از کندوها به دلیل نوسانات دمایی
 • استان های ایلام و خوزستان:
 • باغبانی:
 • احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در استان ایلام از روز جمعه تا یکشنبه به دلیل بارش پراکنده و وزش باد و در استان خوزستان در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
 • قطع آبیاری باغات و توزیع کود در سایه انداز گیاه
 • به منظور ایجاد شرایط مناسب تولید شکوفه و باربری باغات توزیع کود این مزارع همراه با آبیاری از یک سو و از سوی دیگر جمع آوری مرکبات سرشاخه ها انجام شود.
 • تنظیم دما و رطوبت گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ
 • زراعت:
 • قطع آبیاری مزارع به علت بارندگی چند روز آینده خصوصا در مزارع جنوب استان خوزستان
 • در کشت ذرت شیرین یک نوبت کود سرک انجام شود.
 • جمع آوری باقلا و سیر از مزارع به علت عدم امکان ورود کارگر بعد از بارندگی تا قبل روز پنج شنبه انجام شود.  
 •  پاکسازی زهکش ها و محل های تخلیه آب از مزرعه
 • در صورت پس کار بودن مزارع شمال استان توزیع یک نوبت کود سرک مفید است.
 • با توجه به افزایش رطوبت، مزارع خصوصا در مناطق جنوبی از نظر بیماری ها، مزارع توسط کارشناسان حفظ نباتات بازدید شود.
 • مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات در روز های بدون بارش
 • استفاده از کود سرک در مزارع کلزا تا قبل از آغاز بارش ها
 •  زنبورداری:
 • حفاظت از کندوهای عسل در برابر باد و بارندگی
 • دامداری و مرغداری:
 • چرای مستقیم مزارع یونجه و شبدر از روز چهارشنبه تا روز دوشنبه هفته آینده متوقف شود.
 • کنترل زهکش های تاسیسات و مرغداری ها
 • تنظیم و تهویه دما و رطوبت در مرغداری ها و دامداری ها
 • مراقبت از  گوسفندان تازه متولد شده در ساعات ابتدایی و شب هنگام
منبع : ایسنا
جمعه, 11 فروردين 1396 ساعت 00:28

افزایش 100 درصدی کشف خودرو در ایام نوروز

جانشین پلیس آگاهی ناجا از افزایش 100 درصدی کشف خودرو در ایام نوروز خبر داد و گفت: حضور چشمگیر روزانه 1100 دستگاه خودرو و موتورسیکلت گشت پلیس آگاهی در سراسر کشور امنیت پایداری را ایجاد کرده اند.

 سردار" مسعود منفرد" در حاشیه جلسه قرارگاه نوروزی عمار اظهار کرد: در راستای اجرای تدابیر ابلاغی سردار فرماندهی ناجا پلیس آگاهی نیز همانند سایر رده های تخصصی پلیس در ایام نوروز جهت برقراری امنیت به صورت شبانه روزی تمام توان و تلاش و همت خود را به کار بست.

وی با اشاره به آمار مقایسه ای در سراسر کشور از ابتدای طرح نوروزی که از 25 اسفند 95 شروع شد تا 9 فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: در راستای ماموریت های پلیس آگاهی در سایر جرایم از جمله سرقت های خرد، داخل خودرو، خودرو، منزل و ... ضمن کاهش چشمگیر وقوعات با افزایش کشفیات در این ایام روبه‌رو بوده ایم.

کاهش 3 دهم درصدی وقوعات جرایم

سردار منفرد از کاهش بیش از 3 دهم درصد کاهش وقوعات در مجموع جرایم خبر داد و گفت: از شروع طرح نوروزی تا 9 فرودین نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 و نیم درصد افزایش کشف سرقت از منزل را داشته ایم.

وی با اشاره به افزایش دو درصدی وقوع سرقت های خرد در سراسر کشور افزود: در همین مدت نیز بیش از شش درصد از این سرقت ها کشف شده است.

کاهش بیش از 9 درصدی قتل عمد در سراسر کشور

جانشین پلیس آگاهی ناجا همچنین از کاهش بیش از 9 درصدی قتل عمد در سراسر کشور در مدت اعلام شده خبر داد و گفت: طبق آمار در همین مدت نیز در خصوص جرایم جعل و کلاهبرداری بیش از 3 و نیم درصد کاهش وقوع را شاهد بوده ایم.

