رئیس بنیاد مستضعفان گفت : اسناد 33 هزار مورد از املاک این بنیاد در سطح یک هزارو 400 هکتار طی سالهای اخیر به ساکنان برروی آنها واگذار شده است.
محمد سعیدی کیا روز چهارشنبه در مراسم واگذاری 350 مورد املاک این بنیاد در نایبند جنوبی بندرعباس افزود: این املاک به ارزش 430 میلیارد تومان و 99.5 درصد آن بلاعوض واگذار شده است.
وی ادامه داد: ازابتدای امسال تاکنون17هزار مورد املاک بنیاد مستضعفان به مردم واگذار شده که تاپایان امسال به 20هزار مورد می رسد وسال آینده نیز به میزان 20هزار مورد واگذاری املاک صورت می گیرد.
وی یاد آور شد: در استان هرمزگان با همکاری بانک سینا و بنیاد علوی یک هزارو 200میلیارد تومان برای طرح های اشتغالزایی بویژه کارآفرینان در روستا پیش بینی شده که سهم هر طرح 2ملیارد تومان در نظر گرفته شده است.
رئیس بنیاد مستضعفان تصریح کرد : درحال حاضرمراحل 12طرح مصوب و انعقاد 5 طرح اشتغالزایی در استان هرمزگان به پایان رسیده وطرح ها براساس تقاضای افراد قابل افزایش است.
سعیدی کیا اضافه کرد: در راستای توجه به محرومان ونیازمندان امروز هم اسناد 350مورد املاک سهم این بنیاد درسطح 1/8هکتار تقدیم مردم محله نایبند جنوبی شهر بندرعباس شد.
وی خاطرنشان کرد: واگذاری این املاک به ارزش هشت میلیارد تومان بنا به درخواست مردم این منطقه بوده که بنیاد 2 دانگ سهم خود را به اقشار کم درآمد که توان پرداخت بهای آن را نداشتند ، واگذار کرد.
این املاک قبل از انقلاب توسط مردم تصرف شده ، شش دانگ بوده که بنیاد دو دانگ سهم خود را واگذار کرد وچهار دانگ آن شامل یک دانگ ستاد املاک تملیکی ، یک دانگ شخصی و دو دانگ شرکت مینرال اسپورت است و نیازبه تعیین تکلیف دارد.
دراین مراسم که استاندار هرمزگان و نماینده مردم استان در مجلس وشورای اسلامی حضور داشتند به صورت نمادین اسناد 14خانوار محله نایبند به مردم همین منطقه واگذار شد.

منبع : ایرنا

سفیر تهران در تفلیس با اشاره به رشد فعالیت های اقتصادی کشور در سطح بین المللی تاکید کرد:همکاری های اقتصادی با گرجستان می تواند این کشور را به دروازه صادرات کالاهای ایرانی به اروپا تبدیل کند.
سید جواد قوام شهیدی روز چهارشنبه در جلسه مشترک با فرماندار و مسئولان شهرستان ورامین گفت : گرجستان یکی از کشورهای کوچک و در عین حال حساس و مهم منطقه است که نقطه تلاقی قدرت های روسیه و آمریکا است که پس از فروپاشی شوروی سابق به سمت غرب حرکت و تمایل پیدا کرد.
وی افزود : گرجستان دروازه ورود به منطقه قفقاز و کشوری در حال توسعه و با پتانسیل بالاست که از آینده روشنی برخوردار است .
وی بیان کرد: این که گرجستان در قدیم الایام بخشی از ایران بوده باعث شده تا مشترکات فراونی بین دو کشور وجود داشته باشد و این امر می تواند گرجستان را به هدف صادرات محصولات ایران تبدیل کند.
قوام شهیدی با تأکید بر مبادلات اقتصادی و تجاری بین کشورهای مختلف گفت : توسعه پایدار مناطق ، بدون همکاری و داد و ستدهای فرامرزی صورت نمی گیرد و هیچ کشوری بر اثر خودکفایی به تنهایی به توسعه دست نیافته بلکه دنیای امروز، دنیای تعامل، هم اندیشی و همکاری با یکدیگر است.
وی گفت : تبادل علم، تکنولوژی و تولید بدون داد و ستدهای فرامرزی صورت نمی گیرد حتی کشورهای ابرقدرت جهان نیز به تنهایی به پیشرفت نرسیده اند.
سفیر ایران در گرجستان بیان کرد: جامعه بشری از یکدیگر بی نیاز نیستند و در اصل توسعه پایدار در گرو همکاری با کشورهای دیگر میسر می شود که با توجه به حذف روادید بین ایران و گرجستان می توان از این فرصت به منظور توسعه مناسبت های دو کشور کمک کرد.
وی گفت : گرجستان از نظر اداره امور و به اصطلاح دولت پاک، مقام پنجم را پس از دانمارک، سوییس، ژاپن و آمریکا دارا است و شفافیت در پاسخگویی و اداره جامعه، از مزایای خوب این کشور است که می توان از آن در توسعه مبادلات دو کشور استفاده کرد.
قوام شهیدی افزود: ایران در زمینه بروکراسی اداری با چالش هایی مواجه است که می تواند مانع از توسعه کشور شود.
سفیر ایران در گرجستان از این کشور به عنوان ایستگاه مناسبی برای مقاصد و اهداف اقتصادی ایران یاد کرد و افزود: از طریق تعامل همکاری های اقتصادی با گرجستان، می توانیم شاهد رشد فعالیت های اقتصادی ایران در سطح بین المللی باشیم زیرا از این طریق امکان روانه کردن کالاهای ایرانی به بازارهای اروپایی وجود دارد.
وی تصریح کرد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، قطعا کمک شایانی به راه اندازی نمایندگی تولیدات کالاها و دانش فنی شهرستان ورامین در گرجستان خواهد کرد تا به تسهیل صادرات کالاها کمک کند .
وی گفت : تولید کنندگان در تولیدات خود می باید به استاندارد سازی و ارتقاء کیفیت کالاهای خود توجه ویژه داشته باشند.
قوام شهیدی از کشت فراسرزمینی به عنوان دیگر امکان تبادل تجاری ایران و گرجستان یاد کرد که کشاورزان می توانند در اراضی کشاورزی گرجستان به فعالیت بپردازند.
وی افزود : افزایش ثروت ملی، امری مقدس است که همواره باید سرلوحه کار تولیدگران ایرانی قرار گیرد و این امر به واسطه افزایش میزان صادرات میسر می شود.

