جمعه, 26 خرداد 1396 ساعت 23:23

اطلاعات تکميلي

  • مجلس سنای آمریکا علیه ایران و روسیه تحریم های جدیدی را وضع کرد :

مدافعین ایران هدف تحریم های آمریکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: سنای آمریکا روز پنجشنبه با اکثریت قاطع آرا، رای به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران و روسیه داد.

به گزارش یورونیوز، این مصوبه مجلس سنا برای آنکه نهایی و به مرحله اجرا در بیاید باید به تایید مجلس نمایندگان آمریکا و همینطور به امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برسد.

سناتورها این تصمیم را به دلیل توسعه برنامه موشکی ایران، آزمایشات موشکی اخیر این کشور و نیز آنچه که به ادعای واشنگتن «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» است اتخاذ کردند. سنا مدعی شده  که سپاه قدس و در کل سپاه پاسداران ایران را مسئول بی ثباتی در منطقه است و خواستار تحریم آنها شده است.

96 سناتور به این طرح که تحریم‌های جدید علیه ایران را اعمال می کند رای مثبت دادند. تنها ۲ سناتور مخالف این تحریم‌ها بودند. دو سناتوری که به این تحریم های رای منفی دادند، راند پل (Rand Paul ) از حزب جمهوریخواه و برنی سندرز(Bernie Sanders) از حزب دموکرات بودند.

از سویی دیگر تحریم های سنا علیه روسیه برای تنبیه روسیه به دلیل ادعای دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه و حمایت از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، تصویب و وضع شده است.

رویترز در مورد وضع تحریم های جدید مجلس سنای آمریکا علی ایران و روسیه گزارش داد که در صورتی که طرح نمایندگان مجلس سنا به تصویب مجلس نمایندگان این کشور برسد وترامپ آن را امضا کند به معنای تمدید تحریم هایی است که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهور سابق این کشور علیه بخش انرژی روسیه تصویب شد. از سویی دیگر طرح جدید نمایندگان سنا به دولت آمریکا این اجازه را می دهد که تحریم های جدیدی را در صنایع و معدن روسیه مانند فلزات و بخش راه آهن روسیه وضع کند. دلیل این تحریم ها ادعای انجام حملات سایبری از سوی روسیه به آمریکا و حمایت از دولت بشار اسد در سوریه از طریق انتقال سلاح به این کشور است.

سناتور باب کروکر(Bob Corker)رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا از حزب جمهوری خواه با اشاره به بحث های صورت در مورد این طرح گفت:" این قانون نشانه ای از فعالیت های شرورانه روس ها است که با آن درگیر بوده ایم."

اگر این طرح  به قانون تبدیل شود می تواند روابط آمریکا را با برخی از کشورها در اروپا را پیچیده کند. آلمان و اتریش اعلام کردند که اقدامات جدید تنبیهی از سوی آمریکا علیه روسیه می تواند شرکت های اروپایی را که در پروژه های صنعتی در روسیه فعالیت می کنند را تحت تاثیر قرار دهد.

از سویی دیگر این طرح می تواند بر روابط رو به سردی آمریکا و روسیه تاثیر منفی بگذارد. ترامپ در طول رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در مورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه موضعی بسیار مثبت داشت و از بیشتر شدن روابط بین دوکشور استقبال می کرد. با این حال با توجه به تحقیقاتی که در مورد شائبه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا صورت گرفته ترامپ از موضع گذشته خود در مورد روسیه تا حدی عقب نشینی کرده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه  در جلسه پرسش و پاسخ سالانه ای که به طور زنده از تلویزیون دولتی روسیه پخش می شود، به پرسش های شهروندان پاسخ داد و در مورد طرح جدید مجلس سنای آمریکا علیه روسیه موضع گیری کرد.