کاهش 7 درصدی وقوع سرقت خودرو

این مقام بلند پایه آگاهی از افزایش بیش از 100 درصدی کشف خودرو در ایام نوروز نیز خبر داد و گفت: در ایام فروردین هفت درصد کاهش وقوع سرقت خودرو را داشته ایم.

همکاری رضایت بخش سازمان های مختلف با پلیس آگاهی

سردار منفرد در بخش بعدی سخنان خود ضمن قدردانی از زحمات فراوان کارکنان پلیس آگاهی در سراسر کشور به جهت برقراری امنیت مسافران نوروزی اظهار کرد: پلیس با به کارگیری امکانات و نیروها در طول شبانه روز همواره سعی کرده است که محیطی امن و آرام برای شهروندان در این ایام ایجاد کند.

وی همکاری سازمان های مختلف را با پلیس آگاهی مثمر ثمر عنوان کرد و گفت: در راستای ماموریت های پلیس آگاهی تعاملات سایر ارگان ها در ارتقاء امنیت مردم تاثیر خوبی داشته است به طوری که آنها همواره در چارچوب مقررات همکاری های لازم را با نیروی انتظامی داشته اند.

جانشین قرارگاه نوروزی عمار پلیس آگاهی ناجا فعالیت استان ها را در این ایام بیش از روزهای عادی دانست و گفت: شاید نیروی انتظامی در سراسر کشور تنها سازمانی است که با قاطعیت پای کار است و جهت آسایش و امنیت مردم با تمام قوا همیشه در صحنه حضور دارد.

وی افزود: در ستاد پلیس آگاهی ناجا (قرار گاه فرعی نوروزی عمار) به صورت روزانه در طول ایام نوروز پرونده ها و اخبار در حوزه های مختلف همانند سرقت، جعل و کلاهبرداری، مبارزه با قاچاق کالا و ارز رصد، پیگیری و هدایت می شوند.

جانشین پلیس آگاهی ناجا با اشاره به تدابیر فرماندهی ناجا اظهار کرد: در تمام استان ها مسئولان، معاونت ها، روسای پلیس تخصصی و جانشین آنها موظف هستند در طول این ایام ضمن بازدید از استان ها در قرارگاه های نوروزی، اقدامات و فعالیت های مأموران را مورد ارزیابی قرار دهند.

وی از تلاش مضاعف و بی دریغ مأموران قدردانی کرد و افزود: حضور در همه صحنه ها و پای کار بودن پلیس در تمامی مأموریت ها از توفیقات ما در طول این مدت است که جای قدردانی دارد.

وی با اشاره به حضور چشم گیر گشت های محسوس و نامحسوس پلیس آگاهی در سراسر کشور، به ویژه در استان های مهمانپذیر تصریح کرد: واحدهای گشتی پلیس آگاهی در سراسر کشور به طور میانگین برای 800 خودرو و حدود 280 موتور سیکلت روزانه براساس شرح وظایف خود به صورت محسوس و نامحسوس انجام وظیفه می کنند.

تسهیل رسیدگی به پرونده سرقت از مسافران به استان های سراسر کشور

جانشین پلیس آگاهی ناجا در ادامه با اشاره به دستورالعمل تسهیل رسیدگی به پرونده سرقت از مسافران به استان های سراسر کشور اظهار کرد: به جهت اهمیت این موضوع در راستای جلوگیری از سرگردانی مسافران و ایجاد بسترهای لازم، مالباختگان پس از تشکیل پرونده در محل وقوع سرقت می توانند ادامه خدمات انتظامی و قضائی خود را از استان محل سکونت خود پیگیری کنند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار منفرد با بیان اینکه پلیس موظف به تشکیل پرونده مسافران مالباخته نوروزی است، تصریح کرد: ارجاع پرونده به محل سکونت مالباخته حداکثر ظرف 24 ساعت توسط ماموران به ادارات مبارزه با سرقت استان ها باعث تسریع و تسهیل این خدمات به مسافران است.

منبع : ایسنا

رئیس پلیس راه آهن کشور با اشاره به اینکه امنیت مقدمه سفر و مشارکت مردم مقدمه امنیت در سفر است، از کاهش 34 درصدی سرقت و افزایش 58 درصدی کشفیات پلیس راه آهن طی نوروز 96 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.