منبع : ایرنا

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران صبح روز چهارشنبه در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، با 'فدریکا موگرینی' مسؤل سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کرد.
از جمله محورهای گفت وگو های وزیران خارجه ایران و مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مسایل و تحولات منطقه ای و بین المللی عنوان شده است.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران که شامگاه سه‌شنبه به‌منظور شرکت در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس، وارد زوریخ سوئیس شد، در اولین برنامه کاری اش، صبح امروز ( چهارشنبه) در نشست مشورتی و غیررسمی سوریه شرکت کرده بود.
علاوه بر آن تاکنون با وزیران خارجه سوئیس و فنلاند نیز دیدار و گفت وگو داشته است.
چهل و هفتمین نشست مجمع جهانی اقتصاد از روز سه شنبه به مدت چهار روز با حضور مقامات و رهبران ارشد سیاسی و اقتصادی کشورهای جهان در شهر داووس واقع در رشته کوه های آلپ سوئیس، گشایش یافت.

منبع : ایرنا

دکتر «پیتر آگری» برنده جایزه نوبل سال 2003، تهدید ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا را به لغو توافقنامه هسته ای موجب انزوای کامل و بی اعتباری کشورش در جهان ذکر کرده افزود، رئیس جمهوری آمریکا برغم اختیارات ویژه ای که دارد یک امپراطور نیست که قادر به انجام هر کاری باشد.
استاد و مدیر بخش تحقیقات مربوط به مالاریای دانشگاه جان هاپکینز که چندی پیش به همراه 2300 شخصیت علمی و دانشگاهی آمریکا نامه ای سرگشاده را خطاب به ترامپ و نیز کنگره آمریکا در دفاع از استقلال علمی دانشگاه ها امضا کرده است، روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در واکنش به سخنان و تحریکات دونالد ترامپ تاکید کرد: جهان در شرایط پر التهابی به سر می برد و هر گونه حرکت تحریک آمیزی می تواند به یک بحران بزرگ با پیامدهای غیر قابل پیش بینی منجر شود.
آگری ادامه داد، رهبران آمریکا باید درسی را که از بی احتیاطی های سیاسی با کره شمالی و سوق دادن این کشور به سمت سلاح های هسته ای گرفته اند، فراموش نکنند و مراقب باشند تا همان اشتباهات را تکرار نکنند.
دانشمند آمریکایی افزود: توافق هسته ای 1+5 و ایران که دو سال وقت نمایندگانی از چندین کشور جهان صرف مذاکره برای رسیدن به آن شد، به نظر همه یک توافق خوب و کامل بود و در حالی که جلو گسترش سلاح های هسته ای را می گیرد، در عین حال راه را برای افزایش توانمندی در زمینه انرژی هسته ای که از ضروریات جهان امروز است، هموار کمی کند.
در حالیکه جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که برنامه هسته ایش صلح آمیز است و آژانس بین المللی انرژی اتمی و حتی سازمان های اطلاعاتی آمریکا نیز در گزارشهایی اعلام کرده اند که شواهدی دال بر تخطئی از این امر نیافته اند، آمریکا و چند متحدش ادعاهایی خلاف این می کردند و تحریم هایی را علیه دولت و مردم ایران وضع کردند که مذاکرات هسته ای و برجام برای روشن شدن بیشتر ابعاد برنامه هسته ای ایران و برداشته شدن این تحریم ها انجام و در نهایت توافقنامه برجام منتهی شد.
آگری در ادامه گفت و گوی خود با ایران افزود، ایرانی ها در طول این مذاکرات نشان دادند که مردمان هوشمند و آگاهی هستند. 'من ایرانی های زیادی را نمی شناسم اما در گذشته افتخار آشنایی با علی اکبر صالحی را داشته ام، که به نظر من شخصیت بسیار برجسته ای است و هم آمریکا و هم ایران باید به وجود چنین شخصیتی افتخار کنند'.
وی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا را کسی خواند که کوچکترین گامی در راه خدمت به بشریت برنداشته و در گذشته صرفا در دوره هایی پول هایی به جیب زده و بعد این پول ها را دست داده و دوباره ثروتمندتر شده و اکنون بصورتی غیر قابل باور به ریاست جمهوری این کشور دست پیدا کرده و مدعی است که این توافق یک توافق خوب نیست و می خواهد آن را به اصطلاح پاره کند.
آگری گفت: آنچه که ترامپ هنوز از آن آگاه نیست، این است که یکی از تبعات چنین اقدامی توسط او در درجه اول منزوی شدن و در حاشیه قرار گرفتن آمریکا خواهد بود و نه تنها باعث تحریک و فاصله گرفتن بیشتر ایران از آمریکا بلکه موجب ناخرسندی و بی اعتمادی متحدان این کشور در سراسر جهان خواهد شد.
برنده جایزه نوبل بیولوژی (زیست شناسی) با بیان اینکه به نظر او ترامپ هنوز درک درستی از معنی ریاست جمهوری در این کشور را ندارد، گفت: رئیس جمهوری آمریکا گر چه از اختیارات ویژه نسبتا گسترده ای برخوردار است، اما ساز و کارهایی برای کنترل و نظارت بر این اختیارات هم در ساختار دولت وجود دارد.
وی افزود: گر چه کنگره آمریکا در دوران اخیر قادر نبوده است نقشش را در نظام رهبری این کشور بدرستی ایفا کند، ولی در نهایت این نهاد و دیوان عالی کشور اهرم های کنترلی و بازدارنده در عملکردهای قوه مجریه هستند و من یقین دارم که سرانجام از این مقطع خواهیم گذشت.
آگری تصریح کرد: حکومت آمریکا باید این حقیقت را بپذیرد که دوران 'استثنایی بودن آمریکا' سپری شده و متحدان این کشور چه در غرب و چه در خاور میانه و آسیا تاب برخوردهایی نظیر آنچه را که ترامپ وعده انجامشان را می دهند، نخواهند داشت و در نتیجه این گونه رویکردها نه تنها کمکی به صلح و امنیت جهان نمی کند، بلکه یک عقبگرد محسوب می شود، که می تواند عواقب سنگین و غیر قابل جبرانی برای این کشور در بر داشته باشد.
دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا گفت که پس از رسیدن به کاخ سفید، برجام را پاره خواهد کرد، اما پس از انتخابش به سمت ریاست جمهوری این کشور، سخن خود را تعدیل کرد و گفت که در این توافقنامه چند جانبه بازنگری خواهد کرد و این در حالیست که ایران تاکید کرد که برجام سندی بین المللی است و درباره اصل آن مذاکره نخواهد کرد و اتحادیه اروپا نیز تاکید کرده است که به این سند حقوقی پایبند خواهد بود.
37 اندیشمند آمریکایی شامل یک برنده جایزه نوبل فیزیک، چند مشاور علمی سابق کاخ سفید و چند متخصص تولید تسلیحات هسته ای نیز دو هفته پیش در نامه ای سرگشاده خطاب به ترامپ از وی خواستند این توافق را به عنوان «دارایی استراتژیک آمریکا» حفظ کند.