به گزارش یورو نیوز، پوتین درباره وضع تحریم های جدید علیه روسیه از سوی غرب گفت: "در حال حاضر در سنای آمریکا پیش نویس قوانینی برای تحریم های جدید در دست تهیه است. ولی چرا؟ آیا اتفاق تازه ای در روسیه رخ داده است؟ این اقدامات نشانه ای از درگیری های سیاسی در خود آمریکااست.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به تاثیر این طرح بر اقتصاد روسیه بر واکنش روسیه در مقابل این طرح تاکید کرد و اعلام کرد:" اگر این طرح در ارتباط با مسائل مربوط به شبه جزیره کریمه و مسائلی مانند این ها  نیست پس این طرح، اقدامی تازه برای طرد کردن روسیه است. در صورتی که شرکای ما تحریم های تازه را بر اقتصاد روسیه تحمیل کنند، ما هم باید دست به اقدام مشابه بزنیم. در غیر این صورت در سازمان تجارت جهانی با مشکل روبرو خواهیم شد."

رئیس جمهور روسیه در مورد بحران سوریه گفت:" هدف ما ایجاد روندی برای حل و فصل سیاسی مسائل سوریه بین همه طرف های درگیر در جنگ داخلی این کشور است. وظیفه ما برای آینده نزدیک نیز افزایش قابلیت های ارتش سوریهاز طریق تامین امکاناتی است که بتواند به طور موثر عمل کند."

ولادیمیر پوتین در عین حال تظاهرات خیابانی نیروهای اپوزیسیون را بخشی از سلامت دموکراسی در روسیه دانست، اما گفت که این تظاهرات نباید تحریک آمیز باشد. روز دوشنبه پلیس ضد شورش صدها تن از تظاهر کنندگان مخالف را در مسکو و دیگر شهرهای روسیه بازداشت کرد.

رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به پرسشی درباره جانشین آینده خود گفت: «این خوشایند نیست که من در این مورد صحبت کنم و مردم جانشین آینده من را انتخاب خواهند کرد.»

 

واکنش وزارت امور خارجه ایران به طرح مجلس سنای آمریکا

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تصویب قانون جدید مربوط به تحریم های غیرهسته ای ایران در سنای آمریکا تاکید کرد: برنامه های دفاعی موشکی جمهوری اسلامی ایران کاملا مشروع بوده و حتی با قطعنامه 2231 مغایرتی ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حق دفاعی مشروع خود منع کند.

به گزارش اداره کل دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه، بهرام قاسمی اظهار داشت: تصویب قانون جدید مربوط به تحریم های غیرهسته ای علیه ایران در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با توجه به عملکرد و سوابق این‌ مجلس در ضدیت و دشمنی با ملت شریف ایران غیرقابل پیش بینی نبود و در ادامه خصومت های ذاتی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

وی افزود: دولت ایالات متحده آمریکا براساس برجام که یک سند بین المللی است، تعهداتی دارد که باید آنها را بطور کامل و با حسن نیت انجام دهد. در این زمینه مقررات داخلی کشورها ملاک عمل نیست و دولت ها نمی توانند با توسل به چنین مقرراتی از زیر بار تعهدات قانونی خود شانه خالی کنند.‌

قاسمی خاطر نشان کرد: همانگونه که جمهوری اسلامی ایران تاکنون دقیقا به تعهدات خود عمل کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها به آن اذعان داشته است، همه طرف های برجام موظف و متعهد اند به طور کامل به تعهدات خود عمل کنند.

قاسمی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مفاد و متن این قانون و روند تصویب آن در مجلس نمایندگان و امضای احتمالی توسط رئیس جمهور آمریکا را با دقت زیر نظر و بررسی دارد و هیات نظارت بر اجرای برجام اقدامات متقابل و متناسب را برای تأمین منافع ملی کشور با قاطعیت اتخاذ خواهد کرد.

قاسمی اضافه کرد: آنچه که در خصوص نیروهای نظامی و توانمندی های موشکی ایران در این طرح مطرح شده است کاملاً ناموجه و غیرقانونی است و اعلام می کنیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شجاعانه از امنیت و منافع کشور خود دفاع خواهند کرد و چنین اقداماتی کوچکترین خللی در این راه ایجاد نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: مجددا تاکید می کنیم برنامه های دفاعی موشکی جمهوری اسلامی ایران کاملا مشروع بوده و حتی با قطعنامه 2231 مغایرتی ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حق دفاعی مشروع خود منع کند.

 

بازدید 122 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395