 سردار علیرضا اکبر شاهی با اشاره به اینکه روزانه بیش از 90 هزار نفر مسافر توسط حمل و نقل ریلی در کشور جا به جا می شوند، افزود: خوشبختانه از امنیت قابل قبولی در مسیرهای راه آهن برخوردار هستیم که نتیجه همکاری و تعامل خوب مردم با پلیس است.

وی اقدامات نوروزی پلیس راه آهن را یاد آور شد و گفت: در راستای تحقق امنیت پایدار در سفرهای نوروز 6 هزار و 366 همیار پلیس قطار از مقاطع تحصیلی مختلف با پلیس راه آهن همکاری می کنند.

رئیس پلیس راه آهن کشور تصریح کرد: افسران آموزش دیده در قالب آموزش همگانی قبل از نوروز 96 با اعزام به 91 مدرسه حاشیه راه آهن بیش از 6000 دانش آموز را تحت آموزش های لازم قرار دادند. 

وی راه اندازی قرارگاه نوروزی، اعزام افسران مجرب به منظور آموزش دانش آموزان حاشیه خطوط راه آهن، پخش بیش از 45 هزار بروشور آموزشی در منازل سازمانی، ایستگاه های قطار، تهیه و پخش بیش از 4000 دقیقه کلیپ آموزشی در سالن های ایستگاه های راه آهن، برگزاری مانور خودرویی و موتوری به منظور نمایش اقتدار پلیس و برگزاری مراسم استقبال و بدرقه مسافران را از دیگر اقدامات نوروزی پلیس راه آهن برشمرد.

سردار اکبر شاهی با تأکید بر اینکه پلیس خادم مردم است و وظیفه حفظ و تأمین امنیت مردم را برعهده دارد، تصریح کرد: نیروی انتظامی به منظور تأمین امنیت و آسایش مردم در ایام نوروز از تمام ظرفیت و امکانات خود بهره گرفته است تا هموطنان در کمال آرامش به سفرهای نوروزی خود بپردازند.

رئیس پلیس راه آهن کشور با اشاره به وجود بیش از 11 هزار کیلومتر خطوط ریلی کشور افزود: در طول این مسیر بیش از یک میلیون جمعیت ساکن هستند که همکاری خوبی با پلیس برای حفظ و تأمین امنیت این مسیرها دارند.

سردار اکبر شاهی با تأکید بر اینکه امنیت مقدمه سفر و مشارکت مردم مقدمه امنیت در سفر است، از کاهش 34 درصدی سرقت و افزایش 58 درصدی کشفیات پلیس راه آهن طی نوروز 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری پلیس، وی با بیان اینکه سرقت از مسافران قطار در نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 100 درصد کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: همکاری و تعامل مردم با پلیس راه آهن نقش بسزایی در کاهش جرایم داشته است.

منبع : ایسنا

سال گذشته یکی از پرخبرترین سال‌ها در عرصه فضا بود؛ از رونمایی سیاره‌های مشابه زمین گرفته تا پرتاب‌های موفقیت‌آمیز موشک‌های مختلف.

در سالی که گذشت، عرصه فضا سال پر فراز و نشیبی را سپری کرد و روزانه اخبار زیادی در این زمینه مخابره می‌شد که در ادامه به بررسی برترین وقایع خواهیم پرداخت:

 

 رونمایی ناسا از سیاره‌های مشابه زمین

ناسا در یک کنفرانس خبری اطلاعاتی از هفت سیاره فراخورشیدی منتشر کرد که ابعادی نزدیک به زمین داشته و امکان وجود حیات در آنها دور از ذهن نیست.

این سیارات فراخورشیدی که به دور ستاره‌ای به نام تراپیست-1 می‌گردند، 39 سال نوری از زمین فاصله دارند و انتظار می‌رود در آینده نزدیک اخبار موثق و دقیق‌تری از وجود حیات در آنها منتشر شود.

 

بازگردانی بالون گمشده ناسا پس از یک سال

دانشمندان پس از گذشت یک سال موفق به بازگردانی بالون ناسا و تلسکوپ متصل به آن در جنوبگان شدند.