منبع : ایرنا

«فرانسیس فوکویاما» استاد معروف علوم سیاسی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا را «مامور اعمال نفوذ روسیه» قلمداد کرد.
فوکویاما مدیر «مرکز دموکراسی و توسعه» دانشگاه استنفورد آمریکا و استاد سابق دانشگاه «جان هاپکینز» در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: واقعا چطور توانستیم یک مامور اعمال نفوذ روسیه را به عنوان رئیس جمهوری انتخاب کنیم ؟
فوکویاما این مطلب را در واکنش به گزارش «جولیا دیویس» خبرنگار تحقیقی آمریکایی نوشت که در گزارشی نوشته بود «تلویزیون دولتی روسیه از اظهارات ترامپ بسیار ذوق زده شده و برای ورودش به کاخ سفید روزها را می شمارد.»
فوکویاما پیش از این نیز در مقاله ای که بازتاب زیادی در مطبوعات آمریکا داشت، با اشاره به انتشار اخبار دروغ در سال 2016 این سال را زمان ظهور «جهان پسا حقیقت» نامید که در آن تقریبا تمام منابع اطلاعاتی با مطالب مغایر و مشکوک زیر سئوال رفت.
وی نوشت: استفاده از اطلاعات بد به عنوان یک سلاح توسط قدرت های اقتدارگرا به اندازه کافی بد بود اما این رویه در جریان انتخابات آمریکا نیز ریشه گرفت.
وی افزود: تمام سیاستمداران دروغ می گویند یا حداقل حقیقت را به نفع خود کمی بالا و پایین می کنند اما ترامپ این رویه را تا حد جدید و بی سابقه ای تشدید کرد.
فوکویاما بیشتر به علت کتابش با نام 'پایان تاریخ و آخرین انسان' (منتشر شده در سال 1992) شناخته شده است که در آن استدلال کرد گسترش جهانی لیبرال دمکراسی و سرمایه داری بازار آزاد غرب و سبک زندگی غربی می تواند به معنی پایان تحول اجتماعی - فرهنگی انسان و آخرین شکل دولت باشد.
به گزارش ایرنا ، حجم انتقادها و مطالب منتشر شده علیه ترامپ و مواضع او در قبال روسیه در رسانه های آمریکا به حدی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز سرانجام مجبور به واکنش شد.
پوتین روز سه شنبه گفت: مخالفان دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا از ادامه مبارزه با وی چند هدف را دنبال می کنند که نامشروع و غیرقانونی جلوه دادن وی از مهم ترین این اهداف است.
پوتین روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با ایگور دادون رئیس جمهوری مولداوی در کاخ کرملین گفت: در ایالات متحده به رغم پایان یافتن انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی دونالد ترامپ درآن، شاهد مبارزات سیاسی داخلی شدید در این کشور هستیم.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه به نقل از پوتین نوشت: هدف اصلی مبارزات علیه ترامپ ضربه زدن به مشروعیت رئیس جمهوری منتخب آمریکاست. در این رابطه خاطر نشان می کنم افرادی که در این مبارزات و اعتراضات شرکت می کنند، خواسته یا ناخواسته به منافع آمریکا ضربه سختی وارد می کنند.
رئیس جمهوری روسیه گفت: چنین به نظر می رسد که این افراد در کی یف (اعتراضات خیابانی در دوره انقلاب رنگی در سال 2014 در پایتخت اوکراین) تمرین کرده اند و می خواهند در واشنگتن هم انقلاب برپا کرده تا ترامپ بر سر قدرت نیاید.

منبع : ایرنا

فرمانده انتظامی استان البرز اعلام کرد که یک کارمند بانک درکرج و4 همدست وی به اتهام 56میلیاردو 20 میلیون ریال کلاهبرداری از کارکنان 3 شرکت اقتصادی دستگیر شدند.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی پلیس البرز، سردار بخشعلی کامرانی صالح اظهار داشت : در پی گزارش های واصله از شعب یکی از بانک ها در کرج مبنی بر پرداخت تسهیلات غیرمجاز به مبلغ 45 میلیارد ریال به یکی از شرکت ها و احراز صوری بودن اسامی 150 نفر در نوبت دریافت کارت اعتباری ؛ بلافاصله تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی و مسئولان بانک مربوطه برای رسیدگی به موضوع تشکیل جلسه دادند .
وی افزود: در تحقیقات و بررسی های انجام شده مشخص شد که در آبان ماه سال جاری برای کارکنان سه شرکت اقتصادی در شهرهای مختلف کشورمان تعدادی کارت اعتباری 300 میلیون ریالی، جمعا به مبلغ 56 میلیارد و 20 میلیون ریال صادر شده است، در صورتی که لیست اسامی که با آن ها کارت اعتباری دریافت شده واهی بوده و کارکنان معرفی شده فاقد هرگونه حساب در بانک مذکور هستند.
این مقام انتظامی افزود : در ادامه تحقیقات مشخص شد که یکی از کارکنان بانک با همکاری فرد دیگری که بازنشسته بانک مذکور است با تبانی با سه نفر دیگر که از رابطان شرکت های مذکور ، مدارک صوری جهت صدور کارت های اعتباری را به بانک تحویل داده است .
سردار کامرانی صالح گفت : پس از شناسایی متهم اصلی، وی در یک اقدام غافلگیرانه دستگیر و با راهنمایی های او و انجام اقدامات فنی و پلیسی سایر متهمان نیز در چند عملیات دیگر دستگیر شدند.
وی افزود: متهمان در بازجویی های پلیس به اتهام خود مبنی بر کلاهبرداری به مبلغ 56 میلیارد و 20 میلیون ریال در قالب صدور کارت اعتباری برای افراد نامعلوم با مشخصات صوری به تعداد 153 نفر و دریافت اسامی 400 نفر دیگر نیز برای صدور کارت اعتباری از سوی یکی از این شرکت ها به بانک اعتراف کردند.
فرمانده انتظامی استان البرز خاطرنشان کرد : متهمان دستگیر شده برای ارائه تسهیلات غیر قانونی از رابطان شرکت های نامبرده به ترتیب در چهار مرحله، مبلغ 485 میلیارد ریال رشوه دریافت کرده و با مبالغ دریافتی اقدام به خرید خانه ویلایی ، آپارتمان و افتتاح سپرده بانکی کرده بودند .
وی گفت: متهمان با قرار وثیقه میلیاردی روانه زندان شدند.

