یکشنبه, 28 خرداد 1396 ساعت 16:07

خاک رنگی هرمز ماندگار می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:به زودی تفاهم نامه ای با هدف توقف بهره برداری ازخاک جزیره هرمز میان سازمان محیط زیست، وزارت صنعت معدن تجارت ومنطقه آزاد امضا می شود. ارزش خاک رنگی این جزیره در تمام دنیا بسیار نادر و میراث فرهنگی محسوب می شود.

پروین فرشچی افزود: یکی از اولویت های سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت از خاک جزیره هرمز است از این رو تلاش می کنیم تا 10روز آینده تفاهم نامه سه جانبه ای امضا کنیم تا مانع بهره برداری از خاک جزیره هرمز شویم.

وی اظهار کرد: معدنی که اکنون در جزیره هرمز فعالیت می کند شروع کار آن به سال ها پیش بر می گردد که قراردادی تنظیم و مجوز فعالیت به آن داده شد اما اکنون با توجه به اهمیتی که این خاک از لحاظ میراث فرهنگی، ارزش های اقتصادی و زیست محیطی دارد می تواند بزرگترین جاذبه گردشگری کشور باشد از این رو در صدد حفاظت از آن و توقف بهره برداری هستیم.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: خارج کردن حتی یک میلیمتر از این خاک به جاهای دیگر و صادر کردن آن خطا است که با امضای این تفاهم نامه تلاش می کنیم تا فعالیت این معدن متوقف شود.
فرشچی اظهار کرد: آسیبی که فعالیت معدن از لحاظ گرد و غبار، صدا و آلودگی وارد می کند به هیچ عنوان قابل مقایسه با ارزش آن خاک آن نیست چون این خاک ها در تمام دنیا بسیار نادر هستند و میراث فرهنگی به حساب می شوند.
وی گفت: اکنون که قانون تصویب کرده به هیچ وجه نباید خاک از کشور خارج شود، ما می توانیم با استناد به این قانون و با کمک وزارت صنعت معدن تجارت خیلی زود به وضعیت آن رسیدگی کنیم.
فرشچی افزود: خاک این جزیره هم از لحاظ داشتن رنگ های بسیار زیبا و هم از لحاظ داشتن کانتن های مختلف مبنی بر اینکه چه مواد و آلیاژی دارد بسیار خاص است.
*** جزیره هرمز
هرمز جزیره ‌ای بیضی ‌شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس و در هشت کیلومتری بندرعباس است. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می ‌دانند، همین موقعیت است که آن را در طول تاریخ، از نظر راهبردی و بازرگانی از اهمیت خاصی برخوردار کرده است.
علاوه بر این داشتن خاک های رنگی و کوه خوراکی این جزیره را منحصر به فرد کرده است، در مسیر دریایی قشم به جزیره هرمز کوه هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز دیده می ‌شود، در میان این کوه‌ها، کوه قرمز رنگی وجود دارد که خاکش خوراکی است و مردم محلی از خاک سرخ آن به عنوان ادویه در طبخ ماهی و نان و تهیه ترشی، مربا و سس استفاده می ‌کنند.
مردم محلی این کوه را ' گلَک' می ‌نامند و خاک سرخ آن را مانند نمک در تهیه انواع غذاها مصرف می‌ کنند، این کوه با ارتفاع تقریبی ۲۰۰ متر در جنوب جزیره هرمز قرار گرفته و از خاک آن در صنایع سرامیک سازی و رنگ سازی نیز استفاده می ‌شود.
چند سالی است فعالیت معدنی در این جزیره که اقدام به بهره برداری از خاک آن می کند نگرانی هایی را برای محیط زیست ایجاد کرده است که این سازمان درصدد حفاظت و توقف بهره برداری از این خاک های ارزشمند است.

منبع:ایرنا

بازدید 121 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395