این بالون عظیم‌الجثه به همراه یک تلسکوپ که به زیر آن متصل بود، سال گذشته مفقود شده بود.

به گزارش آژانس فضایی آمریکا (ناسا)، این بالون 39 کیلومتر بالاتر از قاره قطب جنوب و به مدت 12 روز در ژانویه 2016 شناور بود.

 

پرتاپ و فرود موفقیت‌آمیز فالکون 9

اولین ماهواره اسپیس ایکس پس از کش و قوس‌های فراوان به فضا پرتاب شد و محموله دراگون را به ایستگاه فضایی برد و با موفقیت به زمین بازگشت.

این پرتاب از پایگاه ارسال موشک کندی در فلوریدا انجام شد و محموله این موشک علاوه بر سلول‌های بنیادی و موش‌های آزمایشگاهی، مقادیری غذا، لباس و تجهیزات نیز به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحویل داد.

 

پرتاب رکوردساز 104 ماهواره با یک موشک

سازمان تحقیقات فضایی هند مجموعه‌ای از 104 ماهواره را در قالب یک ماموریت رکوردساز به فضا ارسال کرد.

موشک سنگین ماهواره قطبی(PSLV-C37)  به همراه 104 ماهواره رصدگر زمین که تنها سه مورد آن برای هند و سایر آن‌ها برای کشورهای دیگر بودند، از مرکز پرتاب فضایی "ساتیش داوان" پرتاب شد.

 

فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد

دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای "چاندرایان 1" (اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد فضاپیمای "چاندرایان 1" که اولین ماموریت هند به ماه بود و مدتها از دست رفته تلقی می‌شد، هنوز هم در مدار ماه در حال فعالیت است.

 

بازگشت موفقیت‌آمیز3  فضانورد ناسا در قزاقستان

"جف ویلیامز"، فضانورد ناسا و فرمانده اکسپدیشن 48 به همراه همکارانش "الکسی اوچینین" و "الگ اسکریپچکا" پس از یک ماموریت رکوردشکن در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سلامت به زمین بازگشتند.

فضاپیمای سایوز TMA-20M که حامل اعضای خدمه اکسپدیشن 48 بود، در نزدیکی شهر جزقازغان واقع در قزاقستان فرود آمد.

"ویلیامز"، "اوچینین" و "اسکریپچکا" پس از گذارندن 172 روز در فضا به عنوان خدمه اکسپدیشن 47 و 48 در ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند.

 

رونمایی از مدل تکمیل شده تلسکوپ "جیمز وب"

یک مدل از تلسکوپ فضایی غول‌پیکر "جیمز وب" در معرض نمایش قرار گرفت.

این اولین نمونه در اندازه‌های واقعی این تلسکوپ است و در نمایشگاهی در هوستون آمریکا به صورت رایگان در معرض نمایش عمومی قرار گرفته است.

تلسکوپ "جیمز وب" یک تلسکوپ فضایی بسیار  پیشرفته است که پس از ساخته شدن، بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان محسوب می‌شود.

 

درگذشت آخرین فضانوردی که به ماه رفت

"جین سرنان"، فضانورد آمریکایی، آخرین انسانی که بر ماه قدم گذاشته بود، در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

"سرنان" با نام کامل "یوجین اندرو سرنان" یکی از سه نفری بود که دو بار به ماه رفتند و آخرین کسی بود که جای پایش در ماموریت سال ۱۹۷۲ بر سطح ماه نقش بست.

وی در دسامبر ۱۹۷۲ فرماندهی ماموریت آپولو ۱۷ را برعهده داشت.

 

درگذشت نخستین آمریکایی که در مدار سفر کرده بود

"جان گلن"، نخستین فضانورد آمریکایی که در مدار زمین گردش کرده بود، در سن 95 سالگی درگذشت.

این فضانورد سابق و سناتور آمریکایی در زمان مرگ در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو بستری بود. "گلن" در سال 2014 پس از انجام عمل تعویض دریچه قلب، دچار یک سکته جزئی شده بود که بر بینایی وی تاثیر گذاشت.

 

گردش چهارم فضاپیمای "جونو" بر فراز مشتری

فضاپیمای "جونو" ناسا چهارمین گردش خود را از فراز ابرهای اسرارآمیز بزرگترین سیاره منظومه شمسی انجام داد.