منبع : ایرنا

در میان نرخ های مختلف آماری که در خصوص بحث ازدواج مطرح است بخشی از آمار به ازدواج میان دو زوج با شرایط سنی بالاتر خانم ها نسبت به آقایان اختصاص دارد که این مساله می تواند شرایط خاصی را به زوجین در جهت مثبت یا منفی متبادر سازد.
ازدواج نه تنها برای تکمیل شخصیت انسان ضروری است بلکه نوعی استقلال را برای دختران و پسران به همراه داشته و باعث کاهش آسیب های اجتماعی شده و موجب افزایش سلامت روحی و جسمی زن و مرد می شود ، تحقیق های صورت گرفته بر روی سلامتی افراد متاهل و مجرد در سالیان اخیر گواه این امر است.
کارشناسان این حوزه براین باورند که میزان سلامت زنان متاهل 50 درصد افزونتر از زنان مجرد بوده و مردان متاهل نیز 50 درصد کمتر از مردان مجرد دست به خودکشی می زنند که بیانگر سلامت بیشتر روحی آنان است.
در هفت ماه سالجاری 448 هزار و 945 رویداد ازدواج در کشور به ثبت رسید که شاخص ازدواج کشور را هشت و هفت دهم در هزار نفر نشان می داد و میانگین سن ازدواج کشور 28 و 6 دهم سال در مردان و 23 و 9 دهم سال در زنان بود.
در این بین حدود 12 درصد از ازدواج هایی که در کشور صورت می گیرد به ازدواج های با فاصله سنی منفی یا معکوس (ازدواج هایی که در آنها سن دختر بیشتر از پسر است) اختصاص دارد.
براساس آمار سازمان ثبت احوال کشوردر سال گذشته نیز از 685هزار و 352 ازدواج به ثبت رسیده کشور برابر با 82 هزار و 242 ازدواج مربوط به فاصله سنی منفی یا معکوس بوده است.
به نظر می رسد برخلاف برخی تصورها در خصوص پذیرفته نشدن این گونه ازدواج ها، این تصور نادرست باشد، زیرا نرخ 12 درصد ازدواج معکوس آمار قابل توجهی بوده که در آمار ثبت احوال کشور به چشم می خورد، البته نسبت این نوع ازدواج ها در سال های گذشته بین 10 تا 12 درصد نوسان داشته است.
دین اسلام در موضوع ازدواج ، بیشتر بر ایمان و اخلاق و نه بر روی سن تاکید دارد و پیامبر (ص) می فرمایند : هر که با زنی به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وی واگذار می کند و هر که با او به خاطر جمال و زیبائی اش ازدواج نماید، در او چیزی را که خوشایند او نیست، خواهد دید ، و هر که با وی به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامی این مزایا را برای او جمع می کند.
امام رضا (ع) نیز خطاب به دختران می فرمایند: هنگامی که مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید به ازدواج با او رضایت دهید و مبادا فقر او ترا از این رضایت باز دارد.
از سوی دیگر با توجه به اینکه برخی جوانان متمایل به انجام ازدواج های معکوس، احتمال مقاومت هایی از سوی خانواده هایشان وجود داشته وممکن است با مشکل هایی رو به رو شوند، باید خود را با شرایط تطبیق دهند.
این ازدواج ها فرصت ها و چالش هایی برای زوج های جوان به همراه دارد، اغلب کارشناسان مذهبی ازدواج و خانواده بر این نکته اتفاق نظر دارند که سن با فاصله سه تا پنج سال و گاهی بیشتر نباید دلیلی برای مخالفت جهت تشکیل خانواده های جدید شود بلکه درک متقابل و رشد اجتماعی و عاطفی دوطرف مد نظر قرار گرفته شود.
به اعتقاد آنان اگر ایمان مبنای تشکل خانواده ها باشد موضوع هایی نظیر فرهنگ های متفاوت ، جغرافیا ، نژاد و رنگ که امروزه به بخشی از مولفه های مهم ازدواج تبدیل شده کنار زده می شوند.
از دیگر سو، کارشناس مشاوره خانواده بهزیستی و مدیرکل امور اجتماعی استانداری بر تشکیل ازدواج های غیر معکوس تاکید بیشتری دارد و معتقد است بنا به شرایطی که زنان پس از ازدواج دارند یعنی بلوغ عقلی و اجتماعی سریعتر بانوان نسبت به مردان، ممکن است چالش هایی جدی در زندگی برای این ازدواج ها ایجاد شود.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری هرمزگان در این خصوص می گوید : اختلاف با فاصله سنی منفی تا پنج سال تأثیر چندانی در زندگی مشترک ندارد ولی بیش از آن می تواند تأثیر عمیق‌ تری برجای بگذارد.
منصور اخلاقی پور می افزاید : ازدواج پسر دارای سن بالاتر ازدختر، دارای پشتوانه تجربی بوده که یکی از دلایل آن بلوغ سریعتر جسمی و اجتماعی دختران نسبت به پسران است.
وی که پژوهشگردر زمینه مسائل اجتماعی است ، تاکید کرد : اگر زن با توجه به موقعیت بالاتر جسمی نگاه پایین دستی به همسر خود داشته و اقتدار وی را زیر سوال ببرد نارضایتی و پرخاشگری در مرد ایجاد می کند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری هرمزگان اضافه می کند : همچنین ممکن است با وجود رضایت کامل واحساس خوشبختی مرد از زندگی با همسر خود، خانواده پدری وی به دلیل همین تفاوت سنی عروس را به راحتی نپذیریند.
اخلاقی پوریادآور می‌شود: یکی از دلایل گرایش مردان به چنین زنانی وضعیت مالی و شغلی است که این در پنج سال اول زندگی ارزش و مطلوبیت خود را از دست می دهد و می ‌تواند تعامل همسران را به چالش بکشاند.
کارشناس خانواده اداره کل بهزیستی هرمزگان نیز در این خصوص می گوید : بیشتر بودن سن پسر هنگام ازدواج در همه کشورها عُرفی پذیرفته شده است و به عنوان یک استاندارد شناخته می شود.
داوود بهزاد ، به پدید همسان گزینی در ازدواج ها به عنوان پدیده ای جدید یاد کرده و می گوید: هرچه همسانی بیشتری بین زوج ها باشد ازدواج نیز قابل اتکاتر و ماندگارتر خواهد بود، این همسان گزینی پدیده جدیدی است ولی جدیدتر از آن تمایل پسران برای ازدواج با دختران بزرگتر از خود بوده که با این رفتار خود قاعده ، رسم و آیین سنتی را زیرسوال می ببرند.
کارشناس خانواده اداره کل بهزیستی هرمزگان ادامه می دهد : از لحاظ رشد ذهنی یا عقلی ، رشد و هوش هیجانی دختران سه تا پنج نمره از پسران جلوتر است، بنابراین بالاتر بودن سن پسر به وی فرصت رسیدن به رشد عقلی همسرش را می دهد.