"جونو" در نزدیکترین مسافت خود به سیاره مشتری که گذر Preijove نام دارد، به فاصله 4300 کیلومتری آن رسید و سرعت فضاپیما نیز به نسبت سرعت این غول گازی، 57.8 کیلومتر در ثانیه بود.

 

"فیلائه" پس از یک سال پیدا شد

مدارگرد "روزتا" در جدیدترین تصاویری که به زمین مخابره کرد، کاوشگر "فیلائه" را بر سطح دنباله‌دار67P/Churyumov–Gerasimenko  نشان داد.

کاوشگر "فیلائه" نخستین فرودگری است که انسان با موفقیت روی یک دنباله‌دار فرود آورده است.

پیشرفت ربات‌های خودمختار ناسا برای اکتشافات فضایی

ناسا فعالیت‌های زیادی در برنامه‌ریزی ربات‌های خودمختار برای ارسال به فضا و کشفیات فضایی انجام داده و امیدوار است پیشرفت در این فناوری جدید موجب بهبود تعاملات با همتایان رباتیکی خود شود.

ناسا فضاپیمای گمشده‌اش را پیدا کرد

فضاپیمای STEREO-B ناسا که برای دو سال در فضا گم شده بود و هیچ تماسی با زمین نداشت، مجددا ارتباط خود را  از سر گرفت.

این پروژه 9 ساله ناسا که نام کامل آن "رصدخانه‌های روابط زمینی خورشیدی" است،  در اکتبر 2014 با حرکت در گستره وسیع فضا، ارتباط خود را با زمین از دست داد.

با این حال ناسا 22 ماه بعد از این قطع ارتباط، همچنان تلاش‌های خود را برای ازسرگیری تماس با فضاپیمای گمشده در عملیاتی موسوم به شبکه فضای عمیق ادامه می‌داد.

این تلاش‌ها بالاخره به ثمر نشست و ناسا از بازیابی تماس با این رصدخانه خورشیدی خبر داد.

 

مسن‌ترین زن فضانورد به ایستگاه فضایی رسید

با آغاز ماموریت اکسپدیشن 51 در ماه فوریه، "ویتسون" نخستین زنی بود که دو بار در تاریخچه 16 ساله سفرهای فضایی‌اش به سِمَت فرماندهی ایستگاه فضایی انتخاب می‌شد. وی پیش از این در سال 2007 به عنوان نخستین فرمانده زن ایستگاه فضایی انتخاب شده بود.

ناسا رکورد گینس را شکست!

ماموریت چند مقیاسی مغناطوسفر ناسا (MMS) که به دانشمندان در درک بهتر از جو مغناطیسی زمین کمک می‌کند، اکنون رکورددار بالاترین ارتفاع اصلاح یک سیگنال جی‌پی‌اس در کتاب رکوردهای گینس است.

به نقل از زی‌نیوز، ماهواره‌های این ماموریت که در مداری بسیار بیضوی در اطراف زمین به کار مشغول هستند، رکورد حضور در ارتفاع 70 هزار و شش کیلومتری بالای سطح زمین را از خود به جا گذاشته‌اند.

منبع : ایسنا

مشاور رییس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد در مناقصه‌ای که ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۵ (۱۸ مارس) در بروکسل انجام شد پس از یک هفته ارزیابی از میان هشت کنسرسیوم اروپایی برای "مشارکت در طرح ارتقاء ایمنی هسته‌ای در ایران"، دو کنسرسیوم در این رقابت پیروز شدند.

مهندس ناصر راستخواه،‌ مشاور رییس سازمان انرژی اتمی و رییس پیشین نظام ایمنی هسته‌ای کشور در گفت‌وگو با ایسنا درباره برگزاری جزییات این مناقصه اظهار کرد: این مناقصه در چارچوب برجام و از سوی اتحادیه اروپا برگزار شد و نمایندگانی از ایران، اتحادیه اروپا و مرکز تحقیقات هسته‌ای اتحادیه اروپا به عنوان اعضای ناظر در آن شرکت داشتند.

وی گفت که از سوی ایران وی به عنوان مشاور رییس سازمان انرژی اتمی و یک نماینده از نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان یکی از اعضای ارزیابی‌کننده و رای دهنده حضور داشته‌اند.

این مقام سازمان انرژی اتمی با بیان این‌که در روزهای پایانی سال ۱۳۹۵ پس از یک هفته ارزیابی کنسرسیوم‌های شرکت‌کننده در مناقصه "مشارکت در ارتقاء ایمنی هسته‌ای در ایران" دو کنسرسیوم در نهایت انتخاب شدند که از قوی‌ترین کنسرسیوم‌های اروپایی در زمینه ایمنی هسته‌ای هستند، افزود: در حال حاضر با توجه به مقررات اعلام برندگان از سوی اتحادیه اروپا مجاز به اعلام نام برندگان این مناقصه نیستیم. هم‌چنین قرار شده است در پایان ماه مارس یعنی طی امروز و فردا قرارداد مربوط به اجرای این طرح میان دو طرف قرارداد یعنی اتحادیه اروپا و کنسرسیوم‌های برنده مناقصه امضا شود که بعد از امضا اتحادیه اروپا درباره این قرارداد اطلاع‌رسانی دقیق خواهد کرد.

راستخواه هزینه در نظر گرفته شده برای اجرای این قرارداد که از سوی اتحادیه اروپا تامین می‌شود را ۵ میلیون یورو عنوان کرد و گفت: البته بودجه در نظر گرفته شده ۴.۸ میلیون یورو است که تا سقف ۵ میلیون یورو پیش‌بینی شده است.

رییس پیشین نظام ایمنی هسته‌ای کشور درباره جزییات اجرای قرارداد مشارکت اتحادیه اروپا در ارتقاء ایمنی هسته‌ای در ایران اظهار کرد: بر اساس برنامه پیش‌بینی شده در پایان ماه جولای که بعد از ماه رمضان خواهد بود تیمی متشکل از نمایندگان کنسرسیوم‌های برنده در این مناقصه جهت ارزیابی و مذاکره درباره اجرای قرارداد به ایران می‌آیند.

وی ادامه داد: اجرای این قرارداد در قالب سه پروژه انحجام می‌شود که اولین پروژه در رابطه با ارتقاء ضوابط و مقررات در رابطه با ایمنی هسته‌ای در چرخه سوخت است. دومین پروژه مربوط به مشاروه در زمینه انجام استرس تست (آزمایش‌های قابلیت تحمل نیروگاه‌های اتمی در مقابل حوادت مترقبه و غیرمترقبه) است؛ انجام این تست بعد از حادثه فوکوشیما در سال ۲۰۱۱ تعیین شد که بر اساس این آزمایش‌های تمامی نیروگاه‌های اتمی دنیا مورد تست‌های استاندارد و به روز شده قرار می‌گیرند.

راستخواه خاطرنشان کرد: البته استرس تست اولیه برای نیروگاه اتمی بوشهر در زمان مشخص خود انجام شده است اما همان زمان هم اعلام شد که استرس تست‌ در آینده ادامه خواهد داشت و در این رابطه نیز به کمک اتحادیه اروپا در این رابطه نیز اشاره شد. هم‌چنین باید تاکید کرد که روس‌ها با توجه به این‌که بخشی از اطلاعات مربوط به نیروگاه در اختیار آنها قرار دارد در انجام استرس‌تست‌هایی که با مشارکت اروپا انجام می‌شود حضور خواهند داشت.

وی سومین پروژه همکاری در قالب قرارداد مشارکت اتحادیه اروپا را ایجاد "مرکز ایمنی هسته‌ای" در ایران عنوان کرد و گفت: در فاز اول اجرای قرارداد مشارکت در ارتقاء ایمنی هسته‌ای در ایران که ۳۶ ماه به طول می‌انجامد کار امکان سنجی انجام می‌شود و در فازهای بعد این مرکز تجهیز شود.

مشاور صالحی با تاکید بر این‌که ایجاد مرکز ایمنی هسته‌ای از مهم ترین موضوعات پیش‌بینی شده در برجام بوده است ادامه داد: از سال‌ها پیش نیاز به ایجاد چنین مرکزی در کشور حس می‌شد اما با توجه به تحریم‌ها و محدودیت‌ها امکان پذیر نبود. امروزه تمام کشورهایی که دارای چرخه سوخت هسته‌ای هستند یا نیروگاه اتمی دارند برای تقویت نظام‌ ایمنی چنین مرکزی را ایجاد کرده‌اند که به لحاظ پتانسیل و دانش فنی و استفاده از نرم‌افزارها این قابلیت‌ را دارند ایمنی هسته‌ای مراکز و تاسیسات خود را توسط این مرکز ارزیابی کنند. 