بهزاد خاطر نشان می کند: زن پس از 30 سالگی و با به دنیا آوردن فرزند مقداری از جذابیت های جسمی خود را از دست می دهد که وجود این فاصله سنی به مرد که همیشه خواهان مشاهده همسر خود را در بهترین حالت ممکن است کمک می کند.
بهزاد اشاره می کند: باید چیزی که از سال های سال بوده ( فاصله سنی به نفع مرد) را حفظ کرد و بهتر است ازدواج های با فاصله سنی منفی با نظر مشاور باشد تا راهنمایی های لازم در خصوص مشکل های آینده زندگی به آنها ارائه شود ولی همه این مطالب تنها احتمال بوده و قاعده و قانون نیست.
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های هرمزگان نیز می گوید: اگر ازدواج با آگاهی ، شناخت ، آشنایی با مهارت های زندگی و تعقل ، تفکر ، خویشتن داری ، صبوری ، قناعت ، تغافل (چشم‌ پوشی از برخی خطاهای قابل چشم‌ پوشی همدیگر ) ، خدمت بی منت ، توانایی در ابراز محبت ، توانایی در ارتباط با فامیل و دوستان همسر واز طرف دیگر دیانت داشتن و خدا ترس بودن در ازدواج ها باید مد نظر باشدتا موجب رشد و تعالی همسران شود.
حجت الاسلام سیدعباس تقوی ادامه می دهد: عُرف جامعه آن اندازه زنجیر به پای ازدواج جوانان بسته که دختر و پسر نمی‌ توانند در آسمان زندگی با همدیگر پرواز کنند ولی پس از ازدواج به راحتی قادر به طلاق گرفتن هستند.
وی اشاره می کند: اگر فاصله سنی زن و شوهر به هم نزدیک و یا هم سن باشند یا آقا چند سال بزرگ تر از خانم و یا خانم پنج یا 10 سال بزرگ ‌تر باشد ایرادی نداشته و مشکل ساز نیست و کسی که دارای عقل و هوش و دیانت و توانایی اداره زندگی باشد این تفاوت سنی را به عنوان یک مسئله مد نظر قرار داده و نزد خود حل کرده است.
تقوی یادآور شد: قانون در ازدواج باید انتخاب عاقلانه و زندگی عاشقانه باشد که در اینصورت تفاوت سنی هیچ مشکلی ایجاد نکرده و مانع نیست، هرچند مناسب‌ تر است سن خانم کمتر از آقا باشد.
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های هرمزگان می گوید: انسان در زندگی فرسوده می شود و این فرسودگی در خانم زودتر نمود می یابد که ممکن است در روحیه برخی مردها اثرگذار باشد.
حجت الاسلام تقوی خاطر نشان کرد: اخلاق فرد مولفه بسیار مهمی بوده که نباید فریب ظاهر را خورد و گفت چون پدرش فردی دیندار می باشد خودش نیز دیندار است.
وی در خصوص اینکه هوش اجتماعی بالاتر زنان با سن بیشتر منجر به طلاق می شود نیز گفت : به خاطر برخورداری از سن بالا و هوش اجتماعی بالاتر زن ؛زندگی ها دچار فروپاشی نشده اند و اگر چنین است؛ چرا 90 درصد طلاق ها در جایی رخ می دهد که سن خانم کمتر از آقا است.
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های هرمزگان می افزاید: عامل طلاق، نبود تفاهم و سازش است و نه هوش بالا یا پایین همسر؛ زیرا هوش بالا باید سبب پایداری ازدواج شود، اگر هوش اجتماعی زن بالاتر است می ‌داند با طلاق به جایی نمی ‌رسد بلکه برعکس به این دلیل طلاق می‌ گیرد که از هوش اجتماعی پایین ‌تری برخوردار است.
به اعتقاد یکی از کارشناسان مذهبی ازدواج و خانواده ، سن بیشتر و افزونتر زن می تواند موجب موفقیت سریعتر مرد در مراحل مختلف زندگی شده و وی را سال ها جلو بیندازد.
حجت الاسلام حسن معنوی که خود دارای دفتر ثبت ازدواج است در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می افزاید : پخته‌ تر بودن زن آستانه تحمل وی را در برابر شوهر بالا برده و به برقراری تعادل بین آنان کمک می کند.
دیگر کارشناس مذهبی مسائل خانواده و مدیر گروه معارف دانشگاه هرمزگان می افزاید : مشاهده نشده دین اسلام در جایی بر بالاتر بودن سن مرد و پایین تر بودن سن زن در ازواج تاکیدی و یا سخنی گفته شده باشد.
حجت الاسلام عبدالعلی کناری ادامه می دهد : زیبایی زن در دوسال اول زندگی دارای اهمیت بوده و به تدریج جای خود را به مباحث اخلاقی و رفتار دوطرف می دهد که این موضوع با انجام پژوهش های مختلف علمی توسط موسسه های معتبر علمی ثابت شده است.
یکی دیگر از کارشناسان مذهبی نیز با تأکید بر اهمیت اخلاق و اصلات خانوادگی همسران می گوید : اخلاق و کمالات بسیار مهمتر از سن بوده که خانواده ها باید به آن توجه داشته باشند.
حجت الاسلام برزو رهگشا اضافه می‌ کند : در همین زمینه باید به بلوغ فکری و جنسی نیز توجه شود وقتی دو طرف به این بلوغ رسیده باشند به راحتی می توانند زندگی را اداره کرده و در جهت کمال انسانی و الهی به پیش روند.
امام جمعه قلعه قاضی بندرعباس و مدرس حوزه و دانشگاه و رئیس سابق دانشگاه علوم قرآنی بندرعباس نیز می گوید: تاکید اسلام بر باکره و فرزند آور بودن زن است.
حجت الاسلام غلامرضا حاجبی اشاره می‌ کند : به هنگام بودن ازدواج مهم است زمانی که فرد قدرت حداقلی را برای مدیریت زندگی ، مدیریت روحی و به‌ خصوص مدیریت عاطفی به عنوان مهمترین مدیریت زندگی داشته باشد.
غلامرضا حاجبی با اشاره به زندگی موفق پدر و مادر خود با وجود این فاصله سنی، اشاره می کند : زمانی که فلسفه و چرایی ازدواج به جوانان آموزش داده شود بسیاری از مسائل و گرفتاری ها مشکلی در زندگی زوج ها ایجاد نمی کند و باید ارائه این آموزش ها از درون مدارس آغاز شود.
این مدرس حوزه و دانشگاه به مباحثی که در عرف به عنوان مولفه های ازدواج مطرح است اشاره کرده و می گوید: بر این اساس باید به تفاوت‌ های فرهنگی ،مالی ، گاهی تحصیلی توجه کرد ولی اگر خانواده ها بر پایه ایمان و اخلاق شکل گیرند مباجث عُرفی کنار می روند.
امام جمعه قلعه قاضی اشاره می کند: از سو دیگر با توجه به مقایسه گر بودن انسان فرد باید در کمی و کاستی ها به پایین تر و در دارایی ها و دارندگی ها به بالاتر از خود بنگرد که این تاکید دین بوده و رعایت این اصل از سوی همسران کمک فراونی به آنان در زندگی می کند ونوع رفتارها و کنش های متقابل نیز مؤثر است به طور معمول فرد کوچک تر نباید زود رنج باشد تا بتواند زندگی را اداره کند.