راستخواه درباره نگرانی‌ نسبت به درز اطلاعات هسته‌ای کشور با تاکید بر این‌که حاکمیت و مالکیت مرکز ایمنی هسته‌ای متعلق به ایران است تصریح کرد: این مرکز وابسته به نظام ایمنی هسته‌ای کشور است و کلیه کمک‌هایی که از سوی اتحادیه اروپا انجام می‌شود بر اساس تشخیص و مدیریت ایران است و تمامی اطلاعاتی که به این مرکز وارد و خارج می‌شود نیز در اختیار ایران است. هم‌چنین تجهیزاتی که در آن قرار است استفاده شود بالاترین معیارهای استاندارد بین‌المللی را دارد و بر اساس نیازی که نظام ایمنی هسته‌ای تعیین و تعریف کند، تجهیز می‌شود.

وی تاکید کرد که این مرکز ایمنی هسته‌ای بر تمامی بخش‌ها و مراحل چرخه سوخت را از مراکز پرتویی، نیروگاه‌های اتمی، چرخه سوخت، پسمانداری و غیره را شامل می‌شود. در حال حاضر در ایران ۶۰۰۰ مرکز کاربرد پرتو است که در زمینه‌های مختلف پزشکی، صنعتی، کشاورزی و غیره فعالیت می‌کند و این مرکز تمامی این بخش‌ها را پشتیبانی می‌کند.

رییس پیشین نظام ایمنی هسته‌ای کشور هم‌چنین گفت که مرکز یادفتر ایمنی هسته‌ای در قالب این پروژه از مراکزی است که با دنیا در ارتباط است بنابراین مرکزی بین‌المللی محسوب خواهد شد گفت: اتحدیه اروپا تمایل دارد از این مرکز به عنوان مرکز بین‌المللی ایمنی هسته‌ای استفاده شود، از این رو این مرکز امکان صدور و ارتقاء دانش فنی، آموزش و آمادگی برای اورژانس هسته‌ای را ایجاد می‌کند.

منبع : ایسنا

رییس‌جمهوری با اشاره به نامگذاری سال جدید به «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» تأکید کرد: مناطق آزاد ‏تجاری - صنعتی باید تولید و اشتغال را معیار و شاخص فعالیت‌ها و اقدامات خود را در سال کنونی قرار ‏دهند.‏

 حسن روحانی شامگاه پنج‌شنبه در جلسه مناطق آزاد تجاری و صنعتی در ‏رشت، اقدامات و فعالیت‌های دولت تدبیر و امید در زمینه مناطق آزاد را افتخارآمیز و با تحولاتی بزرگ ‏توصیف کرد و گفت: حرکت دولت در ۳.۵ سال گذشته در این زمینه درست و در مسیر صحیح قرار داشته است.‏

رییس‌جمهوری گفت: از ابتدای کار دولت به دنبال این بودیم که مناطق آزاد از حالت مرکزی برای واردات ‏اجناس و کالاها و وسایل لوکس به مراکز مهم صادراتی و در نهایت به پایلوتی برای همه طرح‌های مهم در ‏کشور تبدیل شود.‏

او امکان اتصال مناطق آزاد در جنوب کشور به آب‌های آزاد را یکی از ویژگی‌های مهم این مناطق ‏برشمرد و گفت: برای توسعه مناطق آزاد تجاری - صنعتی در جنوب کشور، کشتیرانی از لحاظ استراتژیک و ‏راهبردی مهم‌ترین مسأله است.

رییس‌جمهوری با تأکید بر این که گسترش فرهنگ و تجارت در سطح جهانی بدون بهره‌گیری مناسب از دریاها امکان‌پذیر نیست، ‏اظهار داشت: سواحل گسترده ایران نعمتی خدادادی است.‏

روحانی با بیان این که مناطق آزاد تجاری – صنعتی نقطه اتصال با کشورهای همسایه بوده و نحوه ‏عملکرد از لحاظ بین‌المللی و سیاسی در این زمینه بسیار مهم است، تصریح کرد: رسالت مناطق آزاد توسعه ‏دیپلماسی اقتصادی، سیاسی و تجاری با کشورهای همسایه است.‏

رییس‌جمهوری همچنین سرمایه‌گذاری در خارج و داخل، روابط علمی بهتر و جذب گردشگر را از مهم‌ترین ‏ویژگی‌های مناطق آزاد توصیف کرد.

او با تأکید بر این که مناطق آزاد از لحاظ فرهنگی باید مایه اتصال و نزدیکی بین همه فرهنگ‌ها، ‏اقوام، گروه‌ها و مذاهب باشند، ادامه داد: باید انسجام داخلی در مناطق آزاد بیشتر شود و روابط ‏هر چه صمیمانه‌تر و وحدت بین همه ادیان و مذاهب در این مناطق شکل گیرد.‏

رییس‌جمهوری با اشاره به نقش منشور حقوق شهروندی در پیوند و نزدیکی اقوام و مذاهب مختلف از جمله در مناطق ‏آزاد، تصریح کرد: بحث حقوق شهروندی تعارف نبوده و گامی مهم در اجرای قانون اساسی است و حتماً دیگر قوا نیز در این زمینه کمک ‏می‌کنند.‏

روحانی همچنین تأکید کرد: مردم محلی همجوار مناطق آزاد باید احساس کنند که وجود این مناطق به ‏نفع آنان است.‏

رییس‌جمهوری تحول در بخش گردشگری را یکی از راه‌های سریع اشتغال‌زایی در کشور دانست و گفت: باید ‏امکانات تفریحی و گردشگری در مناطق آزاد فراهم شود.‏ گردشگری حلال در ایران می‌تواند به یک برند در سطح جهانی تبدیل شود.

او با تأکید بر این که حل مسأله اشتغال، دغدغه و اولویت مهم و اصلی دولت تدبیر و امید است از ‏مناطق آزاد تجاری و صنعتی خواست تا در این زمینه برنامه‌ریزی پر شتابی داشته باشند.

روحانی همچنین به مذاکرات هسته‌ای و اجرایی شدن برجام اشاره کرد و گفت: برجام حادثه مهم ‏تاریخی در کشور بود و دولت جمهوری اسلامی ایران توانست با ۶ قدرت جهانی مذاکره کند، حق خود را ‏پس بگیرد و قطعاً کار عظیمی در این زمینه انجام شد.‏ بهترین کارشناسان و متخصصان داخلی معتقد بودند که لغو قطعنامه‌ها شدنی نیست ‏اما خط قرمز اصلی ما لغو قطعنامه‌ها بود و در این زمینه موفق شدیم.‏ حل مسأله پی‌ام‌دی که زیربنای تحریم و فشار بود، کاری بسیار عظیم و ملی است.

رییس‌جمهوری با بیان این که برجام سایه جنگ و تهدید و تحریم ظالمانه را از کشور برداشت و فضای کار و تعامل با جهان را ‏مساعدتر کرد، گفت: باید از فضای پسابرجام در مناطق آزاد تجاری – صنعتی به خوبی استفاده شود.‏

روحانی با تأکید بر این که ایجاد زنجیره اقتصادی در زمینه تولید و صادرات و ارتباط با دنیا در مناطق ‏آزاد ضروری است، گفت: افزایش صادرات نیاز به استمرار دارد و ایجاد این زنجیره به ویژه در سطح جهانی ‏از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اگر مناطق آزاد این زنجیره‌ها را در کشور ایجاد کنند، تحول بزرگی در ‏کشور، به ویژه افزایش صادرات و اشتغال‌زایی به وجود می‌آید.

رییس‌جمهوری همچنین ضرورت تحول بخش ساختمان و مسکن و ورود مناطق آزاد به این عرصه را مورد ‏تاکید قرار داد.‏ روحانی با اشاره به اهمیت توجه به مسایل زیست محیطی در مناطق آزاد گفت: توجه به این امر برای ‏رونق اقتصادی، گردشگری و توسعه پایدار ضروری است.‏ باید به مسأله پساب‌ها، فاضلاب و آب و هوا در مناطق آزاد توجه بیش ‏از پیش شود.‏

منبع : ایسنا

صفحه 1 از 558

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395