منبع : ایرنا

مشاور عالی سازمان سنجش کشور گفت: تعداد 759 هزار و 695 داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 ثبت نام کرده اند که جاماندگان می توانند از اول تا سوم اسفند در آزمون ثبت نام کنند.
حسین توکلی افزود: برای شرکت در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 تعداد 759 هزار و 695 داوطلب ثبت نام کرده اند که از این تعداد، 380 هزار و 128 نفر زن و 379 هزار و 567 نفر مرد هستند.
وی افزود: از تعداد ثبت نام کنندگان در این آزمون، 457 هزار و 94 نفر در گروه علوم انسانی، 40 هزار و 302 نفر در گروه علوم پایه، 174 هزار و 742 نفر در گروه فنی مهندسی، 24 هزار و 525 در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، 61 هزار و 149 نفر در گروه هنر و یک هزار و 883 نفر در گروه دامپزشکی هستند.
توکلی گفت: از تعداد ثبت نام کنندگان در این آزمون، 61 هزار و 445 داوطلب علاوه بر کد رشته امتحانی اول، نسبت به انتخاب کد رشته امتحانی دوم هم اقدام کرده اند.
وی افزود: اطلاعات ثبت نامی تمامی داوطلبان ثبت نام کننده از روز یکشنبه اول اسفند تا روز سه شنبه سوم اسفند ماه 95 روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت و تمامی متقاضیان می توانند در مهلت اعلام شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما و اطلاعیه های 4، 8 و 9 دی ماه 95 مربوط به اصلاحات دفترچه راهنما نسبت به مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت نامی خود اقدام و در صورت مایل نسبت به ویرایش اطلاعات اقدام کنند.
وی گفت: به منظور مساعدت به داوطلبانی که در مهلت مقرر ( 1 تا 11 دی ماه 95) در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام نکرده اند ترتیبی اتخاذ شده که این دسته از متقاضیان در روزهای اول تا سوم اسفند ماه بتوانند در این آزمون ثبت نام کنند.
وی افزود: آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 در روزهای پنجشنبه و جمعه 7 و 8 اردیبهشت ماه 96 در حوزه های امتحانی مربوط و برای داوطلبان 6 گروه آموزشی برگزار می شود.
توکلی گفت: کارت شرکت در آزمون در روز دوشنبه 4 اردیبهشت 96 روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.
وی افزود: برای داوطلبانی که در دو کدرشته امتحانی شرکت کرده اند دو کارت ورود به آزمون ارائه می شود.
مشاور عالی سازمان سنجش تاکید کرد: نتیجه اولیه آزمون به صورت کارنامه تنظیم می شود و کارنامه تمامی داوطلبان شرکت کننده در جلسه آزمون در دهه دوم خرداد ماه 96 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.
وی اضافه کرد: تمامی داوطلبان که مجاز به انتنخاب رشته باشند می توانند برای پذیرش در کدرشته های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به انتخاب رشته در زمان اعلام شده از طریق سایت سازمان سنجش اقدام کنند.
توکلی اظهار داشت: همچنین تمامی داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته باشند می توانند برای پذیرش در کدرشته های دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به انتخاب رشته در زمان اعلام شده از طریق سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به صورت مستقل اقدام کنند.
وی گفت: امکان انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در دو سایت سازمان سنجش و مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد فراهم است.
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: سنجش و پذیرش در دوره های ورودی کارشناسی ارشد در تمامی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مطابق قانون سنجش و پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی مطابق مصوبه 18 اسفند 94 مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی صورت می گیرد.
وی افزود: بیست و دومین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور همزمان با برگزاری آزمون کارشناسی رشد سال 96 برگزار می شود. داوطلبان علاقمند و واجد شرایط می توانند در اولین مرحله آن بر اساس شوایط و ضوابط دفترچه راهنما شرکت کنند.

منبع : ایرنا

چهارشنبه, 29 دی 1395 ساعت 17:16

نامزد ریاست جمهوری فرانسه سیلی خورد

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: «مانوئل والس» نخست وزیر سابق و نامزد سوسیالیست انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه در جریان سفرش به منطقه «لانبال» در شمال غربی این کشور، مورد حمله یک مرد جوان قرار گرفت و سیلی خورد.
یک مرد جوان در حالی که والس دیروز قصد خروج از شهر و دست دادن با مردم را داشت، دستش را دراز کرد اما ناگهان در حالی که فریاد می زد «اینجا انگلیس است»، به وی سیلی زده است.
یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه می گوید، نخست وزیر سابق فرانسه بسرعت به این عمل واکنش نشان داد و در نتیجه ضربه وارده شدید نبود.
در این هنگام یکی از ماموران امنیتی فرد مهاجم را به روی زمین دراز کرده و دستگیر می کند.
والس مدت کوتاهی پس از این ماجرا، در یک نشست مطبوعاتی با خونسردی به این حمله واکنش نشان داده گفت: من نیامده ام که از خودم سخن بگویم. همواره کسانی بوده اند که می خواهند مانع از بیان دموکراسی شوند.
این نامزد سوسیالیست انتخابات 2017 ریاست جمهوری فرانسه در قطار بازگشت به پاریس نیز گفت حرکت امروز خشونت فیزیکی است و از مهاجم شکایت می کند.
مانوئل والس 22 دسامبر 2016 (2 دی 95) نیز در جریان دیداری از «استراسبورگ» توسط یک مرد جوان با آرد مورد حمله قرار گرفت تا داستان پاشیدن آرد به سمت نامزدهای ریاست جمهوری این کشور پس از حدود پنج سال بار دیگر تکرار شود.
حمله پیشین به مانوئل والس که فقط به آردی شدن وی منجر شد، زمانی روی داد که این نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پس از صرف نهار، به همراه «رولان ریه» (Roland Ries) شهردار «استراسبورگ» در حال قدم زدن بود.
مرد جوانی که این حمله را انجام داده بود نیز بسرعت توسط پلیس دستگیر شد و مانوئل والس به حرکت خود ادامه داد.
کمی پس از این حادثه، این نامزد سوسیالیست انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه بصورت طنز در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد: «پیاده روی زیبا در استراسبورگ، چند گرم آرد اما چند کیلو خنده.»
وقوع این حادثه سوال در باره ایمنی نخست وزیر سابق فرانسه در سفر به استراسبورگ و ایمنی بازار کریسمس را افزایش داد.
«فرانسوا اولاند» نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز در بهمن 90 در یکی از برنامه های عمومی خود با پرتاب کیسه آرد از سوی یک زن، مورد حمله قرار گرفت اما آسیبی به وی وارد نشد.
طبق گزارشی از شبکه تلویزیونی فرانس 24، در گذشته مقامات بلندپایه فرانسوی از جمله «ژاک شیراک» در سال 2002 میلادی هدف چنین حملاتی قرار گرفتند.
اولاند یک ماه قبل از تاریخ یاد شده به همراه دو فعال سیاسی دیگر که یکی از آنها «ماری لوپن» بود پیام تهدید به مرگ دریافت کرده بود.
پیشتر نیز «نیکلا سارکوزی» رئیس جمهوری سابق فرانسه در یک برنامه عمومی، مورد حمله فردی قرار گرفت، اما توانست با مداخله محافظانش نجات یابد.
انتخابات مقدماتی احزاب چپ فرانسه 22 و 29 ژانویه 2017 (سوم و دهم بهمن 95) با حضور هفت نامزد از جمله مانوئل والس برگزار می شود.
رئیس جمهوری فرانسه هر پنج سال یک بار و با رای مستقیم مردم انتخاب می شود و بر پایه زمان بندی مشخص شده توسط «برنار کزنوو» وزیر کشور فرانسه، انتخابات ریاست جمهوری این کشور در روزهای 23 آوریل و هفت می 2017 (3 و 17 اردیبهشت 96) برگزار خواهد شد.

منبع : ایرنا

خرابه ها پاتوق امنی برای معتادان خیابانی است همان هایی که به علت اعتیاد از خانه و خانواده یا رانده شده اند و یا اینکه دیگر روی برگشت به خانه را ندارند و حالا دیگر کف خیابان و کارتن خوابی تنها مامن آنها شده است.
اینکه نامشان چه باشد و با چه عنوانی خوانده شوند تفاوتی در وضعیت آنها ندارد، زمانی کارتن خواب و بی سرپناه خوانده می شوند و زمانی از کارتن خوابی و بی سرپناهی به گورها پناه می برند تا ادبیات و الفاظ جدیدتری در عرصه آسیب های اجتماعی جا باز کند.
آمار دقیقی از معتادان خیابانی در کشور وجود ندارد در حالی که رئیس پلیس مواد مخدر از آمار 55 تا 60 هزار معتاد متجاهر سخن می گوید ، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر این آمار را واقعی نمی داند و آمار به واقعیت نزدیکتر را بین 30 تا 40 هزار معتاد متجاهر می داند با این توضیح که بسیاری از افرادیکه از آنها به عنوان معتاد متجاهر نام برده می شود را می توان به جای گنجاندن آنها در ماده 16 و دستگیری و اقدامات اجباری ترک اعتیاد می توان در قالب ماده 15 و بصورت داوطلبانه آنها را به استفاده از خدمات کاهش آسیب هدایت کرد.
در سال 1394 بیش از یکهزار معتاد خیابانی بدون سرپناه در استان لرستان به مراکز نگهداری شبانه پناه داده شده اند و امسال نیز 500 معتاد خیابانی با ساماندهی در سرپناه های شبانه تحت نظر بهزیستی از سرمای زمستان امان داده شده اند.
سیاست کاهش آسیب که برای معتادان خیابانی به کار برده می شود به صورتی است که معتاد متجاهر ابتدا از کنار خیابان جمع آوری شده، لباس و غذای وی تامین شده و در مرحله بعدی وارد گروه درمانی می شود.

***معتادان خیابانی و هدایت به مراکز کاهش آسیب
معاون پیشگیری و مسئول مرکز توسعه ، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی لرستان در این باره می گوید: با همکاری اورژانس اجتماعی ، پاتوق ها و خرابه هایی که افراد بی سرپناه که بیشتر معتادین متجاهر هستند شناسایی شده و علاوه بر اینکه افراد در این اماکن به مرکز خدمات روزانه معرفی می شوند در شب های سرد زمستان نیز در سرپناهای شبانه اسکان داده می شوند.
ابتسام داشی در گفت و گو با ایرنا افزود: فرایند ارائه خدمات به افراد در معرض آسیب و معتادان خیابانی ابتدا از خدمات پیشگیرانه آغاز می شود و افراد گرفتار وارد مرحله درمان شده که درمان ها نیز با توجه به شخص آسیب دیده روش های متناسب اعم از درمان بصورت سرپایی، درمان در مراکز اقامتی ، کاهش آسیب و ارائه خدمات به افراد بهبود یافته انجام می شود.
به گفته وی کسانی که قصد ترک اعتیاد نداشته و در عین حال در معرض رفتارهای پر خطر قرار دارند و از سرنگ های مشترک استفاده می کنند بیشتر در معرض بیماری های عفونی بوده ، خدمات آسیب دریافت می کنند.
داشی اضافه کرد: این خدمات شامل وسایل بهداشتی ، سرنگ، بتادین و وسایل استحمام است و در کنار این افراد، کارگران جنسی نیز خدمات مرتبط با کاهش آسیب به منظور پیشگیری از انتقال بیماری هایی همچون ایدز و هپاتیت را دریافت می کنند.
وی همچنین گفت: معتادان خیابانی در مراکز روزانه پذیرش می شوند و وسایل بهداشتی همچون سرنگ تزریق و یا قاشک های مخصوص و پد الکلی و وسایل پیشگیری از انتقال بیماری های رفتاری در اختیار آنها گذاشته می شود.
معاون پیشگیری بهزیستی لرستان با اشاره به اینکه هم اکنون پنج مرکز گذری کاهش آسیب اعتیاد و سه سرپناه معتادان خیابانی در لرستان فعال است گفت: از پنج مرکز گذری کاهش آسیب اعتیاد چهار مرکز در خرم آباد و یک مرکز در بروجرد قرار دارد و همچنین از سه سرپناه خاص معتادان خیابانی نیز یک مرکز مردانه در بروجرد و دو مرکز در خرم آباد که شامل یک مرکز زنانه و یک مرکز مردانه است.
وی یادآور شد: هم اکنون 544 پرونده فعال مرتبط با معتادان خیابانی در مراکز گذری تحت حمایت بهزیستی وجود دارد که برنامه های کاهش آسیب در مورد آنها انجام می شود.

*** فعالیت 59 تیم اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد در محلات لرستان
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی لرستان همچنین گفت: یکی از برنامه‌های سازمان بهزیستی در بحث پیشگیری از اعتیاد برنامه‌های اجتماع محور است که هم اکنون 59 تیم اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد در محلات لرستان فعالیت می کنند.
وی افزود: برنامه اجتماع محور به صورتی است که با استقرار تسهیل‌گر این سازمان در نقاط شناسایی شده و بسیج اجتماعی، تیم داوطلب تا زمانی که مردم در این حوزه توانمند می‌شوند در محله فعالیت دارد.
معاون پیشگیری بهزیستی استان لرستان اضافه کرد: تسهیل‌گر بهزیستی برای اینکه مردم بتوانند روی نیازها و مشکلات محله خود متمرکز شوند آموزش‌های لازم را به تیم داوطلب می‌دهد تا با اولویت‌بندی نیازها برای رفع مشکلات برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدتی انجام شود.
وی بیان کرد: تا زمانی که مردم محله پروژه‌های خود را به صورت مستقل انجام دهند تسهیل‌گر در این محلات حضور دارد و بعد ازاینکه مردم توانستند بطور مستقل مشکلات محله را پروژه نویسی کنند تسهیل گر به عهده خود مردم واگذار می کند.
معاون پیشگیری بهزیستی لرستان همچنین گفت: هم اکنون سه تیم اجتماع محور ، مستقل شده و شناسایی و پیگیری مسائل و مشکلات محله بدون حضور تشهسل گر و توسط خود داوطلبین محل انجام می شود.

*** شناسایی یکهزار و 366 معتاد خیابانی در لرستان
کارشناس مسئول مرکز کاهش آسیب و ایدز بهزیستی لرستان نیز گفت: سال گذشته یکهزار و 366 نفر افراد بی سرپناه و کارتن خواب که از اعتیاد به بی خانمانی رسیده بودند شناسایی شدند که از این بین این افراد 196 نفر زن و مابقی مرد بودند.
محبوبه امین در گفت و گو با ایرنا افزود: از ابتدای امسال تاکنون نیز 476 نفر کارتن خواب شامل 96 زن و 380 مرد شناسایی شده که تا پایان سال تعداد آنها بیشتر هم خواهد شد که در قالب مراکز شبانه تحت نظر بهزیستی که همان سرپناه های مخصوص برای معتادین متجاهر است پذیرش می شوند.
وی بیان کرد: بیشتر این افراد ، دچار بیماری های عفونی هستند که نیاز به بستری در بیمارستان دارند و با توجه به اینکه این افراد هویت نداشته و فاقد شناسنامه هستند و یا با عناوین جعلی خود را معرفی می کنند فرایند درمانی آنها با مشکل مواجه است.
کارشناس مسئول مرکز کاهش آسیب و ایدز بهزیستی لرستان یادآور شد: مراکز درمانی این افراد را به سختی پذیرش می کنند در حالی که با مشکل حاد عفونی مواجه هستند.
به گفته وی در بین این افراد بی خانمان که با مشکلات عفونی بستری می شوند بعد از گرفتن تست اچ آی وی مثبت شناخته می شوند و یا اینکه دچار بیماری هایی همچون سل هستند.

*** مرکز نگهداری معتادین متجاهر ویژه زنان به زودی راه اندازی می شود
دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با موادمخدر استان لرستان نیز گفت: مرکز نگهداری و ساماندهی معتادین متجاهر مخصوص زنان ، توسط دانشگاه علوم پزشکی لرستان بزودی راه اندازی می شود.
غلامرضا آقا میرزایی افزود: مرکز ویژه مردان نیز مراحل تجهیز و تکمیل را سپری می کند و در نهایت تا 2 ماه آینده راه اندازی خواهد شد که با ایجاد چنین مراکزی، بستری و سیر درمان افراد معتاد مبتلا به بیماری های عفونی به شیوه مطلوب تری پیگیری می شود.
وی یادآور شد: بستری و پذیرش معتادین متجاهر (خیابانی) که مبتلا به بیماری های عفونی هستند می تواند از دیدگاه روحی و روانی برای سایرین همراه با نگرانی هایی باشد که ایجاد چنین مراکزی به منظور ساماندهی معتادین مبتلا به بیماری عفونی منجر به ایجاد امنیت روانی در مردم می شود.

***معتاد خیابانی کارتن خواب ؛انسانی با تمام کرامت انسانی
سیمین کاظمی ، استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل اجتماعی در این خصوص گفت: در برخورد با معضلات و پدیده های اجتماعی اعم از کارتن خوابی و معتادان خیابانی و بی خانمان دو موضوع باید مورد توجه قرار گیرد اینکه بی خانمانی یک مساله فردی نیست و به وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه مربوط است و دیگر اینکه شخص معتاد خیابانی کارتن خواب یک انسان با تمام حقوق انسانی است.
وی گفت: شخص معتاد خیابانی کارتن خواب باید در مسیر بازتوانی قرار گیرد و حمایت از او ادامه یابد و باید بعد از پناه دادن و غذا و درمان های اولیه ، بازتوانی و ایجاد تدابیر مناسب برای بازگرداندن آنها به جامعه و یافتن شغل مناسب با توانایی شان مورد توجه قرار گیرد.

صفحه 1 از 295

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395